Její vášní se stala manipulace s lidmi... Studentka medicíny Dana (Ivana Chýlková) je navzdory svém hezkému zevnějšku zakomplexovanou staropanenskou stydlivkou. Když ji zavrhne zbožňovaný student ekonomie Marek (Miroslav Etzler), rozhodne se Dana dokázat mu, že o ni někdo stojí. Uprosí jeho spolužáka Milana (Karel Roden), aby si ji vzal za ženu. Tím muže přebere své nejlepší kamarádce Lence (Jitka Asterová). Po čase najde Dana v intrikách, pomluvách a manipulaci s lidmi zalíbení. Dokáže zneužít každou slabost a zbabělost, ale i obyčejnou lidskou slušnost. Stane se z ní noblesní domácí panička, která si zakládá na svém postavení a na manželově kariéře v podniku zahraničního obchodu. Neváhá kvůli tomu přemluvit Milana, aby v práci podrazil kolegu a nastoupil na jeho místo... Snímek Čas sluhů byl režijním debutem tehdy osmadvacetileté scenáristky a režisérky Ireny Pavláskové. (Česká televize)

Pai-Mei

Ivana chýlková potvrdila, že vie skvelo zahrať akúkoľvek úlohu. Výborná depresívna hudba a zaujímavá kamera sa podpísali na vysokej úrovni tohoto filmu. ()

transbeskyd

Vysoká škola manipulace a životní role Ivany Chýlkové. Na začátku ty její psí oči a pak..Místy byla fakt nesnesitelná:)Nevadily mi ani ty stylizace - figurky lidí na zastávce tramvaje apod. skvěle dotvářely atmosféru zmaru stejně jako muzika. Nesmím zapomenout na skvělé vedlejší postavy, za všechny Polívka, co nic nechce.. ()

Born2BeAlone

Uf, tak po závěrečných titulkách jsem zralý na ručník. Až neuvěřitelně přesvědčivě hraje Ivana Chýlková svojí roli mrchy a Karel Roden se jako uťáplý manžel taky neztratil. Irena Pavlásková odstartovala svojí režisérskou kariéru více než slibně. Škoda jen, že se ji doteď nepodařilo překročit stín své prvotiny. "Maminko, tenhle pán je taky kretén?" "To ještě nevím". ()

Týnidlo

Tenhle film se mi vůbec nelíbil... Jenže on se mi ani líbit neměl! -> 4* A mimochodem, souhlasím s každým, kdo ve svém komentáři napsal slovo "mrcha". ()

PAVLIS

Pseudopsychologický film, kde se lusknutím prstu změní uťápnutá opuštěná pipina v sebevědomou a manipulující mrchu. Bohužel její cíle jsou jakožto hlavní dějová osa vcelku nedotažené. Naroubovaná kritika systému a českého národa povětšinou ve formě mouder hlavní hrdinky pak paradoxně působí stejně směšně a ochotnicky jako tehdejší proslovy soudruhů na tribunách. Nevím, možná ve své době tahle ohromná rebelie měla něco do sebe a nebýt revoluce, šlo by o další trezorový film. Nyní ale také díky ní snímek působí silně dobově, nudně a prkenně a těch pár samostatně silných scén a hudba ho nezachrání. Jeho vynecháním o moc nepřijdete. ()

Pitryx

Tak jsem se k tomuto filmu po letech vrátil. Dříve mně ničím nezaujal, hodnotil bych níže. S odstupem času však musím na hodnocení přidat, hlavně za skvěle zahranou roli odporné to ženy v podání paní Chýlkové. Líbil se mi Bolek v miniroličce s rádiem. 2012052410852/11104 ()

Ashukamun

Jeden z nejlepších českých filmů. Nedokážu si představit, že by to mohl hrát někdo jiný než Chýlková a Roden. Asterová mi kupodivu nelezla na nervy, takže dávám 5*. ()

sovereign

pamatam sa na videoklip s criepkami filmu a introm z cias federalnej televiznej hiparady dakedy tesne po pade komunizmu... ten film som chcel vzdy vidiet, ale nakolko jeho reprizy minimalne na slovenskych kanaloch (na rozdiel od milionteho repete Jakubiskovej Nevery) absentuju, tak asi pred 4 rokmi sa Cas sluhu usalasil na mojom PC a dnes, po dlhych rokoch som konecne zhliadol zameskane... prekvapujuce, ze to rezim pustil do kin, ale zas, cerveni azda vedeli ze to maju zratane, perestrojka vrcholila, na tu dobu to bol zavan osviezenia... pred rokmi azda skvele, velmi ine, novatorske... dnes miestami rozpacite, mozno lepsi strih, menej postav a hlbsia sonda do duse Dany a Milana by mal co povedat aj nezainteresovanym mladasom... kazdopadne posolstvo stale aktualne, az neuveritelne, ako mozu okolnosti cloveka dohnat o obludnemu prerodu ci uz na strane manipulatora, alebo obete... a ako inak - uzasna, hlbava hudba, a niektore zabery kamery este aj dnes coolove... 3 a pol ()

subic

Mám takové tušení, že film šel v kinech od 15i let. A byl to celkem důležitý film pro mě, protože v nějakých mých 13i letech jsem si zařadil Karla Rodena mezi mé nejoblíbenější české herce a naopak žirafoidní mrs Ivanu Chýlkovou mezi ty oblíbené hodně málo. 7/10 ()

majky19

Z mého pohledu se jedná o velmi dobrý a povedený film, který byl současně celovečerním debutem režisérky Ireny Pavláskové. Docela je překvapující, že tento film, který je plný negativismu a v plné nahotě ukazuje v podstatě to nejhorší, co v lidech je, tak že tento snímek byl vůbec cenzory povolen. Ale přece jenom, revoluce byla už blízko, takže i cenzura již nebyla zřejmě tak rázná... V každém případě je nutné ocenit výběr herců, a to nejen v titulních rolích, ale i v těch menších, zato však neméně důležitých. Výkon Ivany Chýlkové v roli Dany byl jedním slovem ohromující, a myslím si, že pí. Chýlková je v současné době zcela po právu jednou z nejlepších českých hereček, které mají na kulturní scéně v podstatě neotřesitelnou pozici. Ztvárnila celou řadu výborných filmových, televizních a seriálových rolí a v podstatě všude, kde se objevila, tak excelovala. A o tomto filmu to platí zrovna tak. Samozřejmě že jsou místa, která působí až absurdně, např. fingovaná, řekněme až recesistická svatba s Milanem (Karlem Rodenem), ale kdo viděl Kolju od Jana Svěráka, tak toho už asi nic nepřekvapí. V každém případě ta proměna z celkem nevinné, nesmělé a neatraktivní dívky, (nebál bych se použít příměr ošklivého káčátka) v takou semetriku, manipulátorku, která se vůbec ničeho neštítí, tak to je opravdu silné kafe. A nejsmutnější na tom je, že takových lidí běhá všude kolem nás celkem dost, a na první pohled je ani vůbec nemusíme poznat. V tomto směru je důležité umět si zachovat zdravý selský rozum, dávat si pozor na to, s kým se stýkám, nevycházet každému ve všem beze zbytku vstříc, ale naopak se snažit udržet si přirozený odstup a nadhled. Často to totiž dopadá tak, že když manipulátorovi vyjdete vstříc a nabídnete mu pomyslný prst, tak vám ukousne celou ruku. A čím víc dobré vůle a ochoty prokážete, tím víc po vás ještě bude požadovat. A nakonec se všechna ta dobrá vůle, ochota, vlídnost obrátí tvrdě proti vám. A to si myslím, že tento film ukázal velmi důsledně. A samozřejmě je důležité také nedávat na první dojem, protože lidé se vyvíjejí (a ne zrovna vždycky k lepšímu) a nejlépe člověka poznáte ne v období, kdy je všechno ideální, bezproblémový ale přesně naopak, tedy v krizi a zátěžových situacích. Snímek se mi velmi líbil a hodnotím ho slušnými 80 %. ()

ostravak30

Bezpochyby takoví lidé existují. Manipulátoři. Ženy většinou postupují přes emoce a hysterické výlevy. Muži zase používají citové vydírání. Čas sluhů by mohl být kvalitním filmem, kdyby ovšem režisérka nepoužívala zvláštní skladbu filmu. Jednotlivými, zdánlivě nesouvisejícími obrazy jdoucími rychle za sebou nám předkládá obraz Dany. Je s podivem, že Milan a Lenka nemají sami dost rozumu, aby svatbu nedovolili. Že na ni přistoupí, tím si určí osud sami. Milan je navíc slaboch a ani v budoucnu nedokáže manželce vzdorovat. Ten systém vyprávění, kdy nejde primárně o děj, ale o vykreslení jedné postavy na jednotlivých příhodách, úplně nelíbí. Ono to totiž nikam nesměřuje. Dana lže na všechny strany, slibuje rozvod, je to dost nevyrovnaná osoba. Na jedné straně chce, aby manžel postoupil kariérně výš, ale vadí jí návštěvy nadřízeného vedoucí za tímto účelem. Je tak otázkou, kdo jí vlastně nevadí a jak by svých cílů chtěla dosáhnout. A jaké to vlastně jsou? To ani po shlédnutí snímku nedovedu říct. Každopádně hlavně Ivana Chýlková to zahrála přesvědčivě a slavný hit, jehož hudba se táhne celým filmem, je také výborný. Film je navíc zajímavý tím, že v něm dochází k poměrně ostré, a mnohdy velmi konkrétní, kritice režimu a některých principů a systémů fungování. ()

Blazkowicz

Písnička Čas sluhů mě v rádiu docela zaujala, tak jsem musel zjistit, odkud to je. Jinak bych na tento film asi nepřišel. A musím uznat, že někdy je to fakt síla. Skvělá Chýlková si umí každého omotat kolem prstu. Na druhou stranu občas už to bylo jak kolovrátek, pořád dokola. Na konci to sice vygraduje, ale zrovna v nejlepším to utne a pak jsem nevěděl, jak to skončilo v tom bytě. Znamená to teda, že ji nekopl doprdele a zase ho měla v hrsti nebo jak to mám chápat. Nechce se mi věřit, že všichni kolem ní byly tak naivní. Jako bonus jsem z toho nasál atmosféru končících osmdesátek. 4-* ()

javlapippi

"Hlavně přestaň hledat v chlapovi člověka. Ber ho jako nástroj aby ses ty sama cítila jako bohyně." Od šedej zakríknutej myšky k dominantnej manipulatívnej svini. Po nešťastnej láske prehodí výhybku a prestúpi na temnú stranu, materiálne sa zabezpečí a ovláda ľudí okolo seba už nie zo ziskuchtivosti, ale len z čistého opojenia mocou a zlom. Chýlkovou zahraná tak dokonale, až mi z toho bolo miestami nevoľno. Trošku cez čiaru mi najprv prišla svadba naoko, ale dokážem si predstaviť permanentné pílenie uší a citové vydieranie vedúce nakoniec k rezignácii. Perestrojka už bola asi hodne pokročilá, keď vo filme prešlo kritické zobrazenie lepších ľudí zo zahraničného obchodu a diplomacie, narážky na stranu, ekonomickú a spoločenskú situáciu alebo (trochu navyše) provokatér Polívka verejne si ladiaci štvavé rozhlasy v kaviarni. Príbeh čo priklincuje do kresla, herecky vynikajúce a trochu zvláštna, miestami ako keby stredoveká, hudba. Silný zážitok za štyri zväzáčky v tom najhoršom osemdesiatkovom outfite. ()

DooFooS

Když dojde na lámáni chleba, tak je chlap jen kolečko v ženském soukolí… aspoň tohle mi zbylo po tomhle výborně chladném filmu, který je plný emocí. Mimochodem, poslední počin Jitky Asterové, který bez výhrad doporučím. ()

route60

Kreten přišel, kreten přišel říka dcera svému otci, člověku je zle při sledováni jak některé ženy dovedou být manipulatyvní mrchy ve výborném podáni Ivany Chýlkové, Čas dluhů hodně odvážný psychologický film Ireny Pavláskové. ()

honzic

Zajímavý film s trochu zmateným scénářem, ovšem se skvělou kamerou a dobrým hereckým výkonem Chýlkové. Hodnocení: 65 % ()

walmezak

Vlastně ani nevím jak tento film hodnotit. Je to pro mne dost citlivé téma, bohužel znám takové typy lidí, a to i v okruhu svých blízkých. A věřte nebo ne, ale jedná se o první snímek, u které ho jsem zjistil, že prožitá realita může být daleko krutější než samotný snímek. Na jednu stranu tedy cítím, že snímek mohl dostat ještě větší říz, že ta mrcha mohla být ještě větší mrchou, protože ano opravdu to lze, věřte mi. Na druhou stranu je velice dobré, že někdo s takovýmto tématem vůbec vystoupil a jsem moc rád, že tento snímek existuje a ukazuje ostatním lidem takové stvůry, které si podmaní své okolí, udělají si z nich otroky a ti nemají pak možnosti úniku. Mohou jen sloužit a plnit sny svých pánů na úkor svých. Je mi z takových lidí zle a doufám a modlím se, byť v boha nevěřím, že už ve svém životě nikoho takového nepotkám. ()

carl.oesch

Tenhle film byl napsán, natočen a do kin šel ještě před listopadem. Přitom je to dokonalý obraz doby. Tedy té, která ten samý rok skončila. Ale skončila opravdu? Nepotkáváme tyhle lidi, jako byla hlavní hrdinka Ivany Chýlkové pořád? A co ti ostatní? Roden a spol? Znovu? A zase? Mění se kulisy, ale lidé bohužel ne. ()

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů

MFF KV nabízí velkou nabídku filmů