Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

fraktal

Úžasný soundtrack + zamilovaný film mé matky... Jinak klasický hollywood (tentokráte (zřejmě) v dobrém smyslu).. ()

Amilet

Nejen Michael Mann „udělal“ tento film. Nejen Daniel Day-Lewis ho výborně „odehrál“. Nejen Madeleine Stowe jej „zkrášlila“. Poslední mohykán je především 108 minut svižného dobrodružství a romantiky s obrázky nádherné přírody a pro mě osobně s tou nejkrásnější filmovou hudbou pana Trevora Jonese. A co mě položilo na lopatky? Poslední 20-ti minutovka!!! Emocemi nabitý, beze slov a jen „na hudbu“ vyšperkovaný závěr. Tady se můžům zrychluje tep a ženy tahají kapesníčky. Společně s „Tanec s vlky“ největší indiánské dobrodružství „ever“. 99% ()

Luisis

Mohykána jsem bohužel zaspal a viděl jsem ho poprvé asi až někdy v roce 2001.Nechápu jak jsem jen mohl až tak pozdě.Společně se Statečným Srdcem nejlepší soundtrack.Film je neméně geniální.Bál jsem se, brečel jsem a poslední 10 minut ani nedýchal - 98% ()

Porp

Film, ktorý akoby v sebe niesol odkaz starých antických drám. Muži kvôli ženám nasadzujú vlastný krk a ženy radšej umierajú skokom zo skaly, akoby sa mali vydať napospas nepriateľovi. Akcia, dráma a romantika sa tu na podnose úchvatnej hudby snúbi v harmonickom celku, ktorý vrcholí do tak strhujúceho finále, aké nemá v kinematografii obdoby. Hrdlorez Magua ma samozrejme tiež zaujal o to viac som bol zvedavý na jeho koniec. No ten absolútne prekročil moje očakávania. Nekonal sa žiaden 15-minútový zápas najväčšieho predstaviteľa dobra s najväčším predstaviteľom zla, ako to už u hollywoodskych filmov býva zvykom. Miesto toho dostal nečakaný priestor "old man" Čingačkuk, ktorý so správnou otcovskou zúrivosťou zakončil Maguovo besnenie ultimatívnym kotrmelcom a niekoľkými nekompromisnými sekmi do boku a do lakťa. Magua, ktorý dovtedy kántril chlapa za chlapom ani len nedostal šancu na poslednú šermovačku s tomahavkom. ()

actor-SP

Toľko ospevovaný film, kt. som si nakoniec pozrel ja sám. Porovnávať klady a zápory filmu by trvalo večnosť a preto sa nato pozriem s nadhľadom a budem Posledného Mohykána brať ako vydarený dobrodružný film, kt. je dnes už klasikou. 3,5* ()

Al44...

Vizuálně i příběhově nádherný a propracovaný historický snímek. Řadím ho mezi své nejoblíbenější filmy tohoto žánru. Zajímavé je na filmovém zpracování i to, že se v mnoha věcech liší od své knižní předlohy - což ale ději nikterak neubralo na síle a působivosti (možná spíše naopak). Kapitolou samou za sebe je pak překrásná hudba, která film doprovází. Tento film rozhodně DOPORUČUJI! ()

kabel

Vždy když si tento snímek pustím, pokaždé uteče strašně rychle a zanechá ve mě úžasný pocit z jedinečné podívané a famózní hudbu, která stále zní v mé hlavě a povznáší mě. ()

katmandzoo

prvé, čo na tomto filme vyzdvihnem, je jeho geniálna a prekrásna hudba, ktorá ma hneď vtiahla do deja, ďalej krásna príroda, skvelá výprava, nádherná pointa, vynikajúci Daniel Day Lewis ako Posledný Mohykán..nemôžem si však pomôcť, pretože najviac sa mi spomedzi tohto všetkého páčil soundtrack, ktorý radím medzi jeden z najlepších, aký som kedy počul..5* je pre tento film málo.. ()

canni

21let od vydání toho skvostu a pořád si to rád pustím znovu. Přiznám se tedy, že nebýt soundtracku tak snad minimálně 2 hvězdy uberu. Super příběh a hlavně film u kterého jsem prožil dětství. 95% ()

Jajar

Krásně natočený dobrodružný snímek klasického střihu. V dobrém i špatném slova smyslu. Asi i proto, že jsem Posledního Mohykána neviděl poprvé jako malý kluk, mě všechen ten patos a předvídatelnost trochu nudily. Každopádně, příkladnou režii i famózní soundtrack nelze zpochybnit. ()

Kremik

J.F. Cooper se musí vznášet v hrobě...Dokonalý filmový spektákl, kde přiměřené množství hrdinů zemře a přiměřené přežije. Herecké výkony, hudba, režie a Wes Studi = nejlepší KOD na filmovém plátně. ()

Jakubik

Nakonec ani ty čtyři nedám. Výprava, kamera, herci a v neposlední řadě soundtrack jsou na velice dobré úrovni ba dokonce excelentní, ale tyhle věci moc nefungují bez emocí, které mi tu chybí. Ten děj je tu dost nevyvážený a emoce nedostanou moc místa. Chemie lásky mezi hlavními představiteli se objeví v podstatě z ničeho nic. Samotný film nabere grády až v druhé polovině což už je dost pozdě a v tom nejlepším když to začíná trochu fungovat skončí… ()

Biopler

Geniálny soundtrack, nadupaná posledná štvrťhodina - to by boli plusy snímku. Avšak vyprávanie príbehu mi veľmi vadilo a aj emócií by som uvítal viac. Najemotívnejšia scéna pod vodopádom nemala gule, a dokonca som ani reči Day-Lewisa, ktorého veľmi uznávam, moc neveril. Scenár ma nevedel chytiť tak ako skvelá hudba a hoci réžia je vskutku dobrá, nemôžem ináč, len zaradiť tento kúsok do priemeru. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)