Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

DaNQa

Príde mi až neskutočné aké námety ešte dokážu napadnúť ľudí z filmovej brandže. Aj ked tento film bol pravdepodobne natočený podľa knihy,žasnem nad tými hlbokými myšlienkami a prekvapivým dejom. Vopred upozorňujem,že divák musí mat pri sledovaní tohto filmu náramnú trpezlivosť. Dej je strašne zlepený a pred spomínaním prepadom klenotníctva sa oboznamujeme s problémami Hanka,závislosťou Andyho na drogách a o šťastným manželstvom ich rodičov. Ja sám som od nervov,aby som sa v deji posunul dalej,zjedol asi štyri balíčky Mentosov. Ale pri tom ako sa vynárajú nové a nové problémy to nebolo asi od nervov,ale od zvedavosti či sa ešte niečo pokazí v už aj tak zlých situáciach... Andyho stvárnil Philip Seymour Hoffman a keby som mal klobúk na hlave tak hlboko ho pred ním dávam dole. Po filme Capote si dovolím tvrdiť,že práve rola drogovo závislého a agresívnejšieho z bratov je jeho dosiaľ najlepšia. Po tomto výkone si ho viem predstaviť v roli nejakého mafiána alebo chladnokrvného zabijaka a nemyslím tým rolu nejakého smiešneho panáka akú hral v Mission Impossible 3. Hoffman ma na konte veľa dobrých filmov,ale nevýhoda je v tom,že v prakticky žiadnom sa jeho herecký talent nemohol naplno prejaviť. 25 hodina,Cervený drak,Magnolia,Talent pána Ripleyho,Nie som blázon to je iba zlomok z jeho filmov a nikde sa výrazne nepredviedol. Ale svitá na lepšie časy. Po Capotem prišla táto rola a dúfam,že sa jeho herecké výkony budú uberať len nahor. ()

PRASÁK

Sidney Lumet, rodák z Filadelfie, zdá se má stále co říct nejširší veřejnosti, protože pořád pracuje ve filmovém průmyslu. Málokdo ví, že tento slavný americký režisér debutoval celovečerním snímkem "Dvanáct rozhněvaných mužů", který si odbyl svoji premiéru v kinech v USA 13. dubna 1957. A po 50 letech tento pán nabídl divákům strhující kriminální drama "Než ďábel zjistí, že seš mrtvej". Jeho nosným tématem je tragédie uvnitř jedné židovské rodiny, přičemž divák je svědkem stupňovaného napětí, houstnoucí atmosféry a lidských omylů, které jsou příčinou těchto situací. Bezvýchodnost a zápletka celého příběhu, v němž se členové této rodiny navzájem dostávají do zcela extrémních situací, je až děsivá! A kromĕ toho, při prvním shlédnutí filmu nelze předem nic odhadnout. Na jedné straně velice depresivní snímek, na straně druhé však musím přiznat, že jde o prvotřídní filmové dílo. Ústředními postavami jsou dva bráchové, Andy Hanson (vynikající Philip Seymour Hoffman) a Hank Hanson (Ethan Hawke). Oba zoufale potřebují peníze. Obrátí se o pomoc u rodičů? Táta Charles Hanson (ztvárnil jej salfordský rodák Albert Finney) a máma Nanette Hanson (anglická herečka Rosemary Harris) přece vlastní obchod s klenotnictvím (The Hanson Jewellery), proč by tedy svým synům nepomohli? Děj filmu neprobíhá chronologicky, opakovaně se vrací v čase zpět nebo posouvá vpřed a navíc některé scény jsou divákovi ukázány z různých úhlů pohledu. A ještě je třeba upozornit na opravdu skvělou hudbu ve filmu. Zaznívá zde zejména jeden základní hudební motiv, který však výtečně podbarvuje ony dramatické a šokující scény (v hudbě platí: v jednoduchosti je síla). Oním hudebním pachatelem je Carter Burwell, který má na svém triku muziku k filmům jako "Zbytečná krutost", "Barton Fink", "Fargo", "Spiknutí", "Big Lebowski", "V kůži Johna Malkoviche", "Tahle země není pro starý" nebo "V Bruggách". Brutálně jedinečný filmový zážitek! ()

RonnieR

4 hviezdičky za film a piata za bravúrne herecká výkony. Albert Finney ako otec rodiny, sprostučká Marisa ako žena dvoch mužov, bratov Hawkeho a Hoffmana. Ale ani supervýkon Hawka ako bojazlivého mladšieho brata Hanka nestačí na Hoffmanovu" Bomba "kreáciu Andyho. Prerod nenápadného úradníčka, ktorý si občas "šňupne" na vraždiacu zrúdu je dokonalý!!! 90%. ()

JoudaCZ

V téhle rodině něco určitě není v pořádku... Režisérský veterán natočil především herecký film, jenž dal vyniknout představitelům hlavních rolí. Režijně ho ozvláštnil nekontinuálním vyprávěním, ovšem využitým dost konzervativně, kdy flashbacky objektivně doplňují a vysvětlují scény již viděné; ačkoli některé situace vidíme opakovaně vždy očima někoho jiného, jejich vyznění se neliší jejich subjektivním chápáním. Největším diváckým problémem je zde absence jakékoli sympatické postavy, jíž by divák mohl držet palce. ()

pan Spock

Jak daleko by jste byli schopni zajít, když by vám teklo do bot? Dokázali by jste jít přes mrtvoly a vlastní rodinu? Bratři Hank a Andy nikdy nebyli příliš dobrými lidmi a mysleli především na svůj prospěch. Finanční tíseň je donutí obstarat si peníze loupeží a zbabělost jim nabízí ten zdánlivě nejlehčí úkol - oloupit vlastní rodiče. Z loupeže se ale vyklube tragédie, která navždy rozmetá jejich rodinné vztahy. Sydney Lumet nám Nabízí výborné drama s dobrým obsazením a hereckými výkony. Nenabízí žádnou postavu, kterou by jsme si mohli oblíbit, ale i tak je to výborné drama,které ani na okamžik nenudí. ()

Profík

Asi jsem čekal až příliš mnoho. Hercům není co vyzknout, příběh je rozhodně zajímavý a styl vyprávění by mi taky nevadil, ale... To rozdělení nebo rozstříhání je někdy na úkor tempa a napětí. Závěrečná část je dobrá, ale ne úplně dotažená. A občas postrádám logiku, což mi u takovéhoto filmu vadí. 70%. ()

Lodovico

Dráma to bolá dobrá, ale nedotiahnutý záver mi pripadá akoby si producent povedal, že je najvyšší čas skončiť, a tak pre mňa neboli všetky dejové linky dotiahnuté. Niektoré pasáže boli trochu skratkovité, iné zase dlhšie. tento film jednoducho mohol byť ešte lepší. Herecké výkony výborné. ()

Infurius

Tá situace v rodine je víc než hrozná, všichni chcu jenom peníze a sou pre nich schopní udelat cokoliv. Dosť dobré znázornené,že čo udelají lidi pro peníze... Moc dobré psychologické drama. Ako už tu zpomenuli " film ktorý vás psychicky vyčerpá" ()

saint3n

velmi velmi znepokojivé, Ethan na jedničku a jelikož jsem ještě neviděl Capota tak si netroufnu říct, že životní role pro PSH, ale ten chlap je vážně děsivej (a nejspíš byl i v normálním životě). OT ale kdesi jsem četl, že jistý recenzent obdivuje Christiana Balea, jenže setkat by se s ním za nic nechtěl, páč mu způsobuje přímo fyzicky traumatizující schízu (což chápu, taky to s ním Nolan vyhrál, ne že ne:) a přesně tak vnímám PSH. fakt strašidelnej týpek, ještě že už se nemůžeme potkat a stát se přáteli. Sidney Lumet, to je na samostatnou stať, obrovskej respekt, Ty páprdo.. celkově ale nemůžu jít na plnou palbu, jelikož ten film mě tak znechutil a otrávil, že to prostě nejde srovnat s filmy co mne baví, na druhou stranu ty čtyři hvězdy jsou opravdu poctivý. ()

quiz

Sidney Lumet "vytloukl" ze svých herců zřejmě všechno co potřeboval, ale myslím, že to bylo na škodu celé věci. Veškeré jednání, chování hlavních postav odpovídalo tak jevištnímu provedení kamenného divadla, kdy to celé člověk sleduje od desáté řady dozadu, tedy totálně předimenzované "divadelní" herectví, místo herectví "filmového". Herci byli přivezeni na plac - mimochodem do velmi špatných, lacině/ umělohmotných, převážně atelierových film. staveb - a....začal se hrát Sofokles. Potom se trochu otřepat a šupky-dupky za dalším kšeftem. Samozřejmě to nic nemění na jejich kvalitních výkonech, ať už se jedná o mého oblíbence Philipa Seymoura Hoffmana, Ethana Hawkeho nebo i o Marisu Tomei, ale jako FILMOVÝM postavám jsem jim nevěřil ani slovo, ani gesto. Naprostá absence jakékoliv zakotvenosti v příběhu, nikomu nic nepatřilo, všichni tam byli jenom "dosazeni/ nalepeni", pouze herecká exibice....jako když se na roubenku v Jizerských horách namontují plastová (i když kvalitní) okna. Chalupa "zmizí", zůstanou jenom ta okna. Pana Sidney Lumeta si jako režiséra cením - už jenom kvůli jeho předchozím dílům - ale tenhle film bych zařadil do kat. "nepovedený". ()

Necrophobic

Když se to sere,tak se to sere. Ale konec dobrý ,všechno dobré.Hlavní lump dostal co zasloužil,prohrál v polštářové bitvě.Tak dobré jsem to nečekal a ta hudba taky sedla jak prdel na hrnec. 80% ()

karelondatra

Krásně zpracovaný scénář o lidských slabostech, kalkulu, strachu, zoufalství a hledání cesty z něj. A jak se každý plán dokáže nečekaně zamotat. Pro mě parádní zážitek s poctivými hereckými výkony a skvělou režií. Sidney Lumet je většinou má krevní skupina a tady mi sedí perfektně. ()

Irish Stout

Naj film s Philip Seymour Hoffman, svojím výkonom ich strčil všetkých do vrecka. Škoda že už žiadny nepribudne. Preklínam ten fet. ()

andy60

Tady v podstatě nemám, co vytknout. Skvělý scénář, gradující děj, povedené dialogy, k tomu humor i napětí. Hoffman to zahrál skvěle a já chvíli pomýšlel i na plný počet hvězdiček, ale nakonec uděluji velmi silné čtyři. ()

Sejkorka

Zajímavý scénář na přeskáčku s prolínajícími se okamžiky. Hodně špatné vztahy vyústí až v synovraždu, které předchází nepřímá matkovražda a téměř bratrovražda. Vše se točí kolem krádeže v rodinném klenotnictví a nepředvídatelných shod okolností. Výborní jsou všichni 4 hlavní protagonosté, čili otec, dva bratři a jejich děvče. To je Marisa Tomei - krasavice inteligentní :) Pozn. Režie Sidney Lumet : Dvanáct rozhněvaných mužů (1957), Pahorek (1965), Serpico (1973), Vražda v Orient expresu (1974), ()