S kapitánem Exnerem, pověstným elegánem mezi českými kriminalisty, se mohou diváci setkat opět, a sice ve filmu Smrt talentovaného ševce. Přepisu detektivního románu Václava Erbena se v roce 1982 chopil režisér Jan Schmidt a roli šaramantního a inteligentního vyšetřovatele svěřil Jiřímu Kodetovi. Exner tentokrát pátrá po vrahovi obuvníka Rambouska, proslaveného (a také majetného) naivního malíře. Řeší však celou řadu záhad, k nimž dochází na starém zámku. Postupně odhaluje přediva vztahů v městečku Opolná, kde právě tráví dovolenou. Exteriéry filmu se natáčely v krásném okolí zámku Opočno. Vedle Jiřího Kodeta ve filmu uvidíte Antonína Hardta, Janu Bouškovou, Miroslava Zounara, Vladimíra Kratinu a Karla Augustu. (Česká televize)

honz

Velmi solidně natočená detektivka. Jiří Kodet je jako kapitán Exner přirozený a civilní, a hlavně reálně uvěřitelný, opravdu výborný výkon. Na kriminálku trochu nevšední, ale příjemná atmosféra, umocněná záběry opočenského zámku. Pro mě je to jeden z našich nejlepších snímků tohoto žánru. ()

Svata

Kapitán Exner. Před šajbou z Prahy, by se každý příslušník VB za socialismuna na okrsku klaněl až na podlahu.  Mirek Zounar to dal, jako správný příslušník. Jinak velice povedená krimi. ()

noriaki

Kriminálka bez napětí, bez vzrušujících scén a bez skutečného pátrání. Jan Schmidt se pokusil o příběh, v němž odpočívající Exner nonšalantně ukáže svou extratřídu, jenže jediné co se mu povedlo, bylo zachytit atmosféru ospalého městečka. Na působivosti kapitánovi nepřidalo, že jsem vraha vypátral dřív než on - včetně motivu. Jiří Kodet se ovšem do role hodil víc než Michal Dlouhý, takže dokud neuvidím další díly, bude mít pro mě Exner jeho tvář. ()

Master19

Ucajdaná detektivka bez špetky napětí a akce. Kodet ve slipech je něco jako babička ve slipech... Nejlepší je opravdu ten opočenský zámek. ()

ghatos

Jiří Kodet se fakt do své role nehodil. Vyšetřování proběhlo v dovolenkovém tempu (unyle, bez šťávy), což nakonec korespondovalo s Kodetovým zjevením v případu. 38%. ()

Čtec

Mám rád elegantní postavu kapitána Exnera. Sice se mi více líbil v podání Jiřího Valy v byzantském kupci, ale i nesmělý Kodet je dobrý. Méně se mi však líbilo vlastní zpracování celé kriminálky. Jinak pěkná titulní písnička v podání Petry Janů. ()

Jiří K.

Jedna z mála socialistických kriminálek, která mne vůbec nezaujala. Jirka Kodet se dle mého názoru hodí spíše do komediálních rolí nebo do rolí salonních kavalírů... Divadelní režisér J.Schmidt tentokráte přestřelil. ()

Paity

Jedna z nejlepších detektivek s Jiřím Kodetem v hlavní roli, co by kapitánem Exnerem, který si poradí i s vraždou ševce. ()

farfalla

Viděla jsem film ‚Poklad byzantského kupce‘ (1967), kde byl kapitánem Exnerem Jiří Vala, který se mi moc líbil. ‚Smrt talentovaného ševce‘ je v porovnání s ním unylejší, má únavnou písničku, která se pořád opakuje, příběh nemá žádné napětí, vyšetřovatelé jsou bez zaujetí případem, zkrátka tento film nemá šmrnc a lehkost. ()

F.W.Colqhoun

ZLOČIN V OPOLNÉ Mimochodem, co tady chtěla ta důra Medková? / Mluvilo se něco o prodeji obrazů... Jan Schmidt vyrobil na motivy úspěšné knihy Václava Erbena nevzrušivou televizní detektivku, spojující vše, co český divák od produktu očekává: 'nastavování zrcadla', tepání přežitků, kšefty, drby, závist, frekventované smilnění a vraždu nečekaně úspěšného naivního malíře, to vše v kulisách dovolené (diváka i ústředního kriminalisty) na Opočnu. Koukavý Jiří Kodet servíruje kapitána JUDr. Exnera s šarmem sobě vlastním, ale jaksi mimoděk dokládá, že mu ve vzácném souladu s kádrovým posudkem svědčily menší záporné role. Víš že ten Rambousek byl velmi úspěšnej člověk? A to se v Čechách nikomu neodpouští... / [Exner-Kodet] Mně to vyprávěj, člověče, mně to vyprávěj... ()

waits

Přijde mi, že tuhle nemastnou neslanou krimi dávají furt. Dávno vím, kdo je vrah a kdo má televizi aspoň rok, tak také, pánové! Kodet je sice fajn, ale postava kapitána Exnera sama o sobě charisma nemá (ani na papíře, kdysi jsem jeho příběhy čítával, tuším, v Dikobrazu). Škoda, Kodet by dobře napsaného kriminalistu-bonviána bez problému utáhnul. Hudbu dělal Petřina? Měl to osolit, tak jak to uměl:) Slabé, slaboulinké tři ()

PhillM.

Tak předně. Chca nechca, člověk se nevyhne srovnání s předchozím filmovým Exnerem, Pokladem byzantského kupce (1966). A Jana Boušková prostě není žádná Bondgirl, dokonce ani Exnergirl. Ve srovnání s mladou Gabrielovou Vránovou prostě... bohužel. To stejné se dá říct o celém filmu, Bugatkou se zde taky nejezdí, Karel Augusta jako by vypadl z nějakého dílu Malého pitavalu, ostatně stejně jako Vladimír Kratina... Ani ten oblek s károvanou vázankou asi není úplně trefený a vedle elegantní černé košile Jiřího Valy prostě neobstojí. O úroveň níže než Exner z roku 66, avšak stále snesitelné... průměrné a televizní, ale přesto snesitelné... ()

Vesecký

Dost slabé tři hvězdičky. Komplikované, těžkopádné, pokusy za každou cenu být vtipný, vlastně bych řekl - nejslabší exnerovina. Navíc ani námět nebyl příliš záživný, řada postav zbytečných, snad jen aby podezřelých bylo více. Navíc pan Kodet se mi zprotivil v Pelíšcích. ()

mh.mail

50% — Jiří Kodet mi na kapitána Exnera sedí asi nejvíc ze všech jeho představitelů, co jsem měl možnost vidět (i když Jiří Vala taky nebyl špatný). Jako detektivka je příběh trochu jednodušší, ale rozhodně nijak neurazí. Škoda, že toho s Jiřím Kodetem alias kapitánem Exnerem nebylo natočeno víc. ()