Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Nocturno culto

Když mně něco zaujme, stává se, že mi naskočí husina a po zádech přebíhá mráz, kolikrát třeba jen z jediné scény či několika ale v tomhle případě se tak dělo po většinu filmu, od prvních tónů kouzelné hudby, která se v různých variacích prolíná celým dějem až po závěrečnou scénu s pohledem na rozlehlé lesy Severní Ameriky...Tenhle snímek se mi zaryl hluboko do mysli a minimálně kvůli té hudbě ho z ní jen tak nedostanu.Jsem rád že jsem to mohl vidět a cítím se kulturně mnohem bohatší.. ()

Maximilianus

Normálny film. Nepripadal mi ako nejaký legendárny. Obsahovo taký, že dlho bolo niečo pred ním a dlho niečo po ňom, čiže ako keby išlo iba o nejaký výsek. Keďže ide o prvý diel z knižnej série, tak je to možno spôsobené tým. Daniel Day-Lewis nepredviedol nijaký prevratný herecký výkon a kľudne by mohol jeho úlohu hrať ktokoľvek. Efekty slabé, miestami dej deravý ale film nenudil. 7/10. ()

Unixy

Že film se neobejde bez hudby... Poslední Mohykán je toho důkazem. Trevor Jones se opravdu vyznamenal a díky němu je tento film legendou (alespoň pro mě). Příběh dokáže vytrhnout diváka z reality a na nudu taky může zapomenout. Jednou společně se Sokolím Okem střílíte jeleny a hned na to prožíváte románek Uncase a Alice, který se mi zdál tak krásně křehký, že jsem během jejich společných momentů zapomněla dýchat. Největším zážitkem pro mě byl závěr, který se mi vryl jak do paměti, tak do srdce. ()

Saimon

Za tu naprosto nesmyslnou smrt Uncase musím jednu hvězdičku ubrat. Sice bychom, tak přišli o naprosto ultimátní badass otec-syn vendetu, ale přesto si stojím za tím, že to nebylo nutné. :/ ()

Homer.p

Píše se rok 1993. Vrcholem akčního a dobrodružného žánru jsou filmy jako Indiana Jones a filmy se Slyem a Arniem. Nic proti nim, naopak jsou to pecky, ale souboje muže proti muži takříkajíc na nože na dnešní dobu nic moc. No a pak zjevení na VHS (podotýkám se skvělým dabingem, kde Sokolí Oko dabuje naprosto perfektně Jiří Schwarz) v podobě Posledního Mohykána. Chlapi se tu mezi sebou rvou, v rukou nože, tomahawky a další ty indiánské serepetičky, o kterých jsem nikdy neslyšel (prim hraje to dřevo, které používá Čingačgúk), krev stříká na všechny strany, vnitřnosti venku a k tomu parádní roztřesená kamera (dávno před Greengrassem), takže to vypadá, jakoby se zabíjeli doopravdy. K tomu hraje jeden z nejlepších soundtracků v dějinách filmu (absenci Oscara nebo aspoň nominace do současnosti nechápu - stejný fail jako v případě Vangelise a jeho vynikajícího 1492: dobytí ráje). Prostě bomba a pro mne tehdy na dlouhá léta nepřekonatelný klukovský zážitek. Až později jsem zjistil, že hlavní roli skvěle zahrál snad největší “magor” hereckého řemesla, který si mne ale právě tímto filmem hned získal a od té doby mne již v žádném dalším filmu nezklamal. Film i s odstupem času skvělý ve všech směrech, ale bacha některé TV dávají nějakou nesmyslně osekanou verzi, kde chybí trochu drastičtější scény a pak to vše postrádá ten pravý smysl. ()

Likan7

Když forma totálně převálcuje obsah. Nádherné scenérie a výprava, solidní herci, skvělá hudba a jedno velké dvouhodinové ňůďo. Určitě všichni znají ústřední melodii Posledního Mohykána, jenže to je tak to jediný, co je na tom filmu zajímavého. Neříkám, že to je stejné, ale nedávno jsem viděl Tanec s vlky, minimálně indiánskou tématiku mají podobnou, jenže tady je to prohra na plné čáře. ()

Klajondr

Indiánky mě vždycky bavily. Asi to bude tím, že mi rodiče jako malému nečetli normální pohádky, ale Vinnetoua. No a s tímto přesvědčením jsem se rozhodl podívat se i na tento film. A výsledek. Popravdě, mé očekávání nebyly zcela naplněny. Čekal jsem nějaký barvitější příběh. Naštěstí to ale zachraňuje skvělá hudba a dobří herci. Třeba tomu dám ještě někdy šanci, zatím ale pro mě zůstávají 4 hvězdy. ()

Klokani_koul

Skoro celej film sem doufal, že už je Poslední Minuta filmu. A kamera a vizuál hrozně slabý, jak na Manna, tak na film celkově. Ale hudba je boží ()

Nix

Dlouho ve mne film nevyvolal takový směs emocí, jako tento. Bylo to nejen hudbou, ale postupnou gradací a hlavně překvapivou scénou, která mi vyrazila dech. Dialogy byly napsané naprosto perfektně aby nenudily, i když jich nebylo málo, ale člověk hltal každé slovo a očekával, co bude dál. Vše bylo podkresleno naprosto ikonickou skladbou, která krásně vykreslovala nádherné záběry a dokázala v člověku vzbudit zbytek emocí. Konec byl dechberoucí. Mann zvolil na vyprávění i tvrdý pohled na boje, který určitě pomohl celkovému feelingu a neudělal z filmu pohádku, ale opravdu drsný indiánský příběh, který by měl každý znát. Jsem rád, že v tomhle případě mne paměť zklamala a musel jsem si tento příběh připomenout. ()

vince

Neskutočne krásna hudba, dobrý príbeh, Wes Studi v svojej najlepšej roli, jeho by som veru v divočine stretnúť nechcel :). A tá záverečná desaťminútovka s famóznou hudbou no proste úžas. ()

Petus

Už pěkných pár let vedu se sebou malou soukromovou válku o to, který film má nejlepší filmový soundtrack. Tenkrát na západě nebo Poslední Mohykán? Faktem je, že Mohykán nepatrně ztrácí, ale fakt taky je, že je to jen o hrudník Claudie Cardinale. Co dodat k filmu, který mě už úvodní scénou běhu lesem vtáhne a nepustí až do posledních minut, které se dají přirovnat snad jen ke stíhací jízdě ve formuli 1. Dokonalá kamera, dokonalá režie, dokonalé obsazení (moje nejoblíbenější role D-D Lewise) a jak jinak dokonalá hudba tak nabytá emocemi až je to k neunesení. Malý klenot mého žebříčku nej, který si ostražitě hýčkám. ()

Fildas

Pěkná podívaná se zajímavým dějem, dobré herecké výkony zvlášť Madeleine Stowe to dost slušelo. Kamera a celkově vizuální zpracování jsou perfektní. Ale co je úplně nej je opravdu zvuk, konkrétně doprovodná hudba, mám doma sehnaný Soundtrack DVD a fakt mazec. ()

marlon

Krásna ukážka toho, čo znamená, keď sa režisérskej taktovky ujme profesionál! Pokus o zadaptovanie jedného z najznámejších knižných predlôh o dobrodružstvách Sokolieho Oka do filmovej podoby konečne vyšiel a to ešte akým spôsobom. Nič na ňom nemôže zmeniť ani fakt, že si predlohu prispôsobuje ako sa mu práve hodí. Výsledný efekt je však úchvatný, nakoľko sprostredkováva neopakovateľný zážitok, ku ktorému sa budete vždy s nadšením vracať. Soundtrack k filmu je jeho najpôsobivejším rysom a jeho božský pôvod znásobuje celkový feeling! Ústredná melódia plná energie doslova provokuje ľudské zmysly a prebúdza v človeku odhodlanosť a nezdolateľnú silu. Bolesťou kvíliace husle, dominujúce koncertu sláčikového orchestra, strhávajú počas celého už i tak veľmi silného a emotívneho príbehu, aby Vás v záverečnej sedemminútovke totálne odrovnali! Veď si len vezmime scénu, v ktorej sa indiánsky náčelník zdiaľky prizerá smrti svojho milovaného syna, či jeho nekompromisná (päťranová) záverečná pomsta, ktorá odráža všetko - nenávisť, smútok, zadosťučinenie, v neposlednom rade aj "dovednosť" skúseného "válečníka". Nie menej silné sú aj ďalšie scény bohato využívajúce gestá a pohľady, ktoré vydajú za celé pasáže slov. Citlivosť a neha, sprevádzajúce tvrdé akčné scény boja muža proti mužovi, zasa prehlbujú vzájomne prepojenú osudovosť hlavných postáv, ktorým herci dokázali vdychnúť život. Film samotný predurčil svoj status, keď sa stal symbolom ľudskej odvahy, hrdosti a vzdoru. A za to veľká vďaka Michael. ()

godspeed

hudba, výprava a kamera bezkonkurenční. děj fajn. jen mi nějak zcela nebavily dialogy. po prvním shlédnutí okolo roku 2000 za **** a dnes na podruhé je nechám. přeci jen tomu na ***** podívanou chybí lépe zpracovaný příběh a hloubka postav. ()

PavelH

Jeden z mých vůbec nejoblíbenějších filmů. Už jen těžko spočítám, kolikrát jsem ho viděl a přesto si ho rád pustím znovu. Výborná režie, bezchybné herecké výkony (zejména Day-Lewis) a naprosto dokonalý soundtrack. ()

s_c_o_r_p

Poslední mohykán, to je pro mě vynikající Daniel Day-Lewis, nádherné přírodní scenérie, silný a výborně natočený příběh a hlavně hudba, kterou strašně ráda poslouchám, když je mi ouvej. ()

TSZ

Film o hrdinství, avšak bez zbytečných tun patosu. Michael Mann prakticky netočí špatné filmy a Poslední Mohykán dělá jeho filmografii rozhodně čest. Opravdu dobře koukatelný snímek, který nikoho neurazí. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)