Predátor

• Československo

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

Je to skvelý akčný sci-fi film od Johna McTiernana. Má vynikajúci príbeh o špičkovej vojenskej jednotke, ktorá je vyslaná do juhoamerickej džungle, aby zachránila zajatcov, no po ukončení misie sa stanú terčom mimozemského lovca a tak musia bojovať o svoje životy s úplne novým typom protivníka. So spracovaním som veľmi spokojný, film zaujme už od úplného začiatku a pozerá sa na to skvelo, celkový potenciál tejto témy je tu využitý snáď naplno, jedna nezabudnuteľná scéna strieda druhú, nech sa jedná o čokoľvek, likvidáciu, dialóg alebo aj obyčajné plíženie po džungli, no len predsa mám o trochu radšej prvú polovicu, ktorá si udržuje tú správnu tajomnosť, keď len cítiť, že niečo nie je v poriadku, hlavne scénu s pozorovaním stromu mám veľmi rád, ale výborne zvládnutá je aj tá druhá, akčnejšia časť. Ale zase moc nemusím záverečnú dvadsaťminútovku, ktorá síce tiež obsahuje viacero skvelých momentov, ale ako celok mi svojim pojatím už moc nevyhovuje. No celkový mimoriadne kladný dojem z filmu to už pokaziť nedokáže. Akcie je tu pomerne dosť a som s ňou nadmieru spokojný. V tomto prípade sa samozrejme nejedná o bežný akčný film, takže tomu musí byť prispôsobená aj akcia, klasická akčná scéna je tu len jedna, prepadnutie tábora povstalcov a tá je po všetkých stránkach zvládnutá skvelo, zvyšok už má bližšie k vyvražďovačke, ale aj to sa vydarilo a pár situácií je perfektných. Herecké obsadenie je skvelé, Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Bill Duke, Jesse Ventura alebo aj Sonny Landham vytvorili jednu z najlepších filmových vojenských jednotiek vôbec, chémia medzi nimi funguje a tak aj obyčajné dialógy medzi nimi sú filmovým zážitkom. Samotný záporák, teda Predátor jasne patrí po všetkých stránkach medzi najlepšie filmové tvory vôbec, vzhľad, vlastnosti, schopnosti, výzbroj, to všetko je vynikajúce. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, perfektný vizuál, skvelá atmosféra, ktorej napomáha aj výrazná pôsobivá hudba, John McTiernan odviedol perfektnú prácu. Predátor je kult, ktorý nikdy nezostarne, skvelý príbeh, akcia, herci, samotný mimozemšťan, vizuál, hudba, až na tú záverečnú časť tomu nemám čo vytknúť. 87%(18.7.2007)

"Když může krvácet, může i umřít." Pokud chtěl Predátor udělat na Zemi mimořádný dojem svými schopnostmi, tak si na to vybral asi nejméně vhodného soupeře Dutche. Kdyby si vybral mě, tak by sice taky prohrál, ale bylo by to alespoň rychlé - pravou do nozder, levou do laseru a pak bych ho vykopl do vesmíru směrem k domovské planetě. Nekecám, přesně takhle to ve snu vidím. Nicméně padouch to chtěl jinak. Proto musel Dutch a jeho zblajznutý tým sehrát se špatně viditelným mimozemšťanem velmi zábavnou a rozhodně napínavou bojovku v džungli, kterou jsem nejednou statečně sledoval kvalitně schovaný v křoví a potichu fandící reprezentantovi planety Země.(2.2.2017)

Nechte si nachystat specialitky ve velmi kvalitním porcelánu, nějaký kaviár s lahodným Martini, protože začíná akční podívaná, která zaslouží velký potlesk. Pro mě jde McTiernanovo řemeslo stále napřed a nikdy se na něho nezapomene. Tenhle film patří mezi nejkultovnější ve svém žánru a Scottův Vetřelec se musí pořádně dívat, kam šlape. Arnoldova elitní skupina s hereckými esy v prostředí deštných pralesů s neznámým mimozemským lovcem nezná hluchý místa a kulky se odrážejí od našich zdí s napínavostí a výbuchů všude kolem nás. Nezavřeme pusu po celých 100 minut v doprovodu s vynikající hudbou Alana Silvestriho, který je ve výborné formě. Nejakčnější špička 80. let.(11.2.2012)

Najde se vůbec někdo, kdo neviděl dobrodružství odredovaného vesmírného nimroda s červeným zaměřovacím paprskem, laserem a fetišem na lidské lebky méně než dvacetkrát? Nebo nějaká guma, které by se nelíbilo? Jednoduchý scénář bří Thomasů (PREDÁTOR 2, BOEING 747 V OHROŽENÍ) s úspornými dialogy, McTiernanova nabušená režie kladoucí důraz na dusnou atmosféru, exotická výprava a skvělá kamera, která ji maximálně prodává, fantastická Silvestriho hudba a k tomu pár správných chlapů (včetně dvou budoucích pánů guvernérů a jednoho scenáristy akčních filmů). A lekce zásadního významu, kterou ale naši učitelé na základce jaksi přeskočili a sice, že když to krvácí, můžeme to zabít.(22.2.2007)

Hudba jak z pera Arama Chačaturjana, ale když k tomu přidáte džungli, všelijak zbarvený Khméry, tajemného zabijáka z kosmu a partičku testosteronových vojenských gum, dostanete story, které vezme za srdce každého kluka. Právem se to stalo kultem a předlohou mnohých pokračování a nástaveb, kombinací a zpracování v dalších mediích (např. komiks, PC hra). Tehdy poprvé, v postokomunistickém kině Alfa (dříve Karpinsk, a kolují dohady, že v určitém mezidobí se dokonce jmenovalo Čalfa), mě sebrala ta atmosféra neviditelného nebezpečí, kterému podlehnou i ti nejostřejší chlapi planety s Mr. Universe v čele. Protože jsem do té doby viděl pouze Kauza Králík a Zítra to roztočíme, drahoušku, byl jsem plně paralyzován a ani raději nemrkal, abych nepřišel ani o jeden bombastický záběr. Dodnes v suchých letních obdobích prakticky nevidím. U finálního souboje člověk vs. predátor jsem už jen mírně fibriloval v extázi, v jaké takový kluk může být. Kdykoliv si Predátora pustím, obklopí mě jakési fluidum obrovské nostalgie a takové to pálení na břiše, jako když se zamiluješ. Mnozí ten pocit určitě znají. Hrdě si tento snímek dávám do topky, abych mohl světu vykřičet svou lásku.(16.5.2013)

• - Kevin Peter Hall, který hrál mimozemského zabijáka, se mohl v kostýmu jen omezeně pohybovat a navíc pod maskou špatně viděl. Ve scéně, kdy jde Predátor k Dutchovi (Arnold Schwarzenegger) z vody, si Hall musel pamatovat předem naučený prostor a jít takzvaně "naslepo". Samotný Arnold pak ve svém životopisu píše: "Většinou to docela fungovalo, ale v jedné scéně mě měl Kevin jen trochu potlouct, ale vyhýbat se mé hlavě, a najednou prásk! A já dostal tlapou s dlouhými drápy přímo do obličeje." (ClintEastwood)

• - Dutch (Arnold Schwarzenegger) nosí hodinky značky Seiko H558-5000. (dyfur)

• - Schwarzeneggerův honorář činil 3 miliony amerických dolarů. (ClintEastwood)