Frankenstein

• Česko Frankenstein podle Mary Shelleyové (více)

Podobně jako v předloze, i zde je hlavní postavou mladý doktor Frankenstein, který díky své posedlosti smrtí stvořil nový život. Ale „netvor“ sestavený z těl odsouzenců, kterému jeho autor vložil do hlavy mozek geniálního vědce, je stejně jen ohavná napodobenina člověka. Když si netvor uvědomuje fakt, že ho lidé mezi sebe nikdy nepřijmou, rozhodne se pomstít svému stvořiteli i jeho rodině. Film Frankenstein nabízí citově spletitý příběh plný opravdové hrůzy. (Bontonfilm)

bari68

Jednoznačne najlepšie spracovanie tohto príbehu v dnes už takmer nesmrteľného románu Mary Shelleysovej. Film na mňa takmer každým okamžikom dýchal svojou pompéznosťou baroka ,tvrdosťou vtedajšej doby ,romantikou hlavných postáv a desu výborného Roberta de Nira v podaní Frankensteinovho monštra ,ktoré k čudu okrem nenávisti k okoliu a k svojmu stvoriteľovi vie aj milovať.Skutočne silný príbeh ,ktorý svojou vizuálnou sci-fi stránkou ,hororovou atmosférou vo vzduchu a dojemnou drámou v srdci nešetrí.Čo len ďalej povedať: proste klasika hororového žánru vo výbornom podaní. ()

BlackTom

Ako mi v prvej polke Kenneth Branagh nesadol, tak bol v druhej vynikajúci. A to ani nevravím o skvelom Robertovi De Nirovi. Jeho monštrum malo konečne to, čo preceňovanému dementnému Karloffovmu monštru chýbalo - cit. Mne ho bolo fakt ľúto, spoločnosť ho odvrhla len na základe jeho vzhľadu, začo on vôbec nemohol. Začal som spolu s ním nenávidieť všetkých šialených vedcov, ktorí nedbajú na plody svojej práce. A to som si už začínal myslieť, že z Frankensteina sa nedá urobiť nič iné ako rutinná adaptácia. Omyl! Dá sa to urobiť aj tak, aby to človeka pobavilo aj po desiaty raz a vôbec k tomu netreba novátorské prístupy, alebo hlúpo pozmeniť scenár predlohy. Dá sa to aj "po branaghovsky" so skvelými hercami, citlivou réžiou a do puntíku presne podľa Mary W. Shellyovej. A keby to šlo ešte bez Iana Holma a v trochu kratšej stopáži, bolo by to dokonalé. Najlepší Frankenstein všetkých čias. ()

Mistickzz

Film má skvelú atmosféru, hercov, hudbu, výpravu, kostými i režiséra, všetko to zo začiatku klape, ale po návrate hlavného hrdinu do Ženevy film pomaly stráca tempo a záver je už dosť prehnaný. Keby to pokračovalo tak ako v prvej polovici, nemal by som žiadne výhrady. ()

iXtr3m3

Nie, nie je to konkurencia pre Copollovho Draculu, ale čo už, takých filmov človek za svoj život veľa nevidí a dva roky po sebe by bola až príliš veľká náhoda. Ale De Niro podal ako obvykle dobrý výkon a Kenneth do vzal po svojom fajn. Nie je to síce opus magnum, nie je to veľkofilm, ktorý by sa zapísal nezmazateľným písmom do dejín, ale je to fajn 70%. ()

Loki_Six

"I do know that for the sympathy of one living being, I would make peace with all. I have love in me the likes of which you can scarcely imagine and rage the likes of which you would not believe. If I cannot satisfy the one, I will indulge the other." ()

Milano33

Verím, že každý už počul o Victorovi Frankeinstainovi a jeho monštru, ktorý boli poprvýkrát privedený na svet anglickou spisovateľkou Mary Shelley vo forme gotického románu z obdobia romantizmu. Film Mary Shelley's Frankenstein sa pohybuje niekde na pomedzí Sci-Fi a Fantasy žánru. Má to v sebe klasické témy oživovania mŕtvych, i množstvo vedeckých a faktografických údajov. Film výrazne zasahuje do vedeckej roviny a pomerne zaujímavo sa nám snaží priblížiť vtedajší pohľad a chápanie vied, aký sú medicína, anatómia, fyziológia a metafyzika. Tiež však zabieha aj do etického kódexe a morálneho kompasu. Nachádzame sa vo svete osvietenstva, poznatkov a pokrokov, vede a výskum naberajú nový význam pre ľudstvo a čoraz viacej sa začína z najnovších výdobytkov tamojšej doby profitovať. Hlavnou postavou nášho príbehu je Victor, ktorý je motivovaná pokoriť smrť a ustanoviť novú hranicu medzi životom a smrťou, lenže jeho experiment nevyšiel úplne podľa jeho predstáv, čo malo za následok vznik jeho povestného monštra. Po chvíli  začína pochybovať nad morálnosťou svojho rozhodnutia a je nútený sa naučiť žiť so svojím čiernym svedomím. Monštrum bolo správne desivé, ohyzdné a Robertovi De Nirovi sa podarilo solídne zachytiť aj tú smutnú stránku tohto nehumánneho bytia - tú skutočnosť, že sa cíti byť sám a opustený. Kenneth Branagh zahral Victora Frankeinstaina tiež veľmi presvedčivo, bolo v ňom kus génia aj kus šialenca. Scény, pri ktorých sa nadchýnal nad vedou, dokázali aj v divákovi predať tú fascinujúcu stránku vedy a nových objavov. A Helena Bonham Carter bola tiež skvelá. I keď tieto jednotlivé drobnosti, maličkosti a črepy si ma docela  slušne získali, príbeh ako celok ma nijak výraznejšie nezaujal. Mal som problém sa zainteresovať do diania a dej nebol ani zďaleka tak pútavý, ako by mohol byť. Príbeh bol nesmierne divný, nechutný, miestami až zvrátený, morbídny, sadistický a do značnej miery nekrofilný. Aspoň výprava bola pomerne pekná a zamierime napríklad do ľadový končín, takmer na dosah severného pólu. ()

borec999

Že mal tohto Frankensteina pôvodne režírovať F.F. Coppola (a na čas ho i skutočne režíroval a na pľace ho až neskôr nahradil Kenneth Branagh) ma neprekvapuje, výsledný produkt je totiž veľmi podobný jeho Draculovi z 1992. Branaghova verzia Frankensteina mi prišla najmä z úvodu zdĺhavá a nevyhla sa hluchým miestam. Našťastie sa to zmení so zrodením "monštra" a príchodom De Nira, ktorý je jednak parádne namaskovaný a odpudivo škaredý, ale na druhú stranu dokázal monštru vtisnúť okrem krutosti i niečo "ľudské" a predostrieť verne jeho tragický a smutný osud. Mimo scén s De Nirom aj v pokročilých pasážach film podľa mňa drhne, avšak kedykoľvek bol späť na scéne, tak ma znova bavil a nemohol som sa od neho odtrhnúť. Výprava a masky prvotriedne, škoda, že technickým aspektom (ako jednotlivé zábery vyzerajú, štylizácia farieb) sa venovalo až toľko pozornosti, predsa len väčšina bežných divákov tieto aspekty až tak nedocení. A tiež hlavnej postave doktora Frankensteina, ktorý tu má omnoho väčší priestor než samotné monštrum. Celkovo teda priemerný gotický horor a pocitovo podobný zážitok ako u už spomínaného Coppolovho Draculu- po technickej stránke kvalitný a pekný film, u ktorého ale hororové aspekty a des neboli na prvom mieste tvorcov. 60% ()

cab

Naprostá bomba. Skvěle zfilmovaná klasika s úžasným De Nirem v nejlepších letech. Klobouk dolů. Napínavé, tajemné, misteriózní drama jsem dychtivě hltal až do konce. 100% ()

Ripley

Mistrovské dílo.Odvážím se tvrdit, že tuhle verzi Frankensteina už nikdo nepřekoná.Je tu výborné herecké obsazení,kvalitní herecké výkony(především De Niro a H.B.Carter),výborná hudba,úchvatná výprava,kvalitní scénář a především velmi dobrá režie.Je to dokonalé. ()

The_Second

Pro mě hodně silný filmový zážitek. Jediný film u kterého jsem se kdy bál. Viděl jsem ho tak v 10 letech a bál jsem se tolik, že znova jsem si ten film pustil až po několika letech. ()

showxman

Jakési okultní resurekce s (charakterově) nesympatickým dr. Frankesteinem v hlavní roli, mstící se zrůdička a nekončící bouře prošpikovaná blesky. Naštěstí je tady H.B. Carter, která sice neukáže ani bradavku, ale spolu s ucházejícím zpracováním, jemuž jsem ve druhé půli přišel na chuť, to není úplný "provar". ()

simonK

Jedna z najlepších knižných adaptácií aké som videl. Slovo, ktoré Branaghov film vystihuje najviac, je: VEĽKOLEPÝ. 10/10 ()

Cassandra

Silný příběh, ve kterém je prostor k přemýšlení. Forma a obsah tohoto filmu jsou ve vzácné jednotě, nic nepřebývá, nic neschází. ()

Schuldiner

De Niro je jako vždy perfektní. Ale film přeci jen trochu pokulhává v logice a to hlavně v určitých dějových a technických rovinách.. A taky samozřejmě v těch anatomických.. Uvědomuji si, že se jedná o sci-fi :-) ale prostě i ve sci-fi potřebuji určitou logiku, něco co nevyzní jako blbost. Ale tím nemyslím film jako celek.. ()

Hanes88

Opravdu výtečně zpracovaný snímek podle předlohy, který upoutává hrůzou i soucitem. Přesně tak, jak by měl. Jasných 80%. ()

ClimbVibe

Konečně zpracování, jaké si předloha zasloužila. Konečně to není samoúčelný horror o podivném monstru, ale příběh o odpovědnosti za svoje činy a příběh o vyděděnosti ze společnosti kvůli povrchním citům. Skvěle natočené. ()

Hollywoodští skladatelé v Praze

13.08.2009

Branagh vs. Mozart

Branagh vs. Mozart

12.11.2005

Jedna z nejznámějších a nejslavnějších oper hudebního génia Wolfganga Amadea Mozarta KOUZELNÁ FLÉTNA se dočká své filmové podoby. V londýnských Shepperton Studios ji na začátku příštího roku začne… (více)