Bláznova kronika

Československo, 1964, 82 min

Píše se rok 1625, v zemi zuří třicetiletá válka a o Čechy mezi sebou bojují habsburský císař Ferdinand II. a dánský král Kristián IV. Pro mladého vesničana Petra to znamená, že ho dříve nebo později chytí verbíři z té nebo oné strany. A tak se i stane. Petr sice brzy uteče z královského vojska, ale pro změnu ho i s verbířem Matějem zajmou vojáci císařští. Oba zajatci se spřátelí. Jednou se jim podaří zabloudit a nalézt pokladnu plnou zlata a šperků. Petra bohatství nezajímá, ostatně na další cestě najde poklad ještě větší: krásnou opuštěnou dívku Lenku. Ani teď však nemá od vojenských náhončích pokoj a opět se dostává do zajetí. Protože si však místo vojenského mundúru oblékl noblesní šaty, čeká ho trest snad ještě horší než služba v armádě: sňatek s komtesou Veronikou… Rozverná veselohra ze smutných časů třicetileté války je dílem scenáristy a režiséra Karla Zemana. Ten filmu opět vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis, známý např. z fantastických snímků Vynález zkázy, Baron Prášil nebo Ukradená vzducholoď. Na scénáři s ním tentokrát spolupracoval jeden z nejosobitějších tvůrců české nové vlny, Pavel Juráček. (Česká televize)

Sdoom

Jeden ze slabších Zemanových kousků, ve kterém pokulhává zejména příběh, který není příliš poutavý. Jinak formální a výtvarná stránka jsou jako vždy nadstandartní. ()

Disease

Výtvarně tradiční Zeman, jak ho máme rádi, ale na Prášila nebo Vynález to nemá, i když se na scénáři podílel Pavel Juráček. ()

Rozjimatel

Jeden z posledných Zemanových filmov, ktoré som doteraz ešte nevidel a nehodnotil a myslím, že je aj jeden z jeho slabších. Výtvarná a triková stránka je ako vždy výborná, len dejovo tento film o absurdnosti vojny zaostáva a miestami pôsobí dosť nezáživne. Plusové body dávam za "šaška" v podaní Milky Vášáryovej, za pár podarených vtipov a samozrejme za triky. ()

ArthasKarfa

Krásná satira na krušnou a nelítostnou dobu třicetileté války, je tam všechno (od přebíhání vojáku od katolíků k protestantům, až po slepotu lidí, kteří pro pár zlatek zradí nejlepšího přítele). Byť velmi odlehčenou formou, ale krásně výtvarně vymyšlené bitvy, pronásledování hl. hrdinů rejtary a skvostně vyvedené hrady a vojenská ležení. Skvělý Petr Kostka a jeho dobrota, která vždy tu krutost a bláznovství přebije. ()

Psice

Rozhodla jsem se, že zhlédnu všechny filmy, ve kterých se podílel Pavel Juráček na scénáři a musím uznat, že je tento film skutečně hodně slabý (a to při vší úctě k Juráčkovi a Zemanovi). Marně jsem ve filmu hledala něco, co by se dalo nazvat humorem. Po výtvarné stránce je film celkem zajímavý, ale ten obsah – to je bída. Jednoduchý příběh zasazený do výtvarného hávu – to mi přijde celkem málo. A aby to celé náhodou nevyznělo příliš alegoricky, tak si postavy raději ještě jednou převléknou oblečení a vítr zafouká opačným směrem… Uvědomím – li si, jaké snímky byly v té době filmovány, Bláznova kronika vedle nich působí tak trochu jako výkřik do ztracena. Proto díky za novou vlnu, která vlila české kinematografii krev do žil! ()

RomanHyde

Přistoupil jsem k Bláznově kronice jako k čisté pohádce a v téže škatulce tam i zůstala. Je to jiný film než-li jeho další slavnější díla. Někdo píše o tom, že forma vítězí nad obsahem. Já se nechal unášet dějem, nijak zvlášť jsem u něj nepřemýšlel a jen se bavil. Moc se mi líbil odkaz na známá přísloví o převlékání kabátů a taky větru a plášti, na které je opravdu ve snímku kladem důraz. Proto je velmi výchovný. Bláznová kronika se mi tedy moc líbila, možná by si zasloužila trošku větši pozornost a častější uvedení v televizi. Přece jen novodobé "pohádky" nejsou moc povedené a když máme tyto "klenoty" proč je držet v archivu? ()

Vesecký

Klasický Karel Zeman s kombinací kresleného, hraného a trikového filmu, tady ale především vypovídající v humorné nadsázce o nesmyslnosti válečného běsnění, zde na příkladu Třicetileté války. Mladí muži jsou verbováni do války, která je vůbec nezajímá a dělají vše pro to, aby se vrátili živí a zdraví domů. Mladý Petr (Kostka) potkává v armádě bývalého verbíře Matěje, který bere věc z té optimističtější, u něho materiální stránky věci, ale od začátku do konce pomáhá Petrovi i jeho šaškovi - mladé dívce Lence, aby se jim splnilo jejich přání. Jak chlapec jsem vnímal Bláznovu kroniku ještě mnohem víc, dnes mám pocit, že Zeman natočil i filmy obsažnější, např. Barona Prášila. Tady to je po čase a při opakovaném sledování trošku nuda. Ale na druhou stranu - kdo by neodolal pohledu na překrásnou Milku Vašáryovou, že... ()

RadimFišer

Byl jsem plně otřesen, překvapen a neustále jsem se u tohoto filmu smál a bavil. Jak je možné, že něco podobného někdo vytvořil v 60. letech. Dokonalé grafické zpracování. Vřele všem doporučuji. Tento film patří mezi 200 nejlepších. ()

ypres.bass

Že je to práce páně Zemana bych poznal i kdybych nechtěl. Ze začátku to šlo, ale pak se z toho stalo poněkud nudné vyprávění které bylo koukatelné především kvůli kráse Emílie Vašáryové a Valentiny Thielové. Jak zde bylo mnohokrát řečeno forma vítězí nad obsahem, ale to v tomto případě vůbec nevadí. ()

TomasKotlant

Místy hodně vtipné, absurdita hnaná do absolutních výšin. Bohužel děj jako celek nepůsobí úplně kompaktně a je rozkouskován jednotlivými gagy. *** Ve zkratce: Všichni jsou blázni, jenom já jsem čestný rytíř. ()

Narciska

Český Fan fán tulipán. Věřím, že mě k přirovnání přivedl víc než hlas, který P. Kostka propůjčil G. Phillipovi. Podobnost je i v lásce, kdy se hodné vesnické děvče ocitá rázem na okraji zájmu, když se nám hrdina vzhlédne ve vznešené kráse šlechtičny. Narozdíl od Fan fána je prozření hrdiny tohoto pozdní středověk a vojnu parodujícího díla o dost rychlejší a to mu jde ke cti. Peripetie jejich útěku jsou obdobné, romantické peripetie vynahrazuje výtvarná složka díla, jak taky jinak u pana Zemana. ()

Richie24

V Bláznově kronice se Karel Zeman pustil do reálné historické doby s příchutí ryzí romance, triky a režie opět famózní, ale příběhově už to ve druhé polovině drhne opravdu hodně, stagnuje a místy až nudí. Takže protentokrát průměrné hodnocení - 3 ***. ()

inachisio

Nádherný snímek plný, na svou i tuto dobu fantastickými akčními scénami. Oslovil mě i příběh plný zvratů, který v sobě nese satiristický a humorný náhled na válku. Prostě výborné. ()

Pavelpi

V tomhle filmu mě vždycky dostane rodinná šermířská finta.Jinak si myslím,že film režiséra Karla Zemana je jako vždycky profesionálně udělaný.Trochu mi vadí rozvleklost v druhé půlce,ale výsledek je víc než dobrý. ()

Akana

Scénáristicky tentokrát žádná sláva, chvílemi je to trochu kostrbaté až zmatečné, ale po výtvarné stránce opět přenádherné, takže nad lecčíms přimhouřím oko. ()

Biopler

Zeman má nápady, fajn, ale ponúka nudný príbeh, ktorý sa vlečie ako sopeľ z nosa. A záver je mäkota. Najzaujímavejším článkom je Peter Kostka, ktorý sa prďácky dokáže vymaniť z črtajúcich problémov a potom sa na tom náramne rehoce. Mladá Milka Vášaryová ako šašek je tiež podarená rola. Pre mňa najslabší Zemanov kúsok. ()