V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Shellou

Skvělej film! Dlouho mi unikal, zatím co Pelíšky znám i poslepu, Pupendo jsem viděl poprvé. Opravdu nevím co vytknout...snad jen sám sobě, že jsem tak dlouho odolával ;-) ()

radimhasalik

Příjemná česká komedie. Hezky vystihnutá atmosféra normalizace. Výborné a vtipné scény ("Dráty híír..., kazeťák hííír..."). Vynikající Eva Holubová: hraje tak uvěřitelně, že byste jí to dvacetileté manželství věřili. Doporučuji. ()

v.pohode

Pět hvězd za výraz Duška při pupendu a samozřejmě za skvělou muziku a atmosféru filmu 😀 A TAKY ZA MARSYAS !!! ()

INDYANA

Vynikajúci snímok hlavne kvôli nostalgii a Nezamenitelnému rukopisu Jana Hrebejka na ktorý sa znovu rád pozriem. 5* ()

Kralovna.Noc

Vlastně to není špatné. Ale něco tomu chybí. Řekla bych, že jde spíše o takovou výpověď doby. Samotný příběh není tak silný ani zajímavý, přesto se zde dá najít pár vtipných scének, například hádka před otevřenou skříní. ()

honza.g

Solidní převedení literární předlohy. Filmový příběh stojí na několika scénkách na hranici uvěřitelnosti, ale žádná řachanda se nekoná, spíš hořkosměšná sonda do života 80.let. Režisér se nesnažil vystihnout přesně atmosféru té doby, naštěstí to zvládli jiní v svých filmech (ovšem za cenu zploštění, protože nejen straniřtí kádři a disent, ale ani "obyčejní" lidé neprožívali stejné období stejně). A pro mnohé mladší diváky je jednodušší se o době svých rodičů dovědět aspoň něco opravdového skrz tento jednoduchý až schematický scénář. Herecké výkony (i málo ostřílených herců) vynikající. ()

akni76

Štandardný dobrý film s veľmi dobrými hereckými výkonmi a aj obsadením, ale... Dobrý je stále len na trojku... Ten scenár mňa teda veľmi nezobral a záverečný alegorický Balaton by bol tak maximálne jednohviezdičkový koniec, nebyť "pani učiteľky", ktorá tomu ešte jednu hviezdičku dodala. Jedna mladá herečka tam bola veľmi sympatická, ale tá to potom tiež rozmenila na dve papričky (asi dala jednu komunistom a jednu disidentom) a bolo vymaľované... ()

Verbudrak

Skvost. Netřeba více komentovat. Jen dvě glosy k hercům: 1. Musím se přiznat, že jsem tu Pecu napoprvé vůbec neidentifikoval. 2. Věčná škoda, že Jarda Dušek už přestal hrát a dal se na ezo blábolení. ()

andy60

Popisovanou dobu jsem prožil, čímž mně bylo toto téma blízké. Některé scény ve filmu byly opravdu vtipné, jiné nikoliv. Herci dobří - hlavně Polívka, Dušek a Liška. Cibulková má sice hezkej zadek, ale její herectví mně přišlo trochu přehrávané a ta lechtivá scéna trochu samoúčelná. ()

GS58

Viděla jsem po několikáté,  včera jsem chtěla už jít spát,  ale nemohla jsem tv vypnout.  Úžasný film, úžasné výkony všech herců,  úžasná kamera,  úžasné kulisy a vytvořená atmosféra,  vtip, beznaděj a naděje, ustrašenost a odvaha.... ()

JenTR

Uchylna kravina na n-tou. Opravdu spatne a nahou Cibulkovou bohuzel nedostanete dlouho z hlavy, bude vas ta zbytecna a krecovita scena strasit jeste dlouho ve spani. Upachtene, bez vtipu, dynamiky. Bohuzel preslap. ()

Megahead

Pupendo je dosť slabým filmom, ktorý sa v mojich očiach nevyhne porovnaniu s omnoho kvalitnejším Pelíšky, ktoré natočil rovnaký režisér a pár hercov z aktuálne hodnoteného filmu. Ale zatiaľ čo film Pelíšky obsahoval veľké množstvo zaujímavých, milých alebo vtipných scénok a len pár slabších, u filmu Pupenda je to naopak. Prevládajú práve tie nudné, trapné alebo nepodarené. Neviem prečo dávajú režiséri Polívkovi často úlohy ožranov, ale tu ma jeho večne podnapitý alebo často aj opitý maliar vôbec nebavil. V byte musí mať všade samozrejme neporiadok, oblieka a správa sa ako bezďak + kecá samozrejme samé nezmysli (ešte aj pred deťmi - neviem ktorú normálnu ženu by tešil takýto chlap). A ďalšia vec je to neustále hrdinstvo a boj proti komunizmu (samozrejme x rokov po páde). Teraz sú najväčší hrdinovia a odporci práve tí (česť výnimkám), ktorí najviac ťažili z režimu, spolupracovali, boli mu poplatní alebo pre istotu mlčali. Tak ako v dnešnej dobe, keď je problém, tak väčšina mlčí a možno o 30 rokov natočia film, ako všetci odporovali a upozorňovali. ()

homoaquarius odpad!

Proč odpad? Film jsem vypnul po dvaceti minutách. Hercům nebylo vůbec rozumět (hlavně Polívkovi) a titulky tam nebyly, vůbec jsem nechápal o co tam jde, a ani jsem se neznažil tomu rozmět při tak mizené kvalitě zvuku a obrazu a celkově prostě nuda. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha