Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historický filmový epos natočený podle románu Tke Killer Angels (Andělé zabíjáci) Michaela Shaary. Děj se soustředí na několik hlavních postav a líčí jednu z klíčových bitev války Severu proti Jihu, k níž došlo v červenci roku 1863 u pensylvánského městečka Gettysburg. Film byl natočen v Gettysburském národním vojenském parku (Gettysburg National Military Park) pro kabelovou televizi Turner's TNT. Představitel plukovníka Chamberlaina, Jeff Daniels, byl nominován na Oscara za nejlepší vedlejší herecký výkon. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

gogo76 

všechny recenze uživatele

Veľkolepý výpravný film z obdobia vojny Severu proti Juhu, ktorý sa snaží podať najkrvavejšiu bitku, aká sa odohrala na pôde terajšej USA čo najpresnejšie. Musím oceniť hlavne režisérovu snahu o nestrannosť. Skutočne celý film striedavo sledujeme osudy generálov i bežných vojakov na obidvoch stranách a nedá sa povedať, že by sa film venoval viac tej či onej strane. Herecké výkony všetkých zúčastnených sú výborné, ale najviac pozornosti na seba strháva Jeff Daniels, najmä v scéne odrážania nekonečných južanských útokov na kopci. Ako čierny humor pôsobí následná "odmena" od velenia v podobe stráženia najmenej pravdepodobného miesta pre ďalší útok... A čo čert nechcel, hádajte kde južania zaútočili... Na obidvoch stranách sme svedkami príbehov, ktoré hovoria o kamarátoch na opačnej strane a nezmyselnosti toho všetkého. Je to smutné, je to presvedčivé a navyše sa to skutočne stalo. Táto krvavá bitka si vyžiadala 53 000 obetí. Nič lepšie som zatiaľ na túto tému nevidel. Skvelý film. Už by sa patrilo konečne vydať DVD. 100%. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

V rámci možností historicky přesný film, pokud jde o události, dobovou morálku, a zvyklosti, který si ovšem víc užijou lidi s povědomím o zobrazované bitvě a lidé, kterým něco říkají jména Lee, Meade, Armistead, Buford, Pickett a další a jejich role v bitvě. Film je to svým způsobem dost americký, tedy s hodně patetickými proslovy včetně citování bible apod., většinou je to však udrženo v míře přiměřené autenticitě dobových reálií a morálky. Technická stránka je přiměřená televizní produkci, výprava a kompars jsou však velkorysé a Edelmanova hudba výborná. Pro fanoušky podobných věcí povinnost. A moje oblíbená scéna nakonec. ()

Reklama

sud 

všechny recenze uživatele

Filmu lze vytknout ledacos - počínaje rozvleklostí (především) první třetiny a konče některými nepříliš zvládnutými scénami (občas mi připadalo, že u děl stály místo komparzu figuríny). Jenomže je tu parádní soundtrack Randyho Edelmana, spoustu chytrých dialogů (vlastenectví tu má tentokrát své místo a ani jednou se nepřehoupne za hranu snesitelnosti), několik parádních scén (za všechny útok unionistů na bodáky z kopce dolů) a hereckých výkonů, které jsou zárukou nezapomenutelné podívané. Obzvlášť mě zaujal Jeff Daniels, jehož plukovník Chamberlain je jeden z nejsympatičtějších velitelů, kteří se kdy ve filmu objevili. 85%. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Čtyřhodinový Gettysburg, rozhodující bitva US občanské války - 'bratrovražedné' války o (mimojiné) nadřazenost buď práv jednotlivých států, anebo Unie se středem ve Washingtonu. Prašiví yankeeové versus vidláci z jihu (no, tady spíš ti synové Virginie...). Celé jsem to měl rozdělené na dvě části - první končí obranou Little Round Topu (když na to teď koukám zpětně, tak to je asi úplný vrchol), druhá už se věnuje třetímu a poslednímu dni - finálnímu střetu. Film je to vyčerpávající, nestranný (i když o malinko navrch měl podle mě nakonec Jih), a středem pozornosti je řada generálů, majorů a plukovníků, nikoliv řadových vojáků. Herecky tu vyniká dobrácký Daniels (jako Chamberlain), hvězdný Sheen (Lee), zamyšlený Berenger (Longstreet) a drsný Gorman (Hood). Ta nadstandardní stopáž je nakonec -řekl bych- spíše na škodu (konkrétně mi vadil zdlouhavý a příliš oslavný nástup ke konečnému zúčtování), ale na druhou stranu stihneme hlouběji poznat více vůdčích postav. Ale čekal bych tedy o něco větší seznámení s občanskou válkou celkově - pozornost je skutečně upřena výhradně jen na tuto bitvu. Také mi chvíli zabralo, než jsem se vyznal v tolika tvářích a jménech, která jsou do nás huštěna hned od začátku. Co se akce týče, tady by prospěl vyšší rozpočet, ale ujde to. Každopádně úplný souhlas s komentem Dragonlance, co se dobrovolníků týče. Oceňuji absenci nějakého nadměrného patosu (ono 'bratři na obou stranách' beru, taky to tak bylo). Celkově mám tedy několik výhrad, ale jinak jsem (jako fanoušek tohoto konfliktu) docela spokojený. Na TV produkci se jedná o náležitě velký film, do budoucna ale doufám ještě v něco velkolepějšího a áčkovějšího. 7/10. 'Thus ended the clash at Gettysburg, the biggest and bloodiest battle ever fought on American soil.' ()

Ruut 

všechny recenze uživatele

No to byl zase jednou historický spektákl. Ještě hodinu po skončení mě bolí hlava z neustálého bubnování vojáků a patetické hudby. Brrr. Kam se na Gettysburg hrabe Jackson se svým Návratem krále. Kdyby Gettysburg byl o hodinu kratší - myšleno kratší o tu hodinu významných pohledů, salutování a zhruba polovinu proslovů - tak by to mohl být velice dobrý historický vekofilm. Takto je to jen příšerně natahovaná velkolepá patetická podívaná. Vždyť jen nástup vojáků rebelů k závěrečné bitvě trval přesně 14 minut!!! Na druhou stranu se tomuto filmu nedá upřít obrovskou autentičnost bojových scén a solidní choreografii. Leč zabalenou v tunách patosu a monumentalních záběrů na hrdinné vojáky s americkou vlajkou v rukou. Brrr to bubnování. Po této zkušenosti mě ani nenapadne se ještě kouknout na, podle očitých svědků ještě mnohem patetičtější a natahovanější, Gods and Generals od stejného režiséra. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (3)

  • Snímek se natáčel na území Národního vojenského parku Gettysburg a také v okrese Adams ve státě Pensylvánie. (Yardak)
  • V roku 1994 bol Jeff Daniels (Joshua Lawrence Chamberlain) nominovaný Chicagskou asociáciou filmových kritikov na cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. (Marek1991)
  • V bitke o kopec (okolo druhej hodiny filmu) je v priebehu jednej minúty použitý rovnaký záber rôznych kamier a dvakrát zastrelený ten istý konfederačný vojak, vždy iným unionistom. (tiradentes)

Reklama

Reklama