V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

carl.oesch

Něco mezi Pelíšky s jejich nezapomenutelně smutným finále a Kawasakiho růží, jenže tahle doba byla podána mnohem lépe v Občanském průkazu. Strašně mi vadil Polívka, štval mně Liška (nevěřil jsem jim....tedy jejich postavám), nepochopil jsem smysl postav typu Vilmy Cibulkové a Jiřího Pechy (zase to bylo daleko realističtěji podáno třeba v Nejisté sezoně) či zbytečnost typu Borise Hybnera či Zuzany Kronerové. A tak zbyl klasicky perfektní Jaroslav Dušek a parta teenagerů, i když zase nějak tak připomínající ono trio z Pelíšků. Prostě moc se nepovedlo, ale na druhou stranu, oproti drtivé většině české filmové tvorby veledílo, které člověk shlédne v tv, aniž by se mu dělalo zle nebo potlačoval záchvaty vzteku......film je zařazen jako komedie/drama. Briskně se mi vybavuje Helenka Součková z Hrdého Budžese a její dotaz konformnímu režisérovi v ničínském divadle, zda je ten Rozbřesk na dole Karel tragédie nebo komedie....o slova režiséra Že si nedáte pokoj neplatí v tomto případě jenom na tento fil, ale na většinu dalších včetně třeba podobně koukatelného Musíme si pomáhat. Komedie je prostě komedie, drama je drama a dohromady to prostě nejde......a nejen tady. Nakonec, co je na tuctové story jednoho výtvarného umělce tak dramatického? ()

WeeLass

Příjemná oddychovka odehrávající se za totáče v Československu. Vidět jsem to chtěl už delší dobu, už jen podle názvu mě vždycky zajímalo, o čem film je a moje představa nemohla být dál od pravdy. Ve výsledku se mi to líbilo, i když moje očekávání to nenaplnilo. Holubovou ale jako herečku naprosto zbožňuju, dalo by se říct, že jako jedinou českou herečku, takže jsem si podívanou celkem i užil. ()

Alden_Larson

Je to pomalejší film, ale hodně mě pobavil. Zápletka byla zajímavá a postavy působivé. Přijde mi ale, že film mohl být o několik scén kratší, některé z nich se zdají, jakoby tam byly jen pro pobavení diváka, takže by jejich absencí nebylo téměř nic ztraceno. Herecké výkony byly fantastické, herci mezi sebou navíc měli úžasnou chemii. Prezentace byla dobrá, nebyla ale ničím výrazná. A hudba tam byla taky, nebyla špatná, ale byla dost nevýrazná. 8/10 ()

hrumsrt

V pořadí již třetí spolupráce dua Hřebejk a Šabach a pomyslný třetí trojlístek k legendárním Pelíškům a Musíme si pomáhat, kdy na všech se podílelo zase jiné duo Hřebejk a Jarchovský. Tehdy bych i třeba ještě věřil, že z Hřebejka bude jeden z nejlepších českých režisérů všech dob a on tuhle vizitku pořád naplňuje protože ty perfektní kusy ve svém portfóliu má, ale v honbě za kvantitou přišlo několik (a bohužel je to už většina jeho snímků) průměrných spotřebních snímků... Kdo tvrdí, že Pupendo je stejně kvalitní jako Pelíšky asi se díval jen na nějaký sestřih. Jelikož ano, nechybí několik zdařilých střípků, ale ani zdaleka se nedaří všechno složit do tolik dokonalé koláže... Kvalitní práce to je, o tom žádná, jen v téměř dvouhodinové stopáži je několik zatáček, ve kterých to holt tak nejede. Stejně tak platí, že ani jedna z postav nemá potřebné charizma zaujmout natolik, aby mě bavila po celou dobu, ba se ještě stala ikonickou. Stejně tak se vůbec nedaří přivodit nějaký emocionálně vtahující zážitek. Mám z toho filmu mírnou pachuť, ale to třeba proto, že holt tohle není tak dobré. Období 80.let bych z toho vlastně ani tolikrát necítil. Takže Pupendo se hrát už asi nebude... 60% ()

Simako

Velice zdařilý snímek, i když trošku slabší než pelíšky! Zaujala mě hlavně postava, kterou ztvárnil Pavel Liška, opravdu dokonalý herecký výkon. Jiří Pecha zahrál skvěle svoji vážnou roli, která není nijak moc vtipná, spíš naopak. Výborná hudba a pěkná kamera. Hřebejka s Jarchovákem nemusím zmiňovat!! Hlavně mě neukamenujte, ale mám ještě jeden postřeh!! Vilma Cibulková vychází ze sprchy v ateliéru Bolka Polívky uplně nahá, od hlavy až k patě!! Musím uznat a poblahopřát, že má užásné proporce a nádherné tělo, klobouk dolů!!! za čtyři!! ()

chucky

Po delší době opět vynikající český film. Hřebejk působivě vystihl atmosféru 80. let. Film je doslova nabit vtipnými dialogy a některé scénky (jak Pavel Liška vykládá dětem o vojně a při tom jedou v autě) patří k těm nejlepším jaké jsem v českém filmu viděl. A ty Bolkovy hlášky.....to je paráda. Pupendo v mnohém převyšuje Pelíšky a u mne nejlepší český film z posledních dob. (1 rok) ()

Spazz

Oproti Peliskum je zde mene toho vylozene chechtaciho, abych tak rekl, humoru. Film taky nabyl trochu vice horkosti. Nicmene, vyborny film...jsem spokojen. Take byc chtel vyzvednout Polivku a Lisku. Jsou to machri :o) ()

beowulf

Je to takové klouzání po povrchu. Sled příjemných záběrů, chytrých a vtipných dialogů, dobrých až výborných hereckých výkonů a vší té umné hřebejkovské filmařiny se zastaví jen na jednu jedinou chvíli, aby nám dal přičichnout skutečnému, nekašírovanému smradu osmdesátek. To když Bolek Polívka vypíná VoA a u "kulatého stolu" se začíná odehrávat něco, co je nám až bolestně povědomé, co už není pohodová retrokomedie, ale mrazivé drama. ()

nash

Původně jsem chtěl dát jen 3 hvězdičky, ta čtvrtá je za Pavla Lišku, který je k popukání, a za Vilmu Cibulkovou, která je k sežrání. ()

Riker

Nejedná se o nástupce Pelíšků jak jsem před premiérou slýchával a je to jenom dobře. Postava Pavla Lišky je dokonalá! Hořká komedie o radostech a strastech v komunistickém Československu mistrovsky koučovaná Janem Hřebejkem. Na 100% to ale není. ()

Docentus

To co se podařilo u Pelíšků tady nefunguje. Výsledek je poměrně nesourodý slepenec různě kvalitních částí. Nelepí to spolu ani atmosféra nefunguje. ()

Kosan

Na podruhé už jsem to dokoukal a nepřišlo mi to tak hrozné, ale přišlo mi to spíš jako sled vtipných scének než jako celistvý film. A i ty vtípky byly místy dost ohrané. Na Pelíšky to bohužel nemá. ()

EnneX

Nemusím tyhle český filmy a poslední dobu už mi mrzí, že kdysi český filmy měli opravdu vtip, nadhled a nebo opravdové poslání, které zde opravdu není. Hřebejk, mě oslovil jen snímkem Musíme si pomáhat, který je jeho nejlepší počin. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha