MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Beastmaster4

Trochu k zamyšlení, trochu k zasmání, trochu nudy, trochu sebejisté. A to je právě to, co mi na tom vadí, ta sebejistota a až do očí bijící ležérnost tématu. Taková ta fádní jistota, že to bude něco originálního a všeříkajícího. Těžko se takový pocit vyslovuje, natož popisuje :-D. Jinak skvělý Ewan McGegor, už nějak nepobírám, kolik různých rolí je schopen tak perfektně dát. Feťáci tu mají další obrázek toho, jak to s nima může skončit a ti co se fetu vyhýbají obloukem, mohou plkat nad tím, jaká je to klasa a co všechno jim to dalo ;). Takový REQUIEM ZA SEN je o dost lepší. ()

luka4615

Skvěle napsané postavy, jímavé životní osudy hlavních hrdinů, přičemž je vše proložené skvěle vybraným soundtrackem - to všechno dělá z tohoto snímku kultovní a časem prověřenou záležitost. „Choose life!“ ()

Sawy

Asi nejznámější Boyleův film jsem nedávno viděl znovu a nemůžu se ubránit pocitu, že přeci jen už trochu zestárnul. Postupy, které byly hodně trendy v polovině 90. let, už dnes nepůsobí tak dobře a některé scény mi zkrátka přijdou tak přehrocené, až je to přes čáru. Pořád je to ale zatraceně svižná, zábavná a chvílemi mrazivá podívaná, která chytře promítá anarchistické smýšlení hlavních hrdinů do své hyperaktivní formy. Pro někoho může, zvláště když jej vidí dnes, Trainspotting vzhledem ke své pověsti jednoho z nejzásadnějších britských filmů být lehkým zklamáním, ale jeho výsadní postavení v Boyleově filmografii je nezpochybnitelné. ()

Chickenka

Stačí jedno slovo WOW!!! Konečně film o drogách, který mě dokázal upoutat, pobavit, vyděsit a zzároveň rezesmutnět. Ukázka, že ne každý film o drogách musí být drama, opravdu jsem se místo hodně nasmála. Ewan McGregor ve vrcholné formě, zatím jeho nejlepší výkon, jako Renton mě dostal. ()

Lucasion

K filmu mě přivedlo velmi líbivé hodnocení, hlavní herec a hlavně doporučení mých oblíbených uživatelů. Proč by jinak byl film tak skvěle hodnocený a oblíbený? Dojmy mám ale téměř totožné jako u Černé labutě (2010). Tenhle film mi vůbec nesedl. Nebudu popírat jeho kvality. Film svoje kvality jistě má. Můj oblíbený McGregor předvádí skvělý herecký výkon, skvěle pasující a líbivý soundtrack.... a hlavně až děsivě realistické vyobrazení života drog a jejich uživatelů. A možná tady se dostáváme k jádru pudla. Já prostě na filmu o feťácích a jejich děsivém životě neshledávám vůbec nic atraktivního. Proto ať se film snaží sebevíc, (a to že se opravdu snaží) tak mě osobně se těžko může dotknout na správných místech. Mě jde naopak takovéto nechutné vyobrazení reality proti srsti. Například scéna s dítětem je prostě na mě příliš. Víc depresivní, než bych sám chtěl. S podobnou vyobrazenou scénou přišla i nedávno Druhá šance (2014). Tam, i když se jednalo o stejně drsnou scénu, tak přesto našla ve filmu své opodstatnění. A přesto, že je film silný, tak se mi líbil. Trainspotting to bohužel nemá. I když je vyobrazení užívání drog dost možná to nejlepší co kinematografie může nabídnout, zvlášť scéna absťáku, což si dovedu představit, že přesně takhle to probíhá. Tak stejně nemohu říct, že se mi film líbil. Právě naopak. (28 %) ()

Shaqualyck

Jó, s drogama člověk zažije spoustu srandy... Ale jenom do té doby než vás strejda heroin dovede na rozcestí, kde si budete muset vybrat mezi poukázkou na dřevěnej futrál a každodenností běžného života (čti: práce, složenky, penzijní připojištění, hypotéka a "zasraně velká televize"). Na jednu stranu vskutku brutálně vtipné, až by z toho člověku popraskaly stehy po bypassu, na druhou stranu stejně tak odporné a strašlivě smutné. Protože (a té sviňské myšlence se prostě neubránite) těžko říct, jestli je prostý život bez "povzbuzovadel" opravdu taková výhra. Asi jak pro koho (někomu stačí prozac a lexaurin, třikrát sláva průmyslové farmakochemii!). Tématem i zpracováním (SOUNDTRACK jak cyp!) rozhodopádně jeden z nejzásadnějších celovečerních počinů let 90tých a zasloužený výtah ke slávě pro pány Boyla a McGregora (i když u mě to na celé čáře vyhrálo superhovado Begbie v absolutním převtělení Roberta Carlylea - už nikdy nebude možné vstoupit do putyky bez myšlenky na letící krígl). ()

Handle

Tak jsem "konečně" viděl Trainspotting. No, na začátek budu trochu zlej, protože kdybych si ho ani teď nepustil, nic by se nestalo. Film je to dobrej, ale především "jen" filmařskýma kvalitama. Dobrá hudba a herci a především pár výborných scén. Ovšem jako celek mě to jednoduše nebavilo. O nějakém doporučování tohoto filmu snad ani nemůže být řeč. Requiem za sen mě emotivně zasáhlo 100krát více a jako strašák na drogy mi to příjde daleko lepší. Ale co, nebudu to srovnávat, špatné to nebylo, ale 88% je mi prostě trochu záhadou. ()

jhrasko

Čistokrvná a dokonalá filmárina. Nemusíte sa stotožniť ani s jednou z postáv (hľadal som a nenašiel), ale i tak proste musíte uznať, že to má gule! Podľa mňa najvýraznejší britský film 90.rokov. ()

