Super Mario Bros. ve filmu

• USA The Super Mario Bros. Movie (více)
Trailer 1

Sourozenci Mario a Luigi sní o tom, že povedou nejlepší instalatérskou firmu v New Yorku, což jim zatím moc nevychází. Možná právě proto jsou ochotní vrhat se i do úkolů, které jsou zjevně nad jejich nepatrné síly. Chuť jít do všeho po hlavě se jim nevyplatí ve chvíli, kdy vlezou do podezřele vypadající obří zelené trubky a pár vteřin nato se jí nekontrolovatelně řítí „kamsi“. Na druhém konci potrubí na ně čeká fantastický svět, jehož obyvatelé právě řeší dost podstatný problém. Ohavný ještěr Bowser, král jednoho ze zdejších království, se totiž rozhodl silou ovládnout všechny ostatní říše. V hledáčku má především Houbové království, jehož vládkyni, princeznu Peach, by si navíc rád vzal za manželku. Věčný smolař Luigi po své životní jízdě skončí právě v Bowserově spálené zemi, kde je okamžitě zajat poskoky zdejšího krále. To Mario má mnohem větší štěstí, protože království princezny Peach, kam dopadne, vypadá jako ráj nejen pro houbaře. Peach je navíc fajn holka bez princeznovských manýrů, a tak když se Mario dozví, jaké jí hrozí nebezpečí, okamžitě se jí rozhodne pomoci. Zvlášť když přitom bude moci zachránit i milovaného bratra Luigiho. Zapomíná přitom jaksi na to, že rozhodně není žádný hrdina a že to nejstatečnější, co dosud udělal, bylo utažení povoleného kohoutku. Jenže když jste Super Mario, tak se žádných překážek nebojíte. (Cinemart)

Trailer 1

maddy

"Life is sad, Prison is sad, Life in prison is very, very sad ..." Najzábavnejšia postava celého filmu, modrá hviezda, s trefnými naskrz čiernohumornými vtípkami tu má trestuhodne málo scén (dohromady dve), inak je však animovaný Super Mario po dlhej dobe podarenou videohernou adaptáciou, ktorá si tú vyše miliardu box officu rozhodne zaslúži. Akurát škoda, že tvorcovia nenabrali trochu viac odvahy a vtípkov pre dospelých servírujú tak pramálo. Super Mario Bros. tak mohol mať hravo našlápnuté ku kultovému Shrekovi, takto z toho však vznikol "iba" jednoduchý, pestrofarebný animák so zbesilým tempom a vtipmi, ktoré nikdy neskĺznu do prílišnej infantilnosti. Má to plno nápadov, fajn animáciu, príjemnú feel-good atmosféru a to hlavné, videoherné srdce. V Nintendu si ich herný poklad, Maria, rozhodne postrážili a vznikol tak absolútne nekonfliktný animák, ktorý pobaví hlavne deti a neustále príjemne nostalgicky pomrkáva na ich otcov, prípadne mamičky, aby si spomenuli na časy, kedy boli deťmi oni a hrávali Super Maria. Pokiaľ patríte do jednej alebo druhej skupiny, budete sa baviť. Pokiaľ vám však Super Mario nič nehovorí pokojne odoberte z hodnotenia bod až dva. CELKOVO: 7/10 ()

dO_od

// Už je to dlouho, co jsem viděl takhle dějově přímočarý, a zároveň do posledního obrazového detailu vymazlený animák, který baví doslova každou minutu ze své skromné hoďku a půl dlouhé stopáže. Spidey je samozřejmě úplně jinde, ale kam se na tohle hrabou poslední Disney/Pixar animáky. Film 8/10, song Peaches 10/10. ()

Stanislaus

Hru jsem sice nikdy nehrál, filmovou adaptaci herního fenoménu Super Mario Bros. jsem si ale v kině nechtěl nechat ujít. Z hlediska příběhu nemá film moc čím překvapit, což je - vezme-li se v potaz, že jde o adaptaci videohry - pochopitelné, tudíž rozumím, že to mnohým divákům (odkojeným na důmyslnějších animácích typu Coco či V hlavě) mohlo vadit. Já jsem se však v kině bavil, protože onen plošší příběh dokázali tvůrci plně vynahradit poctivou akcí, zaobalenou v líbivém vizuálu. Některé sekvence mi i lehce/více evokovaly jiné filmy - např. Šíleného Maxe (duhová honička), nebo Pinocchia (útroby "velryby"). Ano - člověk ví, jakým směrem se bude film vyvíjet, avšak díky svižnému tempu a v neposlední řadě i skvěle zvolenému oldies soundtracku člověk na tento "nedostatek" zapomene. ()

BarryLyndon

Nic geniálního, ale fajn nápaditých a zábavných 90 minut. S Mariem na Gameboyi jsem vyrostl, ale i tak si nemyslím, že bych byl nějaký ultrafanda lore a dost věcí jsem si musel hodně vzpomínat. I tak tam bylo  dost hodně fajn pomrknutí. Mám menší výtku k dabingu, vedlejší postavy asi OK, ale konkrétně k Prattovi v hlavní roli. A tím nemyslím připomínky k rase od retardovaného Johna Leguizam, který neví, že Italové nejsou Latinos. Ale hlasově byl Chris jednoduše slabý a byl tam jenom za jméno, ať se na mne nikdo nezlobí. Takový Bill Jader by byl násobně lepší. Hodně fajn nenásilných 7/10 Komerční úspěch je zasloužený. ()

Steven47

Filmový Mario je zábavou pro všechny a splněným snem pro hráče. Animovaná jízda od začátku do konce, plná humoru, akce, a především odkazů na původní videohru. I když jsem ji sám nikdy nehrál, pochytil jsem toho opravdu hodně. A znalci budou pravděpodobně v sedmém nebi. O to větší je škoda, že stopáž je dost krátká, takže snímek nedokáže jít tolik do hloubky. S tím souvisí i příběh, který je jednoduchý, což by nutně nevadilo, ale také předvídatelný a plný klišé. Kromě toho nicméně všechno šlape velmi dobře. Celý svět je neskutečně atraktivní a působí opravdu živoucím dojmem díky animaci, barevné paletě a smyslu pro detail. Z toho těží i akční pasáže, které jsou nápadité a několikrát vizuálem připomenou hru – například úvodní běh městem. Hodně se mi líbil i soundtrack, časté variace na ústřední motiv se povedly a několik vybraných skladeb mi do celkové atmosféry také zapadlo. Postavy jsou vlastně fajn. Bowser jako skrytý romantik je skvělý, stejně jako soběstačná princezna Peach. Naopak Mario možná překvapivě není středobodem všeho. Nelze nicméně očekávat jakkoliv prokreslené charaktery, jelikož tvůrci spoléhají především na to, že diváci všechny aktéry znají. Často mívám u podobných filmů problém s kadencí humoru, tady se naštěstí povedlo najít ten správný balanc, několik vtipů je navíc opravdu hodně zdařilých. Celkově hodně příjemná záležitost, i když rozhodně ne bezchybná. 7/10 ()

• První zmínky o filmu se objevily už v roce 2014, kdy se při masivním úniku dat společnosti Sony Pictures zjistilo, že Avi Arad a Tom Rothman vyjednávali s Nintendem o produkci filmu. V roce 2017 se pak objevily zmínky, že Illumination s Nintendem uzavřeli smlouvu. (petr.koca)
  • Když Mario porazí Donkey Konga a chytí ho za kravatu, začne hrát úvodní píseň z původní videohry „Donkey Kong“. (SpiderBoy)
  • Luigiho vyzvánění na telefonu je lehce upravená start-up melodie herní konzole Nintendo Gamecube. (Petr.Pe.8627)

Související novinky

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (více)

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

Nová Mission: Impossible sbírá nadšené ohlasy

20.06.2023

Tom Cruise loni vlastnoručně zachránil kina a jeho Top Gun: Maverick se po fenomenální jízdě napříč světem zastavil až těsně pod 1,5 miliardami dolarů. Letos se něco podobného, ačkoliv tam to člověk… (více)

Ani Strážci galaxie nepřekonali Super Maria

Ani Strážci galaxie nepřekonali Super Maria

07.05.2023

Čtvrtá, ani začátek páté fáze marvelovského univerza mírně řečeno nenadchla, od vyvrcholení trilogie Strážců Galaxie, které na plátna dorazilo ve čtvrtek, se nicméně očekávaly velké věci. A film,… (více)