Predátor

• Československo

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

RETRO Potřebujeme ty nejlepší. Proto jsi tady…. Po letech jsem se vrátil do časů, kdy se s Predátorem ještě nerval Vetřelec, ale Arnold. A je to příjemné ohlédnutí. Spolu s Komandem bych to viděl na základ dobrého akčního filmu. Hustý ,,béčkový“ hlášky a Predátorův ohňostroj na závěr – P A R Á D A! P.S. dřív bych dal ****, dnes dávám 5.(19.7.2005)

Hudba jak z pera Arama Chačaturjana, ale když k tomu přidáte džungli, všelijak zbarvený Khméry, tajemného zabijáka z kosmu a partičku testosteronových vojenských gum, dostanete story, které vezme za srdce každého kluka. Právem se to stalo kultem a předlohou mnohých pokračování a nástaveb, kombinací a zpracování v dalších mediích (např. komiks, PC hra). Tehdy poprvé, v postokomunistickém kině Alfa (dříve Karpinsk, a kolují dohady, že v určitém mezidobí se dokonce jmenovalo Čalfa), mě sebrala ta atmosféra neviditelného nebezpečí, kterému podlehnou i ti nejostřejší chlapi planety s Mr. Universe v čele. Protože jsem do té doby viděl pouze Kauza Králík a Zítra to roztočíme, drahoušku, byl jsem plně paralyzován a ani raději nemrkal, abych nepřišel ani o jeden bombastický záběr. Dodnes v suchých letních obdobích prakticky nevidím. U finálního souboje člověk vs. predátor jsem už jen mírně fibriloval v extázi, v jaké takový kluk může být. Kdykoliv si Predátora pustím, obklopí mě jakési fluidum obrovské nostalgie a takové to pálení na břiše, jako když se zamiluješ. Mnozí ten pocit určitě znají. Hrdě si tento snímek dávám do topky, abych mohl světu vykřičet svou lásku.(16.5.2013)

Je to skvelý akčný sci-fi film od Johna McTiernana. Má vynikajúci príbeh o špičkovej vojenskej jednotke, ktorá je vyslaná do juhoamerickej džungle, aby zachránila zajatcov, no po ukončení misie sa stanú terčom mimozemského lovca a tak musia bojovať o svoje životy s úplne novým typom protivníka. So spracovaním som veľmi spokojný, film zaujme už od úplného začiatku a pozerá sa na to skvelo, celkový potenciál tejto témy je tu využitý snáď naplno, jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú, nech sa jedná o čokoľvek, likvidáciu, dialóg alebo aj obyčajné plíženie po džungli, no len predsa mám o trochu radšej prvú polovicu, ktorá si udržuje tú správnu tajomnosť, keď len cítiť, že niečo nie je v poriadku, hlavne scénu s pozorovaním stromu mám veľmi rád, ale výborne zvládnutá je aj tá druhá, akčnejšia časť. Ale zase moc nemusím záverečnú dvadsaťminútovku, ktorá síce tiež obsahuje viacero skvelých momentov, ale ako celok mi svojim pojatím už moc nevyhovuje. No celkový mimoriadne kladný dojem z filmu to už pokaziť nedokáže. Akcie je tu pomerne dosť a som s ňou nadmieru spokojný. V tomto prípade sa samozrejme nejedná o bežný akčný film, takže tomu musí byť prispôsobená aj akcia, klasická akčná scéna je tu len jedna, prepadnutie tábora povstalcov a tá je po všetkých stránkach zvládnutá skvelo, zvyšok už má bližšie k vyvražďovačke, ale aj to sa vydarilo a pár situácií je perfektných. Herecké obsadenie je skvelé, Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Bill Duke, Jesse Ventura alebo aj Sonny Landham vytvorili jednu z najlepších filmových vojenských jednotiek vôbec, chémia medzi nimi funguje a tak aj obyčajné dialógy medzi nimi sú filmovým zážitkom. Samotný záporák, teda Predátor jasne patrí po všetkých stránkach medzi najlepšie filmové tvory vôbec, vzhľad, vlastnosti, schopnosti, výzbroj, to všetko je vynikajúce. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, perfektný vizuál, skvelá atmosféra, ktorej napomáha aj výrazná pôsobivá hudba, John McTiernan odviedol perfektnú prácu. Predátor je kult, ktorý nikdy nezostarne, skvelý príbeh, akcia, herci, samotný mimozemšťan, vizuál, hudba, až na tú záverečnú časť tomu nemám čo vytknúť. 87%(18.7.2007)

Dvanáct už mi znova nebude, proto jen čtyři. Ale je to pořád hodně dobré. Těším se na Predátory.(7.7.2010)

Jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias. To hovorí asi za všetko. Ďalšie slová sú zbytočné. KULT(1.4.2011)