Záhada Blair Witch

Neal Fredericks

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock

Takhle se tvoří kult. Dobrým nápadem, propracovanou kampaní a koncem, o kterém budete diskutovat ještě pořádně dlouho po titulcích. První zhlédnutí doporučuji v noci o samotě, nikdy na to nezapomenete. Závěrečné tři minuty jsou pro mě dodnes vrchol děsu. Zkoušet působivost situace ale ani po letech zatím nehodlám.(24.12.2004)

Phileasi Foggovi vynesla sázka balík liber a indickou krasavici. Mně sázka zkrátila život minimálně o dva roky. Je to už nějaký čas, takže se směle přiznám k jedné z mnoha mou osobou spáchaných hovězin. Dlouho poté, co příběh zbloudilých studentů oběhl kina, aniž jsem ho zaregistrovala, jsem trávila víkend na chatě s partou podobně švihlých přátel. Dlouhý večer přímo nabádal k nějaké nepředloženosti a netrvalo dlouho a čísi třikrát prokletá ruka se natáhla po disku se ZBW. Předem navrčená ("nechápu, co na hororech může lidi tak děsit, dneska každej nechává po celým baráku rozsvíceno, sotva venku praskne větvička") jsem se připojila. Doběhly titulky a rozhostilo se ticho. Po chvíli kamarád povídá: "Lidi, jsem zvědavej, kdo by teď dokázal dojít pro pivo." Na vysvětlenou: do hospody to bylo dva kilometry lesem. Hádejte třikrát, který magor opovržlivě prohlásil něco o srabech a zvedl se s tím, že pro zlatý mok teda zaskočí, když pánové tvorstva mají v kalhotách. Sázka byla uzavřena a já jsem pevným krokem vykročila do tmy. Na kraji lesa krok zakolísal. Po dalších pár metrech klopýtl. Mozek nařídil kroku, ať se srovná, tepu, ať se zklidní, a zubům, ať přestanou cvakat. Krok, tep a zuby sdělily mozku, co jim může, nicméně mozek dělal co mohl, aby udržel tělo v pohybu a přesvědčil ho, že všechny zvuky má na svědomí vítr nebo malá zvířátka. Dohnal rozklepané tělo až k občerstvovacímu zařízení, kde se mě hospodský starostlivě zeptal, zda mi něco není. Nepřesvědčivě jsem zamumlala něco o nastupující chřipce, "v týhle době je toho všude plno" (byl červenec) a k pivu mi byla přihozena slivovice ("to vás postaví na nohy"). Postavit na nohy jsem potřebovala jak sůl, když po sto krocích zpáteční cesty něco zavrzalo vedle mě. Div jsem si nevyrazila lahvemi zuby a znatelně jsem zrychlila. Po další zhruba stovce mi těsně před nosem vzlétl rozespalý pták. Nadále jsem už kroky nepočítala, v tom poklusu to ostatně ani nešlo. Když po mé levici něco dutě zahoukalo a poté se ozvalo praskání větví, povolilo mé chatrné sebeovládání definitivně a zbytek cesty jsem zvládla tempem, které předčilo všechny medailové výkony Marion Jonesové. Osazenstvo chaty, vyhlížející můj návrat z oken, se nestačilo divit, když jsem dveře spíš vyrazila, než jimi prošla, hodila nákup do plenéru a vrhla se do nejbližší mužské náruče pramálo se starajíc, zda je to ta, do které patřím, s následujícím sofistikovaným projevem: "J-j-já už t-tam n-n-nikdy n-nejdu!" Ano, moji milí - tohle dokáže strach. Tohle dokáže Blair Witch.(24.4.2008)

„...a na jeseň 1940 sa začali strácať deti.“ ZÁHADA BLAIR WITCH je jeden z najpôsobivejších hororov svetovej kinematografie (od Murnaua cez Romera po Miikeho, od Fulicho cez Argenta po Friedkina), ktorý je geniálny minimálne po stránke mystifikačnej reklamy. Iste, s podobným nápadom "falošného dokumentu" prišiel už v 70. rokov 20. storočia Ruggero Deodato v KANIBALOCH - Myrick a Sáncherz to však vďaka už existujúcemu internetu dotiahli do masovej celosvetovej dokonalosti. Obaja majstrovsky budujú atmosféru od nevinných náznakov po obnažený ľudský strach. Traja tínedžeri - Heather, Mike a Josh - na víkend vyrážajú do lesov blízko mestečka Burkittsville (bývalý Blair), ktoré je obohnané tragickými udalosťami o čarodejníckych rituáloch a šialených pustovníkoch, unášajúcich deti. Berú kamery a mikrofóny (a mapu, kompas, potraviny, pitnú vodu a ďalšie veci, ktoré sú mestským deťom 20. storočia v lese úplne nanič), aby tu o tom nakrútili dokument. To, čo vidíme, je dochovaný - nimi nakrútený - záznam, ktorý sa našiel rok po ich zmiznutí (telá sa nikdy nenašli). Je to materiál surový, obnažujúci a vzpiera sa rozuzleniam (SPOILER môže za všetko labilný Josh, pôvodne plný samčieho sebavedomie, ktorý sa slabošsky zbláznil pri prvej príležitosti, začal si vytrhávať zuby a nakoniec všetkých pozabíjal? SPOILER), atmosféra je úžasná (sychravé jesenné lesy), Heather Donahueová neuveriteľná a niektoré scény neznesiteľné (búchanie do stanu, praskanie konárov, postava v kúte). Kino Považan 1999(8.11.2004)

Tohle je exemplární příklad filmu na jedno zkouknutí. Poprvé jsem Blair Witch viděla ve věku, kdy jsem ještě rozhodně nebyla nijak otrlý divák. Chytrá mystifikace určitě ještě zvýšila nápor na nervy, ale myslím, že i bez toho by na mě film spolehlivě zafungoval, co se hnusného pocitu strachu z neznámého týče. Výhrou je v tomhle případě kompletně amatérská kamera (2 kamery) - bez toho by zdaleka tak nevynikla ta tíživá lesní atmosféra. Naproti tomu prohrou jsou kapánek nepříjemní aktéři filmu (kterým jsem snad tu smrt i přála) - ovšem to na mém hodnocení vcelku nic moc nemění. Atmosféra pro mě byla rozhodující (tehdy jsem dokonce všude rozhlašovala, že je to nejlepší horror, jaký jsem kdy viděla).(30.3.2006)

Jeden z najinovatívnejších a najsofistikovanejších filmov svojho žánru. Pokiaľ máte HOROR radi a CHCETE sa báť, niet o čom. Pokiaľ chcete hľadať diery v logike, potom neviem, načo tomuto filmu venujete najmenšiu pozornosť. Tiež nepozerám a nikdy nebudem pozerať majstrovstvá sveta v čomkoľvek len preto, lebo sa o nich rozpráva na každom rohu.(17.5.2003)