MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Slarque

Kultovní film poloviny 90. let stále dokazuje mistrovství Dannyho Boylea. Temnotu existence narkomanů narušuje nevázaným humorem, který je občas doveden do bizarních rozměrů. Promyšlený střih, perfektně zvolená hudba (Iggy Pop, Underworld, Lou Reed, Primal Scream...) a výborné herecké obsazení. Kdysi jsem to sjížděl na videokazetě, ale s odstupem dvaceti let už to není taková bomba. ()

Joker Punx

Tohle je klasika jak svině. Pro mě nejlepší film o feťácích. Knihu jsem nečetl a věřím že musí bejt hodně dobrá. Skvělej soundtrack. Co tenhle film ale dělá tak nejvíc vtipným je herecký výkon Roberta Carlyla v roli Begbieho, ten to zabíjí nejvíc. Škoda že neni ve více scénách ve filmu a musim říct když ho ještě k tomu daboval herec Zdeněk Podhůrský - Že to byla fakt strašná prdel, ten jeho hlas se k němu hodil úplně nejvíc. Jen nechápu proč je v titulcích uvedený jako Pavel Markovský. Nejvíc vtipná scéna kdy Spud (Ewen Bremner) se posere v posteli a pak ty hovna zabalí do prostěradel a jde na snídani k rodičům svojí holky a matka - Spude to jsou mý prostěradla! Prostěradla vyškubne Spudovi z rukou a hovna se rozletí po celý místnosti při snídani a celá rodina je od hoven - Dobrou chuť! :D Scéna kdy má Renton (Ewan McGregor) absťák v pokoji, kam ho zamkli jeho rodiče aby se léčil - Je psycho jak svině - Taky skvělý! :) Líbilo se mi taky jak tady autor knihy Irvine Welsh v roli dealera Mikey Forrestera má na sobě tričko punkové kapely The Exploited :D Song od Iggyho Popa - Lust For Life - Je už legendární. Pro mě nejlepší režisérův snímek - Je to výborná práce a český dabing mám radši než ten anglický se skotským přízvukem :) V češtině je to taky větší prdel. ()

Arsenal83

Výborná antidrogová reklama, ktorej nechýba humor, ale ani kriminálne prvky, a preto je tak pútavý a preto sa stal kultom. Plný počet som nedal hlavne kvôli niektorým nechutným situáciám, teda najmä tou fekálnou, to tam nemuselo byť, prišlo mi to nevkusné a vôbec nie vtipné. Veľkým plusom je skvelá hudba (Perfect Day, Think About the Way a záverečná legendárna Born Slippy). A Kelly Macdonald je asi najkrajšia Škótka za posledné štvrťstoročie. Osobne som tam bol a môžem potvrdiť, že takéto dievčiny sa tam voľne vôbec nepohybujú. ()

Willy Kufalt

Inu dobrá, pustil jsem si tenhle kult zcela dobrovolně, takže nebudu na nikoho a na nic nadávat. To, že film obsahuje na každém kroku spoustu vulgarismů, asi je holt automaticky obraz oné sociální spodiny, z níž všechny hlavní postavy pocházejí. To, že film často víc působí dojmem drogové propagandy, než dojmem něčeho s protidrogovým poselstvím, je holt asi umělecký záměr zobrazit problém jinak a sice z pohledu „hrdinů“ příběhu, kteří navzdory všem těžkým následkům prostě rádi šňupají. To, že je v mnoha scénách naplněný enormním a často výstředním hnusem, dělá z tohoto filmu podle všeho přelomovou záležitost. Ale jako vždy mě to totálně míjí... Mohu se smířit s tím, že je Trainspotting pojatý velmi osobitě, nekonvenčně i kontroverzně. Nemohu se smířit s tím, že je takřka celý naplněn pro mě trapným fekálním humorem, všechny postavy do jednoho mi jsou vyloženě odporné a nedokážu s nimi soucitit, a že celý ten hnus prakticky nevysílá jedinou rozumnou myšlenku. Nedělám to skoro nikdy, ale v poslední půlhodině jsem zrychlil přehrávání u některých scén na 1,25, abych to vůbec dosledoval do konce. Jednu hvězdu dávám za některé vizuální nápady a hudbu. 20% ()

Happens

Film, která má spád, letí rychlostí rovnající se člověku v situaci „jde to s ním z kopce“. Film se dá také vystihnout velice stručně takto: neponaučitelnost, bludný kruh, bezvýchodnost, přátelství až za hrob, vítěz je ten s penězi. ..Anglické Memento (od Johna). ()

Rocky62

V tomhle případě u mě film nebalancuje na hranici mezi podivností a kultem, ale je pro mě čistokrevnou sračkou, nad jejíž ujetostí kroutim palicí a není to jen kvůli tomu, že jsem večeřel zrovna ve chvíli, kdy se McGregor potápěl mezi hovnama. Veškeré ovace zde skutečně nechápu. Něco mi asi uniklo, nebo jsem trpěl 94 minut nějakou náhodnou demencí, že jsem nechápal, co se mi před očima odehrává. Tímto filmem navždy uzavírám filmografii pana Boyla. Děkuji za otřesný zážitek a nechť tento shit propadne moci pekelné. 1* za Roberta Carlyla. ()

klerik

Príjemná takmerteenagerovina, ktorej tempo poháňa hlavne efektný soundtrack (a skvelý Robert Carlyle :-)). Film bez zretelnejšieho príbehu (ide +/- o pozliepanie príhod), ktorý vo vás určite NEVZBUDÍ odpor k drogám... ()

Chrustyn

Perfektní snímek, který i když ukazuje, že jsou drogy celkem fajn, určitě vás odradí od toho si s nimi někdy začít. Je sice pravda, že tempo filmu a míra skvělých scének po první půlce mírně upadá, avšak ani trochu nenudí. Hlavně díky skvělému (ve své době neznámemu) Ewanu McGregorovi a jak je u Boylea zvykem, přesně padnoucímu soundtracku. ()

Tommy987

Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pissing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourselves. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin? Requiem for a Dream to síce nie je, ale za 10 / 10 áno. ()

iamek

Skvělý snímek o drogách s budoucí hvězdou Ewanem McGregorem, ale nebyl jedinný kdo zahrál parádně. Vše podtrhuje skvělá hudba a mega hit Born Slippy. ()

korbitch22

Jeden z nejkultovějších filmů 90. let, reprezentující tehdejší populární kulturu, hudbu a především tedy trochu ponurý svět druhořadých feťáků. Na tomhle filmu jsem vyrůstal, díky bohu bez heroinu, zato s notnou dávkou respektu a nadšení. 100%. ()

LaciLC

Sú mladí a... závislí. Nemajú skutočný život, prácu, ani vlastnú rodinu, no majú drogy. Jedným z nich je aj Mark Renton, akási hlavná postava Trainspottingu, bravúrne zahraná prakticky začínajúcim Ewanom McGregorom. Mark má heroín a heroín má Marka. Chce sa dostať zo závislosti, to je ale k*rva ťažké... Nechutne realistická a pôsobivá generačná výpoveď a zároveň jeden z prelomových filmov s drogovou tematikou. Rozhodne. Danny Boyle stvoril britský kult podľa kontroverznej knižnej predlohy Irvinea Welsha za pomoci výborného scenáristu a nemenej dobrých hercov. Trainspotting divákom ukazuje pochmúrny, depresívny, no svojím spôsobom aj lákavý svet narkomanov, pričom ale drogy priamo neodcudzuje. Je obdarený dávkou čierneho humoru a disponuje mnohými pamätnými scénami a hláškami. Je formálne bezchybný a má šancu zaujať aj divákov, ktorí filmy s drogovou tematikou nevyhľadávajú. ()

heyda

Poněkud přehodnocený film. Trainspotting nepřináší nic nového v oblasti filmů o drogách. Je to o partě feťáků, kteří se probíjí svým chmurným životem. Film však vykukuje nad běžný průměr vynikající režií, originálním vizuálním pojetím a stylovou hudbou. Samozřejmě herecky je to též perfektní. Každopádně to, že se Trainspotting pohybuje ve stovce nej filmů považuji za úlet. 75% ()

Flego

Film právom označovaný za kultovú záležitosť, na svoju dobu myšlienkovo odvážny a až pokrokový vo filmárčine. Zmysluplne vizuálne natočený, dokonale prepracovaný strihom a doplnený perfektným výberom hudby. Danny Boyle stvoril kompletný film. ()

BMW12

Tohle je divnej film. Na začátku mě to nebavilo, přišlo mi to hodně zvláštní ten scénář. Ale pak po nějaké době mě to zaujalo a doukoukal jsem to. Ale stejně mám z toho filmu rozpoluplné pocity. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu