Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Páně

Kdyby měli v zemi krále Miroslava skutečně pokrokový systém, vládl by si tam lid sám. Žádného krále, byť by sebevíc lidu naslouchal, by nepotřeboval. To by ovšem potom nemohla být země krále Miroslava. To by potom ovšem nemohl být ani Miroslav sám. ()

hazaba

Filmová klasika s již zlidovělými hláškami, kterou asi žádná další pohádka nepřekoná. Jen mě pobavilo, a to si člověk uvědomí, až když si naši zemičku jakž takž procestuje, jak vyráželi z Hluboké na sever k Panské skále a pak se vraceli zpátky na Šumavu k jezerům :-) ()

IvcaG

Jednou jsem viděla dokument o této pohádce kde vysvětlovali všechny skryté náznaky té doby co v sobě pohádka nese. Jako třeba: "Vytrhávej plevel i s kořínky", ale co Pyšné princezna je přece česká klasika, bez které by to nebyly ty správné Vánoce. ()

mrtvej pes

Když člověk v pozdějším věku přivře oči nad určitým druhem propagandy, čeká ho nádherná podívaná. Vážně - copak je klasičtější a půvabnější příběh v našich pohádkách? Snad už jen ta se zlatou hvězdou na čele. Navíc mluva ve verších a nevtíravé písně tomu dodávají jakýsi rozměr. Nevím, čím to je, ale když se o tohle snaží pohádky nové, dopadne to katastrofálně. ()

MickeyStuma

Dnes již klasická, nesmrtelná, ještě černobílá, a bohužel také budovatelská pohádka, která se vryla do paměti celému národu. Nejen kvůli jednoduchému romantickému a humornému příběhu, nejen kvůli skvělým hereckým výkonům (Stanislav Neumann coby král je vskutku jedinečný), ale hlavně kvůli nádherné melodii k písničce o poupátku. A ani už dnes nevadí fakt, že je země krále Miroslava prezentována jako vzkvétající komunistická země, kde všichni pracují a mají se dobře (ani nepřekvapí, kolikrát se o práci a spokojenosti v celém snímku zmiňuje), a země Půlnočního království jako drsná země kapitalistická, kde jsou lidé ožebračováni vysokými daněmi, jejichž výnosy si mezi sebou rozdělí proradní rádcové. Něco si nechá už samotný výběrčí, tudíž do státní pokladnice se dostane pouze pár drobných. A tak králi radí, aby daně zvýšil, a kdo nebude platit, tak ho nechat zavřít. A lidé hladoví a žebrají a do toho si nesmí ani zazpívat. A právě to je prezentováno jako zlo. Bohužel, ať se to někomu líbí nebo ne, budovatelská agitka typická na 50. léta. Alena Vránová byla na roli princezny dobrou volbou. Vladimír Ráž coby král také nezahálel. Snímek byl trefou do černého a rozhodně bude bavit diváky ještě mnoho generací. Už kvůli zlidovělým hláškám. A jedna zajímavost na konec. Písnička ve scéně, kdy král Miroslav přijíždí na tržiště, je upravená finální píseň z dvojdílného filmu Císařův pekař - Pekařův císař (1951). Stačí porovnat velice podobný text. ()

helloween93

Pyšnou princeznu jsem jako dítě neměl moc rád, protože byla černobílá, a tak zůstala dodnes. Proto jsem vždy viděl jen kousek a dost jsem se ji vyhýbal. A docenil jsem ji až letošní Vánoce. Zajímavý příběh, kde nechybí sympatické obsazení, vtip i zajímaví záporáci. A nelze přehlédnout ani ten lehký budovatelský motiv, ale ten mi nějak zvlášt nevadil. 5* ()

GMVajgl

Řekl bych jedna z nejhezčích, avšak i možná nejnaivnějších pohádek - ve které moudrý mladý král zbaven svých symbolů statutu vpochoduje do komnat princezny, kterou "odpyšní" pomocí svých nadpozemských zahradnických schopností. Je to prostě až příliš snadné - prchající pár má proti sobě jen bezzubý odpor. A v tom je naivní a lživá - že se lze spolehnout na "ty dobré" autority, které změní systém v prospěch všech - a že se tyraničtí nevolení byrokraté jen tak bez odporu nechají zavřít. Je to půvabná budovatelská pohádka - stejně jako byl půvabný tehdejší režim, který v té době ničil a inscenoval soudní procesy. ()

Nšoči

Když si pustím tuto nádhernou pohádku snad už po sté, dnes už zakoupenou na DVD, tak se vrátím do svých dětských let, kdy jsem jí poprvé sledovala s děckou dychtivostí a okamžitě jsem se do ní zamilovala a to mi zůstalo dodnes. ()

Yomega

Až na ty budovatelský vsuvky celkem hezká pohádka, ale v mých očích dost nadhodnocená. Slabší tři hvězdičky. ()

ex.it

"Našli, moji rádcové, našli, našli?" "Nenašli, pane králi, nenašli." Je to nádherná pohádka. Ty dialogy jsou tak zobecnělé a hlavní písnička taky... Nevím, co bych dodala. Jednoduše dvojice Vránová-Ráž mají moje malé díky (a nemalé taky pan Zeman). ()

Véronique

"Pyšná princezna" je jedním z klenotů české filmové tvorby. A ačkoli tato pohádka nebyla nikdy mému srdci zcela blízká, v hodnocení ji - objektivně - musí náležet pět hvězdiček. Legendární královský pár, pyšná Krasomila a moudrý Miroslav, "králíček Neumann" či "kopýtko švec" neodmyslitelně patří k těm filmovým postavám, na které se nezapomíná. Píši to sice k této pohádce, ale týká se to všech ostatních - doufám, že se už nebude opakovat to "faux pas", které nám onehdy připravila TV Prima, když nasadila "Pyšnou princeznu" na červnový Den dětí. Tyto pohádky opravdu patří jen k Vánocům a zasněžené zimě jako jeden z kouzelných dárků... ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015