Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Thriller

USA, 1962, 105 min

Ve srovnání s ryze podprůměrným Scorseseho remakem z roku 1991 je tento film o třídu lepší. Mnohem méně nesmyslů i přehnaných situací. Bohužel Robert de Niro i Nick Nolte mi předchozí film dost znechutili, proto ani za tento plný počet nedám. Cape Fear režiséra Thompsona se mi líbil celý, včetně konce. Ale měla jsem zvolit opačné pořadí.(12.2.2014)

V souboji se Scorseseho remakem plichta. Oba filmy jsou velice dobré. Novější verze je (samozřejmě) režisérsky nápaditější, jistá dějová naivita však víc sluší téhle z roku 62. Herecké obsazení také přinejmenším srovnatelné: Mitchum je minimálně stejně dobrý jako De Niro (mně se dokonce zdál ještě lepší, jeho postava má v sobě víc zla utajeného, než vystaveného na odiv, jako je tomu v novější verzi se - symbolicky - markantně potetovaným Cadym), starší verze má výhodu v Peckovi, novější v Jessice Lange. Jak jsem již říkal, spravedlivá plichta, již symbolicky stvrzuje Hermannova hudba, kterou v hojné míře použil Elmer Bernstein do Scorseseho verze.(16.11.2013)

Tento zvolna zapomínaný film na mně zapůsobil o hodně víc než známý Scorseseho remake. Zčásti proto, že image Gregoryho Pecka jednoduše, bez dlouhého přesvědčování určila, že on je náš klaďas. :o) Zčásti proto, že Robert Mitchum ve mně budil mnohem tísnivější pocity než Robert DeNiro. Asi tak - z De Nira v remaku jsem měl pocit, že je záporný jen v tom daném případě, z touhy po pomstě; a že za jiných okolností by to mohl být docela sympaťák. Robert Mitchum je záludnější, nevyzpytatelnější. Člověk, o němž nemůžete s jistotou říct, co udělá v příští minutě. Tohle trefné obsazení maže i jeden frapantní přehmat - totiž že představitelka Peckovy nezletilé dcerušky je viditelně dospělá. Ty panenkovské šatičky jsou jí v delikátních partiích povážlivě těsné. ;o) 80%(26.2.2007)

Thriller z 60. let minulého století s charismatickými herci jako jsou Gregory Peck a Robert Mitchum už automaticky musí dopadnout dobře (a co teprve, když se do remaku pustí Martin Scorsese, ale nepředbíhejme). Mys Hrůzy je pěkná hra charakterů, doprovázena skvělým hudebním motivem Bernarda Hermanna. S tímhle filmem určitě neuděláte chybu.(10.7.2011)

"Myslel jste, že se vzepřu prohlídce se striptýzem?" Chudák Max Cady. On je sice tak trochu násilník, provokatér a šmírák, ale mě se rozhodně líbil víc než ctihodný právník Bowden, který zneužívá styků u policie, ohýbá zákon a ještě by chudáka delikventa připravil o občanská práva. No fuj! Já to samozřejmě trošku přeháním, ale v době, kdy stalking nebyl trestný, v tom Cady kličkoval znamenitě. Proto mě dost mrzí, že plně nevyužil svého za mřížemi získaného právní vzdělání, protože pak by ta pohádka mohla být o něčem jiném než o tom hodném, který chrání rodinu a o tom zlém, který si žádnou rodinu nezaslouží.(13.5.2017)

• - Natáčelo se ve státech Kalifornie a Georgie (USA). (Varan)

• - Scénář byl původně napsán pro Alfreda Hitchcocka, ten však režii odmítl. (Rocky62)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. dubna 1962 v Miami. (Varan)