Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

• USA Before the Devil Knows You're Dead (více)

Bratři Andy (Philip Seymour Hoffman) a Hank (Ethan Hawke) mají problém – tíživý nedostatek financí. Jeden si užíval, ale za cenu daňových úniků, na které mu právě přišel auditor. Druhý nemá práci a tím pádem ani peníze na výživné pro své dítě a svojí bývalou ženu. Aby se z toho dostali ven, napadl Andyho tak trochu zvrácený nápad, jehož realizací je pověřen Hank. Rozhodnou se vyloupit klenotnictví svých rodičů. Věci se ovšem vymknou kontrole a místo lupu se oba dostanou do ještě šílenějších situací, než si kdy dokázali představit. Při loupeži totiž byla zavražděna jejich matka a otec se sám pouští do pátrání po vrazích.
Sex, násilí, rodina. S tímto podtitulem film vyrazil do amerických kin a po světových festivalech. Atmosféra filmu je velmi temná. Andy a Hank se sice chovají jako malé vystrašené děti, ale jejich počínání má příliš radikální důsledky. Kolotoč zabíjení, který rozběhnou díky své neschopnosti normálně fungovat, je pak žene až na samou hranu společensky únosného chování a trest na sebe nenechá dlouho čekat. Jasný, účinný a chytře vymyšlený plán jak rychle přijít k penězům se tak pro oba stává noční můrou. (oficiální text distributora)

Remedy

Něco z Tarantina i trochu něco z Iñárritua v sobě nese toto kriminální drama, jež opět předkládá věčnou otázku o vině a trestu. Znamenitě je zde zachycena analýza vztahů mezi otcem a synem, ale také vztah mezi oběma bratry, ve kterém na jedné straně figuruje manipulace a na straně druhé bezmoc a neschopnost vystoupit ze stínu toho druhého. V době natáčení třiaosmdesátiletý Sidney Lumet dokazuje, že má stále co říci a ačkoli všechny složky filmu ukazují, že to je režisér ze staré školy, v tomto případě a u takovéhoto námětu je to spíše ku prospěchu věci :))) 80% ()

Maq

Sidney Lumet během své sáhodlouhé kariéry proslul jako sociální analytik, svého druhu kronikář Ameriky. V osmdesátých a devadesátých letech se mu tolik nedařilo. To co mapoval dvě dekády předtím, mezitím přineslo své plody a Lumet se stal anachronismem: společnost vplula do nynější pažravé otupělosti a Lumet z té amorfní hmoty nedokázal vytáhnout krystalická témata. Až na závěr života se mu to zase jednou podařilo, a uvážíme-li radikální změnu metody, je to obdivuhodný výkon. --- Tenhle film je samozřejmě možné vnímat jako příběh životní katastrofy několika jedinců, člověku přijdou na mysl některá díla bratří Coenů. Já však Lumeta podezřívám (nepochybně tím na něj přenáším svoje vlastní přístupy), že ani na stará kolena nechtěl vyprávět jenom příběh nějakého Tydlitáta, který zakopl o kábl a rozbil si držku. Tady bych si pomohl přirovnáním k Mendesově American Beauty. Rodinné drama s kriminální zápletkou? Ani náhodou! Je to umělecká reflexe důležitých znaků doby. Důležitých proto, že jsou obecné. --- Jsou snad ti dva bratři něčím jedineční? Rozhodně ne. Jsou vzorovými představiteli oné "amorfní hmoty", již jsem výše zmínil. Jsou úplně prázdní a zbyteční, celé jejich životy a myšlení se točí kolem otázky jak dát dokopy peníze na svoji spotřebu. Spotřebu ovšem mizernou, čímž nemyslím kvantitu, nýbrž kvalitu. Lidé bez mravních hodnot nedokáží ani konzumovat nic dobrého. --- Takové životy jsou dnešní normou. Lumet si pro ten obraz zvolil dva nešťastníky, jejichž spotřeba chronicky překračovala jejich příjmy. Tento fakt spustil sled událostí, ve kterých dokonale předvedli nedostatek mužnosti a charakteru. A tímto obrazem se Lumet rozloučil s filmovou tvorbou a posléze i s tímto světem. Myslím, že ho udusil polštářem... ()

topi

Jakým způsobem se může zvrtnout loupež klenotnictví. Co se potom začne odehrávat je výborné psycho drama, které se odvíjí v závratném tempu a kde se všechno začíná stále více a více bortit. Obtloustlej Hoffman je geniální, (obrovská škoda, že zemřel tak brzy, ten by ještě dokázal hodně), Hawke je správně připosranej a Marisa Tomei je vyjímečně krásná žena. Nejen tahle trojice, ale i další postavy vám nedají vydechnout až do zatraceně nečekaného finále. Carter Burvell se opět vytáhl a jeho hudba je sakramentsky uhrančivá. Labutí píseň Sidneyho Lumeta se povedla dokonale a jen utvrdila, že to byl jeden z těch režisérských talentů, na které se nezapomíná. ()

