Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Rattlehead

Jedna z našich nejkrásnějších pohádek. Nádherná Alena Vránová a úžasný Stanislav Neumann, prvotřídní biják ! Jen mě mrzí, že kvůli zásahu Marie Pujmanové jsme byli ochuzeni o záběr na Vladimíra Ráže, močícího v noční zahradě. Neboť jak napsal Pavel Taussig : Zvlášť bdělou a ostražitou byla mezi schvalovateli scénáře spisovatelka Marie Pujmanová. Bořivoj Zeman vyprávěl, jak se rozčílila kvůli záběru, v němž král Miroslav vstoupí za jasné noci do zahrady. "Soudruzi, takový naturalismus nemá v socialistickém filmu, navíc pro děti, co dělat !" Pak třesoucím se hlasem přečetla : "Král Miroslav se zastaví, pozoruje hvězdy a močí." Vše se hned vysvětlilo. Šlo o překlep, správně mělo být mlčí.. ()

Godhaj

,,Jo, tady se dějí věci, to teprve uvidíš.“ Tato pohádka mi nikdy k srdci nepřirostla. Ráž toho svého prince hraje tak úlysným způsobem, že jsem mu prostě nemohl fandit. Ona se vlastně jeho postava vůbec neliší od těch komunistických vymaštěnců, co hraje v jiných filmech. Neumann v roli krále zase hrozně přehrával a působil vyloženě parodicky. Hrající umělá květina vypadala hodně uměle. Na druhou stranu příběh odsýpá a není moc dlouhý. Ale změna princezny je záležitostí jedné minuty, a než jsem se nadál, byla z rozmazlené feudálnice rázem komunistická údernice, což jsem jí moc nevěřil. Vlastně celkově vzato jsem se u filmu bavil jen těmi šílenostmi jako u jiných propagantistických komunistických filmů. ()

topi80

Trocha vtipu, trocha akce, trocha nadšení do práce a máme tady hodně zdařilou pohádku, u které je vidět, že si tvůrci dávali pořádně záležet, aby to i filmařsky stálo za to. Král přinášející chůvě do vězení pilník je výborný. Jen ta princezna se přestala štítit práce nějak moc brzy, s tam se mohli s její převýchovou ještě trochu víc vyřádit. ()

mdduch

dle mého názoru nejlepší česká pohádka, i když lehce komančská, tak to prostě sype od začátku do konce a Vránová je nejlepší česká princezna ()

Lennie

Jedna z mála pohádek, kterou jsem jako dítě nesnášela ("Vždyť to je staré a černobílé"). Až s postupem času jsem si uvědomila, že je Pyšná princezna je jedna z pohádek, která k Vánocům patří, i kdyby se čerti ženili...a posledních pár let si vždycky tu hodinku na koukání vyhradím :) ()

maoc

Souhlasím s obitusem, Pasternakem a dalšími. Tak krutě poplatná režimu by asi pohádka být neměla. Protože pak už to tak nějak pohádka není. A že je mezi lidmi oblíbená? Inu, to možná předznamenává věci budoucí. Nebo jen špatný vkus. Protože kromě rajcovně paličaté princezničky a vtipných rádců tato pohádka nemá až tak moc co dalšího hezkého nabídnout. Jen to mrazení v zádech. ()

MeGab

Ukázka toho, že nejhezčí pohádky jsou ty bez čar, kouzel, upírů, čarodějnic a infantilních vodníků s čerty. ()

pekas

No, klobouk dolů, na svůj rok vzniku je to dobrá pohádka. Sice ne úplně z mých favoritů, ale kvalita se jí nedá upřít. ()

Slunik

Nádherná, úžasná klasika, kterou teď po letech v některých chvílích lehce kazí až příliš komunistické ideály. ()

Hermione02

Pohádka, která již patří mezi nesmrtelná díla české kinematografie a těžko hledá svého nástupce. Příběh o nápravě pyšné princezny Krasomily má své kouzlo i po letech. ()

Havala

Opakováí matka moudrosti, tento film se nikdy neomrzí. Spousta výborných vedlejších rolí. Kopecký, Effa, ...good ()

OnNe

Jedna hvezda za to, ze si komunisti krome budovatelskych filmu vzpomneli na zanr pohadek a natocili jednu budovatelskou. Tento kazdovanocni humus by uz mohli konecne ulozit do trezoru nebo vyhodit pro dobro vsech do vesmiru. ()

Tominni

Pokud se o nějaké pohádce řekne, že je to klasika - tak se na prvním místě vybaví právě Pyšná princezna. Pro mě osobně to sice není nejlepší nebo nejoblíbenější pohádka, ani se u ní moc nezasměju, presto čas od času (nebo Vánoce od Vánoc) neodolám a znovu se podívám. Už jen kvůli S.Neumannovi, který je zde opravdu vynikající. Jen je škoda trocha toho podtónu začátku padesátých let......Tak co milí rádcové, našli jste princeznu nebo nenašli? Jedno je jisté. V televizi ji najdeme každé Vánoce - každý rok. ()

Sssiksseilor odpad!

Bořek Zeman a jeho tvorba je prostě nezaměnitelná a vždy ve stejném duchu. Jasně, je to agitka tehdejší ideologie, ale té současné je v dnešní době různě postrkáno taktéž přehršel a všímá si toho ještě mnohem menší počet přihlížejících. Důvod mého odporu k této břečce leží již v samotném slově pyšnost, jenž se tu precizně modeluje do stavu něčeho nelibého, pohoršujícího, vysoce nevhodného. Přitom už zde je jasně patrná nenapravitelná tupost, která ostatně sálá téměř z každé pohádky na motivy pomatené sebedestruktivní Boženy s nevlasteneckým příjmením. Klasicky je vše podáváno v komediálním stylu vyvolávajícího úsměvy na tvářích, a vytváříc tak silné emociální vazby na všechny ty sračkami obalené vyřklé věty a souvětí, které se potom bravůrně prosáknou do myslí mnohých a lehce tam zakoření. Ale hlavně, že se lid směje a líbí se mu, co vidí a slyší. Mimochodem při zaměření se na ostatní aspekty tohoto "skvostu" márně tápu nad tím, jak se může takový totální kinematografický brak pohybovat přes 40% hranici a to i za přihlédnutí k počtu těch, co těmhle úchylnostem převlečených do pohádkového budou bez rozmyslu sázet maxima. ()

ostravak30

Dávám střídmou čtyřku. Je to klasika a král v podobě Stanislava Neumanna je společně s rádci vtipnou postavou. Pohádka dnešní děti již asi nezaujme. Přiznám se, že sám jsem ji celou shlédl až dnes, kdy je mi 28. Jinak mi taky přijde z dnešního pohledu nudná. Já mám rád styl Lotrando a Zubejda. Ale díky již výše uvedené vtipnosti a pohádkovosti a díky tomu, že je to, jak už jsem taky napsal, klasika, dávám čtyři hvězdy. A proč nedám maximum? Jednak mi vadí dobová hudba. Píseň o poupátku je pěkná a dětská, to beru, ale v některých momentech by se velkolepá, orchestrální hudba mohla utišit a nehrát na plné koule. Ale na druhé straně beru, že je to dobová záležitost. A pak mi také vadí, jak rychle se princezna změní. Prakticky okamžitě. Chápu, už tak byl film drahý a na dlouhé štráchy nebyl čas, ale stejně si tuto výtku neodpustím. Stejně tak jsou viditelné komunistické náznaky v podobě krále Miroslava, který všechny ubezpečuje, že vždy vítězí jen pravda a práce šlechtí a jen dobrou prací živ je člověk. Jistě, pro děti poučné věci, ale v padesátých letech je to směšná záležitost, když to slyší dospělí, takže to berte jen jako poznámka dospělého, který si tohle uvědomuje, jinak politika do pohádky nepatří. A stejně ji tam komunisté propašovali. Jak jsem řekl, pohádka, která dnes asi zaujme především pamětníky, kteří na ni vyrůstali a jako klasické pohádce jí dávám uvedené hodnocení. Myslím, že na vyšší ani nižší to není. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015