S kapitánem Exnerem, pověstným elegánem mezi českými kriminalisty, se mohou diváci setkat opět, a sice ve filmu Smrt talentovaného ševce. Přepisu detektivního románu Václava Erbena se v roce 1982 chopil režisér Jan Schmidt a roli šaramantního a inteligentního vyšetřovatele svěřil Jiřímu Kodetovi. Exner tentokrát pátrá po vrahovi obuvníka Rambouska, proslaveného (a také majetného) naivního malíře. Řeší však celou řadu záhad, k nimž dochází na starém zámku. Postupně odhaluje přediva vztahů v městečku Opolná, kde právě tráví dovolenou. Exteriéry filmu se natáčely v krásném okolí zámku Opočno. Vedle Jiřího Kodeta ve filmu uvidíte Antonína Hardta, Janu Bouškovou, Miroslava Zounara, Vladimíra Kratinu a Karla Augustu. (Česká televize)

yntelygent

Vcelku ok,ked to nedavaju moc casto....ale vyber starring girl...Jana Bouskova nie je typ pre pana Kodeta....on viac ako kto kolvek iny musi mat pri sebe sexi herecku,aby dokazal naplno rozvinut svoj jedinecny sarm...pani Bouskova je skor parodia na takyto typ hereciek. ()

ostravak30

Vzhledem k tomu, že jsem viděl i seriál Kapitán Exner a Bláznova smrt, tak mohu ústřední postavu zhodnotit. Jiří Kodet je z tohoto pohledu nejlepší kapitán Exner. Nejcharismatičtější minimálně. Film se sice odvíjí v lehce klidném tempu a bez nějaké závratně napínavé atmosféry, ale na druhou stranu to není vyloženě nejhorší kriminálka. Na těch osmdesát minut se to vydržet dá. Divák má navíc možnost si tipnout vraha, i když ten může být divákům odhalen v podstatě ihned. ()

subic

To co by dnes hledali potapěči, Jirka Kodet skočil do řeky jen tam v bílých slipech a našel to. Údržbář na zámku, talentovaný švec a taky talentovaný malíř právě v tom malování překonal svého učitele a to se neodpouští, tak dostal 2 sekerou zezadu. A taky mladá Jana Boušková tu podlehne šarmu Jiřího Kodeta. ()

Tominni

To je tak, když obyčejný švec tak dobře maluje. Spíše podprůměrná detektivka, která tak nějak plyne bez nějakého napětí a překvapení, což pro detektivku není dobře. I ten Kodet je takový nevýrazný. Plusem je snad jen Opočno, vyšetřování na zámku má něco do sebe. ()

kolacky

Knížka je knížka, ale tohle zpracování je hodně povedené. Nezapomenutelný okamžik : "Von to našel. Von to vážně našel! To s nim zas nebude k vydržení... " ()

gotham

Jiří Kodet jako detektiv vyšetřující záhadnou vraždu, to na mě působilo vábivě, ale realita byla děsivá. Přišlo mi to, jako by mi někdo pustil totálně průměrný a nezáživný film a navíc ještě s 50% zpomalením. Představit si kapitána Exnera s nějakými emocemi či dokonce něčím, co by se alespoň vzdáleně dalo nazývat rychlostí, to ani nejde. Další postavy absolutně nezáživné, ani Boušková jako kráska ze vsi se mi vůbec nezamlouvala. Ale pokud má někdo problém s usínáním, tak vřele doporučuji místo prášků na spaní. 30% ()

honzic

Pěkný výkon Kodeta, ale bohužel scénář je slabší, dlouho natahované a trochu překombinované. Hodnocení: 55 % ()

Cibulka_C

Velmi zvláštní film, u kterého mi přijde, že ho režíroval někdo, kdo si občas něco dal a pak to z něho zase vyprchalo, protože film byl místy skvělej a velmi chytlavej, ale po pár minutách se zase proměnil v něco tak nudnýho... takže jak říkám, zvláštní. 🕯 Je to ale docela fajn detektivka s Jiřím Kodetem v hlavní roli, jakožto kapitánem Exnerem a Jany Bouškové, coby průvodkyní na zámku. Nenáročný snímek, který je ideální k obědu nebo večer před spaním, kdy už z celého dne chcete jenom umřít. Opět mě strašně vytáčel Karel Augusta, jakožto absolutně zažraný kunsthistorik, ale potěšil mě Vladimír Kratina se svým modrým spodním prádlem, v němž se nám tam předvedl na plné čáře. 🩲 Takže obecně, nic moc náročného, film neurazí ani nenadchne, prostě jen existuje. ()

