Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

pakobylka

Příběh války krvavé jako západ slunce ... před tím, než se celý svět odevzdá temnotě - a příběh pomsty spalující jako oheň ... poté, co se jeho žár vymkne kontrole. Příběh odvahy nezlomné jako srdce bojovníka ... který se poddá osudu až s posledním výdechem - a příběh lásky hluboké jako hvězdné nebe ... v němž se zrcadlí duše všech, kteří navždycky odešli. Jeden z těch, které nikomu nic nedluží, protože jsou v takřka dokonalé rovnováze - a neúprosný běh času sledují jen zpovzdálí, protože se jich netýká ... jeden z těch, na které se nezapomíná. ()

Juto

Film je odvážny a s dokonalými produkčnými hodnotami, je nezabudnuteľným filmovým dobrodružstvom a jedným z najlepších filmov. Príbeh, herecké výkony, hudba a kinematografia sú také potentné, že nás pohltia tým najlepším možným spôsobom. Násilie je brutálne a názorné, no zároveň presvedčivé. 10/10 ()

O´Hara

Jeden z nejlepších romantických filmů minulého desetiletí. Odvaha a hrdinství spjato s dojemnými a romantickými scénami. Plus zajímavá výprava dělají z tohoto snímku vynikající podívanou... ()

c.tucker

Perfektní hudba a perfektní režie dává dokupy perfektní film. Daniel Day-Lewis se opět vehementně připravoval tak, jak je u něho zvykem, takže předvedl skvělí výkon. ()

campix

K Michaelu Mannovi se mi více hodí gangsterská krimi a i když Poslední Mohykán není z tohoto soudku, celkem jsem se na něj těšil a hned na začátek musím říci, že jsem lehce zklamán. Jedinečnou a také nejlepší částí je hudba, která je povědomá snad každému a nemusí to být ani filmový fanda. Tím se výčet pozitiv lehce zadrhne, ale ne na dlouho. Takže se musím přiznat, že ze začátku jsem poměrně nevěděl, co se děje. Kdo s kým a kdo proti komu, byl pro mě ve změti indiánských kmenů. Reputace a hodnocení se vyšvihla až v druhé polovině filmu. Hlavně díky skvělé scéně s napadením kapitulovaného britského osazenstva pevnosti indiány a následný úprk. Korunu snímku dodala poslední atmosférická série scén. Tak tedy nebýt naprosto výborné hudby byl by pro mě Poslední Mohykán průměr. ()

dr.fish

Rok 1757, v Kanadě zuří válka mezi Anglií a Francií. Je tak trochu i naší válkou, neboť je součástí konfliktu Prusko Rakouských válek, do kterého se Anglie s Francií nechaly zatáhnout. Válka v koloniích vypadá ale jinak než na pláních starého kontinentu. Tady se jí účastní domorodé obyvatelstvo, jeden každý indiánský kmen na jiné straně fronty, stojíc proti sobě, v touze přežít. Kmen Mohykánů už toto však neřeší, zbyli z něj jen dva muži- Čingačkúk a Unkas- plus Čingačkůkem vychovaný běloch Sokolí oko. Tihle tři vstoupí zcela nechtěně na válečné pole a do životů dvou dcer velitele obléhané pevnosti. Mezi dvě mlýnská kola, jak by řekl klasik. Běh o život plukovníkových dcer, stíhací hřebenovka v patách únoscům, je myslím jedna z nejlepších scén, které kdy v kinematografii vznikly. Dvacet minut ve filmu nepadne celá věta, ale síla je to náramná. Nejlepší sountrack a jeden z nejlepších filmů v mé videotéce. 100% ()

pankreminek

Válečný film, který raději hovoří nežli válčí. To je sice hezký, ale mě to ani zdaleka nestačí. Vůbec mi to nepřijde, jako kdybych viděl celý film, spíš tak první půlku, což dávám za vinu Mannovi, který není schopný ani s neuvěřitelnou produkcí stupňovat děj a vyvolat ve mě jakýkoliv pocit napětí či starosti. Jako kdyby bylo režisérovi úplně jedno, co se ve filmu zrovna děje a to hlavně ke konci, kdy začnou umírat hlavní postavy. Pro mě teda obrovské zklamání, dokonce ani ten Day-Lewis mě nijak neuchvátil. ()

