Záhada Blair Witch

Neal Fredericks

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock

Napoprvé, v temném a téměř liduprázdném kině fungoval film skvěle. Atmosféra hustá, strach diváka i hrdinů hmatatelný. Napodruhé, na notebooku z originálního DVD, katastrofa. Atmosféra veškerá žádná a krom ní nemá film co nabídnout. Neférově to zprůměruji a sbohem, Záhado.(9.2.2009)

• monolog

Na tomhle filmu považuji za geniální jedině to, že si autoři půjčili za vratnou zálohu na "vyzkoušení" nějakou super kameru a když přes víkend natočili tenhle film, vrátili ji zase zpátky do obchodu, že jim nevyhovuje. No, je to na tom poznat (tedy ne ta supr kamera, ale ten víkend práce). A pak možná oceňuju, že i když je to amatérskej film, herci v originále nezní jako amatéři. Tedy aspoň ne amatéři jaký jsem viděl u nás. A pak jim taky samozřejmě přeju ty prachy, kvůli kterým už nikdy nebudou muset dělat to, co nebudou chtít. No, tenhle styl filmu je levnej a zapůsobil už mnohokrát dřív (viz třeba asi před třiceti lety v Itálii hodně podobnej horor Cannibal Holocaust). No a protože mě tenhle film už ničím nezaujal, rozházenou kameru nesnáším a jsem radši, když je na obrazovce vidět aspoň něco, a ani dějově mě ten film nijak nechytl, moje hodnocení je více než zřetelně patrný. A jako horror se to brát vůbec nedá. Jen dlouhá nuda bez něčeho, co by stálo opravdu za zapamatování nebo za další podívání.(1.4.2006)

Takhle se tvoří kult. Dobrým nápadem, propracovanou kampaní a koncem, o kterém budete diskutovat ještě pořádně dlouho po titulcích. První zhlédnutí doporučuji v noci o samotě, nikdy na to nezapomenete. Závěrečné tři minuty jsou pro mě dodnes vrchol děsu. Zkoušet působivost situace ale ani po letech zatím nehodlám.(24.12.2004)

„...a na jeseň 1940 sa začali strácať deti.“ ZÁHADA BLAIR WITCH je jeden z najpôsobivejších hororov svetovej kinematografie (od Murnaua cez Romera po Miikeho, od Fulicho cez Argenta po Friedkina), ktorý je geniálny minimálne po stránke mystifikačnej reklamy. Iste, s podobným nápadom "falošného dokumentu" prišiel už v 70. rokov 20. storočia Ruggero Deodato v KANIBALOCH - Myrick a Sáncherz to však vďaka už existujúcemu internetu dotiahli do masovej celosvetovej dokonalosti. Obaja majstrovsky budujú atmosféru od nevinných náznakov po obnažený ľudský strach. Traja tínedžeri - Heather, Mike a Josh - na víkend vyrážajú do lesov blízko mestečka Burkittsville (bývalý Blair), ktoré je obohnané tragickými udalosťami o čarodejníckych rituáloch a šialených pustovníkoch, unášajúcich deti. Berú kamery a mikrofóny (a mapu, kompas, potraviny, pitnú vodu a ďalšie veci, ktoré sú mestským deťom 20. storočia v lese úplne nanič), aby tu o tom nakrútili dokument. To, čo vidíme, je dochovaný - nimi nakrútený - záznam, ktorý sa našiel rok po ich zmiznutí (telá sa nikdy nenašli). Je to materiál surový, obnažujúci a vzpiera sa rozuzleniam (SPOILER môže za všetko labilný Josh, pôvodne plný samčieho sebavedomie, ktorý sa slabošsky zbláznil pri prvej príležitosti, začal si vytrhávať zuby a nakoniec všetkých pozabíjal? SPOILER), atmosféra je úžasná (sychravé jesenné lesy), Heather Donahueová neuveriteľná a niektoré scény neznesiteľné (búchanie do stanu, praskanie konárov, postava v kúte). Kino Považan 1999(8.11.2004)

Myslím.že spousta lidí po tomhle už nevkročí po setmění do lesa(25.3.2003)

• - Heather si do lesa vzala nůž, protože se jí nelíbilo spát po boku dvou kluků. (kriplozoik)

• - To, co postavy dostaly velmi přesně stanoveno, nebyl scénář ale instrukce, kam mají který den dojít a kde rozbít stan pro přenocování. Těžký stan byla jedna z mála věcí, kterou nemuseli s sebou fyzicky nosit. (kriplozoik)

• - Režiséři herce děsili uprostřed noci, aniž by je předtím upozornili. Reakce a strach jsou tak v některých nočních scénách zcela autentické. (oje)