Tak tenhle 4,5 hodinový film mě opravdu uchvátil!!! Konfederace nebo Unie? "Gettysburg" Vám neříká, kdo je na správné, a kdo na špatné straně. Nechává to čistě na Vás. Na obou válčících stranách byli lidé hodni obdivu. Velkolepě pojatý televizní film, který dle mě nemá v této souvislosti (jde o televizní film) žádnou mě známou obdobu. Nikdy jsem neviděl tak propracovaný film o jedné jediné bitvě. // Snímek Vás nejprve seznámí s výchozí situací na bojišti, posléze taktikou obou armád a teprve poté dojde k samotné bitvě. Tím Vám vlastně umožní svést ji spolu s hlavními postavami. Přestože mi rozum zůstává stát nad taktikou tehdejších bitev (pomalá chůze v šiku, kde byli vojáci jako živé terče), bylo to prostě tak a je důležité to tak i chápat. Pro mě nejfamóznější scénou bylo zahájení posledního útoku konfederace v pátek 3. července. (je historickou ironií, že bitva skončila 3. července - den před dnem nezávisloti) Záběry na v řádách umístěná polní děla, která pálila v krátkých sekvencích za sebou na yankeeské postavení, to byl neskutečný zážitek. K tomu všemu ještě skvělá hudba Randyho Edelmana. Tohle se prostě moc povedlo!!! "ENJOY IT !!!"(23.1.2010)

Čtyřhodinový Gettysburg, rozhodující bitva US občanské války - 'bratrovražedné' války o (mimojiné) nadřazenost buď práv jednotlivých států, anebo Unie se středem ve Washingtonu. Prašiví yankeeové versus vidláci z jihu (no, tady spíš ti synové Virginie...). Celé jsem to měl rozdělené na dvě části - první končí obranou Little Round Topu (když na to teď koukám zpětně, tak to je asi úplný vrchol), druhá už se věnuje třetímu a poslednímu dni - finálnímu střetu. Film je to vyčerpávající, nestranný (i když o malinko navrch měl podle mě nakonec Jih), a středem pozornosti je řada generálů, majorů a plukovníků, nikoliv řadových vojáků. Herecky tu vyniká dobrácký Daniels (jako Chamberlain), hvězdný Sheen (Lee), zamyšlený Berenger (Longstreet) a drsný Gorman (Hood). Ta nadstandardní stopáž je nakonec -řekl bych- spíše na škodu (konkrétně mi vadil zdlouhavý a příliš oslavný nástup ke konečnému zúčtování), ale na druhou stranu stihneme hlouběji poznat více vůdčích postav. Ale čekal bych tedy o něco větší seznámení s občanskou válkou celkově - pozornost je skutečně upřena výhradně jen na tuto bitvu. Také mi chvíli zabralo, než jsem se vyznal v tolika tvářích a jménech, která jsou do nás huštěna hned od začátku. Co se akce týče, tady by prospěl vyšší rozpočet, ale ujde to. Každopádně úplný souhlas s komentem Dragonlance, co se dobrovolníků týče. Oceňuji absenci nějakého nadměrného patosu (ono 'bratři na obou stranách' beru, taky to tak bylo). Celkově mám tedy několik výhrad, ale jinak jsem (jako fanoušek tohoto konfliktu) docela spokojený. Na TV produkci se jedná o náležitě velký film, do budoucna ale doufám ještě v něco velkolepějšího a áčkovějšího. 7/10. 'Thus ended the clash at Gettysburg, the biggest and bloodiest battle ever fought on American soil.'(9.8.2010)

Pokud hledáte zfilmovanou vynikající historickou válečnou rekonstrukci, právě jste ji našli. Co do věrnosti době, dobovým vojenským i jiným zvyklostem, lidem i prostředí je tenhle film dost možná nejlepším, co jsem kdy viděl. Čtyřhodinový epos o válečných operacích roku 1863 poblíž malého městečka Gettysburg je věrnou komplexní rekonstrukcí bez účasti rušivých civilních vlivů. Jediné co bych filmu vytkl, je většinou skvělá hudba, ve které jsem ale postrádal výraznější dramatické motivy. Nečekejte žádný akční nářez, ani dojemný film. Je to zcela bez emocí perfektně natočený a zahraný film, kde neexistují ti zlí, ani ti dobří. Patos je zde přítomen jen tolik, kolik ho přísluší jednotlivým charakterům a době. Nevzpomínám si, kdy (a jestli vůbec) naposled jsem viděl tak dobrý americký historický válečný film. 100% = 5/5(28.1.2011)

spolu s filmom Anderssonville , jeden z najlepších filmov o občianskej vojne v Amerike. Juh proti Severu - Sever proti Juhu? Konflikt označujú ho ako "právo na slobodu pre každého", vrátane černochov (dodnes vidíme v rasistických prejavoch o akú "slobodu" išlo). Jednoducho bohatý rozvíjajúci sa priemyselný sever nemal dostatok robotníkov a tak to chcel riešiť aj tým, že robotu ponúkne slobodným otrokom, čo sa nepáčilo južanom, keďže oni ich potrebovali na svvojich bavlníkových a tabakových plantážach (mnjam ručne na hladkých stehnách otrokyne šúľaný viržinsky tabak určite plantážnikovi viac chutil ako "sekane seno" nejakého (Marlborro) - tabakového koncernu ... hihi). A tak pod rúškom "jednotnej únie" a slobody pre všetkých zo strany Severu a túžbou "slobodných štátov bez diktátu Washingtonu" zo strany Juhu sa rozpútala občianska vojna. Ach jo , z občianskych nepokojov a nesúhlasom "diktátu jedného vedenia", vznikajú konflikty dodnes. Snáď si z toho tá naša ÚNIA (európska) zoberie ponaučenie ... veď pre príklady netreba isť 150 rokov dozadu, stačí uprieť pohľad na bývalú "zónu sovietskeho vplyvu". :( Filmu strhávam bod za šialene dlhú stopáž, a miestami patetické "nástupy" vojakov z jednej či druhej strany v oblakoch dymu z kanónov a pušiek. Z hercov zaujal Martin Sheen čoby pološialený generál Lee, ale páčil sa mi aj Berenger so strašne hustou bradou ale do filmovej postavy generála Hooda sa úplne dokonale vžil drsňák Gorman..(18.9.2014)

V rámci možností historicky přesný film, pokud jde o události, dobovou morálku, a zvyklosti, který si ovšem víc užijou lidi s povědomím o zobrazované bitvě a lidé, kterým něco říkají jména Lee, Meade, Armistead, Buford, Pickett a další a jejich role v bitvě. Film je to svým způsobem dost americký, tedy s hodně patetickými proslovy včetně citování bible apod., většinou je to však udrženo v míře přiměřené autenticitě dobových reálií a morálky. Technická stránka je přiměřená televizní produkci, výprava a kompars jsou však velkorysé a Edelmanova hudba výborná. Pro fanoušky podobných věcí povinnost. A moje oblíbená scéna nakonec.(3.10.2005)

• - V bitke o kopec (okolo druhej hodiny filmu) je v priebehu jednej minúty použitý rovnaký záber rôznych kamier a dvakrát zastrelený ten istý konfederačný vojak, vždy iným unionistom. (tiradentes)

• - Snímek se natáčel na území Národního vojenského parku Gettysburg a také v okrese Adams ve státě Pensylvánie. (Yardak)

• - V roku 1994 bol Jeff Daniels (Joshua Lawrence Chamberlain) nominovaný Chicagskou asociáciou filmových kritikov na cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. (Marek1991)