S kapitánem Exnerem, pověstným elegánem mezi českými kriminalisty, se mohou diváci setkat opět, a sice ve filmu Smrt talentovaného ševce. Přepisu detektivního románu Václava Erbena se v roce 1982 chopil režisér Jan Schmidt a roli šaramantního a inteligentního vyšetřovatele svěřil Jiřímu Kodetovi. Exner tentokrát pátrá po vrahovi obuvníka Rambouska, proslaveného (a také majetného) naivního malíře. Řeší však celou řadu záhad, k nimž dochází na starém zámku. Postupně odhaluje přediva vztahů v městečku Opolná, kde právě tráví dovolenou. Exteriéry filmu se natáčely v krásném okolí zámku Opočno. Vedle Jiřího Kodeta ve filmu uvidíte Antonína Hardta, Janu Bouškovou, Miroslava Zounara, Vladimíra Kratinu a Karla Augustu. (Česká televize)

Peabody

Dodnes považuji sérii detektivek s Michalem Exnerem za jednu z nejlepších, která v české literatuře vůbec vznikla. Filmový osud je docela zvláštní, ačkoli to volá po sérii, nikdo nikdy nehrál Exnera dvakrát. Celkem vím o pěti zpracování s pěti herci ani v TV nevznikl seriál Exner (Oprava, v tomto století ano, v Michalem Dlouhým, který není špatný Exner). Jiří Vala to začal docela slušně v Pokladu byzantského kupce (1966, režie Ivo Novák), sice mu trochu podle mne schází Exnerova elegance, ale jinak jde a Gabi Vránová tam střihla rozkošnou blběnku a mezi ní a Exnerem to jiskří slušně, to se v šedesátých smělo. Následovala televizní Bláznova smrt, kde Exnera hraje typově podle mne také dobře Petr Kostka, elegance by být mohla, ale pan režiisér Zdeněk Kubeček z toho udělal neuvěřitelně utahanou záležitost, která navíc v roce 1973, velmi tuhé normalizace, nemohla mít žádné sexuální náznaky (ostatně nápadně elegantní oblečení taky ne), že by soudruh kapitán vyjížděl po Táně Fischeorvé nepřipadalo v úvahu a Regina Rázlová taky nic nezachránila. Navíc obsazení nejtužšího stranického jádra Prokoš Vicena Švorc poněkud sráží atmosféru. Pak je opět filmový Čas pracuje pro vraha, 1979, kde herecky skvěle i typově slušně (jenom mu chybí exnerovská chuť po hezkých dívkách) Exnera zahrál František Němec, ovšem jednak režíroval Jiří Hanibal, což nedává mnoho šanci, ale zejména Exner se ze zcela nepochopitelných důvodů jmenuje Marha (také kapitán). Asi by to chtělo nějakého pamětníka, protože to je zjevný produkt schvalovacích barrandovských šibřinek té doby. Zřejmě se Exner nehodil (ostatně on nikdy nebyl dost socialisticko kriminalistický jako hoši příslušníci ze seriálů nebo jako Slávek Jandák. Jiří Kodet mi osobně sedí jako Exner nejlépe (zejména elegance, tak ty dívenky, to se obojí v roce 1982 už mohlo), ale režijně je to utahané až běda a hlavně kolem Kodeta chybí herci partneři. Jan Schmidt obsadil sice stranicky ukázněnou partu (Zounar, Čáp, Mareš, Hardt), jenže oni šmrnc nemají. Karel Augusta už to nezachrání, Nicméně exnerovské hlášky tu jsou "Panebože, on to našel! To s ním zase nebude k vydržení!" "Tak si to shrneme". Poslední mně známý Exner pak je Karel Heřmánek v režii Jana Prokopa, 1985, ale to je zatím někde v TV archivech, moc sháním Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí. No sehnal jsem je a je to hrozně špatné, jakkoli KH by mohl být Exner docela zajímavý. ()

Bodega_Bay

Čím jsem starší, tím víc se mi to líbí, ani nevím proč. Celé je to napínavé, vraha jen tak neuhodnete, Kodet je kouzelný a Jana Boušková je sympatická holka ze zámku. Nic mi tam nechybí, na začátku se i bojím. ()

fricek12

Řekl bych, že kterýkoliv díl Colomba je mnohem napínavější než tenhle pokus o dobrou detektivku v Opočně. Všimněte si, jak zde dokonale pracují s denní dobou - scény v noci jsou natáčeny přes den a scény přes den zase v noci až z toho mají zmatek samotní herci, když například pan vyšetřovatel Exner posílá kolegu, aby se šel vyspat a přitom vyjdou z budovy a je čas oběda :-D ()

evangelik

Na dobu vzniku docela zdařilá detektivka. Jiří Kodet alias Kapitán Exner - docela nóbl na takovou roli. Nemám ty sice ty správné informace, ale v té době mohl J.K. přece hrát jenom "záporáky". Jak se k takovému "klaďasovi" dostal? Nejvíc se mi ovšem líbil K. Augusta. Jeho nadšení pro výtvarné umění talentovaného ševce bylo velmi přesvědčivé... ()

quokam

Vcelku pohodová detektivka, takové ambicióznější Hříchy pro patera Knoxe. Pochválit lze výkon pana Kodeta, se kterým to stalo a padalo, pak nápad na dlouhé záběry do tváří svědků či podezřelých, když pan Kodet promlouval mimo záběr, a koneckonců i ladný půvab Jany Bouškové, jejíž laní pohledy připomínaly lady Di. 5/10. ()

sniperx70

Tak tady bych se obešel bez té kriminální zápletky. Mně by stačilo, kdyby se Exner Kodet celý film jen tak procházel letním zámeckým parkem, občas potkal Bouškovou a v hostinci by si pak dal dršťkovou s rohlíkem a malý pivo. Docela mě mrzí, že s Kodetem nenatočili těch Exnerů víc. Jo a Ota Petřina napsal pro Petru Janů hezkou úvodní písničku. ()

JARDAHONDA

Elegantní kriminalista díky svému šarmu a nekompromisnímu přístupu k vyšetřování brzy vyřeší s pomocí svých spolupracovníků složitý případ, motivovaný chorobnou závistí. Role všestranně přitažlivého a inteligentního hrdiny byla v tomto filmu svěřena Jiřímu Kodetovi. I když tato česká detektivka půsoí roztahaně, tak jsem rád, že člověk mohl zavzpomínat na 80. léta. Atmosféra snímu působí vkusně. Jirka Kodet svou roli zahrál přirozeně - civilně, takže až na pár nedostatků,, spokojenost. *** ()

Trucker

Velice nudná detektivka, kde je tak málo děje, že by zřejmě nestačil ani na večerníček. Kromě toho mi i to málo děje přišlo zmatené a odvyprávěné tak laxně, jako kdyby se tvůrci nesnažili o nic jiného, než to "dílo" mít konečně už za sebou a jít točit něco pořádného. O dramatičnosti nebo napětí nemůže být ani řeč, je to prostě jen ryzí nuda. ()

Scott67

Výborný námět a dobře natočený. Exner v podání Jiřího Kodeta bez chyb. Jen jedna věc mi to celé kazí. Kodetovu partnerku přece nemůže hrát Boušková. To prostě nemůžu strávit. Mělo tam být obsazeno něco dlouhonohého a krásného, aby to filmu dodalo atributy světovosti. Exner jezdí v bouráku, jehož cena se pohybuje vysoko nad možnosti vyššího policejního důstojníka, tak by měl taky balit ženský na jakési odpovídající úrovni. Bouškovou to celý zabili. byť hrála, jak mohla. To je jako by obsadili do role Bond girl, Whoopi Golberg. To prostě nejde !!!!! ()

Monicina

Kodet sa na úlohu Exnera skvele hodil. Ináč dej nudný, ostatní herci neboli moc presvedčivý, pár vtipných momentov tam síce bolo, ale ako celok nič moc. So skvelou knihou sa to ani nedá porovnať. ()

StaryMech

Budiž Schmidtovi země lehká, ale nebylo od něj hezké, že málem zapříčinil rodinnou hádku: moje žena ne a ne uvěřit, "že by byli filmaři tak blbí" a točili noční scény ve dne a naopak (jak to zmiňuje i kolega FRICEK12). Naštěstí brzy následoval pamětihodný výlov šatstva z rybníka - to už jsme se shodli, takže to byl zase Schmidt, díky němuž jsme se usmířili. ()

kodel

Nevýrazný film s nepřesvědčivou zápletkou, odehrávající se v příjemných letních kulisách opočenského zámku, zarámovaný strašlivou písní v podání Petry Janů. Věru neskutečně dlouhá cesta od Postavy k podpírání, pane Schmidte...Herci jsou ospalí, jak se na pokročilou normalizaci sluší - s výjimkou Karla Augusty v roli trhlého kunsthistorika. Vryla se mi do paměti scéna, kdy si kapitán Exner objednává snídani v hospodě, ale těžko říct proč, snad tou kombinací protagonistovy anonymní samoty v cizím, malém městě, krásného červnového rána, starosvětské pohody a jemného humoru. ()