Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Honzua

Self-contained. Jsem vlastně rád, že se k Americké kráse dostávám až teď po zhlédnutí Fincherovy Gone Girl (jako další se nabízí Jonzova Her) V této souvislosti ve mne vyvstává konflikt, který s vnímáním po skončení závěrečných titulků s Americkou krásou mám. V mých očích jsem posledních 117 minut sledoval absolutní krizi společenského života západní společnosti dohnanou do černočerného patologického individualismu. Ostatně i Lesterova motivace ke změně svého života pramenila pouze z touhy po sexuálním styku se spolužačkou své dcery. Místo toho, aby (podobně jako v Her) se lidé probudili a uchopili jediný možný lék - komunikaci - ovšem pokračují ve svém "duševním" rozvoji vstříc ke zpřetrhání všech životních pout. Závěrečné poznání a uvědomění, bez ohledu na svou pravdivost, je v překvapivém souladu s předmětem předchozí vystavěné kritiky opět pouze individuální. Z tohoto důvodu nedokážu přemýšlet nad Americkou krásou jako nad příručkou ke šťastnějšímu životu, ale jako nad tragickou satirou krize rodinného života západní civilizace. ()

Eleanor05

Dvěma slovy - úžasný film! Skvěle zachycené nepřikrášlené mezilidské vztahy uvnitř rodiny a past zvaná manželství, která se po letech stává čím dál více nesnesitelnou. Nesvoboda dělat to, co bychom opravdu chtěli v kontrastu s předsudky. A famózní Kevin Spacey ve své (podle mě) nejlepší roli. ()

SamVimes

Film o tom, že je normální být nenormální a cítit se ztracený v každém věku i postavení. Skvostná režie, herci i vizuál a zasněná hudba. Mám pocit, že scenárista Alan Ball tady řekl všechno co chtěl sdělit a pak už odešel jen blbnout s upíry a drsňáky v True Blood a Banshee. ()

lykan9

Jen dvakrát viděná prsa a jen jedna mrtvola. Přesto je to jeden z nejnapínavějších filmů, které jsem kdy viděl. Po celou dobu jsem seděl zařezaný a každý okamžik jsem čekal, co se stane. Přirozenost a nenásilnost vyprávění příběhu muže středního věku se zároveň vkusně podaným humorem je vynikající. Ve filmu sice převyšují herecké výkony mužů herecké výkony žen, ale přesto komplexně z výkonů vyzařuje rovnováha. Až je mi líto, že všechnu pozornost na sebe tenkrát strhl Kevin Spacey, který byl samozřejmě vynikající. Mě osobně uchvátil výkon Wese Bentleyho, který skvěle zahrál každou pozici, kterou mu scénář přinesl. Zároveň i poměrně na malém prostoru zazářil Chris Cooper v roli jeho otce. ()

pursulus

Potíž.¬         Mé výhrady k jinak nadprůměrnému působivému snímku Americká krása lze shrnouti do jediné věty, která je páteří dvouřádkového komentáře uživ. golfista: "Působilo to tak rádoby reálně, až to vyznělo z mého pohledu naprosto nereálně."¬                 Potíž je v dnešním chápání toho, co je reálné, skutečné: v technokratickém světě prostoupeném počítačovými sítěmi a nekonečným množstvím neviditelného vlnění je cit pro skutečnost téměř zcela přetvarován. A jako mravokárce dodávám překroucen a poničen k nepoznání.¬                 Mravokárce ve mně by hodnotil tohle dílko jako slabé, takový palec na dumlání, veskrze žádná opravdová tragédie, žádné opravdové drama, takové pfíí. Jako objektivní hodnotitel musím ale mravokárci vyhubovat a vykázati ho do tohoto odstavce. Skutečně správné hodnocení je však v tomto odstavci.¬                 Jako podnět k zamyšlení nad skutečnou hodnotou tohoto snímku uvádím rozdíl v průměrných hodnoceních zde na ČSFD (87 %) a horního tisíce uživatelů na IMDb (74 %). (O hodnověrnosti hodnocení na různých databázích si lze přečísti v první části mého profilu.) ()

VanTom

Brilantní "hořkokomediální" pohled pod předměstské pozlátko dysfunkčních rodinných (sousedských) vztahů plnokrevných figur odhaluje v jejich vzepření se přetvářce, otupělosti, konformnosti i obyčejnosti až neunesitelnou krásu. Fenomenální mnohovrstevnatý scénář, režie, herecké výkony i třeba hudba pak činí dílo jedním z těch dlouhodobě zásadních. ()

Sany33

Príbeh: Je príbehom ideálnej Americkej rodiny na predmestí, ktorá si žije svoj malý americký sen. Všetko to pozlátko je ale iba na oko. Všetko sa zmení, keď sa do susedstva nasťahuje nová rodina. A otec rodiny sa rozhodne, že si Ďalej nenechá srať na hlavu. Herecké obsadenie: Fenomenálny výkon Kevina Spaceyho. Radosť sa pozerať ako si tú rolu užíva a dáva do hrania neopakovateľnú emóciu. Ale na to sme pri ňom zvyknutí, na tých obvyklých 110%. Prevedenie: Príbeh filmu je dosť všedný a všetko to začína naberať spád až po prerode otca rodiny. Je to ale tak bravúrne natočené, že nemáte priestor na frflanie nedajbože nudu o to sa režisér dokonalo postaral. Pocity: Koniec je strhujúcou alegóriou na rodinné vzťahy. Páči sa mi ako nakoniec nenaplnil svoje túžby a predsa dospel do stavu Nirvány a bol spokojný so svojím životom. Celkom ma to dostalo ale nestačilo to na absolútne top hodnotenie. Pridaná hodnota: Sam Mendes ponúka pohľad na úpadok doby cez klasickú Americkú rodinu žijúcu vo vyššej strednej vrstve. 84% ()

johnnype

Naozaj vynikajúci film.Skvelé herecké výkony,najmä Kevin Spacey,majstrovská režia a dobrá hudba.Navyše monológy Lestera Burnhama majú naozaj niečo do seba. ()

davidek

Spíš než drama bych řekl, že jde o černou smutnou komedii. Dramatem to snad můžou nazvat jen Američani zvyklí na svoje hepíky. Americká krása je film, kde se ukazuje realita spojená s několika náhodami a někteří to prostě neunesou a jednají. A pak že nemá Bůh smysl pro humor. Neamerický film s americkými prvky. Patří do mých TOP ()

czdmaso

Tenhle film si prostě 5* zaslouží ať ho vidíte poprvé nebo popáte . Geniální charaktery postav, herecké výkony, vizuální stránka. A scénu kdy Kevin Spacey dává výpověď bych opravdu někdy ráda použila v reálu :) ()

ABCD Marta

Druhé setkání s režisérem Samem Mendesem dopadlo o poznání lépe, než u filmu Road to Perdition, jímž jsem byl zklamán. Americká krása je drama jak se patří, má silné herecké výkony, chytlavou hudbu, pěknou práci s kamerou a zajímavý příběh, avšak přesto něco málo postrádám. Něco, díky čemuž bych Oscara za film a režii neudělil (tam je pro mě jasným vítězem Zelená míle), a co mi brání dát maximum... ()

ganz

Po závěrečném epilogu jsem zůstal sedět s otevřenou pusou. Dlouho mě takhle film nedostal. Co dodat film byl dokonalý + vynikající Kevin Spacey... 91% ()

Guzo

Takřka obyčejný příběh opravdu ze života natočený velmi neobyčejným způsobem.. Nic k nepochopení, jako to u některých filmů bývá, ale věcí k zamyšlení se tu najde habaděj. Dodatek: Po dalším zkouknutí se mi "krása" líbila ještě mnohem víc, hudba je naprosto dokonale vyvážená a každý ze záběrů má svým způsobem kouzlo. ()

Ravi

Výborný počin Sama Mendeze, který sám svým stylem nemusí každému sednout, avšak na Americkou krásu jeho způsob režie nesmírně sedl. Tak zábavný, závažný a zároveň nadsazený film nemohl dopadnout jinak, než výborně. Kevin Spacey si roli vyloženě užil a ostatní ho v tom skvěle podpořili. Podjímavá, příjemně doplňující hudba Vás provede celým dějem jako rozpálený nůž máslem. Skvělé dialogy ve Vás nechají pocit, že neuvěřitelné situace je možné zažít dnes a denně. Nakonec i rozuzlení nenechá nikoho chladným. Zkrátka 100% = 5/5 ()

R1CH1E

Přiznávám, že vůbec nechápu, co je na tomto filmu tak skvělé, protože nebýt v něm Kevina Spaceyho, asi mě vůbec nezaujme. Já holt nikdy "Americkou krásu" nepochopím. ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)