Nerajohn

Naopak já tento film za špatný nepovažuji. Kodet je takový civilní, film má zajímavou hudbu, herecké výkony a odhalení pachatele. Díky tomu, že znám docela dobře Opočno s parkem, přidávám hvězdu navíc. A největší klady filmu? Výborné dialogy (třeba v autě před domem paní Šustrové, když doktor Medek hysterčí u zničených obrazů nebo naopak u těch, které ještě neviděl). Samotným bonusem navíc je závěrečné odhalení vraha v pěkné scéně jeden na jednoho. ()

Aidina

Knížky Václava Erbena o kapitánovi Exnerovi jsem četla. MIchal Exner je zde popisován jako sympatický, hezký, mladý elegán, což Jiří Kodet celkem dobře splňuje, Horší už je to u dalšího představitele kapitána Exnera a to v podání Jiřího Valy. Knížní předlohy jsou ve srovnání s filmovým přepisem o dost lepší. No, někdy se to prostě nepovede. ()

p.a.douch

Naprosto dokonalé zpracování knihy Václava Erbena. Kodet jako Exner perfektní. Hudba Oty Petřiny taky. Jediný kdo je podle mě obsazen nevhodně, je Jana Boušková (tím nekritizuji její výkon, ale typ). Do role Lídy bych spíše obsadil Milenu Steinmasslovou (zde také přítomnou). Herecké výkony všech velmi dobré. Mám toto dílo rád. Od roku vzniku jsem tenhle film viděl mnohokrát a vždy mi zvedl náladu. Ještě bych rád vyzdvihl Gýrovou, Čápa, Hardta, Lackoviče, Chromíka, Zounara a hlavně Augustu. Režisér stvořil u tohoto filmu náladu, která mě vždycky přinutí s nostalgií zavzpomínat na počátek 80. let minulého století.  "Víš, že ten Rambousek byl úspěšněj člověk? A to se v Čechách neodpouští." "Je tady náš kapitán? Jo, ale říkal že má dovolenou. No tak už jí nemá." Editace 29. 9. 2022: Původně jsem dal za čtyři, ale za závěrečnou scénu (a hlavně náladu, kterou ve mně vzbuzuje) s odchodem Exnera a Šlajnera přes nádvoří společně s písní Detektiv (Petry Janů, Petřiny a Žáka), to zvedám na pět. ()

rigby

Jako vždy výborný Jiří Kodet, ten je pořád stejný. Dalším hvězdným okamžikem je hudba Oty Petřiny, včetně skvělé závěrečné písně. Bohužel jinak dobře natočený film doplácí na slabý a špatně postavený scénář. Detektivka je silně průměrná a ani vydatná týmová spolupráce ji nepozvedne na hranici, kdy by stálo za to se na film podívat znovu. ()

brasek

Kapitán Exner v tomto prípade je absolútne mimo. Plané vyšetrovanie, nudný príbeh, nič zaujímavé pre oko diváka. ()

Kontryhelka

Příjemná a trochu jiná kriminálka. Jiří Kodet jako vždycky charismatický i když trochu ješitný v roli sympatického kapitána Exnera. Tenhle typ československých krimi mám ráda a vždy se na ně ráda podívám. ()

blezg

"Potřeboval bych vypustit rybník." "no to je prima nápad vypustit rybník. Rybáři tě zabijou." :) Plno skvělých detailů, čím víckrát to vidím, tím je to lepší. ()

meda2016

Snad bych ani psát nic neměl. Po legendárním zábavném byzantském kupci se skvěle hrajícím obsazením a po mrtvolně nudné bláznově smrti vzpomínám na pocity nemileho překvapení v kině. Naprosto špatně obsazená postava příležitostné dívky, dvojjaký výkon potápějicího se neplavce  Jiřího Kodeta, asi tři podivně oživujíci dialogy - s uniformami a hlídačem stavidla. Vlastně se až podivuji, že Smrt talentovaného ševce je schopna vyplnit přebývající čas diváka detektivek. Asi že zbytek se dá pochválit. ()

moorks

Trochu nedoceněná, ale velmi příjemná detektivka. Velkou příležitost zde dostal Jiří Kodet. Ztvárnil zde tak trochu jiného detektiva, ale s noblesou jemu vlastní a právě v tom je kouzlo jeho postavy i tohoto filmu. Film má tak jiný nádech a atmosféru. A vymyká se tak zaběhnutému klišé. ()