Baron Prášil

• angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

Ydrosten

Krásná ukázka obyčejnosti. Baron prášil je prostě klasika, která není stará ani po těch x letech. Dá se na to dívat klidně i za 100 let a neztratí to na sví kráse. ()

Ombak▼Penari

Filmy Karla Zemana pro mě znamenají hrozně moc, od malička jsem na nich vyrůstal a každá televizní reprýza kteréhokoliv z nejslavnější verneovské či dobrodružné pětice byla pro mě malým svátkem. Ze zmíněné pětice považuji tento za nejzábavnější a nejrozmáchlejší. Tolik fantazie se skrývá v těch scénách a o originální výtvarné stránce ani nemluvě. K tomu skvělý M. Kopecký. Dokonalé. ()

MickeyStuma

Fenomenální a světově uznávaný trikový film z dílny neméně fenomenálního tvůrce Karla Zemana. Jeho technické postupy, využití jednoduchých kulis se smyslem pro prostor, trefně vložené barevné filtry a kombinace hraných scén s animací vytvořili neopakovatelnou podívanou všech dob. Ne, tohle se už překonat prostě nedá. Naivita a absurdno je fantazijním kouzlem života Barona Prášila, kterého Miloš Kopecký ztvárnil naprosto neopakovatelně. Přívětivý humor pohrávající si hlavně s lidskou hloupostí nestárne a skvěle pobaví i dnes. Vděčni však můžeme být i výborným hereckým výkonům všech herců své doby. Škoda malého prostoru Jana Wericha, jehož umělecký projev předčí veškerá očekávání. Snímek nepopiratelně patřící do zlatého fondu české kinematografie. ()

Rathalos

Karel Zeman bol pan reziser,perfektne po kazdej stranke,v tej dobe to bola pecka a myslim,ze si to zachoval tento film...:-) ()

Denny

Opět ta báječná Zemanovská atmosféra, plná geniálních nápadů , umocněná Milošem Kopeckým v hlavní roli notorického, ale zároveň romantického lháře. ()

Jeand´Boa

Karle Zemane, jak ty to jen děláš, že tvé filmy jsou vždy graficky kouzelné, ač jde o tak na první pohled jednoduché zpracování?! ... Miloš kopecký je zde také výtečný - to je zkrátka JEHO role ... Krása, opravdu krása! ... ()

mi-ib

"Raz, dva, tři, čtyři, pět... jedentisícčtyřistadvacetsedm kanonů přímo na nás!" Určitě jde o jednoho z těch lepší "Zemanů". Myslím, že je to tím, že se fantasta Zeman dal dohromady s dalším snílkem Prášilem a perfektně jim to sedlo. ()

Cruchot

Z pohledu filmového historika samozřejmě za *****. Po výtvarné stránce je film jedinečný. Plus tu máme skvostné herecké obsazení v čele s Milošem Kopeckým. Ale přeci jen mi chybí výraznější děj a místy jsem se i nudil. ()

Torgal

Unikátne vizuálne spracovanie je hlavná devíza tohto podivného bezdejového zlepenca, nakoľko mu dodáva nezameniteľnú atmosféru a k tým divokým Prášilovým fantazmagóriám sa vyslovene hodí. Ale ako som už naznačil, ten film nemá žiadny vývoj, gradáciu alebo dejový oblúk. Proste len po osemdesiatich minútach bizáru skončí. 5-/10 ()

Biopler

Miloš Kopecký bol perfektný výber do hlavnej roly a prakticky na ňom a jeho výkone je postavený film. Zjednodušene sa dá povedať, že na jeho úsmevných hláškach. Skvelý vizuál na tú dobu i srandovný dobrodružný príbeh v prvých dvoch tretinách. Hovoril som si, že jasné 4*, ale záver ma sklamal. Bolo tam dosť naivity. Celkovo neuznávam keď forma prebije obsah ako sa to udialo v tomto diele. ()

Schlierkamp

Československý animovaný film popisující neuvěřitelné příhody známého dobrodruha a cestovatele Barona Prášila. Nejpozoruhodnější na tomto snímku spatřuji naprosto přirozený soulad mezi úchvatnými animovanými kulisami a výkony živých herců, ne nadarmo patří toto Zemanovo dílo do světových filmových učebnic. V nejednom případě autor předběhl svou dobu, neboť v úvodu, inspirován jako i v jiných svých filmech Verneovými spisy, je zobrazeno přistání člověka (R. Jelínek) na Měsíci v době, kdy byly kosmické výlety v plenkách. Neohroženého dobrodruha, jenž si ví rady za každé situace, ztvárnil jedinečný M. Kopecký, kterému tato role neobyčejně sedla. Baronovy těžko uvěřitelné příhody jsou doplněny milostným souzněním mezi Toníkem (onen vesmírný cestovatel, omylem nazývaný Měsíčňan) a komtesou Biankou v podání J. Brejchové. Z mnoha Baronových dech beroucích kousků mě nejvíce pobavilo jeho cestování na dělové kouli, přičemž mu nedělalo žádný problém během letu přesednout na opačně letící projektil a ještě stačil zaznamenat a zakreslit nepřátelské pozice. Výtvarný a režisérský génius světového významu Karel Zeman uvolnil průchod své fantazii a stvořil dílo, jež dodnes překvapuje svou animátorskou vizualizací a nadčasovými filmografickými prvky. ()

tranquill

"Žádné násilí, to je umění!" Myslím, že jde o jeden z nejlepších Zemanových vizuálních výtvorů. Ano "výtvorů", protože jde o neskutečnou hru barev a stínů, samozřejmě v Zemanově trikovém hávu. Být pro mě přitažlivější příběh, o který zde ale asi opravdu nejde, dám plný počet. ()

Stíba

Skvostný vizuál společně s chytrou a zároveň vtipně elegantní výpravou v režii Milana Kopeckého, daly vzniknout jedinečnému majsterštyku, který po dekádách né že neztrácí nic ze svého lesku, ale září ještě více. ()

papaguy

Na Baronovi Prášilovi mi vadí jediné - jedno vyprávění se balí na druhé a Baron Prášil by mohl klidně prášit do dalších Vánoc. Příběh, pokud se to dá nazvat příběhem, nemá přesně sevřený útvar. Ale má cíl. A tam doletí... Ale jinak naprosto kouzelné. Tech nápadů, imaginace... Výtvarně brilantní. Triky fungují i s odstupem let. Pohoda. ()

Razzor_82

"Ať pozná měsíčňan co je to žít na zemi." I tomuhle Zemanovu dílu jsem dal po mnoha letech znovu šanci pro objektivní hodnocení. Stejně ale jako "Vynález zkázy" mě tohle dílo zcela míjí. Opět zdařilá vizuální  a výtvarná stránka ale příběhově mě to místy uspávalo. 6/10 ()

FoxMulder

Film postavený na vpravdě skvostných trikových sekvencích, které bohužel nezachrání utahaný děj. Pro mě je lepší Gilliamova verze. 3,5* ()

Inozuka

Není to sice podle mého ten nejlepší Zemanův film, ale přesto nepřestane Baron Prášil udivovat jeho genialitou, svébytnou animací a propojením vizuálního s hudbou. Rovněž je úchvatné, jak Zeman dokázal Prášila naroubovat na současnost a vyprávět příběh z jiného úhlu než jiní před ním i potom. Kopecký je tu pak k vidění v jedné ze svých vrcholných rolí. A Liškův pochod při scéně dobývání pevnosti je důkazem, že tento skladatel patří k světové špičce tvůrců filmové hudby. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)