Její vášní se stala manipulace s lidmi... Studentka medicíny Dana (Ivana Chýlková) je navzdory svém hezkému zevnějšku zakomplexovanou staropanenskou stydlivkou. Když ji zavrhne zbožňovaný student ekonomie Marek (Miroslav Etzler), rozhodne se Dana dokázat mu, že o ni někdo stojí. Uprosí jeho spolužáka Milana (Karel Roden), aby si ji vzal za ženu. Tím muže přebere své nejlepší kamarádce Lence (Jitka Asterová). Po čase najde Dana v intrikách, pomluvách a manipulaci s lidmi zalíbení. Dokáže zneužít každou slabost a zbabělost, ale i obyčejnou lidskou slušnost. Stane se z ní noblesní domácí panička, která si zakládá na svém postavení a na manželově kariéře v podniku zahraničního obchodu. Neváhá kvůli tomu přemluvit Milana, aby v práci podrazil kolegu a nastoupil na jeho místo... Snímek Čas sluhů byl režijním debutem tehdy osmadvacetileté scenáristky a režisérky Ireny Pavláskové. (Česká televize)

bari68

Veľmi svojrázny prvý celovečerák Ireny Pavláskové. Ivana Chýlková výborne ztvárnila úlohu mrchy .Je o tomto filmu ťažké niečo písať,po jednej strane výborný psychologický film po druhej strane pre mňa ničím nový a nie až tak zábavný a nezaujímavý film.Za seba dávam 65%. ()

Billie777

Celé to bylo natočeno tak zmateně, že ani nevim, zda se mi to libilo či nikoliv. Chýlková a Roden hraji výborně ale jejich postavy mě nebavili. ()

Bohemák

Skvěle zahraná postava, která je opravdu neotřelým průvodcem zdánlivě obyčejného příběhu. Neuvěřitelná mrcha a jelikož znám jednu velmi podobně se chovající dámu, je mi film o všehoschopné semetrice velmi blízký. ()

Paity

Ivana Chýlková je perfektní, ale vlastně nechutná. Stejně tak Karel Roden, který ve filmu exceluje. Jinak se mi ale čas dluhů příliš nelíbí. Jde o příběh, který pro mě osobně není totiž ničím zajímavý. ()

bila.tecka

Doba vzniku by neměla tvůrce omlouvat, i když se jedná o autorský debut. Na filmu jsou patrné slabé chvilky jak ve scénáři, tak v režii. Trestuhodný je zbytečně povrchní politický druhý plán, režisérka některé scény s neherci vyloženě zabíjí (seance v hotelu Interkontinental). Za povšimnutí stojí výkon Ivany Chýlkové, především její manipulativní výlevy, na psychologii postav se ale mohlo víc zapracovat. S odstupem času tak snímek zůstane v paměti snad jen díky módní dobové přehlídce... ()

Adramelech

Je známo, že filmové dílo musí obsahovat nějaký konflikt, aby se mohl rozvinout nějaký děj a aby bylo co řešit, zkrátka se tam kromě dobra musí vyskytovat i zlo. I filmy natočené ve stylu socialistického realismu, kdy byl optimistický pohled na život povinností, takový konflikt obsahovaly. Buď tam figuroval nějaký ideově dosud tápající soudruh, případně vázlo plnění pětiletého plánu, a v pozadí byl imanentně přítomen nepřítel číslo jedna: světový imperialismus. Příběh ukazující šťastný a spokojený život s bezkonfliktním průběhem se prostě nedá zfilmovat, protože takový film by nebyl koukatelný. Ale zkusit by se to mohlo. Navrhoval bych předělat scénář takto: Studentka medicíny Dana není díky svému hezkému zevnějšku žádnou zakomplexovanou stydlivkou. (Proč by také byla, když vypadá jak filmová krasavice Chýlková!) Spousta mužů o ni stojí a ani ona se jich nestraní. Mladé ženy potřebují nasbírat nějaké sexuální zkušenosti, aby později v manželství neměly pocit, že o něco přišly, a aby pochopily, že k fungujícímu společnému životu je zapotřebí nejen uspokojivý sex, ale i souznění duší. Dana posléze obojí najde u studenta ekonomie Marka, který ji navíc vysloveně zbožňuje. Její spolužák Milan se ožení s její nejlepší kamarádkou Lenkou. Obě manželské dvojice spolu udržují přátelské vztahy – spousta příležitostí ukázat, jak je přátelství v lidském životě důležité. Po čase najde Dana zalíbení ve své profesi lékařky a začne ji vnímat jako své poslání. Stane se z ní výborná lékařka, která dokáže využít všechen svůj um, aby pomohla pacientům. Dana objeví nový léčebný postup a neváhá přemluvit svého kolegu Milana, aby jí pomohl vyzkoušet tuto terapii na jednom pacientovi, jehož stav je pokládán za beznadějný. Pacient se uzdraví. Dana se tak zapíše do dějin medicíny, ale i nadále zůstává skromnou a laskavou ženou oddanou své profesi a svému milujícímu manželovi. Otázkou však je, kolik lidí by takový film chtělo vidět. Ale kdyby režisérka položila důraz na to sbírání sexuálních zkušeností, tak by to nějaké diváky přitáhnout mohlo. Nahatých scén tehdy ve filmech moc nebylo. – Zkusil jsem si takto pozměněný film promítnout v hlavě a zjistil jsem, že scénář je třeba doplnit. První třetina filmu zobrazující Danino hledání vhodného partnera pro život by mohla mít didaktický aspekt a měla by ukazovat muže, kteří se pro ni nehodí. Tak třeba jeden z nich by se nezajímal o kulturu, takže by s ním nešlo mluvit o literatuře, filmech ani o výtvarném umění. Byl by to normální hodný chlap, ale jeho hlavními zájmy by byl fotbal a pivo. S takovým by se intelektuálka ukousala nudou. Jiný by jí navrhl sex s obojkem. Dana, otevřená všem možnostem, by na jeho návrh přistoupila. Nechala by si nasadit obojek s vodítkem, lezla by po čtyřech, krmila by se z misky a pak by se nechala ojet zezadu. Zjistila by však, že takto opentlený sex ji nebaví a doporučila by muži, ať si najde ženu, která bude mít pro jeho záliby větší pochopení. Však takových běhá po Praze spousta. No a tak dále. ()

Ještěřák

Ty krávo. Tento ještě za totáče (*hledá smajlík s adekvátně vykulenýma očima*) natočený film mi přišel jako krajně nechutný, což bylo asi hlavní snahou mladé režisérky - if so, pak je tedy výborný. Chýlková, která mi přijde nesympatická i v civilu, se bez mrknutí oka proměnila ve stoprocetní hydru (mimochodem, její frýdecko-místecký původ mě děsí ještě víc). Tuhle kurvičku bych teda nepřál do postele ani chlapovi, co by mi ukradl mé vlastní auto. Nu, každopádně mě sledovat tu couřičku celých 111 minut časem poměrně omrzelo. ()

Piškotka

Citová kruťárna z českých luhů a hájů, mimochodem ve skvělém hereckém obsazení. Roden se ocitl v naprosté pasti a ten cílený obrat u Chýlkové, to bylo vynikající. Hra kočky s myší, duševní přetahovaná za tónů skupiny Zoo. Ale Bohunku bych do toho netahala:-) ()

mirkaaa

Vynikající Ivana Chýlková v roli ženy, která jde tvrdě za svým cílem a dokáže se i ponížit, aby pak následně mohla manipulovat nejen svým mužem, ale celým okolím. Ve filmu sledujeme přerod Ivany Chýlkové z labilní, zakřiknuté dívky v sebevědomou, bezohlednou a chladnokrevnou manipulátorku. Karel Roden ztvárňuje submisivního muže, který je neustále ponižován a není schopen vzepřít se. Tento film řadím mezi ty nejlepší z předrevoluční doby. ()

ClimbVibe

Film o manipulaci s lidmi pomocí citového vydírání. Že se tímto způsobem jde dostat celkem vysoko nám předvádí Dana v perfektním podání Ivany Chýlkové. Irena Pavlásková v nejlepší formě. ()

Asmodin

Že by svatba udělala z ustrašené šedé myšky manipulantní dračici? Ani jsem moc nepochopila o čem měl film být. A až do konce filmu si musí divák pokládat otázku o co Daně asi jde a zda není psychicky narušená. ()

derryl

Velmi drsný a opravdový film o ženské manipulaci s výbornými hereckými výkony. Jeden z nejlepších českých filmů konce 80. let. ()

gumolit

Ivana Chýlková vo svojej životnej úlohe...ako sa z nesmelej ženy stala mrcha. Debut Ireny Pavláskovej má niečo do seba a dokáže zaujať ovšem po dlhšom pozeraní ma začal nudiť. I napriek tomu s hodnotením nejdem dole už len kvoli pesničke od ZOO a cekovo hudbe vo filme a cameo Bolka Polívky s tranistorom je proste nezabudnuteľné :-) ()

RomanHyde

Je to pro mě tak 3,5 hvězdy, ale vzhledem k výborné Chýlkové, která film drží na svých bedrech, přidávám. Jakousi proměnu ošklivého káčátka v mrchu nejtěžšího kalibru zvládla výborně a zážitek je až tak přesvědčivý, že tento film právě proto nemusím vidět znovu. Možná jen tehdy, budu-li chtít vstoupit do "chomoutu" :) Určitě jinak velmi dobrý film, do jisté míry záměrně syrový, postavený na silných osobnostech herců. ()

Greg25

Mražení po zádech - to je asi první věc, která se vám přihodí, když budete sledovat tento zdařilý debut Ireny Pavláskové. Přesvědčivá Ivana Chýlková, o které chvílemi máte pocit, že to snad nehraje, dokonalý Karel Roden a výborný scénář, to všechno jsou přednosti tohoto snímku. Ale ve své podstatě by byly k ničemu, kdyby zpracování nebylo tak reálné, tak věrohodné a tak mrazivé. Jeden z nejlepších českých snímků nejen v žánru psychologického dramatu. 90% ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů