Nechvalně proslulý Josef Jelínek, zvaný Harry, se do povědomí české prvorepublikové veřejnosti zapsal oslnivou dráhou podvodníka mezinárodního formátu. Exkluzivní obchod (podvod) s prodejem hradu Karlštejn mu tehdy vynesl třicet tisíc dolarů v podobě zálohy na odprodej „jeho“ hradu. V tomto filmu však nejde o rekonstrukci případu na základě historických skutečností. Základní fakta jen posloužila autoru G. Oplustilovi jako námět komedie, kterou pro televizi v roce 1981 natočil režisér V. Hrubín. Píše se rok 1946 a příběh nás zavádí do jednoho výtečného baru mezi postavy pražské galerky. Profesionální podvodník, všeobecně nazývaný „Inženýr“ (O. Kaiser), se vsadí s kapsářem Franzem (J. Lábus), že bohatému Američanovi (A. Januš), který je momentálně v Praze, prodá hrad Karlštejn… (Česká televize)

mira007

Zápletka téměř hodna hollywoodu, herecké výkony supr, ale je vidět, že to je televizní film s nižším rozpočtem a dneska se na to moc nedá koukat, protože je to točené asi televizní kamerou takže to je v kvalitě přenosu Závodu míru. ()

mh.mail

50% - Když jsem to viděl tenkrát poprvé jako dítě, tak se mi to líbilo. Pak před pár lety mi to přišlo dost nudné. No a včera jsem se na to podíval znovu a docela jsem se u toho pobavil a odreagoval. Asi hodně záleží na momentální náladě. Je to takový o dost slabší pokus o komedii typu Podraz. ()

Hopkins

já tuhle komedii moc miluju, až tedy na pár postav , které se mi moc do této komedie nehodili . Ale každopádně nápad prodat karlštejn za každou cenu se vyplatil škoda jen že tento film není častěji vidět v televizi. ()

Lyžař

No musím uznat, že Velká sázka o malé pivo není úplně k zahození. Ač prvních několik desítek minut není zrovna akčních. Ale čeho není dost zkraje, toho je dost ke konci. Prodat Karlštejn, tomu říkám obchod. A ono to dřív vlastně možná bylo možné. Dnes už každý obchod........ale to odbočuju. Až na zbytečné hudební vsuvky, které mohly být využity daleko lepším způsobem, se jedná o docela příjemnou záležitost s hned několika úsměvnými scénami. Režie: ***; Hudba: ***; Herci: ***; Scénář: **** ()

MickeyStuma

Televizní komedie, která se tváří vážně a je odvyprávěna estrádně. Kombinace zvláštní, ale nezajímavá. Nefunguje to jako komedie, ani jako drama. Písně vytváří rušivý dojem, což nepřidává na údajné zábavnosti. Příběh je inspirován skutečnou událostí, ale pozor, není mu věrný. Studiovost snímku je hodně viditelná, takže vizuální dojem je spíše divadelní. Herecké výkony našich předních herců jsou vcelku dobré. Zajímavý námět nebyl zcela využit, což je škoda. Mohl to být daleko lepší biják, byť televizní. ()

septic

"Jak dělala? Vždyť mám modrou krev, ty hňupe." Perfektní Kaiser s jedním obočím, supr hudba. Celkově velká spokojenost ()

gombarix

70 %, krouh dolů za zbytné písničky. A Šplechtová sice pěkná, ale čerstvou osmnáctku jí člověk fakt nevěří. ()

Schlierkamp

Nenáročná odpočinková komedie o českých podvodnících, kteří chtějí prodat bohatému Američanovi Karlštejn. Trojce O. Kaiser, J. Císler a J. Lábus je tradičně vynikající, zejména O. Kaiser s jeho magickým obočím a jeho hrou na aristokrata je nezapomenutelný. Velmi mě potěšilo obsazení mých oblíbených herců menších rolí : J. Líra, V. Hrubého a V. Kotvy. Druhá polovina filmu je poněkud těžkopádná a konec nepříliš chytře vymyšlený, avšak za výkony Kaisera s Císlerem dávám 3 hvězdy. ()

Inozuka

Normalizační paskvil sázící na obsazení tehdy populárních komiků, kteří zde ale bohužel do jednoho mohutně přehrávají. Jediný, kdo obstojí, je cynický Jiří Císler, který mě svým chraplákem vždy dostal .... Jinak hrůza a je škoda, že tuhle látku poválečných hochštaplerů a osudů Harryho Jelínka nenatočil / nenapsal někdo lepší než duo Hrubín a Oplustil. ()

IronRocky

pohodovej film na nedělní odpoledne. Skvělý herci a to hlavně Kaiser, Lábus, Císler a Štekl. Jinak ostatní herci jsou taky velmi dobří. ()

ForGump

Nepříliš vtipná komedie, kde stojí za zmínku snad pouze přítomnost dvojice Kaiser - Lábus a ono Kaiserovo obočí. Zápletka je neduvtipná a víceméně nudná. Nehledě na docela zbytečně dlouhou stopaž. Myslím, že hodinka by stačila. Takhle pohromadě je to tak 35%. ()

ANTYCHRYST

Olda jako inženýr je perfektní..a roli aristokrata bych mu sežral i s navijakem.. :) 70% to že to je dle skutečnosti..jen ukazuje jak je člověk český vychytralý :) ()

PaRi

Já bych řekl, že dostat to do rukou dobrý režisér mohlo to být zcela nadprůměrné dílo. Takhle z toho je podprůměr se značně přehrávajícím Kaiserem, Lábusem, Císlerem a dalšími, kterým dal pan režisér zřejmě pokyn: no scénář máte, tak to nějak zahrajte po svém a pak se to sestřihá - jo a pane kameramane, hlavně hodně prostřihů a když něco nevyjde máme ještě písničky ty to jistějí. ()

Ex_Machina

S kamarátom, jeho ženou a ešte jedným známym sme dostali skvelý nápad. Predáme Trenčiansky hrad. Potrebujeme už iba bohatého kupca z Ameriky alebo Orientu čo sa tu nevedia orientovať. Nechám si zrásť obočie, hodím sa do fraku a aristokratického dediča zahrám ľavou zadnou. Zabezpečiť komparz okolo predaja už bude iba čerešnička na torte. Otázka dňa však znie. Za koľko? Myslím, že 20 – 30 miliónov Euro by mohlo znieť dôveryhodne na rýchle sa ulakomenie pána kupujúceho na tento kšeft storočia. A nakoniec budem trvať na tom malom pive. Kľudne aj z plastového pohára. ()