Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

zette

Zacatek filmu je az moc zidealizovany, skoda, ze se rezie neujal Truffaut ci Godard, jak bylo puvodne v planu. Ke konci uz je slusne vykreslena situace, kdy zlocinci nemaji uniku a neni cesty zpet. I pres zavazne tema vsak lze film pojat jako dobrodruznou road-movie. Co si z celeho filmu budu predevsim pamatovat je nadherna Dunaway, ktera se svou roli zaradila mezi jednu z nejvice sexy herecek. ()

pakobylka

Pro něho to bylo něco jako životní styl - oproštěný od aktivního zapojení do pracovního procesu ... pochopitelně. U ní patrně hrála největší roli neuvědomělá potřeba vzít svůj osud do vlastních rukou a vybočit z nevyhovujících zaběhnutých kolejí. Spojovala je vzájemná přitažlivost, touha po absolutní svobodě ... a po vzrušujícím dobrodružství. A tak společně vzali pomyslnou rukavici - a frajersky ji hodili do tváře celému světu. Jenomže absolutní svoboda neexistuje, vzrušující dobrodružství přináší nemalá rizika - a co se celého světa týká ... v zásadě platí, že na jakékoli výzvy odpovídá po svém a poměrně nekompromisně - i když si mnohdy dává na čas. Buď jak buď, jejich vzpoura za sebou zanechala příliš mnoho mrtvých. Mrtvých, kteří pro ně nebyli nijak zvlášť důležití, neboť oni sami nebyli zbojníky, kteří by bohatým brali a chudým dávali. Preferovali jen sami sebe - svá vlastní ega. Není proč je litovat - přesto vás filmový štáb dovedně vmanipuluje do situace, kdy vám na nich bude záležet, což je kousek vpravdě husarský - a zaslouží si poctivých 5*. ()

Juto

Na filme je niečo zvláštne je drzý, má živý štýl, nezmazateľné výkony filmových ikon a odvážna zmes násilia a komédie, romantiky a tragédie. 8/10 ()

MJMilan

Velice nízká očekávání, po shlédnutí velké překvapení. Čekal jsem romantickou předělávku skutečnosti a vyšel celkem dost ucelený film se skvělým dějem, s jasnými souvislostmi ...tak jak to má být. Výběr herců, obvzláště ženské role byl také skvělý, proto bych rád vyzdvihl výkon Warren Beatty. ()

SeanLSD

No len sa na to pozrite, aké je to jednoduché ! Stačí jej idylické letné ráno, švihák v bielom klobúku a trocha túžby po dobrodružstve v tej neveselej šedi života. Jemu zas drzá šťavnatá blondínka, trochu prepísknutého frajerovania a už sa vezú... k jednej z najslávnejších kriminálnych kariér v dejinách. Pritom sú to vlastne iba také veselé kopy, čo si chceli trochu povyraziť. Snáď by sa, ešte zidealizovanejší než v tomto slávnom filme, dali považovať aj za bojovníkov proti kríze... A najlepšie na ňom je, že tento slávny pár podľa neho spolu ani nespával, že ich láska rástla len a len z nespútanej radosti zo života a ignorovania všetkých zákonov a pravidiel, noriem a konvencií. Na druhej strane, a to ani film nezakrýva, ale práve naopak, bolestne odhaľuje, za žiarivou legendou sa skrýva dezilúzia a nepríjemná pravda, že žiadna rozprávka netrvá príliš dlho. Ani odvážna jazda proti smrti vám nezaručí šťastie, hoci za vami zostanú desiatky mŕtvych ako cena za váš lajdácky pokus o prekročenie všetkých hraníc. Nenašli ste šťastie, nenašli ste pokoj, ale našli ste smrť - a nesmrteľnosť. "Jediné, co můžu říct je, že se ke mně zachovali slušně... a já jim za to koupím pěkně velkou kytku na hrob." ()

moviefilm

Do luxusnej kamery zabalená akčná krimidráma, ktorá bola vo svojej dobe zatracovaná najmä kvôli sadistickému kameramanovi, ktorý sa doslova vyžíval v detailoch na krvavé mŕtve, alebo umierajúce telá; čo vrcholí najmä v dokonalom spomalenom závere. Penn bol vo svojej dobe podobný odvážlivec, ako je dnes Gibson (Apocalypto, Statočné srdce), avšak mal tú výhodu, že si vedel vybrať ozaj dobrý scenár a rovnako tak bravúrnych hercov, ktorý excelujú najmä v ženskom pohlaví, no ani to mužské nehrá druhé husle. Pri týchto faktoch sa Bonnie a Clyde zdá byť dokonalým filmom, no nie je ním. A to by stačilo len trochu prestrihať... ()

otík

Filmová klasika, kterou dobré je viděti, ale žádný úžasný poklad to není. V žádném okamžiku však film nenudí, občasná příjemná nálada je zajímavým kontrastem k dramatickým scénám. Syrovost filmu dnes už nemůže překvapit, naopak je velkým pozitivem. Hudba: Charles Strouse ()

Radiq

Dlouho mi trvalo, než jsem se k tomu dostal, ale konečně. I když už je to docela stary, člověk musí uznat, že Faye Dunaway byla tenkrát fakt kost. Warren Beatty taky nebyl špatnej, i když možná byl až moc umachrovanej (na to, že hrál impotenta). Má to i další mouchy, například v záběrech jsou často vidět mouchy. Taky to, že se to pořádně nedrželo pravdy a vymejšlelo si to, by mohlo být považovany za mínus, ale jakožto světlý paprsek v oživení hollywoodu se na tohle musí zapomenout a uživat si kriminální road movie, jak to jen jde. A ono to jde! Zajimavy taky bylo, že těch samotnejch loupeží tam až tak moc nebylo a že se nám to spíš snažilo přiblížit život a atmosféru v Barrowově gangu. Dobově to bylo fakt skvěle zpracovany (auta, zbraně, okolí), krvavě trošku horší. Prostě skvělej filmovej zážitek, takže už se nedivím, proč ho všichni tak vyzdvihují... ()

andrii

"Tohle je přepadení. Ruce vzhůru! Jsme ozbrojeni." Padly k zemi na zapadlé cestě pozemní, padly, nejhledanější zjizvené tváře, oběti vlastního objetí. Odevzdáni osudu, hrdinové hříchu, hrdinové zločinu. Neelegantní zúčtování s nejelegantnějším párem na druhé straně zákonu. Malé klopýtnutí, apokalyptické finále. Z křoví zbraně hovoří. Sviští kulky, krev prýští na chodníky…slávy rudého Romea, rudé Julie. V jednom společném hrobě, věrni svitu věčného nebe. Legendy zločinného varu, co měly drajv, v baretu slušivém Bonnie a kmotr všech frajerů Clyde. ()

eye candy

Poctiva klasika, ktera na rozdil od mnoha jinych klasik i po letech slape jako krasne nalakovane mbecko v garazi vaseho dedecka, gangsterka s nezapomenutelnou faye dunaway w.beattym, g hackmanem a koncem ktery ma smrnc. Ain't life grand??? ()

LeoH

S Bonnie, Clydem a spol. jsem se nikdy nedokázal ztotožnit, ani za jejich takzvanou vzpourou uvidět něco jiného než neschopnost vypořádat se s vlastním životem. Všechno je to jedno velké divadýlko, od afektovaného seznámení až do efektně krvavých konců. Co s tím, že je to zajímavě natočené a je tam pár sympaticky sebeshazujících šlehů v čele s Clydovou impotencí, když je to pro mě jako celek studené jak psí čumák. ()

Mirokukii

Jdem! Kradem! Svižný, zábavný film prošpikovaný akcí. Bez hlubšího vykreslení postav a psychologie. Faye Dunaway zastínila všechny. ()

Mrkvič

Skvěle natočený příběh dvou (nebo spíš více) zmetků. Hodně povedené je dobové zasazení. Hlavně z pohledu vozového parku je to přehled nádherných mašin. A nebylo tvůrcům líto občas nějaké auto překulit i přes střechu. Z hereckého osazenstva nemá cenu komentovat "starou školu" a výkony herců 50+. Z hlavních mladých postav jsou skoro všichni koukatelní a uvěřitelní. Jen s Beattym mám problém, ale to je tím, že ho nemusím snad v žádném filmu. Jeho Clyde je takový nanicovatý vošoust. Hlavně vedle Většinou šílené a silné Faye Dunaway (Bonnie). ()

Ryuuhei

Zábavná, jižanská gangsterka, která pojednává výhradně o neortodoxním vztahu úhlavní dvojice, dobrovolně se uvrhající na scestí, ze kterého není návratu. Faye Dunaway v tehdejší době neskutečná krasavice! Dobře se na to koukalo, stopáž akorát, o akci a napětí mezi představiteli taktéž nebyla nouze. ()

danoo

Jeden z najrevolučnejších amerických filmov šesťdesiatych rokov. Bonnie a Clyde nedávajú jednoznačné odpovede o postavení sexu a násilia v spoločnosti, v dejinách kinematografie majú jednako dôležitejšie miesto- vydláždili cestu „hollywoodskej renesancii" sedemdesiatych rokov, a podľa niektorých kritikov by taký Krstný otec F. F. Coppolu bez Pennovho filmu nikdy nevznikol. ()

Micro41CZ

Bonnie a Clyde je především milostný příběh hlavních hrdinů. Gangsterství je zde jen jako kostým, do kterého je příběh hlavních postav navlečen. Pryč jsou typicky moralizující prvky gangsterek třicátých let, Bonnie a Clyde pouze vypráví příběh z pohledu vesnických gangsterů, kteří chtějí být volní a dělat si co chtějí. Kteří se do sebe zamilují a jejich láska je ústředním motivem filmu. Jiskření, humor a touha po nezkrotném životě je bravurně zkombinovaná s krutou realitou násilí a zločinu, který není bez obětí. A konec pak přináší klasický závěr gangsterů: smrt hlavních hrdinů z rukou spravedlnosti ztvárněné policií. ()

noriaki

V polovině šedesátých let se studiový systém hroutil pod svou vlastní vahou. Chrlení vzájemně zaměnitelných žánrových snímků, nebo finančně vyčerpávajících sandálových eposů nikam nevedlo. Pak se objevila skupinka drzých mladíků s přesvědčením, že je třeba zbořit staré pořádky a začít něco úplně jiného. Tak se zrodil nový Hollywood, který nasál kinematografické trendy jenž v té době hýbaly celou Evropou a převedl myšlenky probíhající kulturní revoluce na stříbrné plátno. Jedním ze znaků této etapy byla co možná největší kontrola režiséra nad svým dílem. Zatímco dříve byli pouze o něco víc než námezdní síla pevně svázaná se svým mateřským studiem, díky obrovskému úspěchu Bonnie and Clyde dostali svobodu a možnost rozvíjet vlastní vize. Novátorské pojetí stavby příběhu, kamera, důraz na realitu, vzpoura proti autoritám a nonkonformní chování postav způsobilo doslova revoluci. Tak začala slavná éra, o desetiletí později ukončená megalomanskou Nebeskou bránou a krachem United Artist. ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)