Záhada Blair Witch

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock
  • Radek99

Pár hvězdiček za ten nápad, neskutečně nízký rozpočet a geniální marketinkovou kampaň ... ale jinak - hraní si na horor, při kterém jsem se coby divák ani chvilku nebál, šílená schizofrenická kamera, ryzí amatérismus povyšovaný na kdovíco, pár divných bláznů běhajících v lese, podvod na diváky, NUDA BLAIR WITCH...(10.6.2007)

• Anthony

Nafouknutá bublina. Aneb skvělá reklama nedělá skvělý film. Nápad možná zajímavý, ale dívat se na to je utrpení - nuda, nuda, nuda. Hrůza, děs? Kde by se vzaly? Napínavých mi přišlo asi posledních 10 vteřin snímku a to opravdu není mnoho.Navíc jsem se nemohl ztotožnit s žádnou postavou - ta holka mě štvala tak, že jsem jí přál smrt už od začátku.Celý to hraní si na dokument bylo spíše směšný-žádný děj.(11.7.2003)

filmová imitace autentického videozáznamu se během let stala už zavedeným trendem, nicméně tehdy se jednalo o průkopnický experiment. nejlepší filmy pokračující tradice se Záhadou Blair Witch nechaly inspirovat (Monstrum, REC atd.), horší filmy se vydaly cestou polopatické doslovnosti (Paranormal activity), už to samo o sobě svědčí o významném a dodnes působícím vlivu. pod vrstvou naprostého, sotva snesitelného neumětelství filmu přetrvala stálá kvalita jakési nejednoznačnosti, nedořečenosti. divákovi jsou předkládány možnosti a indicie, nikdy finální odpovědi, dostává vodítka a nástřely různých, znepokojivých možností, z nichž lze vyvozovat pádné závěry. definitivní rozřešení ovšem scházejí. aura tajemství zůstává zachována, a proto i atmosféra filmu na diváky působí i jistou dobu po jeho skončení, usazuje se a vstřebává. nese v sobě motiv krutého trestu za zvědavost, za snahu tajemství odhalit, a tak vyvolává bázeň, opatrný respekt ke všem tajemstvím, zapovězeným skutečnostem a okultním jevům - pocity, které spolu se sžírající zvědavostí cirkulují v duších pravověrných hororových diváků a garantují silné zážitky u silných filmů. /// sledovat Záhadu Blair Witch v tehdejší atmosféře, když tolik ostatních diváků věřilo či chtělo věřit autenticitě filmu, nelze popsat. velice lituji, že tyto okolnosti jsou neopakovatelné.(2.9.2012)

• Djkoma

Záhada není žádná čarodějnice, ale úspěch tohoto filmu, který kromě marketingu a jedné strašidelné a mrazivé scény neobsahuje nic. Nápad je originální to ano, ale to je asi vše. Natočeno obyčejným stylem šlo by o velmi slabý film, takhle tu byla alespoň snaha přinést něco nového. Za to děkuji, ale kvůli pořádnému hororu musí jít divák jinam.(11.7.2004)

• woody

Opravdu originální... BLBINA!Při těch všech superlativech jsem se na něco těšil a nic.Když už se natočí tohle tak já jdu pracovat na remaku THE CZECH WITCH PROJECT TWO.Jenom musím najít dobrého upíra.Dám ho do lesa, vezmu svoji videokameru, natočím pár lekaček, zahrabu to na svoji zahradě a na internet napíšu že jsem se při hledání upíra ztratil v lese a že to sestříhali._No řekněte nejsem hotový Kubrick?JO, a copyright je můj!To jen aby bylo jasno:)(4.12.2003)

• - Herci měli za úkol dělat interview s lidmi z města. Ti byli často bez vědomí herců narafičeni režisérem. Výsledkem toho byly překvapené tváře herců. (Kulmon)

• - Legenda o čarodejnici z Blair je fikcia, ale niektorí tvrdia, že príbeh bol inšpirovaný legendou čarodejnice Bell z Tennessee, ako aj skutočnou legendou čarodejnice Moll Dyer z Leonardtownu. (Raccoon.city)

• - Krik Heather (Heather Donahue) v záverečnej scéne, keď bežala dole do pivnice a spadla jej kamera, nebol herecký výkon, ale bol skutočný, veľmi sa bála. (Zdroj: magazin.atlas.sk) (Raccoon.city)