Americká krása

American Beauty

Americká krása

USA, 1999, 117 min

„Nie je slušné najať si niekoho, aby ti zabil otca.“ – „V tom prípade som neslušné dievča.“ Nikdy som nevedel, čo si mám o AMERICKEJ KRÁSE myslieť – už keď som ju videl v kine, bol som zmätený a teraz, o 10 rokov neskôr, na tom nie som o nič lepšie. Jedno som ale vedel už vtedy. Niečo sa mi na nej pozdávalo, vlastne sa mi toho na nej pozdávalo DOSŤ. Od zvláštnej hudby cez svojrázne herecké kreácie (najmä obdarená Thora Birchová a vtedy ešte neotravný Spacey, Beningová je nesympatická krava a je mi jedno, že to bol umelecký zámer) po kultové scény (igelitové vrecko) po skvelé hlášky („Neviem ako vy, ale ja si idem vypiť.“). Vynikajúci je tiež neodhadnuteľný, všetkého schopný scenár, ktorý prostredníctvom cynického rozprávača nemá problém na samom začiatku nás informovať, že hrdina na konci zomrie... ale nie je mŕtvy vlastne už teraz? Kontroverzná snímka, ktorej sex, násilie ani vulgarizmy nerobia problém, krvavo strieľa do americkej údajnej posadnutosti „dokonalým životom“ (dom, auto, žena, dieťa, práca), kde sa na fotkách všetci usmievajú, ale skutočnosť je taká hnilá, až sa čudujem, ako TAKTO napísaný film mohol zarobiť obrovské peniaze a získať toľkých Oscarov. P.S. V r. 1999 sa v kinách objavili dve výborné „výpovede z pracovného pomeru“. V KLUBE BITKÁROV to bola sila, ale po skúsenosti s mnohými hajzlami-zamestnávateľmi, ktorí VERIA, že na nich nie je, musím uznať, že tá z AMERICKEJ KRÁSY sa dá v praxi využiť oveľa elegantnejšie. Kino Považan 2000(26.12.2004)

Velice kvalitní film, asi oprávněně Oscar, ale já osobně bych mu hlas nedal. Působilo to tak rádoby reálně, až to vyznělo z mého pohledu naprosto nereálně. Ovšem Kevin Spacey by hlas samozřejmě dostal :-)(17.3.2003)

Sam Mendes je citový vyděrač – donutí vás slzet u záběru na igelitový sáček poletující ve větru. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Eodeon, gudaulin, TotalFilm(10.7.2006)

Lepší celevočerní debut si Sam Mendes ani nemohl přát. Asi jediný režisér, který za svůj první film dosal pět Oscarů a z toho čtyři hlavní a myslím, že zasloužené. Celý příběh nevyznívá jako "ze života", ale místy jde o satiru, jindy zase drama, ale každopádně film má jasný cíl a to jít si za svými životními sny a za jejich splněním. Charismatický Kevin Spacey zde předvádí výborný výkon a Oscara za hlavní herecký výkon si určitě zasloužil. Annette Bening předvedla svůj zatím nejlepší výkon. Americká krása je jeden z nejlepších filmů jaký kdy byl natočen a ten komu zatím uniká, by to měl co nejrychleji napravit........(11.12.2007)

rozpočet : $15 million tržby celosvetovo : $356,296,601(24.12.2006)