Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

lucascus

Souhlas s Ninadel; teprve nyní tento film zdomácněl, dostal se do povědomí diváků a je sledován s náležitým respektem. Pro mě je velice zásadní Svatební košile (a perfektní Roden), jinak velmi vysokou kvalitu si drží i Vodník a Polednice, ovšem ani ostatní balady příliš nezaostávají. ()

Brain-D

Vodník hned ze začátku je skvost a na tom si trvám. Svatební košile a mrtvej lítající Roden byl taky úžasnej. Polednice jsem se ze začátku trochu bál, ale jak jsem viděl obličej Bolka Polívky tak to bylo k smíchu. Zlatý kolovrat je masochystická šílenost a to se mi líbí. Dceřina kletba je krátká a nic moc neřekne. Štědrý den se mi taky moc nelíbil. Když to shrnu jsou to slabší 4*. ()

LEGACY

Knize se film nemůže rovnat bez ohledu na to kolik snahy, píle, úsilí a důmyslnosti do toho tvůrci vloží. Pán Prstenů je jen jeden a stejně tak je jen jediný formát Kytice, který u mě má nějakou hodnotu - a je to zejména kniha, o které mluvím. Je to rozkvetlý kvítek v zemi nikoho, kam slunce nesahá, přesto se v naší literatuře, pár takových kvítků najde, bohužel né vždy je varianta převedení na film tou nejideálnější, pár vyjímek je -zde to ovšem neplatí. ()

nevermore

Kytice se prostě nemůže dát dobře zfilmovat, neumím si to představit. Navíc tady v té inscenaci se přídavkem navíc, každý směje jak totální idiot. ()

romajz15

Velmi povedené zpracování Erbenovy kytice, kterému dost pomohl výběr zfilmovaných básní. Bez Svatební košile a Vodníka by to za moc nestálo. ()

Eleanor05

Vizuálně zřejmě nejopojnější český film s nevídaně výrazným, strhujícím soundtrackem. Natočen podle jedné z nejvýznamnějších básnických sbírek (pokud ne úplně nejvýznamnější), které u nás kdy vznikly. Mnoho českých snímků můžete srovnávat mezi sebou navzájem, ne tak Kytici. Je natolik odlišná, že stojí úplně mimo rámec drtivé většiny české filmové tvorby a i z těchto důvodů si zaslouží nejvyšší hodnocení... ()

lykan9

Docela slušné zpracování povinné četby. Obzvlášť začátek je povedený. Tím myslím Vodníka a Svatební košili, kdy jedna je úžasně brutální a druhá temně strašidelná. Herecky jsou tyto dvě skvěle obsazené. Škoda, že takto vysoký nadprůměr nemají i ostatní povídky. Ostatní povídky o poznání nudnější, ale nevím jestli je to zpracováním nebo tématem. ()

cross

Co naplat, i když toto zpracování Erbenovy Kytice není úplně bezchybné, lépe snad ani natočit nešlo. Kytice-film je nenáročnou přehlídkou sedmi balad, s krásnou kamerou, velmi dobrou hudbou a kvalitními hereckými výkony. Řemeslně skvěle udělaný film, jemuž však chybí zábavnostní potenciál a zůstává tak pouze filmovým přepisem národní klasiky. ()

Koryntos

Kytice je krásně zpracovaná a drží se věrně předlohy od Erbena a splňuje základní tezi, že kdo se vzpírá svému osudu, bude potrestán. Z toho důvodu dopadne dobře jen balada Zlatý kolovrat. Trochu mě mrzelo, že se do filmu Kytice, dostalo jen sedm balad a nepropracovaly se do tohoto výběru i balady Holoubek, nebo Lilie. Škoda, že nevzniklo pokračování Kytice, právě se zbývajícími baladami, zrovna u tohoto filmu bych pokračování docela ráda uvítala. Jinak se mi v Kytici líbila barevnost scén, sice někde byly barvy o hodně sytější, než ve skutečnosti jsou, ale to právě působilo zajímavě. Jen se mi, když jsem film viděla poprvé, nelíbil kostým matky v baladě Vodník a kostýmy matky a dcery v baladě Zlatý kolovrat, protože mi přišly jako kostýmy z ruských pohádek, ale po několikátém shlédnutí filmu, jsem si na ně zvykla. Největší uznání zaslouží scény ve vodě v baladě Vodník, vlastně si ani nepamatuji, jestli jsem v jiném filmu někdy viděla podvodní scény. Film má podle mě i krásný hudební podklad. ()

ghatos

Estetické smyslové menu obsahující všechny vjemy. Krásné starosvětské prostředí české krajiny...80%. ()

Autogram

Nikdy by som si nepomyslel, že ma budú baviť hororové balady od Erbena. V tomto prípade boli dotvorené úžasným vizuálnym spracovaním, krajinkami, priestormi, farbami, aké si nepredstavoval asi ani sám autor. Herci podali všetci do jedného bezchybný výkon vrátane malého chlapca v Polednici. A v Kolovrátku Aňa v 24 rokoch, jednoducho mňam. Na konci v smútočnom odchode s dychovkou, to už bol typický Jakubiskovský prvok, akoby autorský podpis. Milovníci Erbena budú možno všeličo namietať, ale ja nemôžem inak ako za plný počet a očakávam reprízu. ()

Death

Vizualne dokonale zpracovani 7 Erbonovych balad. Hodne me dostala hlavne kamera a hudba. Nejlepsi balady jsou jednoznacne Vodnik a Svatebni kosile. Bohuzel misty se mi uz ta barevnost a vizualni stylizace vcetne zpomalovani nekterych zaberu (ve stylu Matrix:)) zacinala trochu zajidat. Parkrat je to pekne, ale ceho je moc, toho je prislis-podobne jako treba v Hrdinovi. Take jsem uplne nezkousnul Zlaty kolovrat. Jinak si ale myslim, ze je to jeden z nejlepsich ceskych filmu. ()

jamalka

Film jako obrazová báseň, to umí jen Brabec. Nedokážu si představit lepší adaptaci Erbenových balad než je tato.. ()

Styxos

"Nad topolem nad jezerem, seděl vodník pod večerem!" znamenitý film, který sice není dokonalý, ale v české kinematograffi by se dal zařadit ke stříbru. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková