451° Fahrenheita

• Česko 451 stupňů Fahrenheita (více)

Nejprodávanější mistrovský sci-fi román Raye Bradburyho nabírá v této filmové klasice režiséra Francoise Truffauta až mrazivě realistický rozměr. Snímek 451 stupňů Fahrenheita vykresluje svět budoucnosti, v němž represivní vláda kontroluje veřejné mínění tím, že zakazuje literaturu. Zavedený řád pomáhá udržovat skupina dohlížitelů, takzvaných hasičů, jež provádí nezbytné pálení knih. Příběh se soustřeďuje na Guye Montaga, hasiče, který pochybuje nejen o své funkci, ale také o etice utlačované a despotické společnosti, v níž žije. Guy je fascinován světem knih a brzy se zamiluje do mladé členky undergroundového proliterárního hnutí i do literatury samotné... (Cinemax)

Helldo

Veskrze věrná adaptace Bradburyho antiutopického románu, které se vcelku zdárně daří přenést stěžejní myšlenku onoho díla na filmové plátno. ()

Everyone

Předloha je nepřekonatelná, filmové zpracování skvělé (místa však komické, ale tomu se nelze u sci-fi vyhnout, zpětně). Kdo nezná obsah, tak věřím, že žere v McDonaldu a kupuje Blesk! ()

zdeny99

Věrná adaptace naprosto dokonalé knihy, ve které se pálí knihy. Člověku je neustále plánovaný život, je poučován a sekýrován. Úpadek kultury a doba temna je ukázán právě nejvíce na skličujícím pálení knih, myšlení lidí a stylu života Montagovy manželky, která celé dny vysedává doma na gauči před telestěnou (něco podobného jako dnešní plazmové televize). Co rozhodně není ke škodě, je samotné stáří filmu. Naopak podle mě mu dopomáhá tím, že pohled na oblečení, vybavení domů a především požární vůz vypadají bizarně, tak jako je bizarní samotný námět této antiutopie. [3635. hodnocení, 240. komentář, 78%] ()

sandis

9/10 ..... zmiňoval jsem již dříve, ale filmů, které s minimem nákladů dokáží velké věci si cením. Film mne oslovil hnedle v několika rovinách :), proto se domnívám, že si dané hodnocení zasluhuje. ()

merigieren

A máme tady další totalitní svět. Jenže krom pálení knih a televizního vymývání mozků je to kravina. Herci sou jak pod práškama, takže z toho divák moc nemá a promyšlenost pokulhává. Nejdřív zdůrazňujeme jak velký negramoti jsme (komixové noviny), následně hrdina plynule přečte první knihu na kterou narazí a potom přednáší jak naše učitelka češtiny. A to ani nemusím připomínat azbuku v knize a francouzský jazyk. I k tomu závěrečnému upalování sem cítil odpor. Pokud se autoři snažili udělat zcela nudný film s mizernými triky (obešlo by se to i bez nich), tak se jim to povedlo na 5*. ()

Colleague

Sice pěkně natočené, ale pokud se hlavní děj točí kolem takové kraviny, je to úplně fuk. Vždyť to vůbec nedává smysl, aby se tvořila tak důmyslná skupina jen kvůli pálení všech knih. Vzniká tím pro diváka mnoho nezodpovězených otázek jako jak je možné, že vůbec lidé umí číst? Z čeho se učí děti ve škole? Jak dokázali lidé sestrojit takové super rychlovlaky, když nemohli využít jediný knižní manuál? Jak se šíří propaganda k lidem bez televize? Kdyby radši místo knih pálili třeba čepice, protože by propaganda řekla, že hlava bez čepice posiluje mozkové buňky. Byla by to parádní parodie, tohle bylo bohužel strašné. ()

MickeyStuma

451 stupňů Fahrenheita je teplota při níž vzplane papír. Příběh je temnou vizí budoucnosti, kde nejsou hasiči vybavení vodními stříkačkami ale požárníci s plamenomety, kteří ničí poslední svědectví svobodného myšlení. Knihy. A mezi nimi je jeden, který začne nad smyslem všeho pochybovat. Nízkorozpočtový snímek s vizuální futuristickou vizí budoucnosti, jak jen to mohlo být po technické stránce možné. Dneska samozřejmě může budit úsměv, ale na 60. léta to bylo to nejlepší, co mohlo pro film za malý peníz vzniknout. Příběh se sociální satirou a ostrou politickou kritikou, není nijak složitý ke správnému uchopení. Obsahuje jisté moralizování a upozornění na totalitní systém. A je jedno jestli se jedná o pouhý jeden stát nebo rovnou o velmoc. Nebezpečí číhá všude. Hrůzu a strach sice snímek nebuduje, ale pro větší představivost nelze jinak než doporučit přímo onu knihu od Raye Bradburyho, podle které byl snímek natočen. Je možné si vůbec takový svět představit? Tento příběh takový pohled nabízí a je to pohled na utlačovanou společnost, která je přísně hlídána, aby se nedostala k něčemu, co jí může uškodit v názorech a vůbec v myšlení. Velice impozantní klasika, která stojí za zhlédnutí. ()

Gabretta

Jak úžasně nadčasový snímek! Až k pálení knih snad společnost nedojde - to by byla vážně nenahraditelná škoda! Truffautova interiérová strohost ovšem dokonale vystihuje dnešní styl a dobu. Můžu jen s úsměvem na rtech konstatovat, že po 46 letech naše domácnost dohnala Truffauta - máme "televizní stěnu". Asi budeme muset pořídit ještě jeden kousek. ()

candy_daze

Kdo vhodnější by mohl natočit 451° Fahrenheita, než jeden z největších režisérů-knihomolů! Popravdě řečeno jsem se Truffautovy adaptace dystopické sci-fi knihy bála, ale už při první scéně jsem byla naprosto pohlcena. Zátah "hasičů" za zvuků burácející hudby byl děsivý a zafungoval na mě jako úvod téměř hypnoticky. Designová strohost a zpátečnictví ve společnosti, která popírá inteligenci a pálí knihy, připomíná vizuálně sci-fi jen matně. Navozuje univerzální atmosféru, jako by se to mohlo odehrávat kdekoliv a téměř kdykoliv. Symbolická dvojrole Julie Christie funguje výborně. Silná předloha v kombinaci s Truffautovým citem pro užití hudby ve filmu učinila z tohohle filmu jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků poslední doby. ()

FeroFabus

Knihu Raye Bradburyho mám velice rád. Ale tento film mě poněkud zklamal. Postrádá spád a napětí.V knize zabírá značnou část honička, kdy Montaga pronásleduje mechanický ohař a to ve filmu prakticky celé chybí. Záběry na střechy plné antén v dnešní době působí poněkud archaicky, ale bylo to zfilmováno v roce 1966. Už teď jsem zvědavý na připravovanou verzi s Tomem Hanksem. ()

Vabr

Především tento komentář využiju jako srovnání s 1984. Začnu asi s plusy filmu. Stejně jako v 1984, to má nějakou tu cool inovaci - požárníky - bohužel to je asi tak jediná, jinak to nic moc nenabízí. Ajo vlastně, tím končí pozitiva 😐. Mínusů tu je ale hned řada. Za stejnou stopáž nedokázal film vůbec vzbudit nějaký dojem strachu z tamějšího totalitního režimu oproti 1984, postavy (zejména ústřední dvojice) mi byly méně sympatické, přestože toho spolu možná namluvily více a celkově ta romantická linka se mi v 1984 zdála reálnější, procítěnější a dramatičtější. Jinak jsem nějak plně nepochopil, proč vlastně knihy, a jak jim obecně ten systém tady funguje (nějaký dopad kromě toho, že prostě nečtou??). Působilo to dost lehce načrtnuté. Hlavním mínusem spolu s málo depresivní atmosférou a nevysvětleným účelem pálení knih vnímám tu NUDU! Kdyby to mělo všechny již zmíněná negativa, a dokázalo to bavit, tak ok, ale takhle prostě NE! Bylo dost těžký být plně soustředěnej. Další a poslední problém mám s koncem. Preferuji spíše bad endingy, takže opět vyhrává 1984. A opět - kdyby to aspoň dávalo smysl - ale z čeho ti knihomolové jako žijou, to žerou ty knížky?? Vyhodnocení: Výrazný rozdíl!!! Dejte přednost 1984, tady se ničeho nedočkáte! 👽 ()

Joski

Parádna sci-fi alegória o najväčšej Truffautovej láske: Svetovej literatúre a jej kultúrnom odkaze:-) Fanúšikovia sci-fi žánru budú zrejme prekvapený a sklamaný!? ()

