Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

Pawlisman

U snímku se nenudíte. Dokonce je občas úmyslně humorný. Opět uvidíte Hoffmane ve své typické roli - zmateného a upejpavého hocha. To už mě teda moc nedává. Ty dvě hodiny se dají přežít, ale prostě mi tam něco chybí. Ženy se mění. strana se mění, malý muž je stále v pohodě, ale 5 hvězd, které by mě odrovnaly mohu dát stěží. Ale jinak moc pěkné. 8,5/10 ()

Vesecký

Životní příběh Jacka Crabba mi taky dosud unikal, ač jsem o něm moc slyšel... Krásná westernová klasika. A Dustin Hoffman je prostě herec světového formátu a z amerických rozhodně z nejlepších, neznám s ním slabý film. Co jen připomíná Little Big Man? Trochu jako by si z něho vzal Forrest Gump, ale tenhle je mnohem lepší. Tršoku to zacinkalo Limonádníkem, ale že by si Willingham vzal i něco z něho? Pak taky jednu písničku od Greenhornů. Tam blízko Little Big Hornu... V každém případě to není jen o Jacku Crabbovi, je to i o indiánském Dědečkovi a jeho životní moudrosti. A je to i o generálu Custerovi a jeho ctižádosti, která nezná slitování ani s bezbrannými indiánskými ženami a dětmi. A je v tom příběhu mnoho úsměvného, třeba příběh o třech sestrách Sluneční Záře, který je však vzápětí přerušen krutým vražděním. Jako by to připomínalo i něco ze současnosti... ()

Maryinka

Je zvláštní, že občas mi stačí 10 minut filmu a jsem přesvědčená, že to bude za 5* (a nakonec tomu tak opravdu je). Malý velký muž patří právě k oněm filmům. Jeho režijní styl a nepatetický scénář plný bezva hlášek mému gustu naprosto seděly. Hoffman zde nehrál, on Malým velkým mužem byl. Myslela jsem, že to bude jeden z těch nudných, klišovitých a zdlouhavých příběhů plných černobílých charakterů, naštěstí mě čekal přesný opak - film je zábavný, nekonvenční, rychle ubíhající a postavy, včetně té hlavní, jsou lidské a chovají se realisticky, ač samozřejmě pro zábavné účely v trochu přibarveném stylu. Jedním slovem paráda, jsem vážně mile překvapená. ()

husokachna

Malý velký film, který za komediální nádech schovává řadu malých velkých pravd a jen tak mimochodem ukazuje špínu divokého západu a americké historie tak, že z toho Johnu Wayneovi půl roku nestál. Silné čtyři filmu, silný Clavin Johnovi. ()

IBBY

...přesně takhle má obsahově vypadat film o Divokém Západu!!!...žádná idealizace žádná přehnaná romantika žádná hra "na indiány a bělochy" ...a D.H kterému to všechno věříte... ()

Jeremiah

Kdy a kde se zastaví lidská chamtivost? Kolik "lidských bytostí" bude ještě muset zemřít pro uspokojení materiálních potřeb bílých lidí? Tyto otázky na mne dýchaly při vyprávění Jacka Crabba, skvěle ztvárněného D.Hoffmanem. Neuvěřitelný filmový příběh, ukazující na možnost, jak to mohlo ve skutečnosti vypadat při tzv. "osidlování" západu. Myslím, že výsledek hovoří za vše. ()

Pidzey

Ještě za 4*...zajímavý dobře zvládnutý snímek sledován především z pohledu indiánů....ti tu jsou jako hodní a bílý jako ti zlý (a je to tak pravda)..například rozhovor který,chrnu-li ho,byl o tom že lidské bytosti vidí vše živé,ale bílý lidé vidí vše mrtvé a když je něco živé tak to musejí zabít mě rozsekal.Tradičně perfektní Hoffman byl perfektní.A prosím vysvětlete mi…vážně byl generál Caster tak domýšlivý a pošahaný jak tu byl ztvárněn nebo to tu je přehnané?? ()

Vrata88

Tak tohle je opravdu povedený a zároveň trochu jiný western. Není takový drsňácký jako třeba Nesmiřitelní nebo Hodný, zlý a ošklivý. Tak nějak mi to přišlo, že je to brané s nadsázkou (a to hlavně v první polovině), to je to, co na tomhle díle oceňuji nejvíc. Úplně nejlepší mi přišla ta scéna, která se odehrává v baru, kde Hofmann vystupuje jako drsný a tvrdý pistolník. V druhé polovině film zvážní, hlavně v souvislosti s generálem Castrem a jeho činností. Nakonec jen dodám, že bych tady teplýho indiána opravdu nečekal. ()

Brtniik

Nedávno jsem to o5 viděl a ubral jsem hvězdu na 3. Nemohu si pomoci, ale kdyby mne hned na začátku nerozzuřil naprosto nemožný novinář a neadekvátní dabingový hlas staříka, který příběh vypráví, nudil jsem se. Z letargie mne vytrhlo vysvětlení pojmu „veřejný dům“. Věru pro Američany jako dělané i když příslovečný Americký sen to nesplňuje, neboť „veselá“ choť duchovního (děsná sranda docílená kontrastem, stejně jako ve Fr. filmech - „kačena“ divoce řízená jeptiškou) se nepropracovala na funkci Bordelmamá (přesto, že se v této práci našla) a fungovala jen jako řadová pracovnice. Dustin pořád tak nějak nezúčastněně čučí (ti cvoci mu fakt jdou), jako by ho nebralo, že mu tu zlikvidují děti, ženu či někoho zamordují a život se mu v kotrmelcích mění odezdi ke zdi. Chybělo už jen vysvětlení „bůh dal, bůh vzal“. Dost mne pobavila scéna, kdy se v totální depresi hodlá vrhnout ze skály, ale jak uvidí vojsko, nožem se oholí a uchází se o odvedení... Bylo by toho víc, ale nebudu to vyjmenovávat. Opravdu mne potěšily úvahy taťky indiána tak, až jsem se za bílou rasu styděl, že jsme tuto kulturu z větší části zlikvidovali a zbylým dopřáli civilisační reset. Ač jsem na indiánkách vyrostl, už to nikdy nechci vidět. ()

agassi68

Predchodca Forresta Gumpa v prevedení Dustina Hoffmana. Akurát vložený do iných historických súvislostí.Pestrosť života a jeho premeny sa dajú pozerať dlhé hodiny a tak vám ani nepríde, že film má vyše 130 minút. Vyžaduje to však nápaditý scenár, presnú réžiu a dokonalého hlavného predstaviteľa. To všetko sa tu stretlo a vzniklo nadčasové kino. ()

Rokle

Podivný a bohužel pro mě zatraceně nudný film. Jeho obliba v širokých kruzích je mi záhadou, ale budiž. Dustin Hoffman vypráví své osudy před mnoha a mnoha lety a je to trochu obdoba Forresta Gumpa posazená do westernového světa. Kde byl Forrest naivním "blbečkem", tam je Jack Crabb nesympatickým antihrdinou, kterému jsem za celou dobu nepřišel na jméno a bylo mi v podstatě jedno, co a jak prožil. Střípky z jeho "bohatého" života přeskakují od jednoho k druhému a nepomáhá tomu ani spousta vedlejších postav, které spíše připomínají černobílé figurky bez jakékoliv energie. ()

Akana

Malý velký muž trochu připomíná Forresta Gumpa. Podobně jako on je stejně individuálním hrdinou jako průvodcem diváka po světě, v němž se odehrávají jeho osudy, v tomhle případě tedy Divokého západu. Jednotlivé epizody jeho příběhu jsou hodně typizované, projde snad vším, co se v tomhle prostředí nabízí - je Indiánem, šarlatánským obchodníkem, pistolníkem, ožralou troskou, spořádaným osadníkem. Film ale zjevně neusiluje o realističnost, ta nadsázka je záměrná a účelná ve snaze postihnout různé tváře Západu jako celku, ukázat absurdnost některých situací a hrdinových dilemat. Mísí se tu tragické (smrt Sluneční záře) i komické (setkání s Divokým Billem, opačníci, tři manželky), takže nehrozí nějaký oslizlý sentiment. Právě díky téhle vyváženosti nakonec i takhle stylizovaný příběh působí reálně a dostane se člověku pod kůži. I z čistě filmařského hlediska je to zážitek, jsou tu nádherné scenérie i působivé intimní scény a ani hercům není co vytknout. Pro Dustina Hoffmana je Malý velký muž jednou z životních rolí (pravda, on má takových hned několik). ()

RedDuck

Při takto vysoce ceněného snímku cítí člověk potřebu své pouze průměrné hodnocení obhájit i když k tomu moc říci nemůže. Mám rád westerny a parodie, ale forresto-buttonovskému pohledu nemůžu přijít na chuť. Navíc jsem očekával něco jiného. Stejně jako u zmíněných snímků mě zcela otravuje ceněný "nadhled" a karikaturní typologie postav. Prakticky to u mě znamená že mi je prakticky putna co se s postavami ve filmu děje. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh