451° Fahrenheita

• Česko 451 stupňů Fahrenheita (více)

Nejprodávanější mistrovský sci-fi román Raye Bradburyho nabírá v této filmové klasice režiséra Francoise Truffauta až mrazivě realistický rozměr. Snímek 451 stupňů Fahrenheita vykresluje svět budoucnosti, v němž represivní vláda kontroluje veřejné mínění tím, že zakazuje literaturu. Zavedený řád pomáhá udržovat skupina dohlížitelů, takzvaných hasičů, jež provádí nezbytné pálení knih. Příběh se soustřeďuje na Guye Montaga, hasiče, který pochybuje nejen o své funkci, ale také o etice utlačované a despotické společnosti, v níž žije. Guy je fascinován světem knih a brzy se zamiluje do mladé členky undergroundového proliterárního hnutí i do literatury samotné... (Cinemax)

hero_bk

Zajímavá dystopie, nejen co se týče zákazu knih, ale spíše oblbováním populace prostřednictvím telestěny, ke kterému v dnešní době nemáme daleko. Velice efektní byly jízdy požárníků k zakládání požárů, Truffaut si evidentně hrál s detaily a myslím, že takto ve filmu je tento námět lepší než v knize, protože číst knihu o zákazu knih je lehce ironické :) Příliš se mi nelíbil závěr, protože mi nepřijde reálné naučit se slovo od slova celou knihu a pokud ano, a věnuju tomu celý svůj čas, tak potom je otázkou, co budu jíst? Nicméně dávám lepší čtyři. ()

GameboyNES

to jsem si zase naběhnul, spolehlivě jsem pokaždé během 20. minut usnul.Nicméně je film stále aktuální a ukazuje jak jsou lidi tupý stádo, ovládané multemédii, jsou líní přemýšlet, nemají vlastní úsudek. Dnešní genereca dětí si neumí ani utřít prdel, bez správné aplikace ve smartfounu.... ()

Sakee

Vím, že jsem o půl století pozadu, ale dlouho mě žádný film tak neoslovil. Mimochodem, já jsem Tulák po hvězdách. + jedna hvězda navíc za rajcovní muže v kožených rukavicích :-)) ()

Ayssan

Ve srovnání s Bradburyho předlohou neskutečně slabé, bez emocí, připadalo mi, že se dívám na nějaký třikrát vyluhovaný odvar knihy. Navíc se film předlohy v mnoha případech nedrží a to právě v pasážích, které jsou dost zásadní. Chápu, že v roce, kdy byl film natočen by bylo nějaké technické zpracování Mechanického ohaře dost problematické, ale zrovna tato "postava" má hlavní vliv na druhou polovinu knihy. Snad kdybych knihu nečetl, hodnotil bych jinak, ale takto nemohu dát více než 2 hvězdy. ()

Hawaj

Příběh o přerodu člověka sloužícího režimu v lidskou bytost, který nachází smysl života skrze literaturu. Knihu jsem zhltnul jak nic, ale film ve mě nedokázal navodit tu dostatečně tíživou atmosféru totalitní doby i když jsem jej poprvé viděl ještě za totality a jasné paralely jsem postřehnul. Buď díky době vzniku či díky režisérovi však z příběhu zůstává jen šablona. Kdyby to o pár desítek let vzal do ruky třeba Ridley Scott a předělal by ten závěr jak z naivního pionýrskýho filmu, tak bych se vůbec nezlobil. Ale i přesto je to můj oblíbený film a téma. ()

mrclTV

Tak ako je Metropolis pramatkou všetkých filmových žánrov sci-fi, tak je 451 stupňov Fahrenheita otcom všetkých totalitárnych filmov. Samotný film nie je dokonalý, jeho vek sa na ňom podpísal (napríklad motivácia a prerod hlavného hrdinu je pravdu povediac jednoduchý, resp. motivácia absentuje), ale stvárnenie sveta budúcnosti je mrazivé aj dnes. Neveselú budúcnosť, či už takmer prítomnosť krásne vidieť na postave manželky a jej zmagorení televíziou, liekmi a rovnako (ne)zmýšľajúcimi kamarátkami. Prevedenie síce pokrivkáva, ale myšlienka je silná. ()

ilclassico

Neosobní, anglicky chladné, bez emocí, s chatrným dějem, nulovou atmosférou a nevýrazným projevem hlavního hrdiny. Tak čím mě má film upoutat? V rámci žánru za 2,5. ()

MartinTerran

Velmi pochmurný příběh, který mi trochu připomněl praktiky používané za Třetí říše. Zpracování příběhu je dobré a stejně tak i vývoj hlavní postavy. Pro pyromany jsou tu i dlouhé pěkně zpracované záběry na hořící knihy. Celé mi to přišlo takové nedotažené a docela bez emocí (prý je to tak i v knize), takže jen za 3*. Hodnocení: 57/100. ()

mac000

Spojení Truffaut - Werner  se ukazuje jako ideální kombinace vedoucí k velmi působivému vyznění tohoto přepisu Bradburyho románu ( vyniká ještě více v porovnání s nedotaženým stejnojmenným thrillerem Ramina Bahraniho z roku 2018). Pro mě osobně to byl film, po jehož shlédnutí jsem se nadchnul pro žánr science fiction. Bohužel však dnešní úsilí některých "moralistů" upravit pod záminkou "korektnosti"  obsah některých klasických literárních děl (včetně např. i nebohého Robinsona Crusoe) až příliš krutě ukazuje, jak se Bradburyho "fikce" může stát "realitou" ()

heethen

Pokud by zařazení do povinné četby někdy k něčemu bylo, Bradburyho kniha 451° Fahrenheita by na seznam jistě patřila. Truffatova filmová adaptace tohoto skvělého díla určitě stojí za zhlédnutí, ale kvalit své předlohy, alespoň v mých očích, zdaleka nedosahuje. Sice se knihy většinou poměrně věrně drží, ale chybí její temná atmosféra. Ten pocit zmaru nad dystopickou společností se u filmu zkrátka nedostavil. Rozhodující momenty, u kterých mi u knihy naskakovala husí kůže, mě u filmu nechávaly celkem chladným a některé dokonce chyběly. Postrádal jsem například Montagův těžký útěk před mechanickým ohařem a apokalyptický konec. I přesto se ale jedná o vynikající film, který by neměl nikomu ujít. ()

Achab

Velmi dobře zpracované téma, nicméně Guy Montag v podání Oscara Wernera ni nesedí, působí na mě nepřesvědčivě, ospalým dojmen, nezúčastněným obličejem i po jeho prohlédnutí a změně. Bude pak zajímavé srovnat novou adaptaci s T.Hanksem. Literární předloha R.Bradburyho je působivá a přivádí k zamyšlení jakou knihu by si člověk vybral k naučení nazpaměť - v románu si Montag vybere knihu Kazatel a Zjevení Janovo, což by bylo rozhodně lepší volbou než povídky E.A.Poa jak tomu bylo ve filmové podobě, ve které zaznívá také mimo jiné celá řada francouzských autorů. V téměř každé domácnosti jsou telestěny - lidé vedou vyprázdněné hovory o seriálech a neví nic o svých bližních - bude známkou štěstí mít dvě "telestěny" plazmové (LCD) televize i dnešní době? ()

Jack.Pott

Dlouho jsem byl rozpačitý. 451° Fahrenheita ně mě působilo šablonovitě, předvídatelně, anachrnonicky, parodicky. Bradburyho futuristické představy jsou totiž soustředěny kolem tištěných médií a televize, a proto mohou v éře Internetu vypadat omezeně. Zlom přišel s detailními záběry na plameny, jež vypalovaly do stránek obrazce, pohlcovaly slovo za slovem, otáčely listy knih a měnily je v popel. Nikdy mě nenapadlo, že tištěný text může ve spojení s ohněm tvořit tak umělecké, ačkoli zároveň strašné obrazy. Vrcholem je závěrečná vize paralelní společnosti; mimo materiální civilizaci, v lesích žijí "Lidé knih" - svobodomyslní rebelové, kteří se naučili nazpaměť svou neoblíbenější publikaci. "Dobrý den, jsem Červený a černý od Stendhala." "Těší mě, jsem Platónova Ústava." Drama nese výrazné symbolické poselství: I když nám zakážou číst, i když nám zakážou všechno, svoboda nakonec je, anebo není v naší hlavě, v našem nitru. I v nejtemnější totalitě, dokud budou existovat vnitřně svobodní jedinci, nic není ztraceno. ()

Phex

Děsivost systému zcela chybí. Film je zpracován jak divadelní hra, hrozně civilně a jednoduše. Obzvlášť bije do očí při sledování dnes. Je to zastaralý a to ve všech ohledech. Sci-fi se prostě z papudeklu a v lese točit nedá. ()

Bolek82

Dobre zpracovane, jednoduche, zadne monstrozni efekty. Pribeh trochu jiny nez v knize, coz nekdy zamrzi...urcite veci vyzni jinak nez zamyslel autor. PS: Tesil jsem se na ohare a on nikde. ()

Edeltruda

Knížka se mi moc líbila, ale pravda, už si detaily z ní moc nepamatuji. Z filmu jsem byla bohužel trochu zklamaná. Hlavně proto, že to bylo takové chladné (ale to byl možná i záměr) a v pomalém tempu (a to je asi zase jen tím, že se doba a filmy přeci jen od 60. let značně zrychlily). A pak: není vlastně převedení tohoto díla na obrazovku, tak trochu naplnění jejího smutného proroctví? ()

Muff

Tenhle biják jsem viděl hodně, hodně dávno, chápal jsem jeho smysl, ale co si pamatuju, štval mě překlad slova "fireman" (v doslovném překladu muž ohně, tedy bez rozlišení, jestli oheň hasí nebo zakládá). Do češtiny to předabovali jako "hasič", což ale nemělo smysl, vzhledem k tomu, že nic nehasili. Kdyby použili alternativu - "požárník" - mělo by to větší logiku. Ale možná se už od té doby něco změnilo, budu na něj muset zase kouknout. ()

pollstro

První barevný film a jediný nefrancouzský film Truffauta, jenž je dystopickým filmovým obrazem kultovního stejnojmenného románu, který představuje budoucí společnost, ve které jsou knihy zakázány. Truffaut pouze přebírá základní myšlenku příběhu, kterou není schopen dál rozvést. Ponuré a děsivé budoucnosti ve filmovém zpracování abnormálně chybí lidskost a uvěřitelnost, přičemž velmi často působí uměle, nesmyslně, nepřesvědčivě a těžkopádně, postrádající jakoukoliv politickou, či společenskou angažovanost. Závěrem tak zůstává hlavní myšlenka působivého románu, jehož děsivá vize budoucnosti jednoznačně stojí za přečtení. ()

kedluben

byl jsem příliš ovlivněn knihou. film byl oproti ní celkově mdlý a bez patřičně vykreslených jednotlivých postav. vztah hlavního představitele s manželkou byl ve skutečnosti složitější, jeho "boje" se sebou samým jakbysmet. atd atd........ nojono tak to jsem mohl tušit, když jsem předlohu vnímal velmi intenzivně, že toto už takové být nemůže. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)