Jurský park

Jurassic Park

Jurský park

Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1993, 127 min

Zapomete někdy někdo na chvíli, kdy se v setmělém sále za tónů Williamsovy hudby před našimi zraky vztyčil první dinosaurus a začal okusovat větve ze stromu? Já ne.(12.9.2007)

Zřetelně si pamatuju, že lístek na juráč stál svého času nehorázných 40 korun oproti běžným 36 a jak byly knihovny následně zahlcené obrázkovými publikacemi o dinosaurech. Mě samotného tehdy i s celou dinosauří mánií minul, ale zpětně uznávám, že je to krásně odvyprávěný a do detailu vymazlený blockbuster s výbornou hudbou a překvapivě nezastaravšími triky. V kině ve 3D to byla nehorázná pecka.(21.7.2006)

Proč mi přijde, že jediné zajímavé, poutavé, fascinující a geniální na tomto snímku jsou počítačové efekty poprvé využity v plné polní? Herci jsou průměrná, režie Stevena Spielberga není ničím ohromujícím, ael kdo by nechtěl vydět ty "živé" obrovské dinosaury? PS: pamatuje si tu manii? každý měl tričku s logem.. hračku ... :-)(31.8.2005)

rozpocet $63 million trzby celosvetovo $914,691,118(4.11.2006)

„Život si vždy nájde cestu.“ Ďalší vynikajúci "spielberg". Plný zaujímavého hereckého obsadenia (mojím favoritom vždy je strážca Muldoon, SPOILER mimochodom jediná kladná postava celého filmu, ktorú zabijú dinosaury SPOILER), pôsobivých ekologických názorov, ľahko zapamätateľných hlášok, strhujúcich akčných scén (vyložene hororové scény, ako útok T-Rexa na džípy alebo velociraptory v kuchyni), nezabudnuteľných scén (koza), nádherných dinosaurov a poetickej i bombastickej hudby Johna Williamsa (záverečný klavírový "nežný" odlet z ostrova). Týmto filmom sa toho minimálne v tvorbe špeciálnych efektov zmenilo nie dosť, ale všetko. O to je potešiteľnejšie, že sa jedná o plnokrvný, napínavý a strašne zábavný film. Keď sme ho mali v kine, mal som 13 a lepší film pre chalana v tom veku neexistoval. Ani HVIEZDNE VOJNY. Kino Považan 1994(30.10.2004)

• - Režisér zaměstnal na svém projektu jednoho z vůdčích paleontologů té doby – Jacka Hornera. (Mckay)

• - Pro film byl vytvořen velociaptoří oblek, ve kterém byl skutečný člověk. (Mckay)

• - Dilophosaurus nejenže pravděpodobně vůbec neuměl plivat, ale neměl ani onu krční plachtu, kterou si tvůrci vypůjčili od agamy límcové. (Landauer)