Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

kinderman

Produkt 50.let , z něhož dodnes jako čertovo kopýtko čouhá hrůzostrašná bolševická ideologie. Nejlepší herecké výkony patří představitelům padouchů (Hlinomaz, Kopecký) a hvězdička navíc za zakuklenou erotickou scénu, během níž veze král Miroslav princeznu "na kládě". Jinak je celý ten "lidově demokratický" optimismus provázený mnoha zpěvy (zatímco na skutečných hranicích se v té době vraždilo) odporný. ()

dyfur

ZNARODNENÁ ZAUJIMAVOSŤ V PROSPECH užívatela M.B.-predtím uznaná neskôr pripadla inému..................... 16.5.2013 16:33 od ČSFD posel Milý uživateli, tebou zaslaná zajímavost k filmu Pyšná princezná (1952) byla právě schválena. Děkujeme za přispění. Text tebou zaslané zajímavosti: Po 25 rokoch chceli tvorcovia natočiť pokračovanie rozprávky.Bol hotový i scenár,ale Vl.Ráž ho odmietol s tým,že by toto pokračovanie poškodili pôvodnú rozprávku.To znamenalo dlhoročné znepriatelenie-dovtedy priatelov- režisér B.zemana a herca V.Ráža. iste v prvej päťke najlepších rozprávok. Na Vianoce musí byť-bez toho nie su Vianoce. Super. I keď čierno-biela, i ked slabši triky - stále je to TOP. premiéra 26.9.1952 moja zaujímavosť: Na filmovom festivale v Karlových Varoch 1997 sa Alena Vránová stala víťazkou ankety o najobľúbenejšiu rozprávkovú princeznú. (dyfur) Najúspešnejší film v histórii československej kinematografie z hľadiska počtu divákov. Do kín si ho prišlo pozrieť celkovo 8,222,695 divákov. (dyfur) ....Vianoce 1974.... ()

ilemas

Nádherná pohádka mého mládí, která vůbec nestárne. Ani se nechce věřit, že už je téměř 60 let stará. ()

easaque

nostalgické +3* Možná na kvality této nezapomenutelné a stále opakované pohádky jsou 3 hvězdy málo, ale nikdy nepatřila k mým populárním. Samozřejmě je krásně naivní s výbornými hercemi, krásnými rýmovanými dialogy a pozitivní, ale to je tak všechno. Prostě na 4 hvězdy to už nevytáhne. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Morloth

Na to, že je snímek tvořen v tvrdém socialismu, si dokázal podržet kouzlo a noblesu. Ten nechtěný černobílý háv mu sluší. Navíc obsazení je velmi ale velmi kvalitní. A vůbec mi nevadí ty náznaky socialismu, ono všchno všem pohádkám sluší. Nebo znáte nějakého kapitalistického pohádkového hrdinu, který by byl sympatický, protože se řídil zákony trhu? ()

balba

Nádherná pohádka.Po léta se vánoční televizní program nesmí obejít bez tohoto titulu, který má stále vysokou sledovanost.Písničku - Rozvíjej se poupátko zná snad každý. ()

rakovnik

Naprostá klasika. Legendární role Stanislava Neumanna, ale herci v ostaních rolích sedí také velmi přesně. Bořivoj Zeman byl opravdový umělec. ()

Elyssea

Naprostá klasika, i když vánoční. Ale lze se té tradici opakovat na Vánoce stejné pohádky divit, když na Pyšnou princeznu, Popelku a Princeznu se zlatou hvězdou drtivá většina našich pohádek smutně pokukuje zdálky? Pyšná princezna je možná moralitka, ale vše je natolik zdatně překryto, že to snad nikomu neůže vadit. Kdoví, jak by to vypadalo, kdyby se mohla natočit jako barevný film. ()

tomtomtoma

Komunistická pohádka se zpěvy a tancem, kterou musí znát každý. Na svém půvabu rozhodně nic neztratila. A i to komunistické agitování o pracujícím lidu je stále v únosné míře. A tak si nás romantický příběh bude opakovaně podmaňovat. Slavný, moudrý a spravedlivý král Miroslav (příjemný Vladimír Ráž) je sice povoláním panovník, ale též zručný krotitel zahradní květeny. Jeho další metou je získat za choť tu nejkrásnější ženu. Rozmazlená princezna Krasomila (půvabná Alena Vránová) se musí zamilovat do jediného člověka, jež je jí schopen odporovat. Pak už jen překonat pár malých překážek a poslání je splněno. Z dalších rolí: důvěřivý král Půlnočního království (roztomilý Stanislav Neumann), stará a důvtipná chůva (Mária Sýkorová), hamižný kancléř (skvělý Miloš Kopecký), pomocníci kancléře strážce královského pokladu (Karel Effa) a ceremoniář (Oldřich Dědek), slušný Vítek (Gustav Heverle), bezcharakterní výběrčí daní (dobrý Josef Hlinomaz), švec (Bohuslav Čáp), či sedlák (Otomar Korbelář). Poučení na závěr? Práce se člověk nesmí bát, ženám se nesmí plnit všechna přání, je nutné naslouchat pracujícímu lidu a lidé by si měli stále zpívat! ()

C0r0ner

Byly doby, kdy jsme točili hezké pohádky jako na běžícím pásu a Pyšná princezna samozřejmě patří mezi jednu z nich. V dnešní době už je to dost zastaralé, ale podobně jako třeba Sůl nad zlato má tento film silný morální přesah, který je a bude aktuální pořád. 80% ()

carly

moja najobľúbenejšia rozprávka. s krásnou pesničkou. krásnymi hercami. krásnym koncom. a pán kráľ...na toho mi neostáva slov. ()

zette

Pro me jednoznacne nejlepsi ceska pohadka, ani jako diteti mi vubec nevadil cernobily obraz. Spolecne s Mrazikem moje dva pohadkove diamanty. ()

pakobylka

Třebaže nadpřirozeno zastupuje "jen" zpívající květina, je "Pyšná princezna" jednou z nejopravdovějších a nejpohádkovějších pohádek. Sudičky jí neobyčejně přály, neboť dostala do vínku jak teplo slunečních paprsků, svěžest průzračných vod a jedinečnou rozmanitost české krajiny, tak i spanilou krásu urozených princezen, moudrost dobrých králů a laskavost starých chův. Všechno podstatné pro zachování věčného mládí. P.S.: Pokud něco propaguje, pak jedině ty hodnoty, které by měly být nadčasové ... tak jako jiné pohádky, ať už vznikly v kterékoli době a za jakéhokoli režimu - nevidím žádný důvod, proč bych ji za to měla shazovat. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015