Zakletá jeskyně

• Slovensko Zakliata jaskyňa (více)

Zázračná jeskyně obsahuje vzácné poklady, sůl a drahé rubíny. Horníci si z ní můžou vzít tolik soli, kolik potřebují, ale z rubínové síně v samém středu jeskyně si nesmí nic odnést. Toho, kdo si rubíny vezme, postihne kletba. Rychtářova dcera Lena přesto po tomto vzácném drahokamu z hlubin jeskyně zatouží a i přes varování sestry Ady nedokáže svou touhu překonat. Její lehkovážný čin tak uvede do pohybu události, jejichž následky naruší křehkou rovnováhu celého království a postihnou i Lenu. Zakletou Lenu dokáže osvobodit pouze člověk s dobrým srdcem, který vrátí ukradený rubín zpět do srdce jeskyně. Ten nyní zdobí koruny zlé královny Berty. Podařilo by se to snad pouze jejím dvěma nevlastním synům, princům Zachovi a Cyrilovi. Ti jsou však plní pýchy a marnivosti a o neštěstí ostatních se nestarají. Když z vůle macechy Berty o všechno sami přijdou a stanou se závislými na pomoci ostatních, pak teprve pochopí, že je jejich povinností bojovat za spravedlnost pro všechny. Jejich odměnou je nejen to, že najdou vlastní odvahu, laskavost, schopnost obětovat se, ale i zjištění, že objeví pravou lásku. (CinemArt)

Autogram

Nie je to zlé ani slabé, ale ako na väčšine moderných rozprávok, vidno tu, že rozprávku nenapísal spisovateľ, ale režisérka. Teda chýba tomu nejaké čaro Soli nad zlato alebo Popolušky. Remeselne je to takmer dokonalý film, čo sa týka scenérií, obrazu, hudby aj kamery, ale to ho vytiahlo len na tri hviezdy a viackrát túto rozprávku nebudem chcieť vidieť. A čo sa týka logických nedokonalostí alebo lapsusov, tak klasické rozprávky ich majú stokrát viac a horších, a predsa ich radi pozeráme. –––– Možno by sa nestalo vôbec nič. Možno sú to iba hlúpe rozprávky... –––– Kráľ nemá priateľov. Iba sluhov a nepriateľov. ()

Anet21

⚪,,Když nevíš, tak přidej." A že sa tu pridávalo ozlomkrky. Vykradli sa snáď všetky možné aj nemožné motívy či z ľudových alebo autorských rozprávok, od Troch orieškov a scenérií krajiny či behov po lese, cez Soľ nad zlato v prvotnej téme, až po Tretieho princa a zlú chamtivosť po bohatstve. Otras.⚪Herecké výkony nezaujali ničím, Zábranská musela asi Dvořáka ,,silno telesne nakontaktovať," keď dovtedy skoro neznámej osobe v jednom roku vybavil cez 4-5 kšeftov, ostatní do počtu, jediný, kto ako tak vynikne je Dobrý, ale u neho je to štandard, Pauhofová pôsobila skôr znudene. Príbehovo rozhádzané (chvíľku je o rubínoch, potom zrazu už o soli, potom zrazu o vlku, v závere sa všetci milujú, aj keď sa žiadne puto ani láska medzi hrdinami nerozvíjala, až v závere ťažko povedať, čo bola hlavná premisa).⚪Naozaj by mi nikdy nenapadlo, že budem sledovať rozprávku, v ktorej sa hlavné postavy učia ako malí chemici získať soľ odparením vody. Že to dakedy nenapadlo Wericha, však? Ale, Slovensko je krajina neobmedzených možností. Tu napadne hocikoho hocičo.⚪ ()

giovanni3

Povedená pohádka, která měla originální námět, skvělé exteriéry a kvalitní herecké obsazení. V neposlední řadě zde byly i nádherné herečky v roli sester. Opravdu milé překvapení, které lehce nadhodnotím a dávám 4z5. ()

klukluka

Líbila se mi ta geneze zrodu osvíceného panovníka. Dostat rozum a najít si cestu k sourozenci skrze vlastní truchlivou zkušenost je nejvíc. Byť bych si coby také otec dvou synů přál, aby mi naslouchali, díky čemuž by se některých chyb nemuseli vůbec dopouštět. Ale takhle to bohužel většinou nefunguje. Líbila se mi i hudba, líbilo se mi to vlastně komplet, jen to ostentativní odsuzování touhy po bohatství mi přijde zrádný z pohledu výchovy, protože pak přijde nějakej další malej AB, kterýho na podobný filmy nenechali jeho prohnaný rodiče koukat a těm pokorným dětem vyfoukne celou jeskyni plnou drahýho kamení přímo před očima. C’est la vie. ()

aquiver

Nejlepší hraná pohádka za poslední 4 roky. Krásné lokace, atmosféra, neokoukaní herci a povedený scénář, kde každá scéna má svůj smysl pro cílový dramatický oblouk, ve kterém, i když cíl je předem daný svým žánrem, cesta k němu je originální, nápaditá a emočně strhující. Část pohádky disponuje až téměř hororovou náladou, a tak z popsaných důvodů, o co méně si film vychutná to nejmenší dítě, o to více balzám pohladí dospělou vnímavou pohádkovou duši... 80 % ()

ChrisBa

Nemuselo to byť tak zlé, nebyť zlého obsadenia a katastrofálnych hereckých výkonov, ktorým "kraľuje" Martina Zábranská.. Snáď v iných filmoch hrá lepšie, pretože tu tak ťažko prehráva, že po tomto výkone si hovorím, že to by som rovno herca mohol robiť aj ja.. princovia takisto neexcelujú.. a práve kvôli tomu je to celé akési málo sympatické, čo je u rozprávok dosť problém.. škoda.. ďalšia z roprávok, ktoré upadnú do zabudnutia... ()

Adramelech

Pod titulem „Zakliata jaskyňa“ bych čekal mysteriózní erotický thriller, a ona je to zatím pohádka pro děti. Ale jo, pro děti dobré. ()

janesX

Najprv by to asi chcelo deťom vysvetliť, že v dobe, keď ešte neboli chladničky, bola soľ nevyhnutná na konzervovanie jedla, teda na prežitie. Lebo tej soli je v rozprávke naozaj veľa. Keď už toto vieme, môžeme sa do Zakliatej jaskyne pustiť. Plusom by mohla byť pekná herečka v hlavnej úlohe, príroda a jej scenérie. Potom sú tu aj mínusy. Rozprávka je chladná, scenár sa mi zdá ako nedozretý a postavy (a aj výkony niektorých hercov) kostrbaté. Na konci neuveritelne menia svoj charakter, čo mi prišlo až prehnane naivné. Najzaujatejšie a najlepšie tu hrá Pauhofová, až tak trochu nad ostatnými vystŕka rožky. Čo sa týka logických nedokonalostí (napríklad že panstvo nevie kde má vlastnú jaskyňu), možno si ich malé bábo nevšimne. Možno. Logika s rubínom je tiež pritiahnutá za vlasy. A mohlo to byť aspoň podporené lepšou a výraznejšou hudbou.  Aby to malo čaro (ako staršie československé rozprávky), to už by som chcel asi veľa a bol by to asi aj zázrak. Táto rozprávka žiadne čaro nemá (iba pár náznakov na začiatku) a žiadne "zimomriavky" ako napríklad pri Perinbabke tu decká nezažijú. No, asi krutá pravda, ale je to tak. Väčšinou len samá chamtivosť a podlosť, namiesto spomínaného čara. Ak by ten film bol odniekiaľ zo sveta, ani by som oňho nezakopol, no ale bol som zvedavý na niečo tuzemské. Raz som sa tu aj zasmial (nad scenárom), bolo to vtedy, keď dievča prišlo na hrad s úmyslom vykúpiť svojho väzneného otca za dva mechy soli. Keď poradca kráľovnej dievčaťu navrhol, že musí dať aj osla, dievča bez váhania odmietlo. Tento chlad tu nie je ojedinelý. Na začiatku to chvíľu vyzeralo celkom nádejne, no nakoniec som sklamaný hlavne z toho, aký nízky je dnes štandard. 37,5 %. ()

filipvrbik

Jakž takž pohádka, celkem zajímavě pojatá, jsou tu rovnou dva romantické příběhy, takže alespoň trochu oživení.. A kamera a lokace super, není to až tak předvídatelné - ze začátku. Nikdo nepřehrává, atmosféra místy strašidelná, záporáci hezky drsní, takže to vlastně není vůbec špatné - ale spíš pro větší děti...60% ()

mira007

Výprávná pohádka s krásnými lokacemi, snímané líbivě kamerou, technicky nadprůměrné, kostýmově bohatá, místy jakože akční záležitost a navíc s roztomilým zvířátkem. Jako bonus sympatické dívčí duo Zábranská, Dubayová. Teroreticky po delší době slovensko-česká pětihvězdičková záležitost. Jenže prakticky to nějak sráží ten způsob vyprávění s nudnými pasážemi, k žádné postavě si člověk nevytvoří vztah, aby ji fandil nebo naopak nepřál, skvělý je Dobrý, ale ten přehrává do toho svýho strašidelnýho démonismu a Pauhofová na ústřední záporačku mi taky moc nesedla. ()

Ollie235

Obyčejná, nepříliš zábavná pohádka, která neurazí. Bohužel neustále působí dojmem, že jednotlivé části příběhu již známe z jiných klasik a nedokáže ničím překvapit ani zaujmout. Pauhofové jsem roli zlé macechy vůbec nevěřil. ()

majec4

Rozpravka ma oslovila prirodnymi krasami, inak herecke vykony boli poslabsie. Z tychto bratskych (SK - CR) rozpravok vzdy srsi kus amaterizmu, hlavne zo strany hercov. Vizual filmu je vsak slusny, pozera sa na to dobre, no ked niekto prehovori, tak mam dost. Je tam vsak vsetko co treba, suboj dobra a zla, laska, nenavist, priroda, atd. Za tri, lebo sa mi na to fakt dobre pozeralo a slabsie hodnotenie by mi prislo zbytocne krute. ()

petikacka

Tak to se opět nepovedlo. Dle ukázek jsem si ríkala, že okolí  a příroda bude úchvatná, ale nakonec prd. Děj o ničem, herci o ničem na druhou a i když Táňu Pauhofovou mám ráda, tak v této roli byla naprosto "neuvěřitelná". Zkrátka pohádka zcela na ...nic. A já přitom české pohádky miluju, protože jsou vtipné a laskavé. Ovšem dnes už je málokdo umí natočit ( a nemám namysli Zdeňka Trošku). Za mě zklamaných 45% ()

zdeny99

Prej pohádka... Ne, tohle fakt není pohádka, protože nic hezkého, vtipného a zábavného tu není. Zakletá jeskyně je nezáživný, nudnž film, který si hraje na nějaké fantazy. Jenže je to takové trápení, že to po hodině vypnete. [1196. hodnocení, 92. komentář, 55%] ()

Bozvav

Nádherné scenérie a jímavá hudba v jinak docela zmatené pohádce. Celkem jednoduchý příběh, který se ovšem odvíjí způsobem zcela postrádajícím nějakou logiku, či smysluplný děj. Herci v pohodě, byť nikdo neměl tak výraznou roli, aby mne nějak více oslovila. Celé to tak nějak klouže po povrchu, je to takové nedovařené, nicméně lepší, než to, co v posledních letech vyprodukovala většina ostatních. Za mne 55%. ()

Evander

Po technické stránce je Zakletá jeskyně velmi příjemným překvapením. Z pohledu příběhu je to již slabší a herecké výkony v mnoha případech zaostávají opravdu významně. Na druhou stranu oboje se v čase zlepšuje a s blížícím se koncem se Zakletá jeskyně stává příjemnou pohádkou. Rozuzlení celého děje pak zanechává příjemný pocit na duši, a tak člověk rád přimhouří oči i nad nejedním nesmyslem, a že jich zde není málo. 58% ()

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

62. ročník Zlín Film Festivalu je za dveřmi

18.05.2022

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již 26. května ve Zlíně zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do… (více)