Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Psycho.R

Forma úžasná, vizuální hrátky na výbornou, leč často na úkor scénáře, což mě trochu mrzí. Každopádně pan Zeman má můj obdiv. ()

junxi91

Miloš Kopecký v roli Barona Prášila podal velice dobrý herecký výkon, jako vždy. Karel Zeman opět bravurně předvedl své originální výtvarnické a animátorské umění s "vloženými" herci. Toník, astronaut přezdívaný "Měsíčňan" přistane na Měsíci a setká se zde s několika fiktivními postavami, včetně barona Prášila. Společně se vydají na Zemi k tureckému sultánovi, kde Baron s Toníkem osvobodí princeznu Bianku. Pak se jejich cesty rozdělí a Baron absolvuje společně s princeznou spoustu nesmyslných a nereálných dobrodružství v tlamě obří velryby nebo na pařátu obřího orla. Musím konstatovat, že mě ten příběh dost nudil. Jak se často opakuji - tehdy to musela být pecka, dneska už to tolik nezaujme, což však ale rozhodně neplatí o všech starších filmech. Navíc motiv Barona Prášila, velkohubého chlubila, který se snaží zaujmout svými dobrodružstvími princeznu Bianku, aby nebyla přitahována skromným Toníkem, mě taky moc neoslovil. Na rozdíl od Prášila je Toník rozumný a vynalézavý člověk, který objevil parní pohon pro loď, což se ostatním zdá jako nesmysl. Poslední dějství se odehrává v pevnosti, které vládne Prášilův přítel. Zde se ve společnosti chlubí Baron nejen svými dobrodružstvími, ale také spoustou žen, především urozených, které mu nabídly svou ruku a také své lože. Přesto pořád musel myslet jen na tu jednu - na Bianku. Toník jí vypráví pohádku o tom, jak byla odpálena raketa na Měsíc ze studny pomoci střelného prachu, za což je zajata má být popraven, ale nakonec se z jeho fantazie stane díky vědě skutečnost. A tak spolu odletí Toník a Bianka na měsíc, který patří hlavně milencům. Byla to prostě taková pohádka se dvěma odlišnými charaktery, spoustou postav a dějem připomínající fantasmagorii. ()

Tiiso

Karel Zeman svou vizuálností a pojetím příběhu se zcela vymyká běžným a zažitým konvencím a tak vždy ode mě zaslouží vysoké hodnocení. I tento film kde Kopecký opět exceluje je výjimečný a na svou dobu naprosto úžasný. Společně s hudbou dokáže vytvářet výbornou atmosféru, která upoutává u obrazovek i po tolika letech. ()

Rodin

Stále žasnu nad Zemanovou obrazností a schopností vytvořit nikdy neviděný celek, který nejen udrží všechny nádherné detaily pohromadě, ale navíc má Hlavu a Patu, prošpikované nevídanou vtipností, šarmem a svého druhu i napětím... Jedna z nejlepších Zemanovek. ()

rottik-cb

Závidím Karlu Zemanovi jeho fantazii! Po Vynálezu zkázy jsem se do jeho tvorby zamilovala a on mi stále dokazuje, že množství jeho kouzelných nápadů, servírovaných navíc jen jaksi mimochodem, je zřejmě nekonečné.. Nejlepší na celém filmu je bezesporu úvodní postava, bezchybně zahraná Milošem Kopeckým. Jeho Baron Prášil sice přehání, seč může, ale zároveň čestně brání „Měsíčňana“, když mu hrozí poprava. Další herci (Brejchová, Jelínek, Werich) jsou sice také dobří, ale zde hrají roli jen jakýchsi „přihazovačů“ k Baronovým dobrodružstvím… Zajímavé je střídání černobílého a barevného obrazu i celková práce kamery. Některé scény (Prášil letící na kouli na výzvědy) jsou nezapomenutelné. A také hlášky… „Velký eunuch potřeboval dokázat, že je pravý muž.“ :) ()

topi80

Těžko se hledají slova. Poetika, umění, fantazie, absurdita, komiks. K tomu taková přehlídka herců, že bychom otisky jejich rukou mohli hledat na kilometry dlouhém chodníku. Svět z jiné dimenze, ujetý příběh v přenádherných kulisách. Ve své době neuvěřitelně originální převratný trikový film, dnes ukázka toho, jak vypadá pravé filmové vyprávění. Dnešní triky nám ukazují věrohodně náš svět, ale film je tu odjakživa od toho, abychom právě před tímto světem unikali. Prostředí, které vytvořil Karel Zeman, nás pohltí, nepustí a nikdy nezapomeneme, kdy jsme tento film viděli poprvé. Často měříme filmy počtem nezapomenutelných scén. A jestliže jsem si z dětství, kdy jsem film viděl na půl oka, po 30 letech vybavil výlet na dělové kouli, identifikaci zeměpisné polohy v útrobách velryby, dvojhlavou rybu či výstřel židle na měsíc, vypovídá to o všem. ()

Scraffy

Všetko to vyzerá veľmi super! Ale také ukrutne pomalé tempo bolo pre mňa veľmi vyčerpávajúce. Mal som čo robiť, aby som pri tom nezaspal. Miloš Kopecký veľmi dobre vystihol svoju postavu. Jedná sa o jeden z tých filmov, kedy je absolútne jedno, koľko ten film má. Či hodinu alebo aj štyri. Stále to je rovnaké. Karel Zeman náš Spielberg! ()

GameboyNES

Milda byl luxusní Prášil. A Zemanovy efekty jsou pro mě pořád to nejlepší co může být. Srát na digitální efekty. 100% ()

Milda003

Já prostě nechápu, jak před 60ti lety mohla česka republika točit takovýhle pecky. A dnes, když na to máme techniku točí samé traparny.. ()

Bendiys

Vizualni podivana, nadcasove myslenky a skvele zvladnuta postava. Ma to vsak velke ale, ktere mi opet brani dat nejvyssi hodnoceni... ()

Jehan

Absolutní pecka! Jako dítě jsem z toho byl zcela na větvi. A jsem pořád, díky DVD edici. A budu pořád, protože toto je prostě mistrovské dílo. ()

JosefTomas

Zeman byl v tomhle borec. Daří se mu vždy nějak překvapit. Efekty dokáže zaujmout i po letech. Jen škoda, že praktické efekty nikdo dnes už asi neocení, zvláště moderní mládež, která žije v světě CGI. ()

mrclTV

Jasnejšia definícia poetického vedecko-fantastického filmu snáď ani nemôže existovať. Jeden fantastický obraz strieda druhý a všetko je doplnené s typickým českým jasnozrivým humorom plného dôvtipu. Vizuál je jednoducho nenapodobiteľný, film pôsobí ako listovanie v bohato ilustrovanej verneovke. Razom sa ocitnete niekde v deväťnástom storočí. Pekný poetický príbeh s krásnou pointou, ale človek sa aj pri tej malej stopáži pristihne, že ho to občas nudí. ()

Detak

Vlastně celkem šílené umělecké expresionistické dílo s naprosto poťochlou hudbou a spoustou zvláštních výjevů (alespoň na začátku), které je nejspíš věnováno všem fantastům a snílkům. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)