PAGE

Ethan Hawke už dávno nemusí, alespoň mě ne, dokazovat jak dobrým je hercem, ovšem "losera" jakého zahrál v tomto filmu jsem už dlouho v žádném filmu neviděl. Naprosto fenomenální výkon! Co říci k filmu? Hodil mě lehce do depky, ale podle toho, už na sobě za ta léta, co se zajímám o film poznám, že mi (cosi?) dal. Tedy ne že bych chtěl udělat klenotnictví svých rodičů, po tomto filmu už vůbec ne, ale námět pro film je to zatraceně dobrý a myslím, že režisér za vydatné pomoci herecké extratřídy, z tohoto námětu dostal maximum. Dávám 5 hvězdiček. ()

YURAyura

10/10 Sidney si sve scenare zkratka vybira moc dobre a to same se da rict taky o hercich. Sviznou zapletku pekny konec jen korunuje. Skoro mi to prijde jako tolik prevarena nalepka "film podle skutecne udalosti" ;]] - co se ma potento, to se daky stane a na postraneho i hajzl spadne. Good show! ()

Duotone28

Perfektny P.Hoffman s tak tiez o nic menej hustym filmovym bratom Ethanom Hawkom...s excelentnym scenarom...a super kamerou. Kludne by dal tomuto filmu nazov "Vsetko Sa Posralo" a fatk..uz viac to asi ani neslo...odporucam zhliadnut!! Pre mna za 5ku,nazdar ()

reqiuem

pořádně depresivní film po kterým si od podobných filmů budu muset dát pauzu (ze bych byl stejnej slaboch jako Hank? :-D)..příběh který ukazuje jak se rozhodně řešit problémy nemaj a jak je lepší je radši vůbec nevytvářet..nejdřív se řeší způsobem, který je ještě únosný a člověk doufá, že se tak všechno spraví, ale ono se to podělá a najednou je v ještě větším průseru než před tím..tak je řeší zase,ale ono se to zas nepovede..a jak tak postupuje dál a dál, tak zjistí, že klesl úplně na to nejhorší dno a proto aby se vyšplhal zas nahoru, je schopný udělat cokoliv...bohužel kolik takových filmů s podobným námětem jsme už vlastně viděli? jinak by byly 4* ..6/10 ()

Aiax

Tohle na mě nefungovalo, takový režisér, takoví herci a stejně mi připadalo, že film je přes všechnu svoji sofistikovanou fasádu asi stejně rafinovaný jako kladivo. Nuda, šeď, utahanost, neoriginalita, kdo nemá nakoukány tuny podobných filmů, možná zaplesá, ostatní se asi ani nebudou obtěžovat až do konce. ()

FilmFan24

Tuctová zápletka v netuctovém zpracování režijního veterána S. Lumeta se opírá hlavně o herecké výkony ústřední dvojice bratrů ( E.Hawke a P.S.Hoffman), kteří zoufale potřebují peníze ( kdo dneska ne) a jsou ochotni vykrást rodinné klenotnictví...Nic ale nevychází podle plánu. Herecky zdárně sekundují Albert Finney a Marisa Tomei. Vše doplňuje zajímavá hudba Cartera Burwella a zajímavý střih Toma Swartwouta, kde vracení se v čase zvyšuje napětí... ()

salalala

Sidney Lumet je stará škola a podle toho film vypadá. Nedivím se hodnocení lehce nad sedmdesát, protože tyhle filmy už se dneska netočí. Relativně pomalé a nikam nespěchající drama se nezabývá ani tolik dějem, jako spíše jeho dopadem na zúčastněné. Výborně propracovaná studie aktérů jednoho zpackaného činu. Lumet ví, co dělá a proto vsází na vynikající herce, kterým jednoznačně vévodí trio Hoffman (brilantní slizoun, ten člověk nepotřebuje dialogy k tomu, aby hrál), Hawke (asi životní role, lehce zbabělého člověka zahrál skvěle a je uvěřitelný) a Finney. Samozřejmě, že ten film má slabší scénář, místy složitější a zbytečný střídání časových rovin, ale Lumet je jistota. Depresivní atmosféra od začátku do konce, skvělá kamera a jistá režie tenhle film drží. Pro mě solidní zábava, do které s chutí půjdu za nějaký čas znovu. Škoda, že se nedozvíme, jak dopadl Ethan Hawke :(. 75% ()

Hamaradža

Nesmierne smutná, naturalistická a formou ani obsahom prekvapivo nie veľmi hollywoodska dráma o ľuďoch, ktorí sa tak dlho sebecky hrali s ohňom, až zhoreli na najjemnejší popol. ()

grogodil

Bez šťipky nadhľadu, bez náznaku vtipu, bez čohokoľvek, čo by vám nejak odľahčilo z toho nepríjemného pocitu, ktorý celý čas sledovania tohoto pomaly, no nie nezáživne (zaujímave hranie sa s časovými rovinami) odrozprávaného filmu máte. Tak chutne nechutný, dusný a smutný film sa len tak nevidí.... ()

Skip

V podstatě banální (pouze ve filmech!) záležitost podaná způsobem, který je ne-li originální, tak určitě velmi zajímavý a netradiční. Sidney Lumet ukázal, že režírovat rozhodně nezapomněl ani po osmdesátce. Je mi jasné, že mnozí budou tento film hodnotit vysoko a nedivím se tomu. Já měl ale problém s hereckými výkony. Nemám totiž rád takové to nervní a hysterické herectví, jaké se zde předvádělo. Zejména Ethan Hawke mi vyloženě lezl na nervy. Ale jak říkám, je to pouze můj pohled a mnozí to uvidí spíš v tom lepším světle. ()

radektejkal

Poslední film slavného Sidneyho Lumeta (ať už se na něm podílel jakkoli) není z žánru filmů, které vyhledávám, tj. na které se rád dívám. Detektivka, která ve formě "puzzle" měla vykreslit charaktery pachatelů, se aplikovala pouze na muže - přestože ženy hrály jako obvykle rozhodujcí roli -, a to ještě jen dílem. Výborně se to podařilo u mladšího Hanka, méně u staršího Andyho a ještě méně u otce, jehož vrcholná synovražda byla jen zytečným a marným gestem, byť pro obdivovatele tototo filmu asi třešnička na dortu. Přesto obsahuje jeden obraz, který se mi výjimečně líbil. Odehrával se v Andyho bytě, naprosto neosobním, zařízeném nějakým módním návrhářem. Andy si uvědomuje, že z tohoto prostředí (v širším smyslu) vypadl a nikdy se už do něj nevrátí. V zamyšlení pomalu sype kamínky ze skleněné misky na skleněnou desku stolu... Hank naopak vězí ve třech nefunkčních rodinných vazbách (rodiče, bratr, rozvedené manželství), které není schopen rozetnout. Jeho chování je proto pochopitelné - a mistrovsky předvedené; doufejme, že jeho poslední útěk byl definitivní: než policie zjistí, že není mrtvej... Třetí věcí, které jsem si ve filmu všímal byla lingvistika, jazyk, zde pouze promluva, která naplňuje hypotézu Gillese Deleuze, že jazyk je v první řadě performační záležitost (s minimální komunikací a předáváním jen těch informací, které jsou k provení úkonu nezbytně nutné. Tedy: udělej tohle, takhle, a přitom se vyhni tomuhle. ()

Fanucci

P.S. Hoffman je geniální herec. Opět se to v tomto filmu potvrdilo. Příběh a jeho "flashbackové" zpracování se mi zamlouval (režisér a střihač svoji úlohu zvládly skvěle - příběh dává vždy smysl, scény do sebe zapadají a mají spád). Brutální plán jednoho z bratrů a jeho následky dávají nahlédnout do fungování jedné rodiny a odkrývá staré křivdy a charaktery. Právě Hoffmannova postava je nejkomplexnější, nejzajímavější a nejlépe zahraná...Možná proto, že dostává nejvíce prostoru. Pěkná, ale depresivní podávaná... ()

Sheldra

Po herecké i režisérské stránce nemám výhrad, ale film na mě působil jaksi odtažitě. Ani příběh není nijak závratně originální - od začátku je jasné, že je to průser, který asi neskončí právě nejlíp (to není spoiler, to vám dojde hned na začátku). Nicméně díky správně depresivní atmosféře a fantastickému Hoffmanovi tenhle kousek z hlavy nedostanete. ()

Frenegonda

tenhle film je jako kdyz se rozrizne vred... hnis a zapach...a kdyz to skonci tak se vam jen ulevi. Je to proste hnus. Bilym tlustym hnusnym zadkem na zacatku to cely zacalo ... a myslim ze to presne mel byt ten spravnej impuls to cely vypnout a nekazit si odpoledne... ()

fallangell

Když je Vám 82 let a zjistíte, že natočíte absolutně nudný thriller, tak ho určitě nezachraní to, že ho rozstříháte a promixujete. Ne, je to pořád stejná nuda, jen se musíte víc soustředit. ()