451° Fahrenheita

• Česko 451 stupňů Fahrenheita (více)

Nejprodávanější mistrovský sci-fi román Raye Bradburyho nabírá v této filmové klasice režiséra Francoise Truffauta až mrazivě realistický rozměr. Snímek 451 stupňů Fahrenheita vykresluje svět budoucnosti, v němž represivní vláda kontroluje veřejné mínění tím, že zakazuje literaturu. Zavedený řád pomáhá udržovat skupina dohlížitelů, takzvaných hasičů, jež provádí nezbytné pálení knih. Příběh se soustřeďuje na Guye Montaga, hasiče, který pochybuje nejen o své funkci, ale také o etice utlačované a despotické společnosti, v níž žije. Guy je fascinován světem knih a brzy se zamiluje do mladé členky undergroundového proliterárního hnutí i do literatury samotné... (Cinemax)

reiser

"Nápady v 451° Fahrenheita jsou podle mě lehce nedotažené, úpadek kultury je ukázán jedině na pálení knih a zoufalé manželce trávící veškerý čas před telestěnou, a to je všechno" - napísala uživateľka Galadriel a ja sa s tým plno stotožňujem. ()

spawnxp

Slabý přepis slabé předlohy s velice chatrnou logikou (a to mám Bradburyho rád) - tváří tvář dnešní "informační explozi" se navíc zdá, že cenzura vlastně provádí kvalifikovaný výběr informací za příjemce (zákazem označí důležitost), zatímco neexistence cenzury nechává obtíže výběru na příjemci :-) Film působí velice sterilně (možná uměleckej záměr, kdoví) což vynikne třeba ve srovnání se skvělým o rok mladším Alphaville od Godarda (abychom zůstali u francouzkejch režisérů, který si střihli sci-fi mimo svůj běžný záběr). Bod mínus za to, že jsem se těšil na Stopaře (Čichače?), kterej v knížce pronásleduje Montaga, ale tady kde nic tu nic. ()

ALchemik

Se shlédnutím tohoto filmu jsem dlouho váhal. Bradburyho knihu čtu docela často, jako jednu z nejimaginativnějších knih (hned po "Surovosti života a cynismu fantasie" od Vratislava Effenbergera) a tak jsem měl trochu obavu ze zklamání, které by mi mohl film přinést. Právě dnes přišla ta správná chvíle - venku ještě jarní pošmourno a chlad a tmavé mraky nízko nad obzorem.. .V prvé řadě musím napsat, že atmosféru knihy vystihl film dokonale a také exteriéry a interiéry byly dokonalé (hlavně díky nim nebyl film tak virtuální, jako je to popsáno v knize). Trochu mi tam chyběly delší filosofické dialogy mezi kapitánem Beattym a Montagem (ale ne zas tak moc), pak postava profesora Fabera, který ve filmu vůbec nefiguroval a nakonec jsem nechápal, proč se Montagova žena jmenovala Linda, když v knize je to Mildred...Ale i přesto je to dokonalá satisfakce mojí představivosti. ()

DonFrolimo

Truffauta sem nikdy moc nemusel, zato Bradburyho miluju, o to víc mě mrzí, když tak jedinečnou předlohu někdo zprzní tak uondaným, plochým a nudným vyprávěním. ()

Estetik 1

Ray Bradbury byl génius námětu, ale nikdy ho nedokázal přetavit do uceleného a smysluplného příběhu. Stejně tak se to nepovedlo ani Truffautově filmu. ()

jopal

Som sa dost tesil, lebo pointa bola super, ale cele sa to minulo u mna ucinku, mi to pripadalo, ako spatne zahrate ochotnicke divadlo. ()

vitruvius

Téma o úpadku kultury či antropocentrismu vedoucímu k degradaci lidstva - to je vždy vzrušující a zajímavé, protože nás to odkazuje na sebe sama a dává nám vědět čeho se musíme vyvarovat. S takovými filmy (originálními) se roztrhl pytel po 50. letech minulého století a je zcela jasné co k tomu vedlo. Pokud je srovnám, musím říct, že tento film byl zklamáním. Předpoklady měl velké, ale byl naprosto nedotažený. Jediné dvě ukázky onoho úpadku byli požárníci pálící knihy a otupělost televizí, ale ani tyto dvě základní složky nebyly dostatečně silné a propracované. Nikde není vysvětlení jak jsme se dostali tam, kde jsme - kde byl ten základní bod zlomu v minulosti? v čem byla chyba? A vadí tedy, že knihy nečteme? Dokonce i závěr byl uspokojující jen napůl - myšlenka, že se lidé naučí své milované knihy nazpaměť, aby je nemuseli nezákonně ukrývat je vynikající (a také to, že jako samostatná skupina žijí na okraji společnosti :)), na druhou stranu z toho nic nemají...tráví čas spíš tím, aby si svou knihu pamatovali, než aby si příběhy vyprávěli navzájem - tak kde je smysl a poslání? ()

Ondrew

Ked som svojho casu cital knihu od Bradburyho (uprimne povedane... STRASNE rad by som videl filmove spracovanie jeho genialneho diela "Martanska kronika", no na to este zrejme ani samotny Hollywood nedospel)... neveril som vlastnym ociam a uz vtedy som sa tesil, ze si jedneho dna pekne krasne omrknem i filmove spracovanie. Nedokazal som si vsak nijak zvlast predstavit, ako by prave tuto tematiku filmari preniesli na platno. Napokon som sa vsak odhodlal a omrkol si na vlastne oci, ako sa filmovy priemysel vynajde (najma vzhladom na rok 1966). Vysledok? Reziser ma ani v najmensom nesklamal (vyber herca pre hlavnu rolu bol taktiez bezchybny napad), prave naopak! Kniha je (takmer) dokonale prenesena na obrazovku, mnohe momenty som si doslova vychutnaval... Skratka, je uplne sumafuk, ze jednotlive "triky" su doslova v plienkach... A co ma byt? Pri tomto spracovani podla kniznej predlohy plati, ze MENEJ je niekdy VIAC. Inymi slovami: minimalizmus dava do drzky maximalizmu. Vsetko podstatne je vo filme zachytene a divak s otvorenou myslou skratka chtiac-nechtiac musi dat snimke za pravdu... a je uplne jedno, ci cital i povodnu kniznu predlohu. Bradbury svojim dielom svojho casu o par desatroci predbehol Orwella a vytvoril zaklad pre "Velkeho brata". Toto mu nikto nemoze upriet a ja osobne som nadseny, ze prave dielo tohto druhu (znepokojivo paranoidne, no pritom neprijemne pravdive) sa podarilo takmer bez chybicky "preklopit" i na platna kin a televiznych obrazoviek... Prave tych obrazoviek, pomocu ktorych dokaze nas "uzasny System" vsetkym dokonale vymyvat mozok... I ked... konecne rozhodnutie je tak ci onak vzdy len a len na nas. Bravo!!! 95%. ()

buchannon

Úplně jsem se v tomto filmu našel. Knihy jsem četl v podstatě jen v hodně brzkém věku, anebo když to byla povinná četba do školy, jinak skoro vůbec. Zkrátka mě to nějak nebaví. A navíc mnohem víc si pamatuju scény z filmů než pasáže z knih. Zkrátka pohyblivý obrázek je jeden z největších vynálezů moderní doby. No, kdekdo by mě asi nazval kulturním barbarem, ale to je mi úplně volný. A teď k filmu: Jedná se vpravdě o průměrný kus, kde je navíc v hlavní roli celkem nesympatický Oskar Werner. Ale Jan Tecl z kandidátky ODS je na tom o mnoho světelných let hůře. Z něj faleš a nesympatičnoat jen čiší. Toto jsem prostě musel napsat, protože Tecl na mě vykukuje snad z každé (vtíravé) reklamy ODS. ... P.S.: Zřejmě nikdy si nepřečtu nic od Raye Bradburyho. ... P.P.S.: Určitě ne. ()

brasek

Túto klasiku môžem! Všetky ďalšie filmy pojednávajúce o tom istom, či vychádzajúce z pointy tohto diela nestoja za veľa. ()

Dvorik

Kdo necetl knizku, tak se u filmu ukouse nudou. Knizku to kopiruje na 80% (chybi napr. zelezny hlidac pozarni stanice). Ve sve dobe to jiste byl super film (i kdyz herecke vykony jsou tragicke). Napr. Equilibrium vytriskalo z knizky maximum a jeste ji obalilo to uzasneho matrixovskeho havu (a Bale je proste herecka spicka, kde je potreba videt citovou promenu hlavni postavy, ktera tady chybi). ()

Parsek

Hodnotim tento film pomerne vysoko. A to i presto, ze si pamatuji jen utrzky. Jenze prave ty jsou fantasticke. Hlavne atmosfera je nepopsatelna... 2012: doplňuji - jsem na vážkách, zda nepřidat hvězdu, ale nakonec jsem se rozhodl, že ne. Film je to stále vysoce nadstandardní, bohužel ale trpí poněkud jednotvárným herectvím možná způsobeným režisérovým tlakem na strohost a syrovost. Film docela přesně dle knihy, ovšem některé věci jsem přeci jen postrádal - například mám zafixován z knihy poněkud bližší vztah Clarisy a Montaga... myslím, že by to filmu prospělo. Ale je to dost subjektivní a proto je to krásné... ()

parabella

palit knihy? fakt dost velka hlupost no.. tu bolo citit tu strasnu neslobodu ktoru nemam rada. rozhodne je to velmi zaujimavy film. ()

JamesRyan

Hezké, strohé...správné? Ale proč ne. Osobně bych to jako přesnou adaptaci nenazval (chyběl můj milovaný Mechanický ohař, Clarissa se z města nedostala a také ta válka). Celkově ten závěr byl takový hodně překopaný oproti původní myšlence. Také to procitnutí Montagovo mohlo být víc znatelné. Zajímavé je že Truffaut oproti Bradburymu nepoužívá žádné křestní jména hlavních hrdinů kromě Clarissy. Čo bych vypichol je rozhodně hudba resp. ta melodie co hraje když jede požárnické auto...ta hodně podtrhuje tu atmosféru. Každopádně zajímavé dílo z kterého mohlo být dle mého vytěženo víc...ale možná to byl záměr. Kdo ví =) ()

koci

Nedávno jsem přečetl skvělý Bradburyho román a nemůžu jinak než říct, že film je pouze velmi povrchní adaptací. Veškeré charaktery s Guyem v čele postrádají jakoukoliv hloubku a motivaci, kdežto v románu je tomu naopak. Jedna zcela zásadní postava ve filmu vůbec není. Ani režijní, ani herecký styl se k tomuto dílu nehodí... no obrovské zklamání. Čtěte Bradburyho, ignorujte adaptaci. ()

grandir

Sugestivní, některými momenty až mrazivě aktuální - vzhledem k době vzniku neuvěřitelné. Pro mě na hraně mezi 4-mi a 5-ti hvězdičkami. ()

davebono

Dobrý film podle dobré knížky, ale na podobnou tematiku jsou i lepší předlohy, například moje oblíbená 1984. Z mé strany poctivé 3*. Na lepší hodnocení by to chtělo promakanější literární předlohu. Nicméně film se mi líbil, zajímavý nápad třeba lidé-knihy nebo mytí mozků tele-stěnou je zase stále aktuální. ()

gizi

Bradburymu se podařilo napsat nadčasový román, který byl v té době především obrazem totalitních komunistických společností, ale je aktuální stále. Stačí se trochu zamyslet a uvidíte, že dnešní svět směřuje ve spirále do stejných problémů, jen v modernějším hávu. Film je pak řekl bych výbornou adaptací. Nutno dodat, že jsem film viděl před hodně lety ještě jako dost mladý a skoro se mi nelíbil - ty hloupé výjezdy požárních aut... Nyní to beru úplně jinak. 11.7.2012. 90% a 5*. ()

Vlkopec

Bradburyho knížku jsem četl v ranném mládí a udělala na mne dost velký dojem. Těšil jsem se, že si ji osvěžím a jméno Truffaut slibovalo filmový zážitek. Asi proto mě tolik šokovalo, když jsem viděl film, který na mě působil, jako by ho natočil nějaký snaživý amatér, který si přečetl knížku a bez stopy filmařského nadhledu se ji pokusil převést do filmu. Po plátně chodí panáci, kteří odříkávají své naivní dialogy a bez jakékoli přesvědčivosti se posouvají dopředu předvídatelným prefabrikovaným dějem. Scény jsou snaživě naaranžované, ale čiší z nich, že jsou vyspekulované od stolu. Při scéně pronásledování Montaga létajícími policajty jsem si vzpomněl na film Ed Wood. Bylo to ještě legračnější než jeho létající talíře. Cítím se s ohledem na tu záplavu pětihvězdičkových hodnocení trochu nesvůj, ale víc než jednu hvězdičku za tuhle totálně promarněnou šanci dát nemůžu. (Ten zavěšený vlak je hezký.) ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)