Americká krása

American Beauty

Americká krása

American Beauty

USA, 1999, 117 min

Velice kvalitní film, asi oprávněně Oscar, ale já osobně bych mu hlas nedal. Působilo to tak rádoby reálně, až to vyznělo z mého pohledu naprosto nereálně. Ovšem Kevin Spacey by hlas samozřejmě dostal :-)(17.3.2003)

Brilantní satira, herecký koncert Kevina Spaceyho. Zkrátka jeden z nejlepších filmů všech dob. A film, který zásadním způsobem ovlivnil můj život.(6.5.2002)

Jeden z nejlepších filmů, co byl kdy natočen. Kevin Spacey má neuvěritelné charisma a jeho výkon ve filmu je naprosto ohromující.(8.12.2007)

"Na světě je tak moc krásy že cítím, že už to neunesu a moje srdce prostě pukne".(30.6.2012)

Snímek Sama Mendese AMERICKÁ KRÁSA se „točí“ okolo jedné normální, americké, „středostavovské“ rodiny – rodiny Burnhamových. Snímek ukazující, že i na „americké kráse a idylce“ není vždy vše tak třpytivé, zářivé, skvělé prostě: cool. Z dálky – z ptačí perspektivy – snad může vše vypadat v pořádku; při bližším pohledu však člověk (divák) nachází řadu trhlin, škrábanců a prasklin. Představit divákům dílo, které by bylo vyvážené a realistické (tj. bez glorifikace či démonizace americké společnosti, kterému bohužel někdy podléháme; či bez „černo-bílé“ charakteristiky postav), je úkol nadmíru obtížný. A Sam Mendes se toho úkolu zhostil výtečně. Silnou devizou tohoto filmu jsou také perfektní herecké výkony – Kevin Spacey (coby „rozverně rezignovaný“ otec a manžel, který se již smířil se svým údělem), Annette Bening (coby uvědomělá, cílevědomá, puntičkářská a hysterická matka a manželka), Thora Birch (coby zmatená a frustrovaná dospívající dcera), Wes Bentley (coby „kliďas“, který to však v životě nemá vůbec lehké) atd. (onen výčet herců a hereček by mohl pokračovat až do posledního žáka (komparsisty) typické americké „high school“). Shrnuto a podtrženo: Sam Mendes předkládá výjimečné dílo, na které se divák nepodívá 1x či 2x za život, ale průběžně ho během svého života vyhledává znovu a znovu.(5.9.2003)

• - Scéna v autě, kdy si Kevin Spacey zpívá do písničky "American Woman", byla celá improvizací. (don corleone)

• - I když si dali filmaři záležet na tom, aby nebyla odhalena identita města, kde se příběh odehrává, objeví se ve filmu několik referencí na město Chicago. Například v telefonním seznamu Jane se objevuje předčíslí 312 (které patří Chicagu), noviny v kuchyni jsou Chicago Sun-Times, na inzerátech Carolyn i Buddyho je zase domácí číslo s předčíslím 847, které patří předměstí Chicaga. Nicméně například poznávací značky na autech zase této lokaci neodpovídají. (don corleone)

• - Lester udá jako své číslo do práce 555-0199. Stejné číslo dal i Al Pacino Russellovi Crowe ve filmu Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999) a stejné číslo měl i agent Fox Mulder v třetí řadě Aktů X. (don corleone)