Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiální text distributora)

MrPierc

Dát někomu naději normálně žít a pak ji postupně ztrácet je horší než pomalá smrt. Žít normální život jako ostatní. Leonard si váží normálních věcí, které nás již vůbec nezajímají - jíst, procházet se, komunikovat, bavit se, cítit něco. Herecký výkon Roberta De Nira je snad nejlepší, co jsem kdy viděl (ohledně bláznů/pacientů). Jeho pomalé roztávání z katatonie do normálního života a následné vracení se do tichého vězení, jsem s úžasem pozoroval až do konce filmu. TENTO FILM MUSÍTE VIDĚT! ()

Attta

Co víc k tomu dodat? Prostě silné drama se skvělými herci, kteří tomu dali šťávu! Nikdy nezapomenutelný filmový zážitek, tedy alespoň pro mě! ()

Aelita

Etická otázka, kterou si musí pokládat nejen moderní "všemocná" medicína, jež na pacientech zkoumá všelicos, ale i všichni lidé v každodenním životě a obzvlášť ti, kdo si zakládá smysl svého života, a s tím i svou identitu a lidskost, na péči o živé "mrtvé" a jejich udržování při životě, zní – je vůbec etická takováto medicína a takováto lidskost? Odpověď mnozí tuší a někteří ji i opatrně vyslovují. Problém s tou odpovědí je v tom, že vzhledem k tomu, že vedle ušlechtilých vlastností lidstvo prokazuje i takové vlastnosti jako strach, nedůvěra, zištnost, vypočítavost, mocichtivost, nepoctivost atp., je jasné, že bude-li přijatý za etický a tím pádem za možný jiný přístup a řešení, pak se takový přístup může stát zneužitelným nástrojem a způsobem. Nicméně třeba právě tento film vyvolává otázku – jaké to je upadnout do vegetativní existence na 10-30 let, pak být uměle probuzen ke krátkému životu v neznámém světě a poté se znovu ponořit do bezmoci a smrti zaživa? Je humánní taková civilizace, jež podobné věci umožňuje, a nešidí snad lidstvo sebe sama tím, že šidí přírodní zákony? Aneb otázka zní – je skutečně jakýkoliv život nadřazen přirozené smrti, a to i za cenu vydrancování přírody a degenerace a duševní zbabělosti lidstva? Zdá se, že křesťanská doktrína posvátnosti života nepřinesla lidstvu pouze právo na "věčný život" pro všechny, ale i nové problémy. Další věc, kterou ukazuje tento snímek, je jistá slast moci nad bezmocným, která se ukazuje v tom, že pro pečující (příbuzné, opatrovníky a medicínský personál) je snadnější a tudíž i pohodlnější starat se o poslušné, bezproblémové, kontrolovatelné, bezmocné nemocné než o lidi s vlastními přáními a nestandardním či nezvladatelným chováním. ___ "Jak ukázal ve svých analýzách „pastýřské moci“ francouzský filosof a sociolog Michel Foucault, péče představuje jednu z nejúčinnějších forem ovládání. Zatímco vnější nátlak či násilí jsme schopni rozeznat jako formu moci a jako takové se jí postavit, péče působí zevnitř. Přetváří nás nepozorovaně, ale o to účinněji." (http://a2larm.cz/2013/11/cirkevni-restituce-a-posledni-pomazani-statu/) ___ Krátce řečeno být odkázaný na jiné lidi znamená být v jejích moci, byť je ta moc myšlena jakkoliv lidumilně a ušlechtile. ()

nithiel

Celý scénář do sebe zapadal jako ozubená kolečka v hodinkách, vše, co se stát mělo, se stalo v přesně tu správnou chvíli. Díky dobrým výkonům a hlavních postav se dá filmu poutze zatleskat. Na závěr bylo sice možná až příliš emocí, ale u takového tématu to snad ani jinak nešlo. ()

Kwaichi

Robin Williams a Robert De Niro tvoria skvelú dvojicu. Ťažko povedať, ktorý z nich podáva lepšie výkony. Tento príbeh mi opäť raz pripomenul aký nedoceniteľný je ľudský život. ()

Amroth666

No takže ... myslím si, že tohle byl nejlepší herecký výkon Roberta De Nira vůbec. Strhující snímek, plný nadějí, objevů a slz na konci. Jedná se o krásný film, který mi připomenul Přelet nad kukaččím hnízdem, Čistou duši a Forresta Gumpa dohromady, takže tomu říká genialita. Jestliže někdo dá nižší hodnocení než pět hvězd, tak nevím, jestli ten člověk má rozum a lidskou duši. Tohle se musí každému líbit. Každý si přijde na své. Ještě bych dopsal krásnou filmovou hudbu alias doprovodné piáno atd... tohle je zaručená filmová kvalita! ____ Život je darován a zároveň odebrán každému z nás. ____ OST 5/5 ____ http://www.youtube.com/watch?v=XNtmUmHPsS8&list=PL11A0FD77F43C65D5&index=98 ____ ()

