Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Thriller

USA, 1962, 105 min

Scorsese se (opět) může schovat. Mys hrůzy sice nenabídne na konci katarzi v podobě krvavé pomsty, na kterou jsme zvyklí z novodobých krváků, ale přesto dýmá dusnem a vlhkem agrese, strachu a odporu. Celkový dojem místy kazí snad jen dotěrná, příliš doslovná hudba. Jakmile ale nastane ticho, ze tmy začínají vylézat démoni. Pomalu gradující, krásně zvládnutá atmosféra zahaluje scénu, na které se utkávají dva titáni - archetypální správňák Gregory Peck versus animální, degenerovaný antagonista Robert Mitchum. Jak bylo napsáno na jiném místě - De Niro hraje zkaženého hajzla, Mitchum JE zkažený hajzl. Na svou dobu vzniku nečekané syrový a krutý film, temný a zneklidňující jako noc na floridské bažině.(21.11.2011)

Při vší úctě - nevím nevím, jestli by zvažovaný Alfred Hitchcock tento snímek natočil lépe, než méně známý, ovšem úspěšný režisér J. Lee Thompson (např. Děla z Navarone, Mackennovo zlato), který zde udržuje napětí snad v úplně každé vteřině a film se mu opravdu povedl. Gregory Peck (Bowden) a Robert Mitchum (Cady) jsou vynikající, hudba Bernarda Herrmanna mrazivá a celý tento černobílý klenot dýchá zvláštní atmosférou, kterou jsem však dokázal vstřebat a ocenit až na několikáté zhlédnutí. Ovšem o to radši si dnes tento film pouštím. Líbí se mi především vykreslení postavy advokáta Bowdena, který se postupem času - v nervydrásající hře - mění z poctivého a slušného občana, v osobu Cadymu ne nepodobnou.(17.11.2009)

,,...AJ TAK SI SA ONESKORIL O DESAŤ MINÚT." ,,JE CHYBA UČIŤ ŽENY VYZNAŤ SA V HODINÁCH." __ O pôvodnom ,,Mys hrôzy" viem odkedy som pred rokmi videl jeho remake pod zručným Scorseseho vedením, no napriek môjmu záujmu som si z rôznych príčin k nemu dlho nevedel nájsť cestu. V istých smeroch ide o pomerne priamočiare dielo oproti ktorému je verzia z roku 1991 nakrútená o čosi dráždivejšie s lepšie prepracovaným scenárom. Robert Mitchum je absolútne diabolský a vo viacerých ohľadoch ešte lepší než De Niro. V danej dobe by som si v jeho úlohe ešte dokázal predstaviť Kirka Douglasa. Sugestívne mrazivý soundtrack, v ktorom Bernard Herrmann použil známe prvé štyri tóny z Beethovenovej ,,Osudovej" zahrané pospiatky, patrí medzi tie vrcholné počiny, ktorými si tento skladateľ zaistil nesmrteľnosť na poli filmovej hudby. (518. hodnotenie, 60. komentár k filmu)(24.9.2016)

Horší než pozdější Scorseseho remake, pokud jde o napětí a režii. Srovnatelné s remakem co do hereckých výkonů, mám rád Roberta Mitchuma i Gregory Pecka, stejně jako Roberta De Niro, Nicka Nolta a Jessicu Lange. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=73lZPln-A2I(26.12.2010)

"Myslel jste, že se vzepřu prohlídce se striptýzem?" Chudák Max Cady. On je sice tak trochu násilník, provokatér a šmírák, ale mě se rozhodně líbil víc než ctihodný právník Bowden, který zneužívá styků u policie, ohýbá zákon a ještě by chudáka delikventa připravil o občanská práva. No fuj! Já to samozřejmě trošku přeháním, ale v době, kdy stalking nebyl trestný, v tom Cady kličkoval znamenitě. Proto mě dost mrzí, že plně nevyužil svého za mřížemi získaného právní vzdělání, protože pak by ta pohádka mohla být o něčem jiném než o tom hodném, který chrání rodinu a o tom zlém, který si žádnou rodinu nezaslouží.(13.5.2017)

• - Max Cady (Robert Mitchum) byl zařazen Americkým filmovým institutem v žebříčku nejzápornějších postav amerického filmu na 28. pozici. (TheDude)

• - Natáčelo se ve státech Kalifornie a Georgie (USA). (Varan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. dubna 1962 v Miami. (Varan)