Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

J0man

nenormálne depresívny film, výborný námet, obsadenie, len to spracovanie mohlo byť lepšie, niektoré pasáže sú otravne zdĺhavé...65% ()

nula87

Lumet ve svých 80ti letech strčil do kapsy celou plejádu mladých dravců. Natočil depresivní, drsné, cynické drama o rozložené rodině. Styl ála Coenovci tomu nesmírně sedí. 80% ()

Karda

Sidney se světem rozloučil více než důstojným dílem.Něco málo mi tam ,ale přeci chybělo, takže za 4*.Každopádně tenhle Pan Režisér by si zde na CSFD možná zasloužil obšírnější hodnocení ,to současné mi přijde takové psané z rychlíku . ()

Tominni

Důstojný poslední film Sydneyho Lumeta, I když samotné důstojnosti je v tomto filmu opravdu pramálo, kdo je zde kladným hrdinou nechť hodí kamenem. Příběh dvou bratrů, nepovedené loupeže v krámku svých vlastních rodičů a všech následujícich událostí, protože když se to sere, tak se to sere. Tady to výstižněji napsat nejde. Celou dobu tak můžeme sledovat z různých pohledů cynický pohled na jednu "podařenou" americkou rodinu. Lži, sex, prachy, drogy. ()

Joedas

Herci tady kopou úplně jinou ligu než zbytek filmu, ale postavy, který hrajou a tím spíš konflikty mezi nima jsou spíš mdlý a kupodivu bezkrevný. Nepotřebuju nutně někomu fandit, ale uvítal bych, kdyby mě v tom filmu aspoň někdo zajímal, pak není divu že mě tohle přepálený drámo emocně spolehlivě minulo. Synopse a tvůrčí tým slibujou jízdu, která se dle ohlasů u většiny lidí dostavila, já ale bohužel odcházim s prázdnou. ()

Mamlas

Mohlo to být dobré krimi lehce obalené drámíčkem. Bohužel 3/4 stopáže okupovaly zdlouhavé rodinné scény, protivné hádavé dialogy, prostoje a otravná rodinná linka s dětičkama. (43%) ()

LubosD

Chtělo by to trochu víc akce / napětí. Přeskakování v čase bylo sice zajímavé, ale řekl bych, že se to celé dalo udělat o něco lépe. ()

Dee_One

Jo. jo... "May you be in heaven half an hour before the devil knows you're dead". Vyborny Philip Seymour Hoffman, dobry Ethan Hawke i vsichni ostatni... do jednoho jim to verim, vyborne herecke vykony. Trochu me unavovaly neustale skoky v deji ze zacatku filmu, cele to mozna mohlo byt trochu min roztahane, nicmene za skouknuti urcite stoji. ()

Miloško

Originálna kriminálka,natočená zaujímavým komorným sposobom z neskutočne uveriteľným podaním E.Hawka a ďalšími skvelým hercami (DVD,20.07.2008) ()

LuckyK

Docela černočerné "rodinné" drama podané vcelku reálně z dnešní Ameriky, ale nepřišli mi to zase tak úderné a střídáníní časových rovin spíše rušilo a ředilo děj, který byl tak zbytečně zpomalený. ()

Blazis34

Dalo by se říct skoro až psychodrama. Sidney Lumet napsal opravdu pěkný zamotaný a hlavně originální scénář, který se vlastně točí jenom kolem jedné rodiny. V tomto díle je problematika jasná, kvůli penězům udělají lidé takřka všechno a neváhaj i zabíjet. Chválim atmosféru filmu a herecké výkony všech hlavních postav. ()

bobin

Do poloviny filmu stálé dějové vracečky - to mě unavovalo . Ale vzápětí má všechno logiku. A krutou zápletku. Stojí za to se podívat .Motivace mamonu nás přece tlačí všechy ! ()

Immort4lek

Od filmu jsem nic moc nečekal, o to víc jsem byl mile překvapený. Zde je vidět, že jak jde o prachy, človek je schopný udělat vše. Dokonce i to, co by ani ti nejbližši od Vás nečekali. Podle mě velice zvládnutý film, Sidney Lumet to prostě umí. Výborný Hoffman a excelující Ethan Hawke tomu dali pořádnou šťávu. Tento film řadím mezi mé TOP. ()

mgerlich

Sorry, ale fakt zlé... Žádné tempo, televizní look a přehrávající herecká elita (jak někdo může chválit Hawkeho?)... Vykonstruovanost děje mi tolik nevadí ale to spolu s hezkou hudbou a Marisou Tomei nic nezachrání... Dám 3* jen proto, že jsem to neviděl v originále a tak si to alibisticky svádím na (opravdu strašlivý) dabing. ()

Dextwer

Velmi povedený thriller, který nám ukazuje, kam až touha po penězích může lidi zavést. Dobře natočené, kde se střídají pohledy na situaci různých postav plus pohledy z různých časových horizontů. V tomhle filmu se mi nejvíc libil výkon Philipa Seymoura Hoffmana. Zajímavosti: * Název filmu byl převzat z irského přípitku, jehož celé znění je: "May you have food and raiment, a soft pillow for your head; may you be 40 years in heaven, before the devil knows you're dead." * Philip Seymour Hoffman i Ethan Hawke byli už léta přáteli Marisy Tomei. Moje hodnocení: 70 % ()