Predátor

• Československo

Predátor

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller / Horor

USA, 1987, 107 min

7 / 10 Pohodový akčňák s veľmi hustou, lepkavou a dusivou atmosférou - priam cítite ako vás okolitá džungľa obostiera a hrdúsi - a tak to má byť! Nehľadiac na to, že po skončení filmu by ste boli odprisahali, že vám na tele pribudlo zopár bodancov od tých hnusných mosquitov...(24.8.2005)

John v max forme a hláška " you ugly muthafucker " je z filmovej histórie nesmazateľná. Celkově, se tady sešla tý doby nejlepší banda, ktorú si tento žáner mohol dovoliť. ( boží uncut ) !(6.4.2016)

John McTiernan skvěle vykresluje strach z neznámého nebezpečí. I scéna zmasakrování tábora, ač mě moc nebere,, tu má své místo - divák je překvapený, že i taková banda supermanů, která si hravě poradí s přesilou žoldáků, se musí sklonit před tajemným zlem. A závěr - Arnold s prostředky lovce doby kamenné bojující proti silnějšímu predátorovi - je lahůdka. Společně s Barbarem Conanem nejlepší Arnoldův film.(15.7.2002)

Klasický akční film 90 let minulého století. Svalnatý Arnold Schwarzenegger vyplivávající jednu cool hlášku za druhou putuje s neohroženou jednotkou džunglí, aby narazil na tajemného lovce z vesmíru. Jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. [TOP 19/15 84%](17.10.2005)

Kdo jiný, než nezničitelný Terminátor by se dokázal sám postavit proti tomu nejsilnějšímu, nejoriginálnějšímu a nejlepšímu mimozemskému frajerovi, jaký kdy existoval? Ano, samozřejmě spolu s Vetřelcem, který je také právoplatným králem žánru. Jenže Predátor mi vždycky přišel více stylovější, kultivovanější a inteligentnější:) Nadpozemská akční legenda vs. dokonale vybavený mimozemský lovec se stylovými dredy. V tomto příběhu musí Arnie uprostřed tropické džungle čelit tomu nejhoršímu nepříteli ze všech. Predátora mám ze všech jeho filmů asi nejraději. Tento dokonalý kousek je excelentním spojením zajímavého námětu, výborného scénáře, napěchovaného hláškami, dynamického, napínavého děje a skvělé bandy herců a jejich postav. Dutch, Dillon, Blain, Mac, Hawkins, Poncho a Billy. Na vrcholu toho všeho však stojí dva géniové. Stan Winston a jeho legendární, dokonalá a fascinující maska lovce z vesmíru, pod níž se skrývá Kevin Peter Hall, a Alan Silvestri a jeho fenomenální "Jungle Trek" hudba, která dává filmu ten dokonalý a nezapomenutelný rozměr. "Ty máš ale pěknou držku.", "Nemám čas krvácet.", "Nějakej parchant jim řek, že seš nejlepší.", "Není zač."(1.1.2006)

• - Vzhled predátora je v prvním filmu přisuzován Stanu Winstonovi. Během letu do Japonska spolu režisérem Jamesem Cameronem Winston pracoval na prvním náčrtu predátora. Cameron později pronesl, že Winston během letu pořád maloval a byl stále nespokojený. Cameron řekl: "Vždycky jsem si přál vidět něco s kusadly". Winston na tuto Cameronovu hlášku reagoval tím, že je monstru přimaloval. Winstonovo studio zpracovalo kompletní vzhled, zvukové efekty a samozřejmě kostým pro Kevina Petera Halla poté, co původní návrhy kostýmu pro Jean-Claude van Damma ztroskotaly. Winstona doporučil Arnold Schwarzenegger po dobrých zkušenostech z filmu Terminátor (1984). (Danny F.)

• - Kevin Peter Hall, který hrál mimozemského zabijáka, se mohl v kostýmu jen omezeně pohybovat a navíc pod maskou špatně viděl. Ve scéně, kdy jde Predátor k Dutchovi (Arnold Schwarzenegger) z vody, si Hall musel pamatovat předem naučený prostor a jít takzvaně "naslepo". Samotný Arnold pak ve svém životopisu píše: "Většinou to docela fungovalo, ale v jedné scéně mě měl Kevin jen trochu potlouct, ale vyhýbat se mé hlavě, a najednou prásk! A já dostal tlapou s dlouhými drápy přímo do obličeje." (ClintEastwood)

• - Schwarzeneggerův honorář činil 3 miliony amerických dolarů. (ClintEastwood)