Když byl Chlapec (Dev Patel) hodně malý, vyprávěla mu matka legendu o mýtickém opičím králi Hanumanovi, který pomáhal bezmocným, stíhaným útlakem i křivdami. Pak mu přímo před očima matku zavraždí představitelé moci a chlapci dojde, že žádný Hanuman neexistuje. Možná i proto už jako dospělý v masce opičáka obráží nelegální zápasy, kde se nechává do krve ztlouct populárnějšími zápasníky. V těch nejtemnějších uličkách města hledá cestu k „těm nahoře“, kteří mu před lety tak fatálně ublížili. Když ji nakonec objeví, promění se v impozantní a zároveň děsivý nástroj pomsty, jenž ho má zbavit všech stínů z jeho minulosti. Dokáže to sám? A co se s ním stane, až na téhle cestě lemované smrtí dorazí na konec? (Cinemart)

kajas

Patel se toho hned poprvé na režisérské stoličce nebál a kromě režie, produkování a spolupráce na scénáři ztvárnil také titulní roli muže, kterému před lety zavraždili maminku a který se rozhodne mstít. Jednoduchá premisa je obohacena o exotické prostředí a zajímavou mytologii. Patelovým velkým vzorem byl Bruce Lee, inspirace jeho filmy je tady zjevná, stejně jako odkazy na Johna Wicka (nechybí tady ani pejsek-pomocník). Bohužel mi hlavní hrdina nebyl příliš sympatický, akčních scén nebylo mnoho, nebyly ani příliš nápadité, za dvouhodinovou stopáž taky netleskám. Jedno zhlédnutí stačí. ()

higuain

Po pozitivních ohlasech docela zklamání. Indický John Wick? Jo i ne, resp. jde o slabý odvar. Patel nemá v podstatě žádný skills či předchozí zkušenosti nebo trénink, notabene fyzický předpoklady, který by naznačovaly, že by mohl být zabijákem typu Johna Wicka, a v první polovině filmu dostává víceméně logicky přes držku prakticky od všech, co mu zkříží cestu. Pak dojde na rádoby hluboký pokec s místním transvestitou, Patel v rámci dosti směšné "tréninkové" montáže rozmlátí jeden boxovací pytel a čáry máry fuk, z Patela je Wick. Jen mu chybí nadhled a akci, jakkoliv natočenou obstojně, jsme v podobné choreografii viděli od Stahelskiho už čtyřikrát a mj. i přehledněji. ()

Colby Sawyer

Ze začátku klasický revenge thriller, ke konci akční poezie. Dev Patel na tři roky zmizel, jen aby se vrátil s akční peckou, kterou možná nečekal ani on sám. Vizuálně strhující, brutální, kdy se krví nešetří a hlavně to strašně šlape. Stále je to debut, ale pokud se každý rok urodí takováhle jízda, tak sem s tím. Navíc Monkey Man má i výhodu kontrastní Indie, která akčňáku přidává na jisté surovosti. Oproti Nobody, Wickovi a dalším se tu nepoužívají pistole, naopak se to řeže vším, co je po ruce. Těším se na dvojku nebo spirituálního nástupce. ()

M.i.k.e

Patelova cesta za pomstou je podstatně méně učesaná než John Wick (to srovnání není úplně fér, ale chápu že se mu Monkey Man nevyhne), ale ve výsledku je vlastně uvěřitelnější. Motivace hlavní postavy je jasně daná a je sympatické že od začátku není žádný super hrdina a finální souboj si musí pěkně vydřít. Duchovní a mystické prvky sem vzhledem k prostředí sedí jak pr*el na hrnec, hudba dobře zvolená a akce, které zase není tolik jak by se na první dobrou mohlo zdát, je víc než slušná. Monkey man je sice ve finále trochu jiný film než sem čekal, není úplně bez chyb a klidně by mohl mít o 15-20 minut méně, nicméně na režijní debut je to skvělá práce a osobně bych to do Deva Patela nikdy neřekl (ani tu režii ani to s jakým přehledem zvládne akční polohu)...80% ()

Chen

Dev Patel se rozhodně nemá za co stydět, ať už je řeč o jeho hereckém nebo režisérském výkonu. Je to narýsováno podle klasického schématu akčního filmu o pomstě a první polovina může působit trochu zdlouhavě, ale to vynahrazuje určitý filozofický nádech a exotičnost a čekání na druhou výrazně akčnější polovinu se vyplatí. Občas je střih trochu nepřehledný, ale jinak oba palce nahoru. ()

Fleinka

Wick Bollywood v dobrém slova smyslu. Akční snímek s bojůvky na motivy Tarantinovek, který je v prvních minutách lehce strčí do kapsy. Surovost a syrovost snímku o obrodu sebedestruktivního šimpanze k posvátnému hulmanovi. První půlka filmu byla jasná, úderná jako pěsti krále kobry do obličeje hlavního protagonisty. Dějová linka byla jednoduchá, pomsta. Možná to bylo na tak dlouhý film málo. Přesto hudba, kamera a herecké výkony byli vynikající, že člověk promine plochý děj akčního filmu, lehký klišé a patos. Konec byl surově ustřihnut jako surovost celého filmu. Jako divák věřím, že Hanumán porazil zlého démona Ravanu, ale co Síta? ()

BarryLyndon

Podle mne nejlepší režisérský debut u nejhoršího filmu. Pátek tu ukázal neuvěřitelný talent a smysl pro improvizaci vzhledem k tomu v jakých podmínkách film vznikal. Škoda že to má hluchá místa a mdlý závěr, ale některé momenty jsou dechberoucí jako od top tier tvůrců. Talent má úplně jinde než všichni ti protekční exHerci režiséři O Jolie nemluvě. Ale podle mne je úplně jinde i než protěžovaný Strahelski, který má u IF dream team a předvede sračku. Film je za 7/10, ale Patel mne nadchnul režijně i akčně. Kdo by to byl do toho kluka ušatýho že Skins řekl ( tam zazářil ještě před Milionářem od Boylea a je docela vidět, že ho Boyle ovlivnil.  Napíšu teď kontroverzní věc, ale Patel by měl dostat nového Bonda herecky i režijně a byla by to pecka. A pro rasisty. Indové jsou v GB podobně dlouho jako bílí Američani v USA. Navíc je původní Bond balkanec a tomu je světlý Ind velmi podobný. Škoda že už to předem vyloučil jak teď čtu. :-( ()

PabloFuentes

Kdyby se celý film držel tak, jako v první půlce, ve své syrovosti, špíně a zranitelnosti hlavního hrdiny, neměl bych co vytknout. Ano, máme tady klasickou revange story s jednoduchým příběhem, jen na rozdíl od tolikrát zmiňovaného Wicka zde nejde o psa, ale o matku. Vlastně se mi líbily i ty scény v chrámu, ale pak se celý film otočí a ze vší té krásné špíny a bolesti se stane jen cosi plochého a dokonale uhlazeného. Nemluvě o tom, že přerod hlavního hrdiny byl velmi urychlený a nereálný. Škoda. Mohla to být skvělá áčková podívaná. Audio vizuál je ale dokonalý a půl hvězdičky dávám navíc za postavu té drsné ženské businesswoman s ukradenou kabelkou. ()

Martrix

Patel je nepochybně vynikající herec a tímto kouskem se navíc etabloval i mezi velmi schopné režiséry a zajímavě smýšlející scénáristy. Přestože v Indii nevyrůstal a jistě nejde o jeho osobní zkušenost, propašoval do akčňůvky wickovského typu poměrně silný přesah v podobě náboženského podobenství a boje proti útlaku menšin a chudých v Indii. Takže hodnocení typu...forma má výrazně navrch před obsahem(tak, jako je tomu v případě zmiňované plytkárny), platí v určité míře jen pro první a poslední třetinu filmu. On by to taky byl hřích, nevyužít indické reálie, které jsou pro západní diváky i dnes exotické a přitažlivé. Špína, násilí a krutost vs náboženství, odolnost a odhodlanost. Útlak mocných vs síla bezejmenných. Vzít si z toho všeho jen americky nahlouplou šablonu o pomstě by byla škoda. I když... v takto audiovizuálně atraktivní formě, by i pouhá revenge prostoduchost fungovala 100% lépe, než třeba poslední Wick. Patel je bourák a přestože bylo natáčení plné překážek a nabral si toho na sebe tolik, výsledek je parádní. Z despektu jakým se zmiňuji o amerických vytloukačkách je ale jasné, že příběh o pomstě vykonaný jakkoliv atraktivním stylem, není zrovna můj šálek kávy. Takže ano, nejvíc mě zaujala ta omáčka kolem...i když vlastně ani tady nemůže být řeč o nějaké originalitě. Ale zase...ta forma. Hanuman a obecně indická mytologie je protkaná smrtí a zrozením...a samozřejmě tím, co je mezi, tzn. násilím, bolestí, útlakem. Pro Indy je náboženství životně důležité. Zčásti pomáhá různým chytrákům řídit ovce, ale stejnou měrou pomáhá ovcím přežít. A pak je tady ta část, která chytrákům řídící ovce říká...bacha, občas se najde někdo, kdo ti šlápne za krk. S hrdiny a nadějí, se útlak snáší lépe...bez nich ovce sotva živoří a chytráci si moc dovolují. O tomhle vlastně Monkey Man je. Příběh starý tisíce let, neustále se opakující šablona... . Tentokrát s velmi pěknou formou a ve vysoké kvalitě. ()

Aljak

Nie som síce milovník akčných filmov, ale Dev Patel a indické prostredie ma akosi zlákalo. Spočiatku sa mi páčil mytologický odkaz Hanumana, ale bohužiaľ, napokon to bolo len prostredníctvom tej masky v rámci nelegálnych zápasov. Kostra príbehu bola taká klasika o pomste a vzdoru voči krivde z mladosti. Akčná zložka filmu ma absolútne nebavila (ale to je u mňa tak vždy, keď je tej akcie až moc). Nuž, aj keď som fanúšik indickej kinematografie, tým akčňákom som akosi na chuť stále neprišiel. 2* za vizuál, atmosféru a postavy (+ herecké obsadenie). ()

bourec

V některých chvílích velmi působivý revenge thriller. Jenže toho índickýho folklóru je tam opravdu až moc. Dev Patel měl úctyhodnou snahu nenatočit jen tak něco obyčejnýho, ale v mejch očích ta jinakost hvězdičky ubírá. Ale na jeden podvečer pro příznivce akce dobrý. 60%. ()

C0r0ner

Patel chtěl být Wickem a je jím, akorát už jsme všechno několikrát a lépe viděli předtím a navíc to bylo poměrně dlouhé. Špatný film to určitě není, ale že by na něj po týdnu zbyly nějaké vzpomínky, je nepravděpodobné. 65% ()

campix

Povedená režijní prvotina Deva Patela. Překvapivě zábavná indická varianta Johna Wicka, kde se trošku více vysvětluje. Náboženství se dostává hodně do popředí a ve finále tu není až zas tolik akce, jak bych očekával. Pokud tu ale je, tak je velmi dobře nasnímaná a velmi zábavná. I přes poměrně velkorysou stopáž filmu nespadne řetěz ani před finálním náběhem na barák plný zlosynů a rozhodně si odnesu několik památných momentů. Příjemné překvapení. Má to svoje mouchy, ale na režijní prvotinu nelze než smeknout. ()

FrankSusta

Akční náhul (i když se první třičtvrtě hodiny akce dostane minimum a pak zase asi na dvacet pět minut minimálně), řežba ve slova smyslu, že nejenom nožem a zkrátka překvapení ve všech směrech. Dev Patel byl skutečně poslední, koho by si kdo kdy tipnul v takovémto filmu (a ještě na postu režiséra, ke všemu jeho první film). Ono tady vlastně není moc co hodnotit. Akce je tu dost, srší to kreativitou, vizí, krví a zkrátka je to přesně ta věc, co tu dlouho nebyla a snad každý ji chtěl. A pro zařazení, dělíme-li akčňáky mezi Jackieho Chana a Bruce Lee, coby komedie a dramata, toto je rozhodně Bruce Lee. Jediné snad, co mohu vytknout, je občasný přechod v kvalitě obrazu (kamery) a občasně až moc natahovaných sekvencích bez akce. Jinak jsem si to moc užil. Byla to sranda a bude-li rejža pokračovat, budu se těšit. 8/10 více ZDE: P.S. zcela upřímně to je nejlepší fillm Jordana Peela ()

PavelVanekArt

Režie, scénář, hlavní role, prvotina, poprvé akční hrdina. Můžete si o žánru bojovek, arénovek a revengeovek (pomsťovek, haha), ale když do toho šlápl Dev Patel, tak se mu to filmařsky vyplatilo. Bohužel ne kasovně. Přitom to asi nevadí, příběh je uzavřen, z nuly se stal bůh. Konec spoileru. Je to mladší brácha ze solidního grupáče, všiml jsem si tam hodně podobností s Wickem (sami ho velebí), Kill Bill, Raid, všechny lepší bojový scenérie. Ale vypadalo to levněji. A zbytečnej filling, fakt nikoho nezajímá, jak si s matkou ve flashbacku mejou ruce u řeky. Ta láska k pomstě za ni je očividná ihned, není potřeba citově ždímat co 20 minut. Líbil se mi přerod v Monkey mana, pohyby jako opice. Pak jako když luskne a závěrečná bojová štace do finále je o to nudnější. Dobrá, ale není to Monkey man, jen civil v obleku, tu masku mohl mít do konce. Patel to ale zvládl ukočírovat a já mu už od začátku fandím. Klidný a jednoduchý soundtrack u sobojů 1v1 je nádhera. 4* a.k.a 75% ()

NiWi

Indický John Wick "origin" od toho nejméně pravděpodobného. Nenechte se však zmást, protože zde nenajdete opulentní přestřelky a mafiánské prostředí. Manky Mén je technicky a režisérský skvěle zvládnutá prvotina, kterou Dev Patel až překvapivě dobře drží v rukou, a zdatně zvládá řemeslnou i režisérskou stránku. O to větší uznání si zaslouží i za velmi solidně odehranou hlavní roli. Příběh udržuje osobní rovinu, nesnaží se o rozmáchlou výpravu a pouze nastiňuje situaci v zemi, a postupně skrze útržky i motivaci hlavního hrdiny. Dějová struktura se nijak neodlišuje od podobných typů filmu, ale snímek na to netrpí a tempo nijak nedrhne. Souboje jsou surové a neuhlazené, doplněné o rychlý střih podporující skutečnost, že se nejedná o uhlazené bojovníky, ale o trochu lepší rváče. O jakékoliv originalitě se nedá moc mluvit, o to pevněji však Opičí muž stojí na zemi v rámci žánru. Dev Patel si tak do budoucna rozhodně zajistil místo tvůrce, jehož filmy budu vyhlížet s předstihem. ()

Lachtaan

Dev Patel si vydobyl tak skvělé renomé, že se mu dostalo příležitosti přiblížit nám kulturu své domoviny zaobalenou do zápletky, která bezpochyby osloví masy západního světa a skrze nabitou akčňárnu, co si bere leccos z Johna Wicka, nenudí ani na chviličku. Sice jde o dost generický příběh pomsty, ale ta technická stránka je tak vypiplaná, že místo toho, aby mě to svou špinavostí odradilo, jsem spíš o to víc nalákán jednou tu Indii zažít na vlastní kůži. [viděno v Cinema City Plaza Plzeň 8.4.2024] ()

DragonnCZ

Opičí muž, jak je již tento snímek do češtiny přeložen, si vaši pozornost rozhodně zasluhuje. Novopečený režisér, scénárista a herec hlavního hrdiny Dev Patel, vám zde naservíruje na stříbrném podnose vše, co si jako fanoušci akčního žánru zamilujete. Na obrazovkách se odehrávají skvěle nasnímané akční scény, dojemný a skvělý příběh a ačkoliv je o pomstě, já si to opět zamiloval. Vše co k dokonalosti ještě dopomohlo, byla indická kultura, náboženství a přízvuk. Plus finále mi hezky připomnělo můj oblíbený film Gladiátor. Já to miluju a film si ještě rozhodně shlédnu tak desetkrát! Uděluji úctyhodných 9 bodů z 10! ()

alchac

Příběh o tom, kterak se Krvavě sportující Hanys (Sun-Wu) Chuj přejedl kari, zhulil hašišem a Vešel do prázdna, je sice a priori mírně bizarní a dějově opět nepříliš invenční akční podívaná o jednom obzvláště pomstychtivém asurovi, avšak překvapivě chutně a plnokrevně zpracovaná, disponující dokonce i několika vskutku neotřelými brutalitkami (viz např. výtahový zářez), do jejíchž všech detailů sice bez podrobné encyklopedie hinduismu jeden nemá šanci proniknout, nicméně uvedené současně není nijak na překážku sledování. Vcelku tedy vlastně příjemné překvapení a jsem docela zvědav, s čím protagonista & režisér & scénárista přijdou příště. ()

Jurské město nabírá další obsazení

Jurské město nabírá další obsazení

17.04.2024

Sedmý film dinosauří série se hýbe kupředu raptořím tempem. Mnoho času totiž nezbývá, premiéra filmu, jehož údajný název má být Jurské město, je pořád stanovena na klasický letní blockbusterový slot… (více)