Slimakovec

Filmařsky pěkný, depresivní atmosféra tam působí ze všech koutů. Ale příběhem "divný", lidi se tam chovaj jako na drogách, poslouchají bez přemejšlení zákony ("pálím knihy" "proč?" "protože jsou špatný" "proč jsou špatný?" "páč to říká zákon") a přitom mají technologii, který by bez těch knížek nedosáhli. Jak by sestrojili takovej vlak, o kterym si tady v čechách můžem nechat zdát, kdyby tupě poslouchali zákony a nepřečetli žádnou učebnici? Jak by policajti lítali na Jetpacku, kdyby si nepřečetli návod? Chápu, že je to podle předlohy, ale když je divná předloha, tak je divnej i film. ()

Likan7

Použil bych výraz "nepřekvapivě slabé". Přiznám se, knihy nečtu, takže se ke mě nedostala ani předloha, ale pokud má být film dobrý, musí být celistvý abych ho pochopil a docenil právě i já. A pokud je kniha taková, tak vím, že si jí nikdy nepřečtu. Celý ten úpadek civilizace, nebo spíš kultury, je tu ukázán velmi zkratkovitě. Jasně, pálí se knihy a manželce má v hlavě seno z telestěny, ale to je tak všechno. Mám s tím problém i když prostě ten svět přijmu a budu ho brát jako bernou minci. Je to takový nijaký, stejně tak jako Oskar Werner. ()

Hellknight12

Predlohu bohužiaľ nepoznám. Film je na svoju dobu výborný, takže sa nejdem sťažovať na nič. Nápad je veľmi zaujímavý a dobre spracovaný. Máme tu celkom dobre vysvetlené ako ich svet funguje a prečo je to tak. Charaktery postáv sú tiež veľmi dobre spracované, hudba je fajn. Napätie, tiež veľmi dobre funguje a tiež aj dramatická časť dobre funguje. Jediná otázka, ktorú mám je: V ktorom roku sa príbeh odohráva? To sa myslím bohužiaľ vo filme nespomína. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie Za mňa je 85%. ()

Lokran

jak film smypaticky začal, tak poněkud rozporuplně a na mě až příliš laskavě skončil. příjemná výprava, té bych snad vytknul jen drobnost a to létající policisty, ti mi do celkové nálady filmu příliš nezapadli. námět a scénář se pokouší poměrně zajímavě pohledět do očí společnosti, kde je literatura forbidden, ale ten konec... ne ten nemůžu strávit. hlavní hrdina se do bezpečí dostává de facto bez sebemenších obtíží a ještě je ujištěn, že jednoho dne se knihy zase budou tisknout. škoda, tím u mě jinak dobrý film notně ztratil. byl bych raději, kdyby skončil podobně jako Brazil, protože když už utopie totality, tak se vším co k ní patří. to jest i to, že jedinec proti ní bojující má mít tragický osud, jinak to není ono, ale konekonců, bez soli to není nikdy ono... ()

smeke

Film mal veľmi silné časti, atmoféra v poriadku, rozpaky boli čo je dobré pri takýchto filmoch. Werner celý film pôsobí dojmom ako keby zastrelil človeka zakopal ho na záhrade a bojí sa že ho niekto vykope. ()

PB2

Noční můra všech intelektuálů, společnost, která nečte. Manžel pracuje, žena je celý den doma a čučí na TV, kde ji jiné sestřenky řeknou, co si má myslet. Celý ten film jsem si říkal, že za pár let natočí někdo to samé o nás, jak tady týráme feťáky a nedokážeme pochopit, že drogy nám otevřou úplně jiný svět. Kdyby se za ty knížky dosadily drogy a místo hasičů tam byli policisté, tak to máme 3* kriminálku. V podstatě se film snaží říct, že pokud budeš dělat to, co ti diktuje společnost, tak budeš žít vyprahlým nesmyslným životem, ale až se vzbouříš, tak tvůj život dostane smysl. Hurá a body navíc pro anarchisty... ()

karlee

Truffauta mám raději, když si hraje, než když "nastavuje zrcadlo". Navíc tato vize budoucnosti není zdaleka tak temná, jak by bylo třeba, a děj se občas vleče. Poselství o budoucnosti bez knih je příliš přímočaré a nedotažené lépe propracovaným světem. Třetí hvězda je tak spíš za originalitu a těším se na shlédnutí zbylých francouzských filmů FT. ()

vozralec

Film si řekl svoje. Vychytaná plazma na stěně. Ke konci úsměvná vosí letka a chodící knihozombíci. Stále jsem si říkal, jestli je větší kost Clarisse nebo Linda. Až pak jsem zjistil, že obě hrála jediná herečka. ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)