Americká krása

American Beauty

Americká krása

American Beauty

USA, 1999, 117 min

Splněný Americký sen. Ovšem pouze na první pohled... Je to satira, je to komedie a zároveň je to mrazivé drama, které z vás vydoluje pořádnou dávku emocí. Co více si ještě od filmu přát?(4.2.2007)

Společně s Klubem rváčů můj nejosobnější film. Zatímco ten první tepe hlavně co do podnětnosti myšlenek, Americká krása boduje v emocích. Když jsem ji viděl poprvé v prváku na střední, rozložila mě na několik týdnů a dokázala to při každé další projekci. Dneska už na mě působí trochu jinak, neútočí na základní pocity až přehnané sounáležitosti s hrdiny (což se možná ve čtyřiceti změní), ale jako dokonalý portrét lidí, kteří se rozhodli vzepřít konvencím, mě baví stále a emoce ve mně dmýchá pořád naplno. Vyzdvihovat dávno omleté (Spacey, Conrad L. Hall, Mendes) nemá smysl, snad jen doplním opomíjené (Cooper, parádní hra se světlem v noci) a dodám, že tohle je jeden z těch absolutních ‚top filmů‘ mého života.(4.9.2009)

Sam Mendes je citový vyděrač – donutí vás slzet u záběru na igelitový sáček poletující ve větru. 90% Zajímavé komentáře: kleopatra, Eodeon, gudaulin, TotalFilm(10.7.2006)

Film nepředvídatelný jako lidé v něm. 4,5*(18.9.2009)

rozpočet : $15 million tržby celosvetovo : $356,296,601(24.12.2006)