Rok ďábla

Rok diabla

(festivalový název)

Year of the Devil

Komedie / Drama / Fantasy / Hudební

Česko, 2002, 88 min (SE: 108 min)

Skupinu Čechomor som nepoznala tak dobre až dovtedy, pokiaľ som nevidela tento hudobný film, ktorý sa mi zapáčil a pochopila som oveľa viac. Film netradičným spôsobom stvárnil príbeh Jaromíra Nohavicu a skupiny Čechomor, keď toto zoskupenie odohralo niekoľko koncertných vystúpení. Film je vlastne aj o tom, ako elegantne odísť zo sveta, o priateľstve, o zázraku...(3.11.2008)

Mám ráda písničky jak Jarka Nohavici tak Čechomoru, takže příjemně strávený večer ve společnosti fiktivního filmu.(4.12.2008)

Nestydím se to přiznat! Po dlouhé době mě někdo dokázal naprosto oblafnout. Podle názvu jsem čekal nějaký napínavý akční snímek. A vyklubala se z toho zpověď Nohavici. Unikátní dokument o hercově tajemném životě. Nebýt komentářů na CSFD, ani by mě nenapadlo, že jsem neviděl dokument ale jakýsi lehce fantasy film! Po závěrečných titulkách jsem zůstal sedět, vypnul televizi a jentak jsem si začal přemýšlet o životě... Nikdo vlastně neví, co to je život. Je to pojem značně subjektivní a relativní. Každý si žijeme po svém a přijde nám, že právě ten náš styl je normální, že takhle žije každej, že takhle vypadá život. Je krásné se nad tím pozastavit. Každý z nás žije jinak, a proto bychom si měli vážit lidí, jež mají na svět stejný názor jako my. Uvažme, že tací lidé nás nepotkají na rohu každé druhé ulice. Vidíme je třikrát možná čtyřikrát za život a je jen na nás jestli je necháme odvát jako listí, nebo s nimi strávíme zbytek života.(6.12.2008)

Zelenkovy filmy mám opravdu rád a tento snímek je jen dalším potvrzením jeho vysokého standardu. I přes velmi zajímavé okamžiky a pod povrchem ukryté vtipy trochu vykrádá sám sebe. Ale to mi zase tolik nevadí, protože za zhlédnutí Rok ďábla stojí už kvůli konci a výborné hudbě (Nohavicovy písně s Čechomorem májí slušný tah na branku). I hudebníci své role zvládli překvapivě dobře, což jsem zase tolik nečekal. A taky jsem díky filmu objevil tvorbu Killing joke, jež není nezajímavá.(27.6.2010)

Nejlepší fiktivní dokument, který kdy vznikl. A to jsem viděl pouze ten, ale lepší nemůže existovat. Největší síla je tedy právě v tom, že režisér dokázal vytvořit z fikce realitu a z reality fikci takovým způsobem, že divák netuší, co se opravdu stalo, co je výplodem scénaristické fantazie, co je dokumentováno, co je pouze filmováno a tak v tom je příjemný guláš. A základním kladem tohoto filmu je pak krutý fakt, že divák je donucen přemýšlet, hodnotit a dělat určité závěry. Nejsem zapřísáhlým fanouškem Nohavicy ani Čechomoru, ovšem uznávám, že v jejich písních je síla, která jinde není. A tato síla proniká i skrze tento film.(22.11.2013)

• pjotr76

Tak co tohle mělo jako bejt....Je mi jasný, že Zelenka je doost inteligentní, je mi jasný, že to asi celý mělo jakýs takýs skrytý, hlubší smysl spojený s poselstvím a okořeněný řádnou dávkou intelektuálně humorného mystéria. Ale co to jako mělo bejt? Zase je mi jasný, že Petr Zelenka je asi dobrej kamarád jak Nohavici s Plíhalem, tak Čechomoru, taky asi Jana Holmese nebo Holmera a taky asi Jaza Colemana a asi si to při natáčení docela užili, ale sakra jak to má pochopit prostej divák, kterej s žádným z výše zmíněných až tak nekamarádí resp. je vůbec nezná?...o čem to kuwa mělo bejt?? Posouzeno jako hudební film - neznám ani nechci poznat tvorbu K. Plíhala, vždycky mi připomínal zapšklé skautské pseudointelektuály od táborových ohňů zaplňujících zvlášť profláklá tábořiště tohoto státu, daleko víc oceňuji Jarka Nohavicu, pár písniček znám, slyšel jsem ho jednou dost dobře mluvit v rádiu, má to fakt na háku, ale zase ho tak nějak neposlouchám, neposlouchám ani Čechomor, znal jsem od nich jenom tu jednu pecku s tou zpěvačkou co zpívala s Kollerem nebo žila s Kollerem...no každopádně něco měla s Kollerem, neposlouchal jsem ani Killing Joke, ze starýho punku jakž takž znám Plasmatics, Dead Kennedys a lážový plážový sexuální pistole...takže mě to nemělo šanci oslovit ani jako hudební film, jestli to tak bylo míněno, tedy pouze pro fanoušky ve filmu zastoupených hudebních osobností, pak opět pardon, to jsem teda zase nepochopil. Prostě wo čem to do prdele vlastně bylo??? p.s. Vtipný to nebylo, jediná scénka, která jsem já subjektivně zaznamenal jako asi vtipnou, byl dialog o tom jestli Nohavica nosí slipy nebo trenýrky. (SPOILER) Nevím sice jak to dopadlo, ale padlo tam i že chodí na ostro.(19.11.2004)

Film, který dle mého soudu stojí a padá na jedné postavě – Jarek Nohavica je prostě NĚKDO. Obrovská osobnost, bez které by tento jinak dobrý film – a to si pravdivě přiznejme – byl jen dalším polo-hudebním snímkem, (viz Mňága – Happy End), kde už pan režisér trochu vykrádá sám sebe. Ale za Jarka mu to odpustím!(26.6.2006)

• velkyvezir

Nejhorší Zelenkův film, který v podstatě opakovaně vykrádá sám sebe. Téma fiktivních dokumentů o umělcích vyčerpal Visacím zámkem a Mňágou-Happy Endem. Kromě Nohavicy, jehož písně mám rád, mne film vůbec ničím nezaujal a celých takřka 90 minut jsem se nudil. Podle mého názoru neprávem nadhodnocovaný film.(18.2.2007)

Karle,pojď už. - Ja přidu. Tož pojď.Ty nepřijdeš. - Přidu. :) :) :)(29.3.2008)

Nádherné písničky a prima lidi...to je hlavní deviza tohoto filmu. Kdo má rád J. Nohavicu nebo Čechomor tak si na tomto filmu, který tak trošku dělá z lidí blbce smlsne....(21.7.2010)

• Burdock

Nikdy jsem této podivnůstce nepřišel na chuť.(10.10.2011)

Absurdita s poetikou, taškařice s hloubkou, k tomu hrátky s noetikou a chlastací touhou. Nohavica s Plíhalem, Franta Černý s Colemanem - Zelenka je géniem.(22.6.2013)

• Hanys_

Folková muzika mě nějak moc nebere a tady jí je kupa. Navíc mi nesedly ani ty různé průpovídky, takže za mě spíš nuda a nejslabší Zelenka. 4.5/10(6.7.2014)

Ani nevím, proč jsem to ještě nehodnotil, i když jsem to už viděl asi 2x. No, je to dobře zpracovaný, to se musí nechat. Je to na hraně dokumentu a nějakých fantasy příběhů, což u nás rozhodně není zvykem a už jenom proto si to zaslouží pozornost. Jenom ty Čechomory moc nemusím, nedá se nic dělat. Zato před Nohavicou klobou dolů - prostě to tak mám.(12.12.2015)

Překvapivě to vůbec nebylo špatné, své kouzlo to má a líbilo se mi na tom i ozvláštnění o ten fantasy prvek. Navíc se mi tu hodně líbila hudba a překvapilo mě (mile) i herecké obsazení složené převážně z lidí, kteří převážně ve filmech vůbec nehrají, max.se v těch filmech podílí jinak, líbí se mi i to pojetí filmu jako fiktivní dokument. I tak se mi ten film zdá celkově poněkud průměrný, i když v rámci českých filmů by se řadil k těm lepším. Ale jinak je to opravdu průměr, prostě film, co není ani špatný, ani dobrý. 3*(30.7.2019)

Ač mám poměrně rád Čechomor i Nohavicu film není tak dobrý jak jsem čekal. Mňága byla mnohem lepší - tohle zůstalo na půli cesty.(6.8.2002)

Naprostá paráda a Karel Plíhal je vážně vynikající.....:)(20.11.2004)

Tenhle film me vzdy dostane. Vetsinu kluku z Cechomoru znam (alespon tehdejsi sestavu) a tohle se jim opravdu povedlo. Trenkar/slipar, Plihal je andel, "Franta Cerny zacal vypadat jako ja", ale nic neprekona prave Frantu s kytarou a reprakem v poli. Casto si chci pustit jen kousek, ale stejne to dokoukam do konce. Slava Zelenkovi.(31.12.2008)

Kdo nemá rád alespoň někoho z trojice Plíhal, Čechomor, Nohavica, tak ať si od toho raději neslibuje moc. Minimálně skvělý humor ale snad ocení každý.(11.10.2010)

Ojedinely projekt natoceny dokumentarni formou, ktera strida fikci s pravdou, humor s dramatem mi k srdci neprirostl. Podobne tezko pojmenovatelne zanry a pokusy u nas chybi, i proto davam dobry prumer. Druhy duvod je (Jarek Nohavica). 55%(16.4.2011)

Vtipy a mystifiace - ano, ale nesmíme na diváka celou dobu jen lišácky pomrkávat. Čti: to, čím je film velmi cenný (svými herci - neherci), ho zároveň pohřbívá. Tvář hudebníků vtip prozrazuje často už několik vteřin předem a ubírá tak divákovi možnost se nečekaně a od srdce zasmát. I vědomá a jako taková prezentovaná absurdita je poněkud méně půvabná.(10.8.2012)