Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

fragre

Tohle je nejlepší indiánka, kterou jsem kdy viděl! Toto zpracování je lepší než literární předloha (které se tak úplně nedrží, ale tady to vůbec nevadí). Postava Maguy není tak jednoznačně záporná jak v knize, je plastičtější, opravdu důstojný protivník Sokolího Oka, Unkase a Čingačkůka. O hudbě a exteriérech netřeba se již šířit, jsou skvělé. Oceňuji i historicky věrné detaily, jako např. zapalování doutnáku při střelbě z předovky. Zde se z palných zbraní nestřílí jak ze samopalu, jak je tomu často ve westernech. A ta úžasná práce tomahawkem, kterou předvádí Sokolí Oko, když se chce bitevní vřavou prosekat k milené Coře. Dobrodružný film dosahující dokonalosti v celku i detailu. ()

Lucina84

Hudba hezká, herci taky fajn, velkolepost nechybí i s dojemnými scénami. To vše je sice pěkné, ale bylo by to lepší, kdyby se američani začali trochu víc držet děje románu pana Coopera, protože spousta míst bylo úplně jinak a některé dodané scény navíc byly vymyšlené. Konec byl taky úplně o něčem jiném. Kdybych nečetla knihu, nechala bych hvězdičky 4. ()

milicjant

Na snímek jsem si zašel do kina někdy po roce 1993 ještě jako malý klučina a rozhodně jsem tehdy neměl tušení jak vypadá "dobrý film". Na vrcholu mé tehdejší top ten byly zřejmě Želvy ninja či podobná havěť a ani nic nenasvědčovalo, že by jejich neochvějnou pozici mohlo něco ohrozil. Stalo se. Film s překrásnou výpravou, povznášející hudbou a silným příběhem si pamatuji živě dodnes. Srdcová záležitost nejen od chvíle, kdy domluvím Šachem.(jinak, ten tzv. dobrý film mi Poslední mohykán opravdu definoval, jak mi bylo smutno u srdéčka při zjištění, že všechny filmy nejsou takové...) ()

J3dla

Nádhernej příběh plný emocí. Krásné obrazy. Báječná hudba dokreslující atmosféru. Co víc si divák u výpravných snímku může přat? 80% ()

Bat55

Absolútne úžasné a strhujúce majstrovské dielo Michaela Manna. Hudba od dvojky Trevor Jones a Randy Edelman je niečo, čo by mohli moje uši počúvať dokola zas a znovu. Proste fámózny soundtrack, ktorý zaraďujem do top10. Tento film už dávno má nálepku skvelý, či výborný, spomedzi svojho žánru ide o vrchol, herci, najmä Daniel Day-Lewis, sú absolútne uveriteľní.. /90%/ ()

Alementina

Nespočítám, kolikrát jsem to viděla a ta hudba... jedna z nejlepších, co jsem kdy ve filmu slyšela. 25.12.2019 po několik letech jsem si jeden ze svých nejoblíbenějších filmů dala znovu od začátku a vcelku ... a pořád je to dobrý a má to tu nejlepší filmovou hudbu ve filmu. ()

blackrain

Mezi indiány se na filmovém plátně zase tak často neocitám. Takže každý povedený film, kde se vyskytují rozhodně uvítám. V tomhle filmu je naprosto všechno, co obyčejný divák může chtít. Výprava a hudební doprovod to všechno krásně dolaďuje. Atmosféra byla dostačující. Všeho bylo přesně tak akorát. Pro mě jednoznačně krásný filmový zážitek, na který budu ještě hodně dlouho myslet, protože takových filmů není mnoho. ()

Lulu13

Hanbím sa, že túto klasiku som zhliadla až teraz, no lepšie neskoro ako nikdy. Napriek nesporným kvalitám, ktorými tento film oplýva (herecké výkony, réžia), musím povedať, že od príbehu som očakávala viac a teda neskrývam mierne sklamanie. Čo však určite nesklamalo a vyvolávalo počas celej doby zimomriavky bola priam nadpozemská hudba. Nemôžem sa ale zbaviť dojmu, že práve legendárny soundtrack robí film kultovým viac, než film samotný... ()

