Psanci

• Španělsko Las leyes de la frontera (více)

Šikanovaný mladík se zakouká do dívky, která ho přivede mezi svoje kamarády. A léto plné krádeží, loupeží a lásky ve španělské Gironě roku 1978 může začít. (Netflix)

bourec

V mým případě to zůstalo někde na půli cesty. Retro pěkně udělaný i s dobovou atmosférou. Ovšem příběh už taková pecka nebyl. 50%. ()

jedna_vrana

Film vás vráti do roku 1978 a navodiť atmosféru sa mu skutočne podarí. Príbeh nie je výnimočný (spracovaný takmer ako poviedka), ale uveríte mu, čo vás prinúti sedieť v napätí pred obrazovkou až do úplného konca. Podarilo sa zvoliť hercov, ktorí sa svojich úloh zhostili výborne. Navyše, v závere zistíte, že väčšina z nich nie je čierno-biela a že veci sú inak, ako ste predpokladali. Niekoľkokrát ma zaskočilo dobre zvolené hudobné pozadie, hudbu si počas filmu plne uvedomujete. Tento film vás môže, ale aj nemusí hlboko zasiahnuť, záleží od vášho rozpoloženia. ()

UhLee

(8/10). Příjemné španělské překvapení. Užíval jsem si tu dobovou retro atmosféru a kostýmy, které na vás promlouvaly na každém kroku. Celý příběh se točí kolem vztahu Nacha a Tere a dodává příběhu životní jiskru. Okouzlující Begoña Vargas je naprostá bohyně a člověk nemusí být Brejloun, aby pro ni vykradl banku nebo propadl peklu. Snímek má hrozně přirozené tempo a krásně plyne. Nebojí se být akčním, ale taky ubrat plynu a zpomalit, abychom si mohli užívat každou minutu, kterou spolu patra stráví. Nevyhneme se ani zběsilým honičkám, které jsou sice krátké, ale i tak jsou plné napětí a chaosu. Nevím jak byl tento snímek v době jeho uvedení sledovaný, ale určitě by si zasloužil veškerou pozornost. Ať jsou více sledované tyto nenápadné snímky než třeba takový The Gray Man, který sice stál kotel peněz, ale kvalitou absolutně nestíhá. Mám rád filmy, kde člověk slyší jiný jazyk než všude přítomnou angličtinu. Je to příjemná změna, která má něco do sebe. Španělská variace Bony a Klid mě přenesla do sedmdesátek a já si o náramně užil. ()

Lachtaan

Horkokrevnost španělské nátury je velmi často promítnuta i do jejich nekompromisních thrillerů a Psanci jsou toho dalším zářným důkazem. Tenhle retrovýlet do sedmdesátkového Katalánska má všechno, co má našlapané krimi mít. A já jsem si zas projednou potvrdil, jak miluju španělštinu a jak aspoň ti Jihoevropané ví, jak nakládat s budgetem Netflixu. [viděno na Netflixu 10.9.2023] ()

vyfuk

Menší předělávka amerických mafiánovek z  minulého století akorát do Španělska s jiným tématem. Vlastně tento cit pro starý film, je silná devíza tohoto díla, která mu prospívá. To, co mohla být lehce bezduchá španělská prcárna, jaká od nich bývá, tak se stala být  decentní a silná mafiánovka, která nakonec chyběla trocha té hravosti. ()

Daddko

Skvelé, žiadna top zostava hercov, reálne spracovaný príbeh mladých ľudí ktorí sa dostanú na šikmú plochu. A obdobie kedy sa skončila éra diktátora Franca a polícia brala ohľad na slušných ľudí a kto bol kto. Bežne nespravodlivé, na všetkých rovnaký meter...... ale v tomto prípade oceňujem. ()

borec999

Španielsko,Malaga, zašiťá štvrť, Bar u Fontány, leto, párty, drogy,prvá láska, sex, lúpeže, skorumpovaná polícia, ale aj zrada, smrť a rýchle vytriezvenie, ľútosť, spomínanie a nostalgia. Ďalší film, ktorý ukazuje, že Španieli vedia. Úvod je síce pekelne dlhý a kým sa reálne začne diať niečo čo stojí za pozornosť, tak sme niekde tesne za 50 minútou- tí, ktorí však vydržia a nenechajú sa tým odradiť dostanú sladkú odmenu. Prvé ľahké krádeže na ulici vystriedajú systematické lúpeže lekární, obchody s liekmi a keďže s jedlom rastie chuť, tak príde aj na prepady bánk. Film, je mixom vzťahovej drámy o nenaplnenej láske a krimi trileru o skupinke lupičov a funguje naplno v obidvoch rovinách. A to všetko v retro štýle a 70. rokoch, ktoré sa tvorcom podarilo zachytiť naozaj vierohodne. Je skutočne ťažké Psancov jednoznačne opísať( najlepšie to vystihujú asi moje úvodné slová v 1. vete), určite je to však film, ktorý dokáže napnúť, pobaviť a v závere pri odhalení jedného malého tajomstva o Modroočkovi a Tere aj celkom nečakane dojať. Škoda, že takúto podľa mňa zaujímavú a kvalitnú novinku na Netflixe takmer nikto nezachytil... PS: v závere nakoniec musím uznať, že aj ten úvod s dlhým zoznamovaním sa postáv a množstvom na prvý pohľad zbytočných scén mal význam a v závere umožnil lepšie prežiť niektoré momenty postáv...75% ()

Kienast

Skrytá španělská perla na Netflixu. Úžasná retro atmosféra "sedmdesátek" a naprosto odzbrojující Begoña Vargas <3 ()

klukluka

Z nuly na sto ve světě zločinu. A co jste v sedmnácti dělali o prázdninách vy? Begoña Vargas novodobá Penelope Cruz. Cool kino. ()

Chmur

První hvězda za návrat do sedmdesátek. Psanci výborně pracují s nostalgií, jeden by se do té doby v Katalánsku chtěl hned podívat. Druhá za celkem zajímavé hlavní hrdiny, i když jsou to v podstatě zmetci, tak jim člověk trochu závidí tu fajn partu. Třetí hvězdu uděluji Švihákovu tanci a skladbě Let's All Chant, která se mi zaryla pod kůži. Čtvrtá patří Begoně Vargas. Ta je neskutečně sexy. Jezebel, bludička z periferie, které neměl Nacho šanci odolat. ()

TheSpearCZ

Uuf, velké překvapení a jeden z nejlepších španělských filmů roku! Jedná se o velkou oddechovku cílenou teenagerům, ale své si tu najde každá skupina. Loupeže, honičky, drogy, zkorumpovaní policisté, nenaplněná láska i moře sexu jsou takový malý výčet toho, co v tomhle filmu najdete. A to všechno zakomponované v 70's Španělsku. Musím říct, že celý scénář je lehce triviální, ale pokud vás to ze začátku chytne, tak vám po zhlédnutí garantuju zážitek z tohohle dílečka a možná se dostaví i patřičná nostalgie. A navrh musím vypíchnout i soundtrack, který tohle celé dohromady parádně doplňuje a finální dialog, kde se divák dočká šokujícího zvratu, který bych tu ani ve snu neočekával. Jediná škoda, že film nevyšel v létě, protože si o to námětem vyloženě koleduje! 5* ()

KosiR_ksr

Skvěle naservírovaný příběh o mládí, sexu a drogách s atmosférou 70. let ovlivněnou doznívající kulturou hippies v temperamentním Španělsku. 80% ()

agassi68

Presný kasting a atmosféra sedemdesiatych rokov sú viac než polovica úspechu. Ľahúčko sa dá vžiť do ktorejkoľvek z postáv a to vás vtiahne do príbehu. Ak nie oči Begoňe ;) ()

Rockerman

Po delší době konečně film, kterému s čistým svědomím mohu dát plnou palbu! Ušlápnutý, tichý, nesmělý a obrýlený Nacho je šikanovaný. Náhodně se dává dohromady s partou, kde je po krátkém čase  respektovaný, daří se mu. Bohužel je to parta, která rozhodně není bezúhonná, ale je tu i Tere, do které se beznadějně zamiluje. Španělé tyhle filmy prostě umí. Měl jsem podobné pocity jako u Mexické jízdy nebo Sexu a Lucie. Skvělý film se závěrečnou "třešničkou na dortu", který bych si po čase určitě dal ještě jednou. ()

Cruchot

Velmi příjemné překvapení a jeden z nejlepších (fungl nových) filmů, který jsem v pocovidové sezóně 2022 měl možnost shlédnout. Nádherně natočené a ničím neošizené retro, které dýchá atmosférou 70. let z každého políčka filmu. Příběh napsaný jen tak suše na papíře možná nezní příliš originálně, ale ve filmu je odvyprávěn brilantně. V příběhu otloukánka, který jednoho krásného léta v Gironě dospěje, fungují jak romantická linka, tak ta kriminální. A vyústění obou je vskutku napínavé. Postavy jsou výborně napsané a jejich herečtí představitelé vybráni přesně. Přidejte si k tomu výtečnou hudbu a překrásné španělské lokace a není co řešit. Uvidíme, jestli časem nepřidám i tu pátou *. ()

bearmeedek

Film, který v nabídce může lehce zapadnout. A pro mě byl překvapením. Španělé udělali jiný film, než jaké v současnosti na nás chrlí. Jednak je to retro, které odpovídá době a ani ne jedné konkrétní zemi, jednak je to natočeno s přívlastkem jiných zemí. Film je natočený v pohodovém sledu (ne skutky) a ke konci najednou jakoby probuzení a vypálí na nás naprosto nečekané překvapení. ()

Aleix

Moc hezká atmosféra konce sedmdesátých let ve Španělsku. Pěkný prolínání mezi minulosti a současnosti. Nostalgie... ()

mira.l

Já bych snad (nejen) za tu retro atmosféru šel i výš, ale posledních 20 - 25 minut mi přišlo trochu divných. Tere měla koule, to se musí nechat, ale prostě mi přišlo divný, jak se Nacho dostal od vody domů a jednání policistů o chvíli později bylo taky zvláštní. Jinak teda ... víceméně se ztotožňuju s tím, co napsal Enšpígl, partička to byla hodně zvláštní, nevyvolávající nějaké extra sympatie. ()

36. Premios Goya – výsledky

36. Premios Goya – výsledky

13.02.2022

Ve Valencii byly v sobotu 12. února 2022 předány výroční španělské filmové ceny Goya. Režisérem slavnostního ceremoniálu, jenž se uskutečnil v operním divadle Palau de les Arts Reina Sofía, byl… (více)