Nezapomenutelný spor dvou mysliveckých spolků nad zastřeleným kancem... Filmová adaptace povídkové knihy Bohumila Hrabala Slavnosti sněženek byla natočena v roce 1983. Jednotlivé povídky jsou vlastně portrétními miniaturami sousedů, s nimiž Bohumil Hrabal žil uprostřed ojedinělé chatové oblasti v Kersku nedaleko Prahy. Většina těchto literárních postav má svůj reálný a živý předobraz. S neopakovatelným vypravěčským stylem spisovatele a skvělou profesionální technikou režiséra se před očima diváků rozvíjí nostalgická, ale především hluboce lidská freska žánrových příběhů lidí a lidiček žijících v Polabí. Znovu tak ožívají pan Franc, Leli, rodina hostinského z Hájenky a nezapomenutelný příběh sporu dvou mysliveckých jednot nad zastřeleným kancem. Ve filmu se snoubí poetično s realistickým popisem, stylizovaná nadsázka s humornou drobnokresbou, události veselé s událostmi smutnými. Za zmínku stojí, že vedle známých herců – Rudolfa Hrušínského, Jaromíra Hanzlíka, Josefa Somra, Petra Čepka a Jiřího Schmitzera, se tu v epizodních rolích objevují kromě autora samotného i dva významní čeští režiséři: Jiří Krejčík jako věčně hladový pan Karel a František Vláčil v roli starého myslivce. (Česká televize)

Fanucci

Občas vtipné dílko ("To zase bude v álejích nablito"), celkově spíš nostalgické a smutné. Hrušinský v tomto snímku opět potvrdil jak skvělým byl hercem... ()

Chrysopras

Film, který můžu vidět snad 4krát do roka. Tenhle kousek si ztotoznuju s pojmem filmový poetismus a podle mě je to Menzlova nejlepěí věc. Herci skvělí jeden vedle druhého, skvostná kamera a nádherná dějová linka. DĚDKU!!! Ano - slova nestačí, jsem z toho vždycky dost naměkko. ()

rastlinka

Krásny film. Totálne nadčasový a úsmevný. So scénkami a replikami, ktoré sa vryjú do pamäti. A tiež veľmi pekná hudba. ()

Huntelaar

V žádném případě nemám rád zvěřinu, natož aby mě lákolo chodit po náhonech za chladných podzimních ránech, ale dal bych nevím co, abych mohl být členem party okolo Čepka nebo Štibicha a zažil tak fajnovej večůrek v Hájence jako oni. Hrabalova líná atmosféra v čele s legend.....wait for it.....dary Hanzlíkem tak po právu patří mezi skvosty čsr kinematografie. ()

easaque

tehdy ještě Menzel dokázal dokonale zachytit Hrabalovu poetiku, která se mu "V Obsluhoval jsem anglického krále" vůbec nepovedla. Zásluhou na tom určitě má kvalitní herecké obsazení v čele s Hrušínským. Herci v ostatních rolích však skvěle sekundují a figurky v jejich pojetí mají duši. Tato klasika, která potěší a pobaví má u mě čistou kuly. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

honajz2

Když to hodně, hodně, ale opravdu hodně přeženu, je to takový český Amarcord. Ačkoli je to asi hlavně kvůli tomu, že je to jen sled scének a děj to nemá (teda něco připomínající děj tady je, ale pořád bych ho tak úplně nenazval). Slavnosti sněženek hodně zachraňuje kamera, která je opravdu precizní, poetická a nádherná, fakt každý záběr jsem si tu dost užil. Jo, dřív to Kersko muselo vypadat fakt hezky, škoda jen, že teď je to tam samá hnusná hacienda. Ale co já vím, byl jsem tam pár let zpátky, třeba to už vypadá jinak. Pak jsou tu i perfektní herecké výkony, kterým opět kraluje Rudolf Hrušínský (kdo taky jiný, že?), jemuž se opět povedlo svoji postavu zahrát tak dokonale, že jenom z výrazu obličeje dokáže předvést i psychologii postavy, kterou tu hraje. Fakt opět klobouk dolů, takových herců je skutečně hodně málo. Některé pasáže mě zaujaly víc, jiné míň, každopádně i když Slavnosti sněženek mají své kouzlo a poetiku, i tak mě ten film nechytl tolik, abych byl spokojený. Navíc ten závěr mi přišel divný a ve stylu "nevím jak to zakončit, tak tam hodím nahodilé scény a ono z toho něco vyleze", ale třeba mi jenom unikla jeho genialita a po druhém zhlédnutí se budu mlátit do hlavy, že mi to tehdy nedošlo. A když už jsem zmínil ten Amarcord, tak ten mám o něco radši, protože ten ve mě finále zanechal nějaký pocit spokojenosti. Slavnosti sněženek ve mě zanechali ten pocit, že to bylo fajn, ale silnější pocity jsem z toho neměl. Tak jako tak jsem si splnil další z mnoha restů. Btw, i hudba je tu skvělá. 4* ()

Joe321

Tak krásně civilní výkon Rudolfa Hrušínského a scéna s Jaromírem Hanzlíkem, při které je mi pokaždé velmi úzko. ()

mrksik

No, a že soudrozi nefungovali na droge zvanej LSD ... Snové výjavy a snový dej, koncept ako z nočnej mory a strnulosť ako ... no neviem. Príliš som sa nebavil, nesmial, neplakal, len som to sledoval, nič sa nedialo, pár paradoxov, úplne psycho. Fuf. ()

lekr

Nemůžu si prostě pomoct. Všichni moji příbuzní a přátelé ( nejen z csfd ) říkají že Slavnosti sněženek jsou nezapomenutelná kultovní klasika ale já to rozhodně tak nevidím!! Dle mě je to normální průměrný film s tak trochu podivnou zápletkou který se nechal příliš unést nostalgičností literární předlohy až mu lze komedii těžko uvěřit protože od celkem vtipného honu na divočáka mi film přijde jako nudné plkání které dospěje k hodně smutnému a nevhodnému konci... ()

rakovnik

Poetický film, velmi poetický. Mnohdy mluví obrazy, jindy na sebe řvou lidi. Skvělá plejáda našich předních herců ve vynikajícím způsobem zfilmovaném díle Bohumila Hrabala. Plno hlášek je již legendárních... "Jak by tady bylo krásně, kdyby tu nebyly ty vosy". "Konečně jsi nás taky někam vyvezl!" "Dědku!!!" :-) I sprosté slovo, vyslovené s grácií v moudré větě, nikoho nemůže urazit. Krásné jsou také role skvělých režisérů, pánů Krejčíka a Vláčila. ()

Martin741

V pripade tohto kultoveho filmu ceskoslovenskej kinematografie netreba myslim ziadnych slov. Bolo by to len nosenie dreva do lesa. Perfektne funguje scenar, rezia, strih, dialogy, poetika, krasne sceny, divocak, treba to fakt vsetko znovu a znovu menovat? Hlavnou hviezdou pre mna je samozrejme Rudolf Hrusinsky /Spalovac Mrtvol, Skrivanci na Niti/, ale zname drzky su tu na kazdom rohu. 95 % ()

William_

8/10. Další z vrcholných filmů naší kinematografie, Najdete zde spoustu známých tváří (těch nejlepších) a snímek dává poctu Hrabalově předloze, ze které vychází. Smutný, vtipný, dojemný i poetický. To vše jsou slavnosti sněženek. Jo a přidávám se do týmu SE ZELIM!!! ()

Abes

Hrabalův dvorní řežisér Jirka Menzelů zvládá převést vesnické zápisky v pohyblivé obrázky na výbornou. ()

Attta

Nezapomenutelná atmosféra při sledování tohoto filmu s výbornými herci, kteří hráli bezpochyby na 100% a vyloženě si to užili. Jiří Menzel má vyloženě talent na zpracování Hrabalových děl a tady to jen potvrdil. Tihle herci byli v pravý čas na správném místě a to platí i o filmu, režisérovi i o prostředí, kde byl film natáčen. :) ()

bourec

Je zcela jasný, že Slavnosti nemůžou dostat pět jako Vesnička, protože to prostě tak není. Hrabal je trochu mimoň, a ty jeho díla jsou přinejmenším diskutabilní. Stejně jako jeho ostatní díla. Musím s hodnocením dolů. 60%. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr