Reklama

Reklama

Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)
  • angličtina The Conquest of the North Pole (neoficiální název)
všechny plakáty

Obsahy(1)

Spolek pražských otužilců v čele s Čechem Karlem Němcem udělá všechno proto, aby dorazili jako první Češi na Severní pól. Odolají trudomyslnosti i natvrdlosti Varla Frištenského a na pokraji smrti mrazem, na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vysílením mohou zvolat své vítězné „stálo to za to“, a navždy tak zapsat datum 5. dubna 1909 do análů české historie. (sator)

(více)

Recenze (4)

sator 

všechny recenze uživatele

Spolek pražských otužilců v čele s Čechem Karlem Němcem udělají všechno proto, aby dorazili jako první Češi na Severní pól. Odolají trudomyslnosti i natvrdlosti Varla Frištenského a na pokraji smrti mrazem, na pokraji smrti hladem, na pokraji smrti vysílením, mohou zvolat své vítězné stálo to za to, a navždy tak zapsat datum 5. dubna 1909 do análů české historie. ()

Reklama

IvoP

všechny recenze uživatele

Hodně diváků (i mně) by zajímalo, jak by vynikl Jaroslav Vozáb v roli lékárníka Šofra. Úplně nejdřív v této roli s Petrem Bruknerem alternoval Miloň Čepelka, zatímco Jaroslav Vozáb alternoval s Pavlem Vondruškou v roli amerického Čecha. Jenomže Miloni Čepelkovi se hra moc nelíbila, tak se role lékárníka vzdal a tak se v ní střídal Petr Brukner s Jaroslavem Vozábem, zatímco amerického Čecha začal místo Jaroslava Vozába hrát Genadij Rumlena. Po smrti Jaroslava Vozába si na nějakou dobu vzal Miloň Čepelka zpět. Seminář je zvláštní též tím, že v něm účinkují  rovnou dva představitelé lékárníka Šofra, tedy Miloň Čepelka i Jaroslav Vozáb (že by pokus o "Vojtěch Šofr stereo"), oba představitelé učitele Poustky (Zdeněk Svěrák i Jaroslav Weigel), ale nebyl přítomen ani Ladislav Smoljak, ani Jan Hraběta (představitelé Frištenského). ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Další nádherná rarita s Janem Kašparem v roli náčelníka. Jinak se obsazení ve hře neliší (pouze Berana zde skvěle - a lépe než Rumlena - hraje Vondruška). To seminář je mnohem pestřejší, vystřídá se v něm mnohem více herců a například za rekonstrukci Přetrženého dítěte je zde zodpovědný Vozáb. 100%. ()

Zajímavosti (3)

  • Jde o jediný videozáznam představení, ve kterém vystoupil Jan Kašpar ještě na nohou. (TomasSlach)
  • V závěru hry řekne americký Čech (Pavel Vondruška), když cituje slova profesa McDonalda, že: „Naše vlast již nebude úpět pod Rakouskem a ty vrátíš domů.“ To je, ale špatně, poněvadž profesor McDonald není Čech, ale Američan. Na novém záznamu z roku 2006 již americký Čech správně říká: „Tvá vlast již nebude úpět pod Rakouskem a ty vrátíš domů.“ (mnaucz)

Reklama

Reklama