Predátor

• Československo

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

Velmi pěkně budovaná atmosféra, napětí a drsná akce. To jsou jistě atributy dobrého akčního filmu. Ale Predátor má navíc nadhled a humor na správných místech, takže je to výborný akční film!(16.1.2011)

Je to skvelý akčný sci-fi film od Johna McTiernana. Má vynikajúci príbeh o špičkovej vojenskej jednotke, ktorá je vyslaná do juhoamerickej džungle, aby zachránila zajatcov, no po ukončení misie sa stanú terčom mimozemského lovca a tak musia bojovať o svoje životy s úplne novým typom protivníka. So spracovaním som veľmi spokojný, film zaujme už od úplného začiatku a pozerá sa na to skvelo, celkový potenciál tejto témy je tu využitý snáď naplno, jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú, nech sa jedná o čokoľvek, likvidáciu, dialóg alebo aj obyčajné plíženie po džungli, no len predsa mám o trochu radšej prvú polovicu, ktorá si udržuje tú správnu tajomnosť, keď len cítiť, že niečo nie je v poriadku, hlavne scénu s pozorovaním stromu mám veľmi rád, ale výborne zvládnutá je aj tá druhá, akčnejšia časť. Ale zase moc nemusím záverečnú dvadsaťminútovku, ktorá síce tiež obsahuje viacero skvelých momentov, ale ako celok mi svojim pojatím už moc nevyhovuje. No celkový mimoriadne kladný dojem z filmu to už pokaziť nedokáže. Akcie je tu pomerne dosť a som s ňou nadmieru spokojný. V tomto prípade sa samozrejme nejedná o bežný akčný film, takže tomu musí byť prispôsobená aj akcia, klasická akčná scéna je tu len jedna, prepadnutie tábora povstalcov a tá je po všetkých stránkach zvládnutá skvelo, zvyšok už má bližšie k vyvražďovačke, ale aj to sa vydarilo a pár situácií je perfektných. Herecké obsadenie je skvelé, Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Bill Duke, Jesse Ventura alebo aj Sonny Landham vytvorili jednu z najlepších filmových vojenských jednotiek vôbec, chémia medzi nimi funguje a tak aj obyčajné dialógy medzi nimi sú filmovým zážitkom. Samotný záporák, teda Predátor jasne patrí po všetkých stránkach medzi najlepšie filmové tvory vôbec, vzhľad, vlastnosti, schopnosti, výzbroj, to všetko je vynikajúce. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, perfektný vizuál, skvelá atmosféra, ktorej napomáha aj výrazná pôsobivá hudba, John McTiernan odviedol perfektnú prácu. Predátor je kult, ktorý nikdy nezostarne, skvelý príbeh, akcia, herci, samotný mimozemšťan, vizuál, hudba, až na tú záverečnú časť tomu nemám čo vytknúť. 87%(18.7.2007)

Jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias. To hovorí asi za všetko. Ďalšie slová sú zbytočné. KULT(1.4.2011)

Soundtrack Alan Silvestri: 1. 20th Century Fox Fanfare [0:25] ,2. Main Title [3:51] ,3. Something Else [3:34] ,4. Cut'em Down [1:58] ,5. Payback Time [2:08] ,6. The Truck [4:22] ,7. Jungle Trek [1:48] ,8. The Girl's Escape [5:59] ,9. Blaine's Death [2:47] ,10. He's My Friend [1:25] ,11. We're All Gonna Die [3:32] ,12. Building a Trap [3:02] ,13. The Waiting [3:27] ,14. The Hunt is On [4:52] ,15. Dillon is Disarmed [2:06] ,16. Billy Stands Alone [2:34] ,17. Battle Plans [9:25] ,18. Wounded Predator [4:13] ,19. Hand to Hand Combat [3:12] ,20. Predator's Big Finish [3:42] ,21. The Rescue and End Credits [4:45],(14.5.2011)

Výtečný akční film se sci-fi příměsí. McTiernan dokazuje, že není jen otráveným rutinérem, ale že si umí akci pěkně užít. Velmi se mi zamlouvá práce s kamerou v první části filmu, kdy jsou naši krásní a svalnatí hrdinové špehováni (výborně je užito termografických záběrů a nájezdů kamery, které působí velmi stísněným dojmem). Atmosféra hloučku žoldáku, z nichž se stává lovná zvěř uprostřed pralesa, je bezchybně dusná a přesvědčivá. Těžko soudit, zda absence hereckých výkonů je na škodu, protože některé Arnoldovy grimasy prostě patří do zlatého fondu hereckého antitalentu a tak nějak se spolupodílejí na kultovnosti snímku. Akční filmy nemám rád, ale tenhle jsem si namoutěkotě užil...(12.5.2004)

• - Ve scéně, kdy predátor nabodne Dillona (Carl Weathers), je možné si všimnout, jak technici herce "vyhoupnou" na speciálně uzpůsobené lávce. (Kroup4)

• - V záběru, kdy Arnold utíká před Predátorem a chce skočit na větev, je její konec zahnutý. V dalším záběru je větev úplně rovná. (POciSEM)

• - Namiesto blata bol Arnold Schwarzenegger (Dutch) natieraný hrnčiarskou hlinou, ktorá spôsobovala, že sa telo ochladí o niekoľko stupňov, preto sa triasol od zimy. Medzi zábermi sa musel doslova niečoho držať, aby sa neklepal. Po spustení kamery sa stále snažil aspoň na chvíľu netriasť. Snažili sa ho ohrievať ohrievačmi a lampami, ale blato sa vysušovalo, preto to nechali tak. (gogo76)