poster

Záhada Blair Witch

 • USA

  The Blair Witch Project

 • Slovensko

  Záhada Blair Witch

 • Velká Británie

  The Blair Witch Project

Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 86 min

Kamera:

Neal Fredericks

Producenti:

Robin Cowie, Gregg Hale

Scénografie:

Ben Rock
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Subjektiv
  ***

  Napoprvé, v temném a téměř liduprázdném kině fungoval film skvěle. Atmosféra hustá, strach diváka i hrdinů hmatatelný. Napodruhé, na notebooku z originálního DVD, katastrofa. Atmosféra veškerá žádná a krom ní nemá film co nabídnout. Neférově to zprůměruji a sbohem, Záhado.(9.2.2009)

 • monolog
  *

  Na tomhle filmu považuji za geniální jedině to, že si autoři půjčili za vratnou zálohu na "vyzkoušení" nějakou super kameru a když přes víkend natočili tenhle film, vrátili ji zase zpátky do obchodu, že jim nevyhovuje. No, je to na tom poznat (tedy ne ta supr kamera, ale ten víkend práce). A pak možná oceňuju, že i když je to amatérskej film, herci v originále nezní jako amatéři. Tedy aspoň ne amatéři jaký jsem viděl u nás. A pak jim taky samozřejmě přeju ty prachy, kvůli kterým už nikdy nebudou muset dělat to, co nebudou chtít. No, tenhle styl filmu je levnej a zapůsobil už mnohokrát dřív (viz třeba asi před třiceti lety v Itálii hodně podobnej horor Cannibal Holocaust). No a protože mě tenhle film už ničím nezaujal, rozházenou kameru nesnáším a jsem radši, když je na obrazovce vidět aspoň něco, a ani dějově mě ten film nijak nechytl, moje hodnocení je více než zřetelně patrný. A jako horror se to brát vůbec nedá. Jen dlouhá nuda bez něčeho, co by stálo opravdu za zapamatování nebo za další podívání.(1.4.2006)

 • novoten
  ****

  Takhle se tvoří kult. Dobrým nápadem, propracovanou kampaní a koncem, o kterém budete diskutovat ještě pořádně dlouho po titulcích. První zhlédnutí doporučuji v noci o samotě, nikdy na to nezapomenete. Závěrečné tři minuty jsou pro mě dodnes vrchol děsu. Zkoušet působivost situace ale ani po letech zatím nehodlám.(24.12.2004)

 • tron
  *****

  „...a na jeseň 1940 sa začali strácať deti.“ ZÁHADA BLAIR WITCH je jeden z najpôsobivejších hororov svetovej kinematografie (od Murnaua cez Romera po Miikeho, od Fulicho cez Argenta po Friedkina), ktorý je geniálny minimálne po stránke mystifikačnej reklamy. Iste, s podobným nápadom "falošného dokumentu" prišiel už v 70. rokov 20. storočia Ruggero Deodato v KANIBALOCH - Myrick a Sáncherz to však vďaka už existujúcemu internetu dotiahli do masovej celosvetovej dokonalosti. Obaja majstrovsky budujú atmosféru od nevinných náznakov po obnažený ľudský strach. Traja tínedžeri - Heather, Mike a Josh - na víkend vyrážajú do lesov blízko mestečka Burkittsville (bývalý Blair), ktoré je obohnané tragickými udalosťami o čarodejníckych rituáloch a šialených pustovníkoch, unášajúcich deti. Berú kamery a mikrofóny (a mapu, kompas, potraviny, pitnú vodu a ďalšie veci, ktoré sú mestským deťom 20. storočia v lese úplne nanič), aby tu o tom nakrútili dokument. To, čo vidíme, je dochovaný - nimi nakrútený - záznam, ktorý sa našiel rok po ich zmiznutí (telá sa nikdy nenašli). Je to materiál surový, obnažujúci a vzpiera sa rozuzleniam (SPOILER môže za všetko labilný Josh, pôvodne plný samčieho sebavedomie, ktorý sa slabošsky zbláznil pri prvej príležitosti, začal si vytrhávať zuby a nakoniec všetkých pozabíjal? SPOILER), atmosféra je úžasná (sychravé jesenné lesy), Heather Donahueová neuveriteľná a niektoré scény neznesiteľné (búchanie do stanu, praskanie konárov, postava v kúte). Kino Považan 1999(8.11.2004)

 • lebowski
  ****

  Myslím.že spousta lidí po tomhle už nevkročí po setmění do lesa(25.3.2003)

 • - Heather si do lesa vzala nůž, protože se jí nelíbilo spát po boku dvou kluků. (kriplozoik)

 • - To, co postavy dostaly velmi přesně stanoveno, nebyl scénář ale instrukce, kam mají který den dojít a kde rozbít stan pro přenocování. Těžký stan byla jedna z mála věcí, kterou nemuseli s sebou fyzicky nosit. (kriplozoik)

 • - Režiséři herce děsili uprostřed noci, aniž by je předtím upozornili. Reakce a strach jsou tak v některých nočních scénách zcela autentické. (oje)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace