Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Léto 1863. Konfederace se dere na sever do Pensylvánie. Odborové divize se srocují, aby jim čelily. Po tři dny se u Gettysburgu střetávají dvě velké armády a osud jednoho národa visí na vlásku. Tento film, natočený na skutečných místech bitvy a plný autentických detailů, vás vtáhne do žáru nejkrvavější bitvy na americké půdě. Historie ožívá na plátně ve skvělých bitvách, stejně jako osobní dilemata, motivace a obavy jejich vůdců. Tom Berenger, Jeff Daniels, Martin Sheen, Stephen Lang, Sam Elliott, Richard Jordan a další hrají klíčové role v tomto velkolepém eposu natočeném podle knihy oceněné Pulitzerovou cenou "Andělé smrti" Michaela Shaary. (Magic Box)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (59)

Woody77 

všechny recenze uživatele

Klobuk dole co sa tvorcom podarilo pred 20.rokmi natocit! Film o najkrvavejsej bitke v dejinach Americkeho kontinentu. Divak sa moze zoznamit s vojakmi ako Unie tak aj Konfederacie a prezit s nimi sialenstvo a nezmyselnost celeho tohto konfliktu. Tazko je si predstavit ze skoro kazdý 13. vojak mal amputovanu koncatinu no bohuzial je to tak.Ludske utrpenie a 970 000 obeti tohto konfliktu tak znie vypocet oslobodenia cernochov z otroctva! Vrchol filmu pre mna bol Pickettov útok. 90% Kamkoli se obrátil zrak, bylo vidět pušky, šavle, chlebníky, lidská těla a kosti letící ve vzduchu nebo narážející na zem, která se pod námi třásla jako by ji rozechvívaly podzemní otřesy. — Voják Kemperovy divize, která díky odstřelování ztratila na 500 mužů ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Uf, dosti vyčerpávající a podrobné vyprávění o jedné slavné bitvě. Těch detailů o konfliktu, kde kdo z jakého směru šel a takřka i to, za který strom se kdo konkrétně schovával, je bohužel až až. Slabším momentem jsou některé aspekty akčních scén, kdy (hlavně velitelé skupin) tak legračně pobíhají a mávají šavlemi, jako kdyby křepčili na nějaké vesnické zábavě. Vůbec ty tisíce komparsistů se občas chovájí "zvláštně", ale netroufal jsem si říci, zda záměrně a nebo to pár jedinců občas odfláklo, když si říkalo, že jsou stejně mimo záběr - ale chápal bych i záběr a skutečné chování pár jedinců při takovém střetu. Je i škoda, že se z tak dlouhé filmu divák nedozví takřka nic o občanské válce. Hlavním tématem je tu to, že proti sobě bojovali přátelé, bývalý spolubojovnící a někdy snad i bratři. ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Úplně v pohodě by se to dalo sestříhat na dvě hodiny a bylo by to nepoměrně lepší. Jakožto odpůrce dělení filmů jsem musel tohle dokoukat napočtvrtý. Zásadní problémy: 1) jakkoli byla bitva o Gettysburg zásadní z hlediska vývoje války, filmově je pramálo vděčná, protože její výsledek byl jasný už od rozestavení vojsk 2) s televizním rozpočtem se těžko rekonstruuje bitva s více než 160000 účastníky, což se ale dá maskovat. Ale né, musíme tu mít panoramatický záběry a velký celky. 3) Výhodou je, že v USA existuje mnoho klubů, kteří se rekonstrukcema této bitvy zabývají a tedy vědí co mají dělat, zahrajou zadarmo a vercajk si v zásadě přinesou sami. Blbý je, že jim ani za boha neuvěříte, že by třeba mohli umřít, protože když během bitvy přelézají dřevěnou ohradu, úplně vidíte jak si dávaj pozor, aby si nezadřeli třísku a nenamohli kyčle. A to mimochodem přesto, že jsou pod plnou palbou. 4) Maxwellovo spoléhání na to, "že každý ví, co má dělat" vyústilo v to, že v davových bitevních scénách občas očividně některý lidi nevědí, co teď a kam se mají otočit. Kdyby to bylo natočeno o deset let později, prabvděpodobně by statisti zvedali během bitvy telefon. 5) ta strašná gentlemanskost, laskavost a úcta k sobě samým (propíchnu chlapa bajonetem a pak ho chytím za ruku a budu mu řikat, že se z toho dostane) je natolik komická, že jsem nabyl dojmu, že občanská válka je vlastně to nejkrásnější, co se lidstvu kdy přihodilo. ()

Sir-Filip 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle 4,5 hodinový film mě opravdu uchvátil!!! Konfederace nebo Unie? "Gettysburg" Vám neříká, kdo je na správné, a kdo na špatné straně. Nechává to čistě na Vás. Na obou válčících stranách byli lidé hodni obdivu. Velkolepě pojatý televizní film, který dle mě nemá v této souvislosti (jde o televizní film) žádnou mě známou obdobu. Nikdy jsem neviděl tak propracovaný film o jedné jediné bitvě. // Snímek Vás nejprve seznámí s výchozí situací na bojišti, posléze taktikou obou armád a teprve poté dojde k samotné bitvě. Tím Vám vlastně umožní svést ji spolu s hlavními postavami. Přestože mi rozum zůstává stát nad taktikou tehdejších bitev (pomalá chůze v šiku, kde byli vojáci jako živé terče), bylo to prostě tak a je důležité to tak i chápat. Pro mě nejfamóznější scénou bylo zahájení posledního útoku konfederace v pátek 3. července. (je historickou ironií, že bitva skončila 3. července - den před dnem nezávisloti) Záběry na v řádách umístěná polní děla, která pálila v krátkých sekvencích za sebou na yankeeské postavení, to byl neskutečný zážitek. K tomu všemu ještě skvělá hudba Randyho Edelmana. Tohle se prostě moc povedlo!!! "ENJOY IT !!!" ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě je to o té nejameričtější bitvě, takže je tu o obří dávku patosu postaráno, ale díky nestrannosti to tolik nebije do očí. Oceňuji i přehlednost, ačkoliv neškodí, když si člověk tímto tématem nepolíbený něco o Gettysburgu nastuduje. Zejména mapy jsou dobrým tahákem. Vyvedlo se to i herecky, kdy nejvíce zářil Tom Berenger. Trošičku mě zklamal Martin Sheen, jehož generál Lee byl spíše takovým hodným strýčkem, než rozhodným vojenským velitelem. A pak ta stopáž - zkrouhnutí aspoň o hodinu by tomu hodně prospělo. Každopádně asi nejlépe zfilmovaný válečný střet v dějinách kinematografie. 85% ()

Galerie (22)

Zajímavosti (3)

  • V bitke o kopec (okolo druhej hodiny filmu) je v priebehu jednej minúty použitý rovnaký záber rôznych kamier a dvakrát zastrelený ten istý konfederačný vojak, vždy iným unionistom. (tiradentes)
  • Snímek se natáčel na území Národního vojenského parku Gettysburg a také v okrese Adams ve státě Pensylvánie. (Yardak)
  • V roku 1994 bol Jeff Daniels (Joshua Lawrence Chamberlain) nominovaný Chicagskou asociáciou filmových kritikov na cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. (Marek1991)

Reklama

Reklama