Americká krása

American Beauty

Americká krása

USA, 1999, 117 min

Mendes natočil úchvatnou satiru na Americký sen. Klidný život navenek, uvnitř zloba. Lidské předsudky a diskriminace. Ukázka úpadku rodinného života. Otec milující svého syna, ale schopen na něj zapomenout kvůli jeho "homosexualitě". Otec, který radši než manželku má myšlenku na mladou kamarádku své dcery. Manželka, která se snaží urovnat vše mezi manželem a dcerou a ještě více to zhoršuje. Voayer s kamerou, který je uchvácen pohledem na listí ve větru, na umírající lidi a marihuanou. Dívka, která se snaží být středem pozornosti za každou cenu i cenu lhaní. Snaží se být Ta co všechno zkusila a může o tom říkat kamarádkám. Všechno se dá vidět v normálním životě. Proto je tento film tak realistický a působivý. Životní role Kevina Spaceyho. Naprosto dokonale napsané a zahrané. Ozvučené na jedničku. Mendes se tímto stává věčný ....(19.6.2004)

Velice kvalitní film, asi oprávněně Oscar, ale já osobně bych mu hlas nedal. Působilo to tak rádoby reálně, až to vyznělo z mého pohledu naprosto nereálně. Ovšem Kevin Spacey by hlas samozřejmě dostal :-)(17.3.2003)

Syntetická cesta do středu země jménem Předměstí. Nikdy jsem zcela nepochopila, proč na mě ten film působí tak mocně. Snad proto, že komediální i tragická strana mince se točí na té jediné správné hraně? Americká krása není zvrácená, jen má smutné kořeny, ze kterých roste rebelie s okvětními plátky růží rudých jako krev. Prosté vybočení z normálu a dálnice může na cestě ke svobodě spustit lavinu, která pohřbí vše neživé. Jak napsal Arthur Rimbaud: Já je někdo jiný...A Lester Burnham si to konečně připustil.(24.4.2007)

Splněný Americký sen. Ovšem pouze na první pohled... Je to satira, je to komedie a zároveň je to mrazivé drama, které z vás vydoluje pořádnou dávku emocí. Co více si ještě od filmu přát?(4.2.2007)

Film nepředvídatelný jako lidé v něm. 4,5*(18.9.2009)