Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch

Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 86 min

Neal Fredericks

filmová imitace autentického videozáznamu se během let stala už zavedeným trendem, nicméně tehdy se jednalo o průkopnický experiment. nejlepší filmy pokračující tradice se Záhadou Blair Witch nechaly inspirovat (Monstrum, REC atd.), horší filmy se vydaly cestou polopatické doslovnosti (Paranormal activity), už to samo o sobě svědčí o významném a dodnes působícím vlivu. pod vrstvou naprostého, sotva snesitelného neumětelství filmu přetrvala stálá kvalita jakési nejednoznačnosti, nedořečenosti. divákovi jsou předkládány možnosti a indicie, nikdy finální odpovědi, dostává vodítka a nástřely různých, znepokojivých možností, z nichž lze vyvozovat pádné závěry. definitivní rozřešení ovšem scházejí. aura tajemství zůstává zachována, a proto i atmosféra filmu na diváky působí i jistou dobu po jeho skončení, usazuje se a vstřebává. nese v sobě motiv krutého trestu za zvědavost, za snahu tajemství odhalit, a tak vyvolává bázeň, opatrný respekt ke všem tajemstvím, zapovězeným skutečnostem a okultním jevům - pocity, které spolu se sžírající zvědavostí cirkulují v duších pravověrných hororových diváků a garantují silné zážitky u silných filmů. /// sledovat Záhadu Blair Witch v tehdejší atmosféře, když tolik ostatních diváků věřilo či chtělo věřit autenticitě filmu, nelze popsat. velice lituji, že tyto okolnosti jsou neopakovatelné.(2.9.2012)

• Djkoma

Záhada není žádná čarodějnice, ale úspěch tohoto filmu, který kromě marketingu a jedné strašidelné a mrazivé scény neobsahuje nic. Nápad je originální to ano, ale to je asi vše. Natočeno obyčejným stylem šlo by o velmi slabý film, takhle tu byla alespoň snaha přinést něco nového. Za to děkuji, ale kvůli pořádnému hororu musí jít divák jinam.(11.7.2004)

Myslím.že spousta lidí po tomhle už nevkročí po setmění do lesa(25.3.2003)

Nemohu si stěžovat. Sice o "strachu až na kost" jsem si mohl nechat zdát, ale dostavily se aspoň příjemně nepříjemné pocity. Postupně houstnoucí atmosféra, Bubu rodící se v divákově hlavě a nikoliv před jeho zraky, minimalní nároky na natočení (a přitom "do mrtě" využité) - to vše dělá z tohoto BLAIR WITCH PROJEKTU výjimečný a originálně zpracovaný kousek. Velké plus tohoto snímku shledávám také v celé mystifikaci/fabulaci kolem uvedení tohoto snímku do kin - nejen v době svého vzniku velmi netradiční a neošuntělé.(19.9.2004)

Mysteriózní kouzlo tohoto filmu - mě bude bavit navěky.(25.11.2007)