ScarPoul

Boylov najsilnejší film jeho prvého kariérneho obdobia. Teraz ich dáva s prehľadom ako na bežiacom páse. Drsný, nápaditý, formálne obohatený o kvantum réžijných nápadov. S výborným hereckým obsadeným, ktorému dominuje Ewan McGregor a Robert Carlyle. Soundtrack k filmu podobný ako samotný film. Rozmanitý, nesúrodý, zapamätateľný a svieži. Nečítal som Welshovu knihu a neviem či dakedy naberiem odvahu. Niekedy sa kult utvára až prechodom na iné médium. ()

Lacike

Aj ked nemam kladny vztah, ci uz k tvrdym alebo mäkkym drogam akehokolvek druhu, tak Trainspotting sa pre mna stal v mojich teenagerskych casoch kultom. Vdaka nemu som si uzil jak kladne tak zaporne stranky tohto spôsobu zivota a nikdy viac som nemal najmensiu chut si ho vyskusat na vlastnej koži. Ale na rozdiel od neprijemneho Aronofskeho Requiem za sen som mal chut si Trainspotting vychutnavat opakovane. Dokonca aj posolstvo o skodlivosti drog podava Trainspotting lepsie, kedze ukazuje aj kladnu stranku a zaroven ukazuje, ze clovek sa môze stat otrokom aj ked vedie bezny, klasicky, nudny, rodinny zivot, pokial si v nom nenajde spôsob ako byt stastny. Film nie je zalozeny na nejakej zlozitej zapletke, ale tvoria ho len neskutocne vtipne epizodky a to väcsinou aj vtedy, ked sa odohravaju dost tragicke veci. Velmi vyraznou a uchvatnou zlozkou je hudba, ktora z jednotlivych epizodiek robi famozne videoklipy, ktore ani po rokoch nemaju sancu sa opozerat. Uz v dobe uvedenia pôsobil soundtrack, ktoremu kraloval Iggy Pop, retro, vdaka comu ani po rokoch nezostarol a stale to pôsobi rovnako cool ako v dobe vzniku. Herecke obsadenie sa vydarilo na jednotku a komplet cela zostava vytvorila postavy, ktore skultovneli. Pre niektorych hercov to bol vrchol kariery. Vysledkom je generacny film, ktory ma skutocne pravo nazyvat sa kultovym a ktory vypoveda nielen o drogach ale celkovo o spôsobe zivota, ktory si kazdy zvoli, aby dosiahol kusok stastia. Choose Life. Choose... 10/10. ()

BoPo

Kultová záležitosť. Jasná jednotka čo sa týka témy drog a jeden z najlepších filmov celkovo. Nezabudnuteľné postavy, scény, hudba. Máloktorý film si zaslúži 5* ako práve Trainspotting. ()

Tommassi3

"Píchali bysme si i vitamín C, kdyby byl zakázanej.." Typický Danny Boyle, pan klipař, to do vás hrne horem spodem, hlavně aby nad tím někdo náhodou nestihl moc přemýšlet.. Spíš než kult, protože tahle feťácká taškařice jakkoli v podobě výborné adaptace mě neskutečně minula a míjí, mi Trainspotting připadá jako KULTuristka.. Fuj !! ;) ()

st.ranger

Nikdy bych netušil, že zrovna Britové natočí komedii z drogového prostředí. Perfektní herecké výkony, skvělý soundrack a hlavně nápaditost a vtip. ()

Avalon820

Rozdíl mezi artovým filmem s naturalistickými prvky a výpovědní hodnotou a samoúčelnou načančanou humusárnou je přinejmenší diametrální. Co na to ovšem říci, když se snímek ocitne přesně mezi těmito dvěma póly? Snad jen toto - skvělý McGregor, skvělá hudba a dobrá stylizace příběh motající se od nikud nikam nezachrání. Či spíše - já se z něho nerozpustím. Sorry. ()

Luciana

Film o drogách, který se nebere nijak vážně, přesto vás z některých scén doslova zamrazí. Všichni herci jsou výborní a naprosto věrohodní, ale nejvíce mě dostal dokonale brutální či spíše brutálně dokonalý Robert Carlyle a geniální scéna s půllitrem. ()

Terva

Ocenění: Oscar 1996 - nominace: adaptovaný scénář BAFTA - adaptovaný scénář; nominace: cena Alexandera Korda za britský film Český lev - zahraniční film BAFTA (Skotsko) - herec (E. McGregor), film Bodil Awards - neamerický film Boston Society of Film Critics Awards - film Empire Awards - britský herec (E. McGregor), britský režisér, britský film, debut (E. Bremner) Evening Standard British Film Awards - scénář London Critics Circle Film Awards - herec (E. McGregor), producent MFF Seattle - režie, film MFF Varšava - cena diváků ()

JohnCZ

První polovina je slušně nahláškovaná, hravá a místy fakt nechutná záležitost, ale jakmile se zvážní, začíná to být už jenom nuda a finále už je dost slabé. Další údajný kult, který moc nechápu. Když film o drogách, tak raději Requiem for a Dream. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu