Záhada Blair Witch

• USA The Blair Witch Project (více)
Horor / Mysteriózní
USA, 1999, 81 min (Special Edition: 86 min, Alternativní 78 min)

V říjnu 1994 se záhadně ztratili v lesích poblíž Burkitsville v Marylandu tři studenti při práci na dokumentárním filmu. O rok později byl nalezen materiál, který natočili... Mystifikační horor o tajemné kanibalistické příšeře, který zaznamenal mimořádný komerční úspěch, stál pouhých 25 tisíc dolarů, přičemž utržil přes 240 milionů dolarů. (Magic Box)

salahadin

"Maminko, já se bojím jít vyčůrat..." BACHA NA SPOILERY!!! Přiznám se, trio zbloudilých zálesáků mi bylo ukradené, já se v tom lese ale viděl sám a proto jsem se bál. Recept, jak natočit legendární smínek pomocí tří herců, amatérské kamery a hlavně chytré myšlenky. Film za pakatel, který vydělal miliony. Film se stal legendou mimo jiné i proto, že onu tajemnou čarodějnici neuvidíme. Člověk se opravdově nebojí vraždících maniaků s motorovou pilou, ani vizuálně odporných příšer, příšerek, ducháčků, trolů, upírů, upírek (no těch už vůbec ne), ale toho, co nevidí. Proto se bojíte i hromady kamení, u které si představujete, proč tu je a kdo ji sem dal. Proto se bojíte lesa, obrazců "voo-doo" a děs nahánějících zvuků, které si nedokážete vysvětlit. Oba dva tvůrci, Myrick a Sánchez, si sice legendu o čarodějnici z Blair od základů vymysleli, dokázali však o její pravosti přesvědčit nejen nás, filmové spotřebitele, ale i své herce! A jejich tah vyšel. Věřím však, že ruční kamera a zdánlivé nic-nedění-se může člověku zážitek minimálně ztížit. ()

666teen

Banda blbců, co netrefí z lesa, když dvakrát (sic!) zakopne o potok, který ZŘEJMĚ někam teče, nejspíš z lesa ven.....si zaslouží pochcípat. ()

Cappuccino

Vypnúť svetlá, zasadnúť za stoličku. Prvá pol hodina sa môže zdať nudná, ale to čo príde po nej je nehorázne v prdeli! Ku koncu som strachom nedýchal a ešte minútu pri záverečných titulkách moje ruky zvierali stôl. Depresívne, strašidelné, uveriteľné. V jednom som si istý - dnes už len tak ľahko nezaspím a hlboko do lesa ma nedostane ani šek na desať miliónov. ()

S.Quentin QUALE

Je jasné, že tento film bude postupně ztrácet procenta, protože i moje hvězdy jsou z větší části za originatlitu. Dnes by to vůbec neobstálo, ale v devětadevadesátým jako puberťákovi mi to pěkně vyžehlilo úsměv. Velmi pionýrský film a kult, ale samo o sobě nic extra. 70% ()

Mi Nü-Chai odpad!

Jeden z nejpitomějších horrorů a filmů vůbec, co jsem kdy viděla. Parta studentů jede natáčet kamsi do Marylandu dokument o jakési údajné X let mrtvé čarodějnici a nakonec se na vlastní krk dozví, že existuje a celé je to koncipováno jako pseudodokument - na první poslech to nezní špatně (až na tu quasidokumentární stránku - to obvykle příliš nemusím), ale výsledek je děsivý, bohužel ne tak, jak by si tvůrci asi představovali. Debilita studentů bije do očí, např. když mi něco v noci v lese shodí stan, tak asi do té tmy nevyběhnu, na mapu dám pozor etc. A hlavně, BW je neskutečně nudný film, kde se skoro celou dobu nic neděje a jakmile to začne trochu k něčemu vypadat (když jsou na konci v tom baráku), tak to okamžitě skončí. Netuším, čím si tento pseudohorror získal kultovní status, u mě se nicméně zařadil do kolonky "nudný odpad". ()

Allien.9

"BOJÍM SE ZAVŘÍT OČI A BOJÍM SE JE OTEVŘÍT." Hmm, hezké. Každý máme nějaký ten problém. Já kupříkladu vůbec netuším, jak tento "film" ohodnotit. Námět? Přímo zoufalý. Trojice nesympatických mladých lidí se rozhodne natočit dokument o obyčejném (pro ně však strašidelném) lese, kde se - podle pověsti - vyskytuje tzv. Blairwitchská čarodějnice. Postavy? Skoro celou dobu na facku, především ta uječená nána, která si hraje na paní chytrou. Dialogy? Zprvu zábavné, brzy však omrzí a nakonec začnou dokonce štvát. Pointa? Těžko říct - možná žádná, možná cool. Logičnost? Oou aneb pod bodem mrazu. Logika "jsem vyděšená k smrti, ale budu se dál trmácet nočním lesem s kamerou před xichtem a ječet jméno kamaráda deset kroků přede mnou" mě vážně doháněla k šílenství... Nicméně závěrečná scéna v (ne)opuštěném domě je opravdu libová a způsobuje krásné - typicky horrorové - mrazení po celém těle. Takže nakonec zakotvím na středu a dám ***. ()

-OverLord-

Jeden z nejlepších hororů všech dob! A proč? Protože jsem se tehdy poprvý a taky naposled doopravdy bál při sledování filmu. To co se dnes točí nesahá tomuhle dílku ani po kotníky, protože horor musí plnit určitá kritéria - včetně napětí, hrůzy a atmosféry! A to The Blair Witch Project plní na 101%. Je to už x let, a tenkrát to se mnou dost otřáslo. Od té doby jsem to znova neviděl, asi z obav, že už to nebude takovej zážitek. Ale vzpomínky zůstávají. A ten konec! // Shlédnuto znova, atmosféra stále parádní, též originalita, ale už to nemá zdaleka takový efekt jako při prvním shlédnutí. Ale nevadí, čekal jsem to. ()

Satan

Člověk musí k tomuto filmu přistoupit ne jako k hororu, ale jako k psychologickému experimentu a sondě do chování člověka v extrémních situacích. To, že se jedná o zárodek nového subžánru s geniálním marketingem celému "projektu" jen přidává na zajímavosti. Napodruhé mnohem lepší, atmosféra v poslední čtvrthodince povážlivě houstne. [Přesná stopáž: 81 min] ()

Goldbeater

Ryzí a neviditelná hrůza zabalená do ultranízkorozpočtové lesní hry na schovávanou. Záhada Blair Witch mi místy nemálo připomínala svou dokumentárností a syrovými výjevy i o čtvrt století starší Hooperův Texaský masakr motorovou pilou. Pro mě je tohle zatím nejlepší viděný found-footage horor, který jsem viděl. Chce to si ho užít hned napoprvé, po druhé už to není ono, ale to už u tohoto žánru bývá. Měl jsem sice místy trochu problém s hlavní "hrdinkou", protože její hlas už mě po 40 minutách začal tak trochu iritovat, ale to k tomu prostě patří. Bez problémů bych Blair Witch Project označil za jeden z nejděsivějších filmů, které jsem viděl, a už jen proto si zaslouží plný počet bodů. ()

mchnk

Každý musí uznat, že v době natočení a vydání na pospas diváckým ohlasům, to mělo úspěch. Ze začátku tím, že se povedlo zapůsobit na psychicky zabržděnější diváky, kteří nepochybovali o tom, že to co vidí je holá realita. Jasně, klasická hláška chytráků na čsfd, to bych moh taky, běhat s kamerou po lese a blá blá blá. Už jen ten fakt, že jsi někde uprostřed lesa by stačila na to, že by ses posral ne jednou, ale víckrát. A stačila by klidně Šumava. Pocit z absolutní tmy, při které si nevidíš ani na vlastní ruce a která v lese panuje, musí být skutečně hodně nepříjemný. A proto dávám 4. Zajet někam doprostřed hustých, neprostupných lesů a sehrát tam takovýhle šílený divadlo, zaslouží respekt. Základem je legenda z Burkitsville, která určitě existuje. Poté už to bylo vše na těch třech. Natáčet se obyčejnýma kamerama, vyvolat nejdříve nadšení, poté podezírání, zlobu, vyčerpanost, zoufalost, beznaděj, odevzdanost a nakonec to završit perfektní scénou v noci, v lese, v rozpadlim baráku, kterej je plnej otisků malých ručiček na zdech. V originálním znění se naplno projevuje, jak precizní práci tito tři lidé odvedli. ()

Vančura

Záhada Blair Witch byla dlouho mým oblíbeným hororem, který mi přišel skutečně hodně strašidelný. Když jsem si film pustil po letech znovu, neubránil jsem se už určitému zklamání. Strašidelné už mi to moc nepřišlo, a to včetně samotného finále v opuštěném domě v lese, u něhož jsem dřív umíral hrůzou. Nově jsem si tam spíš všímal, jak strašně už ten film stihl zestárnout (technika, na kterou natáčí, auto, kterým jedou, absence mobilních telefonů...) a jak nezodpovědně se postavy chovají, protože je evidentní, že se v takovém lese zákonitě musí ztratit. Když jsem si teď navíc v zajímavostech přečetl, jaké prasárny tvůrci dělali při natáčení (strašení herců apod.), ještě víc ten film u mě klesl. Pořád si ale myslím, že se mu nedají upřít zásluhy za popularizaci subžánru found footage, s kterým se poté roztrhl pytel. ()

kingik odpad!

Fakt nevím, co to se mnou je, ale mě to nevyděsilo, nepřekvapilo a nebavilo mě to. Těžko říct, kde se stala chyba, ale je třeba postupovat systematicky a doberu se k tomu, že film se zaštítil vynikajícím humbukem kdy vehementně diváky balamutil tvrzením, že tohle se opravdu stalo a že ti studenti to prožili, měli strach, měli hlad a byli vyčerpaní a vyděšení na smrt, ale u mě se tento efekt nedostavil. Tenhle "fake" jsem jim odmítal po celou dobu sežrat, protože mu chyběla upřímnost a jeho odporná manipulativní podoba, jakou mu vtiskli tvůrci, byla až zrůdná. Film, který neoznačuji za horor, řadím plným právem za jeden z nejhorších a důkazem je anticena Zlatá malina, kterou téhož roku získal. 0% ()

Snorlax

Příběh je samozřejmě nesmírně primitivní, ale naprosto parádně zpracovaný. Nenudila jsem se, dokonce jsem se ani nesmála, takže konstatutuji, že v rámci vyvražďovacích hororů se jedná o veledílo, v rámci hororového žánru o nadprůměrný film. ()

Šakal

tak musím říct, že když jsem tento snímek viděl poprvé kdysi dávno ( sám na chatě v noci ) tak na mě hodně zapůsobil! Atmosféra hustá, že by se dala krájet a s každou další minutou až do vygradování v polorozpadlém baráku jsem se opravdu bál ( přesněji řečeno mě svíral takový hnusný skličující pocit), což se mi nestalo dlouho v žádném hororu a po závěrečné scéně jsem nebyl v dobrém rozpoložení a pro jistotu to před spaním proložil ještě komedií :o) Na snímek jsem se podíval před časem po dlouhé době znovu a musím říct, že ve mně zavládlo velké zklamání a rozčarování! Nedokázalo mě to vůbec pohltit, natož u mě vyvolat ty zkličující se pocity. Na obranu snímku musím dodat, že jsem již hodně "otrlej" a nedovedu si již představit snímek u kterého bych se bál a lapal po dechu!Za normálních okolností bych hodnotil max 2* ale z nostalgie k prvnímu shlédnutí dávám hvězdičky 4! ()

Webb

[5/10] (Blair Witch, Haxan) (Čb./barevný /// Produkce: Robin Cowie, Gregg Hale /// Scénář: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez /// Kamera: Neal Fredericks /// Hudba: Tony Cora) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Sonnery

Dokonalé naplnění přísloví: "Uplést z hovna bič". Z ničeho uplést horor, kvůli kterému jsem nechodil půl roku do lesa a somroval houby na příbuzných... a vydělat takový prachy na filmu, kterej sesmolili za 8 dní někde na louce na domácí kameru je dle mého názoru geniální. ()

Záhada Blair Witch má pokračování

Záhada Blair Witch má pokračování

24.07.2016

Emmerich a „skromná sci-fi“?

Emmerich a „skromná sci-fi“?

02.11.2010

Paranormální příběh jednoho filmu?

Paranormální příběh jednoho filmu?

22.09.2009

Horor Paranormal Activity se očividně pokouší navázat na úspěch nízkorozpočtových hitů typu Záhada Blair Witch, Saw či aktuální District 9. Jak? Promyšlenou kampaní, která buduje mýtus… (více)