Los

Úžasný film, úžasná hudba, úžasné všechno...jednoduše film, na který bych se mohla dívat pořád dokola, pokud zrovna Coru nedabuje Laurinová :) 10/10 ()

Loki81

Jeden z opravdu male skupiny filmu, ktere muzu i po tech letech videt znovu a znovu. Role Dlouhe Karabiny je pro Daniela Day-Lewise sita naprosto na miru, Wes Studi jako ucebnicovy zaporak, vyprava, kostymy... ale predevsim jeden s nejvydarenejsich soundtracku vsech dob (podobne jako Braveheart) dela z tohoto filmu absolutni spicku sveho zanru. Bravurne namichany koktejl akcnich scen, napeti a romantiky. A poslednich 15 minut? Proste krasa... Nekompromisne jasnych 5*!!! ==Stay alive, no matter what occurs! l will find you! No matter how long it takes. l will find you!== ()

SeanLSD

Nepoznám veľa iných filmov, ktoré by pri všetkej svojej primitívnosti boli tak nádherné. Jednoduchý dej Cooperovho románu je tu zjednodušený ešte viac, ale MOHYKÁN nie je o scenári. Je skutočným triumfom obrazu a hudby ! O soundtracku, kamere, exteriéroch a predstaviteľoch by sa dali popísať hory superlatívov... Ich podmanivá éterickosť, čarovná snivosť a fatalizmus spojený s významom slova "Posledný" vytvárajú skutočnú nezabudnuteľnú poéziu. Niet čo dodať... Takéto by mali byť pomníky, aby zostali v pamäti naveky. ()

kubin.

Film, který má nejlepší a nejmonumentálnější soundtrack a nejznámější a nejpoužívanější ústřední motiv prostě nemůže být špatný. Kdybyste tuto hudbu dali k Winetuovi, dosáhl by určitě i světových úspěchů. To ovšem neznamená, že zbytek filmu nestojí za nic. Právě naopak, krásnou hudbu podporuje povedená kamera snímající nádhernou přírodu, poměrně dobře přepsaný příběh a také hlavně vynikající výkon Daniela Day-Lewise. Při závěrečných minutách jsem nedýchal a když se rozběhl Čingačkůk a zasadil poslední ránu Maguovi vykřikl jsem radostí. Poslední scéna přesně vystihla můj dojem z filmu, akci střídá romantika při západu slunce a to je přesně to co mě baví.............................................. TA HUDBA JE FAKT BOŽSKÁ. ()

tomeek

Asi nejvíc mi tam vadil dabing a formát 4:3, což je pochopitelné u televize... jenom pořád nechápu, co mají stanice za problém odvysílat film v původním formátu? Je to jakoby rádia pouštěly z písniček jenom prostředky. Ale k filmu :) Čekal jsem to lepší, ale závěr je opravdu celkem hardcore a hudba je místy opravdu hodně dobrá. 3,5* ()

sator

Pro mě už je to celé pokřivené,na úpadek indiánské spirituality je smutné pokoukání...a film je spíš o hodnotách bílých... ()

andrii

Skalní honák. Za rodný cit, hroudu řádu domoviny. Poledním žárem, půlnoční bouří. Krajinou /v/ran, trnů, hákových kopí. Cestu prorostlou infernem, nechej pokosit, řádně zazelenat trojí mírou lidskosti. ()

Decker

Pusobive zpracovani knizni predlohy. Skvely herci, skvele prostredi, dokonala hudba a poslednich 20-30 minut filmu je strhujicich. ()

Wallas

Další z filmů mého mládí - koloniální boj, zpomalené záběry běhu v lesích, tragický příběh osudové lásky a výborná hudba; od někoho jiného by to možná dopadlo úplně jinak, ale Michael Mann umí. ()

hans500

Jeden z nejlepších dobrodružných velkofilmů, úžasná velkolepá výprava, bravurní herecké výkony (tradičně absolutně bezchybný Day-Lewis, výborná Madeleine Stowe), brilantní hudba, skvělá Mannova režie, bezchybná závěrečná část. Zkrátka není co vytknout po jakékoliv stránce. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)