Záhada Blair Witch

Záhada Blair Witch

Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 86 min

Neal Fredericks

O tom, že v potemnělých lesích se neskrývá nic dobrého už nás před více než dvaceti lety poučil Sam Raimi v Evil Dead, a Blair Witch project k tomu dodává, že největším nositelem strachu je člověk sám. Jestliže se tento film bude brát jako čistý filmový experiment, kterému by se „seriózní“ filmař vyhnul, dá se považovat za onu „seriózní“ podívanou. Jinak se totiž dá brát za daleké šlápnutí mimo, protože jako celek tento film nenabízí krom trojice vystrašených studentů, spousty nadávek, ručně vedených „osmiček“ a „šestnáctky“, zhola nic, ani hudbu. Jenomže taky bych nevěřil, že křupání větví, neznámé chichotání či dětské výkřiky dokáží vyvolat pocit hrůzy, při kterém šedivějí vlasy. Stejně tak jako je podání Blair Witch project velmi osobité, tak i natolik osobní bude pohled každého diváka, protože všechno co se na něm dá milovat lze i bez jakýchkoliv zábran zkritizovat. Čtyři hvězdičky za originální nápad a taky za to, že jsem v závěrečných deseti minutách málem rozmačkal ovladač, který jsem svíral v ruce.(14.8.2005)

• Djkoma

Záhada není žádná čarodějnice, ale úspěch tohoto filmu, který kromě marketingu a jedné strašidelné a mrazivé scény neobsahuje nic. Nápad je originální to ano, ale to je asi vše. Natočeno obyčejným stylem šlo by o velmi slabý film, takhle tu byla alespoň snaha přinést něco nového. Za to děkuji, ale kvůli pořádnému hororu musí jít divák jinam.(11.7.2004)

Jeden z nejděsivějších hororů co jsem kdy viděl (i ve dne jsem měl co dělat). Výborně zpracovaný a originální horor, který převrátil svět vzhůru nohama. Intenzivní horor, který se stal kultem. V dnešní době se všichni pokoušejí o podobnou realizaci (found footage), která většinou končí neúspěchem.(23.6.2012)

Opravdu působivý horor, u kterého jsem se místy opravdu bál. Ale je hustý, že film za 60,000 $ dokázal čtvrt miliardy dolarů.(1.12.2007)

Máte dvě možnosti. Buď jim to zbaštíte i s navijákem a budete vyklepaní jak koberce, anebo nedůvěřivě ohrnete nos. Já se místy bál a finále bylo hooodně působivé. 75% Zajímavé komentáře: hirnlego, Hal_Moore, Damielka, baruss, Triple H(7.1.2006)