tomtomtoma

Viděno na festivalu Finále 2014 jako pocta ke kulatinám Miroslava Ondříčka. Je to trochu melancholický film. O naději. O beznaději. O touze po životě. O překonávání nepřekonatelných překážkách. O chvilkách štěstí. O znovuzrození. O opětovném upadání do strnulosti. Leonard Lowe (skvělý Robert De Niro) dostává novu šanci na život. Snaží se dohnat všechno, o co přišel. Snaží se prožívat to, o co byl obrán. Chce žít a bojuje za svůj život. Doufá a věří do posledního okamžiku. Lékař Malcolm Sayer (dobrý Robin Williams) je laskavý člověk, snažící se pomáhat všem potřebným. Nespokojen se stavem věcí vrhá veškerou svou energii do nových prostředků a postupů. Výsledek je poloviční, ale i ten dává pocit štěstí všem zúčastněným. Z dalších rolí je potřeba zmínit Eleanor Costello (Julie Kavner), přinášející romantickou zápletku, a Leonardovu starostlivou matku (Ruth Nelson). Naučme se žít, jde nám to víceméně nedobře. ()

C0r0ner

Mám jednu jedinou výhradu (u mě celkem častou). Bylo to delší, než to mělo být. Jinak je to špičkový emotivní příběh z neokoukaného prostředí a s neobvyklým scénářem. Ústřední dvojice herců je samozřejmě také jedním z vrcholů filmu, který sice není dokonalý, ale místo v žebříčku si myslím zaslouží. 90% ()

Cheeter

Tenhle film mě opravdu dostal. Je to takový silný lidský příběh, který vás zasáhne. K tomu výborně zvolení herci, kteří zde odevzdali maximum svého hereckého umu. A De Niro z nich první na řadě. Jestli maffiána umí zahrát dobře nejenom on, tak tahle role není pro každého a on se jí zhostil opravdu mistrně. Je jenom škoda, že příběh nedopadl dobře, hlavně pro pacienty, ale jsem rád, že filmaři nám jednou ukázali realitu takovou, jaká je. Ne každý to dovede a je to velmi často nevděčná práce, kterou každý neocení. Řekl bych, že já ano. ()

Wormboy

Skutocne vyborna drama s abnormalne dobrymi hereckymi vykonmi. De Niro s Williamsom a vlastne vsetci predvadzaju skutocne bravurnu show, nad ktorou nie je mozne sa nezamysliet. Len skoda, ze v urcitych chvilach sa film snazi byt prilis "romanticky", samozrejme, ze nie v tom pravom slova zmysle, ale taky divacky pristupnejsi....preto je ta jedna hviezdicka dole, inak je to skutocne vyborny film. ()

zette

Cas, kdy se pacienti probouzi k zivotu je stejne silny jako beznadej doktoru poradit si s timto novym jevem. Myslim, ze zadny De Niruv mafian nikdy nepodal lepsi herecky vykon nez Leonardo. Trochu vykalkulovany utok na divakovy city, ale vyslo to. ()

J0hny5

Tenhle typ filmů mám rád. Jde tu o myšlenku neprobádanosti různých nemocí a její léčby. Představte si, že v dětství přijdete o rozum a žijete/nežijete tak desítky let. Jednou vám doktor svým experimentem po mnoha letech pomůže najít vaše já a vy zjistíte,že jste celý život prospali a nebo byli ostatním za duševně nemocného. Ta bezmocnost kdy se to člověku může kdykoliv vrátit...to je vážně síla. Člověk pak přehodnotí některé své taky problémy. Pro mě jde hlavně o myšlenku účinosti antibiotik na duševně nemocné,kteří mají někdy vymyšlené a neléčitelné diagnózy. I tento film podle skutečné události ukazuje,že za tim vším může být bakteriální infekce,která je někdy velmi obtížně diagnostikovatelná. Robert de Niro to zahrál dobře a sežral jsem mu to. ()

campix

Už podle postavení v procentovém žebříčku zde na csfd a také díky faktu, že je příběh inspirován skutečnými událostmi, tak mi bylo jasné, že se bude jednat o velice silný a kvalitní snímek. Navíc v hlavních rolí jsou hvězdy Robert De Niro a Robin Williams. Sice se místy až příliš tlačí na emociální pilu. Jak jsme ale již klasicky zvyklý u filmů podobného ražení. Jak jsem již říkal kvalitní a emočně silný film, který mě ale nechal víceméně chladným. Jenom u mě evokoval scénu z Tropické bouře. ()

Martrix

Další variace na Keyesovu Růži pro Algernon, resp. rozdíl je veliký; přestože se film tváří jako skutečný příběh, jde spíše o sentimentální připomínku, že si máme vážit nejen zdraví, ale i možnosti mít život ve svých rukou. Že nemáme marnit čas malichernostmi a ŽÍT. Nic proto tomu nemám, poselství je to důležité a ani ten naivní způsob, jak nám ho Zailian servíruje, mi nevadí. Herci s svoje odvedli a přestože jsou jejich postavy nedotažené, příběh má dostatek síly, aby tvůrci dostali empatického diváka přesně tam, kde ho chtějí mít. Není důvod se tomu bránit, protože i když je to spíš pohádka se smutným koncem, pořád nese dobrou myšlenku. ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela