451° Fahrenheita

• Česko 451 stupňů Fahrenheita (více)

Nejprodávanější mistrovský sci-fi román Raye Bradburyho nabírá v této filmové klasice režiséra Francoise Truffauta až mrazivě realistický rozměr. Snímek 451 stupňů Fahrenheita vykresluje svět budoucnosti, v němž represivní vláda kontroluje veřejné mínění tím, že zakazuje literaturu. Zavedený řád pomáhá udržovat skupina dohlížitelů, takzvaných hasičů, jež provádí nezbytné pálení knih. Příběh se soustřeďuje na Guye Montaga, hasiče, který pochybuje nejen o své funkci, ale také o etice utlačované a despotické společnosti, v níž žije. Guy je fascinován světem knih a brzy se zamiluje do mladé členky undergroundového proliterárního hnutí i do literatury samotné... (Cinemax)

Mikino00

Nestává se často, že film předčí knihu, tady se to stalo. Příběh je oproti knize trochu pozměněn, a to k lepšímu. Na tento film se mohu dívat pořád, kdyby Truffaut točil pro Hollywood je z něj hvězda největší. ()

feeme

Efekt vzdušné policie ke konci působí bohužel v dnešní době už komicky. Mrzí mě to, ale musím přiznat, že přece jen tento snímek už nelze natolik docenit jako byl možná oceňován v 60. letech. A chybí mi tam Mechanický Ohař! A také napětí při útěku (kterému je v knize věnováno mnohem víc!). Přebývá mi Clarissa, kterou bych nechala stejně tak zmizet jako ji nechal v knize Bradbury, ač, jestli jsem to správně pochopila, má částečně zastupovat Fabera? No. Pokud bych ovšem oddělila film od knižní předlohy, tak naprosto výtečný Truffaut!! ()

LBsmoke

velice nepříjemně se poslouchá angličtina od rakušáka Wernera-hlavní postavy..štvalo mě to.. a co to bylo s tím Dalím půl minuty přetáčení jeho obrazů v knize proč? .........především, ale unikl hlavní smysl celé knížky.. který byl schovaný v rozhovoru s náčelníkem.. jedním z nejsilnějších rozhovorů jaké jsem kdy četl.. ten ve filmu ani nebyl.. jako film to není až tak zlé, ale třeba blbých okatě aranžovaných scén to má až dost například "já jsem kniha ta a ta :-D" -špatný film podle jedné z nejlepších knih.. oceňuji snahu a dobré tituly ke spálení, ale ambice přepsat si Bradburyho po svém, udělat z toho břečku a natočit tak film.. byl bych radši kdyby film nevznikl -----pardon ale jste tu všichni doprdele idioti?.. když si čtu ty komentáře nejradši bych něco popadl a rozmlátil ! ()

simply

Atmosféra a podoba totalitní společnosti je nádherně zachycená. Po vizuální ani obsahové stránce se nedá filmu nic vytknout...skvělý a nadčasový film...4,5 * ()

Yaan

nemohl jsem se úplně ubránit dojmu, že Truffautova (jinak positivní) pře-estetisovanost bránila potenciálu nabízenému knihou (hmm, tuhle větu jsem napsal, aniž mě napadla ta pěkná paralela s dějem ve spojení "potenciál knihy":) ) ()

kritiklon

Asi nejsem ten správnej divák pro tohle antiutopické sci-fi ale jestli je tento snímek až natolik věrný slavné literární předloze Raye Bradburyho, jak jsem zde četl v mnoha komentářích, tak to raději tuto knížku nikdy nevezmu do rukou. A to i přesto, že jsem vášnivý čtenář obzvláště právě sci-fi žánru. Stejně jako Orwelovy romány "1984" a "Farma zvířat" tak i tento ústřední námět shledávám jako originální antiutopii. Nicméně to zastaralé vzezření, fádní a nerozvinutý děj, nevýrazná hlavní postava či ustrnulé tempo - to sráží tento filmový příběh do kolen! A úplně mě to odradilo od knihy. Do jejího přečtení na které jsem se chystal, mě bude muset někdo hodně dlouho přemlouvat a nutit. Jestli se tak stane vůbec někdy. 3* za 66% ()

Pawlisman

Tak bohužel musím přiznat, že tento film mě ale vůbec neoslovil. Díky alespoň za závěrečné minuty, ale jinak teda ať už zpracování, tak i děj - ne, to mě nezaujalo. Nevyvalo to ve mě žádné emoce - ani nic nového zamyšlení a k pokoukání už to není vůbec. Nejsou bohužel všechny "kvalitní" staré filmy pro dnešního diváka stejnou výhrou. Tento u mě patří k těm, které čas pohltí a v prach se obrátí. 5,5/10 ()

Kroupa

Příjemně se na film dívá, ale nějaké velké zneklidnění způsobeném zobrazeným jsem necítil. Naopak jsem se cítil nesvůj tím, co zobrazeno není. Totalitu nelze redukovat na boj proti knihám. Proč jen knihy a ne obrazy, fotografie nebo gramodesky a magnetofonové pásky? A i kdyby, v těchhle věcech přeci nespočívá všechno. Stejně jako u všech variací na téma 1984 musím i tady konstatovat, že je to neúplné, částečné a nedotažené pojetí totality. Spoiller: Autor si představuje vysvobození jako návrat ke knihám a jejich nekonečnému memorování - z filmu je celkem patrné (hudba, radostný pohyb hercůatd.), že je to tak vnímáno. Mě to však připadá jako ještě horší totalita - jako požárník vyvíjel Montag činnost, která spěla k nějaké budoucnosti (jakkoli ji poznáme jako zvrácenou, jemu smysl dávala), konec ovšem k žádné budoucnosti nespěje - ani náznak touhy osvobodit sebe, ostatní lidi, ale naopak se zavázat k otrocké jednotvárnosti. Upřímně řečeno, jakkoli mám rád knihy, nedovedu si představit, že bych měl dál rád jakoukoli knihu, kterou bych se musel učit nazpaměť. Ve skutečnosti je paměť a pocit vázanosti minulostí přímo antitezí svobody, jejíž ideál tkví v blažené nevědomosti. PS A taky nechápu, jakou mělo ve filmu roli, že Motaga několikrát přistihl při činu jeho kolega, když to k ničemu nevedlo. Znamenalo to snad, že s ním sympatizoval? ()

JohnyD

Knihu som dal na jeden záťah a bol som nadšený, bohužiaľ z filmu až tak nie. Nevadí mi, že nejde o doslovnú adaptáciu a film sa vydal iným smerom, aj keď v určitých scénach doslovne cituje knihu. Bohužial herci doslova bez emócii a chémie medzi sebou, vykreslenie utopistického sveta tiež pokulháva aj keď futuristické metro/vlak potešilo. Čo mi najviac vadilo je absencia Fabera a hlavne ten motív, že knihy v tomto filme mali hrať až druhoradú úlohu resp. byť prostriedkom na vykreslenie prečo sú tak dôležité alebo kam to ľudstvo dopracovalo, že knihy už nie sú potrebné. Samozrejme, že je to tam naznačené, ale čakal som proste viac. Odporučil by som tak siahnuť po knihe alebo počkať na novú adaptáciu od HBO, ktorá sa začne točiť snáď už tento rok. Do role Fabera chcem určite L. Neesona. 5/10 ()

Tumáš

První Truffaut, proti kterému nemám prakticky žádné výhrady. Velmi dobře filmařsky zpracované s nezapomenutelnými záběry. Zvláště bych vypíchl obraz, kdy Monteg spí a zdají se mu sny. Řekl bych, že v tomto filmu více než v jiném se nechal režisér inspirovat precizností mistra napětí a věrně ho ztvárnil. Místy mi opravdu přišlo jako od Hitchcocka. Hudba byla rovněž perfektní... Někdy příště se s chutí na tento opravdu VYDAŘENÝ kus podívám. 92% ()

TomasKotlant

Výrazové prostředky místy zajímavé, ale film jen zobrazuje předvídatelný průběh situace. Výtvarná stránka budoucnosti je dost na hraně a působí smíš komicky, než vizionářsky. A spíše mě to od knih odrazovalo, než že by to ve mně vyvolalo nějaký soucit, což nevím, zda byl úplně záměr. Každopádně pamatovat si knihy nazpaměť a pak je pálit je větší volovina než je jenom pálit. *** Ve zkratce: Papír hoří. ()

RedHot

Doporučilo mi to přátel hned několik a do plamenů Fahrenheita jsem se vrhl s nadšením, přičemž má očekávání byla více než vysoká. Zklamání se dostavovalo pozvolna a plíživě, nemohl jsem jej však ignorovat a nakonec mě přemohlo. --- Lámu si hlavu, co konkrétně mám na snímku vlastně kritizovat - nejvíc mi asi vadilo, jak je nanejvýš palčivé a zajímavé téma zpracováno laxně a mdle, jak jsou postavy prosté a suché, jak to dohromady tvoří takový nemastný neslaný guláš. Odmítám uznat jako skutečnost, že Montag svoje prozření hraje přesvědčivě - charaktery žádným vývojem neprocházejí, nýbrž se jen polopatisticky dělí na dobré a zlé a nemají tudíž čím překvapovat. Hlavní hrdina mi byl sympatický máločím a jako zápasící revolucionář obstál v mých očích pramálo – život disidenta není jen o boji s vládou a nepřáteli, ale především o zápase sama se sebou - jak to mistrovsky podal Gorkij v Matce. Je-li 451 stupňů Fahrenheita inspirováno filmem 1984, těším se na předlohu, která vypadá slibněji. --- Stokrát to může být klasika a stokrát to může být podle vás nadčasové, já vám tu habaďůru nezbaštím. To je jako byste se snažili přimět Izrael a Irák, aby si podali ruce. ()

Saur.us

Nepostižen předlohou Raye Bradburyho, nemohu soudit vydařenost této adaptace v porovnání s knihou. Soudím jen vydařenost samotného snímku francouzského mistra F. Truffauta a nemohu si stěžovat. Toto antiutopické drama nepostrádá napětí, vyzařuje tíživost situace hlavního hrdiny a celou tu nesmyslnou protiknižní mánii vystihuje perfektně. Hlavně se neodlišovat, nenechat se ničit falešnými příběhy a osudy mrtvých lidí. Pokuď jde ale o myšlenku antiutopie, stále u mě vede Orwellův 1984 a také mnohem depresivnější a hlubší filmová adaptace. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)