Mys hrůzy

• slovenský

Mys hrôzy

Thriller

USA, 1962, 105 min

Veľmi pôsobivý thriller, do bodky rovnako účelový ako jeho neskorší remake z roku 1991 Mys hrôzy od Martina Scorseseho. Takže okrem dokonalo vybudovanej hutnej atmosféry, tu hlavne exceluje dvojica Gregory Peck a Robert Mitchum. /90%/(21.5.2010)

Vcelku slusnej thriller, ale v porovnani se Scorseseho remakem nema sanci obstat. Zadna poradna buzerace se nekona, spis je to skutecne jen takova "valka nervu", jak zminuje jedna postava ve filmu, nicmene je film misty docela napinavej a nenudi. Gregory Peck i Robert Mitchum jsou v pohode, obcas jednaj krapet nelogicky a obcas by se mohli vic vzit do role, ale vicemene si nemam na co stezovat. Misty mi lezla na nervy urvana hudba. Kvalitni film, kterej ale v podstate nema co nabidnout.(12.2.2007)

Ve srovnání s ryze podprůměrným Scorseseho remakem z roku 1991 je tento film o třídu lepší. Mnohem méně nesmyslů i přehnaných situací. Bohužel Robert de Niro i Nick Nolte mi předchozí film dost znechutili, proto ani za tento plný počet nedám. Cape Fear režiséra Thompsona se mi líbil celý, včetně konce. Ale měla jsem zvolit opačné pořadí.(12.2.2014)

Přestože originál hodnotím čtyřmi hvězdičkami stejně jako remake, tento černobílý snímek mě chytnul mnohem víc. Lepší atmosféra, větší napětí a narozdíl od místy utahaného remaku to mělo i větší spád. Dalším plusem byli herci. Zatímco Scorseseho film stál de facto pouze na geniálním De Nirovi a rodinka, kterou obtěžoval byla poměrně dost nesympatická a nezajímavá, zde máme fantastického psychopata Mitchuma, který si s Robertem v ničem nezadá a proti němu charismatického Pecka, který je narozdíl od Nolteho velkej sympaťák a skvělej herec. Taktéž jeho manželka a dcera byly lépe obsazené. Zkrátka a jednoduše tento černobílý originál vede ve všem.(8.3.2012)

Dva urostlí muži proti sobě v boji o život - Robert Mitchum a Gregory Peck. Jeden na straně zla, druhý na straně zákona, tedy (ad hoc) dobra čili tak, jak by to mělo ve skutečnosti být a fungovat. Atmosféra v tomto snímku pomalu houstne a je čím dál tím více jasnější, že finální konfrontaci a měření sil se nelze vyhnout, takže původní válka nervů se mění ve skutečný souboj na život a na smrt. To vše podporuje vynikající hudba a také naaranžování scén. Nelze však opomenout také vynikající herecké výkony ústřední dvojice, ale také potěšující Telly Savalas a Martin Balsam, kteří mají o něco méně prostoru. Herečce Lori Martin, jež ztvárnila dceru Sama Bowdena, bylo v době natáčení 15 let, ale to uvádím spíš jako zajímavost (protože zde zatím není uvedena). Stejně ses zpozdil o deset minut. - Je chyba učit ženy vyznat se v hodinách. :)(29.1.2012)

• - Scénář byl původně napsán pro Alfreda Hitchcocka, ten však režii odmítl. (Rocky62)

• - Natáčelo se ve státech Kalifornie a Georgie (USA). (Varan)

• - Celosvětová premiéra proběhla 12. dubna 1962 v Miami. (Varan)