kaylin

Dohromady snímek vytváří skvělý celek, který funguje hlavně na základě propracovaných záběrů, které jsou nádherně propojeny s děním na plátně, hereckými výkony a hlavně hudbou. Ta je naprosto neskutečná. Úžasná kombinace různých motivů. Věděl jsem, že ten soundtrack je dobrý, už jsem ho slyšel, ale když ho dáte do jednotlivých scén, všechno najednou získává naprosto nový význam. Randy Edelman a Trevor Jones odvedli naprosto skvělou práci a já jsem po dlouhé době v mnoha scénách více vnímal ten nádherný hudební podkres, který na sebe sem tam strhává pozornost, ale neměl jsem pocit, že to je v neprospěch snímku, ale naopak. Díky zpomalovaným záběrům, velkolepým scénám, "Poslední Mohykán" nabývá na grádech a získává naprosto nový level při sledování. Krásná kombinace všech uměleckých řemesel, která se na filmu podílejí. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/09/posledni-mohykan-1992-85.html ()

Maq

Obviňovat Coopera, že jeho nejznámější román je brak plný klišé, je poněkud nespravedlivé; on byl jejich průkopníkem a jako takový má nárok na zmínku v dějinách literatury (v poznámce pod čarou). Navíc připustím, že od té doby jsme byli počastováni tisíci ještě horšími. Je ale tato omluva relevantní i pro toho, kdo podle starého románu dnes natočí film? Opravdu zvládneme kostrbatý a beznadějně sentimentální příběh plochých charakterů jen díky tomu, že po každém obraze špitneme omluvu, že před stoosmdesáti lety to až taková konina nebyla? Nebo se snad kulturní negramotnost od těch časů o nic nesnížila? --- Nemám námitek proti točení takových dobrodružně-romantických filmů, ale nechápu, proč to někdo nad dvanáct let věku bere vážně. --- Úplně nevěřícně ovšem zírám na komentáře označující triviální fidlání jako „nejlepší soundtrack všech dob“, „hudba, která by si zasloužila Oscara“, „hudba podmanivá, atmosférická“, a podobně. ()

K.I.N.G.

Roztomile naivní, krásně krásné... Jo a ten western v žánrech pobavil, ale už stačilo - už to dejte do pořádku! ()

Remedy

Špičkové akční scény, nezapomenutelný hudební motiv a Mannova vysoká filmařina dohromady přinesly jeden z nejvíce uvěřitelných a v nejlepším slova smyslu seriózních opusů na poli historického filmu. Vlastně to není ani tak velkolepé, jak by (zřejmě) mohlo být, nicméně pod povrchem dřímá hodně silný příběh s fungující romantikou a (ne)naivním hrdinským poselstvím. ()

topi

Tak jsem si dal po mnoha letech repeté a jako dříve se nemůžu zbavit pocitu, ze je to celé moc naumělkované a nepůsobí to na mě dobovým feelingem. Hudba je taky taková, ta nosná melodie je příliš podbízivá a patetická. Příběh postrádá lepší dramaturgii, určitě bych uvítal, kdyby byl děj více rozvrstvenější a závěr vygradovanější. Daniela Day-Lewise jsem už viděl v mnoha lepších filmech, zde spíše jen průměr, tak jako všichni ostatní herci. Každopádně ale pořád lepší, než novodobé historické filmy. Nepřehlédnutá je role velitele anglických vojsk Maurice Roëvese, kterého mám zafixovaného v paměti jako Boha z povídkového snímku Acid House. ()

stration

Ve své době úchvatný film s výborným Daniel Day - Lewisem a krásnou Madeleine Stoweovou. Perfektní hudba, která se stala legendou. ()

PogoJoe

Nádherná hudba a přírodní scenérie na prvním místě plus herci, kteří mají jiskru a děj, který má spád - a máme tu příjemný dobrodružný snímek, který mohu jen doporučit. ()

Damiel

65 % - Dlouho jsem tenhle film odkládal, ani nevím přesně proč. Mé očekávání ale bylo veliké, už jen kvůli hlavní roli Daniela Day-Lewise. Bohužel - vesměs průměrná podívaná s předvídatelným dějem, poměrně nerafinovaným scénářem. A nezachránil to ani výtečný Daniel Day-Lewis. ()

swed

Ve filmografii Michaela Manna dodnes nepřekonaný snímek. Krásná hudba a nesmírně emotivní finále, které dostane diváka do kolen, jsou hlavním důvodem, proč jsem se po krátké rozvaze přiklonil na stranu pěti hvězd. Zajímavostí je i stopáž pod 2 hodiny, což je u historické romance (či velkofilmu) osvěžující fakt. 8/10 ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)