• grizly007

Nejzmatenější válečnej film co jsem kdy viděl. První den války sledujete cca hodinu jak tam pobíhá po louce tisíce špatně koordinovaných komparsistů a vsadim se že každý se musel ztrácet v tom kdo je vlastně kdo. Vůbec kompars to je zde kapitola sama o sobě. Schválně pokud si tento film pustíte si všímejte jak se vojáci chovají. Většina totiž nedělá vubec nic, někdo nabíjí pušku cca 5metrů od nepřítele tempem jako by šlo o hovno a né o život...hned při prvním pochodu je vidět jak cca 4 komparsisti neví na kterou stranu se mělo jít...fakt totální chaos kterej snad nikdo ani nekontroloval. Film určitě nebyl levný ale i tak působí naprosto lacině čemuž napomáhají hrůzostrašní herci kde předevšim Jeff Daniels je zralej na kulku do palice od prvního záběru. Stejnou "odměnu" by zasluhoval maskér neboť nalepovací kníry jsou prostě příšerný a nereálný. Polovina "herců" vypadá jak z Planety Opic a předevšim Tom Berenger je totální Cornelius. Co mě však sralo nejvíc byl zvuk. Takhle špatně nazvučenej film jsem snad neviděl-neslyšel. Díky vousům ani neni vidět kdo zrovna mluví a chvilkama jsem skutečně váhal zda neni něco se zvukem. Hudba je taky strašná. Když k tomu připočtete stopáž která by vydala za tři normální filmy tak bych docela rád viděl magora co na tohle svýho času šel do kina, pokud tahle "pecka" vubec do kin šla. Film z roku 1993 jsem dal až v roce 2013 a mohu jen konstatovat že jsem se mu vyhýbal zaslouženě. Dávám 2 hvězdy a vlastně ani nevim za co.(20.12.2013)

Samozřejmě je to o té nejameričtější bitvě, takže je tu o obří dávku patosu postaráno, ale díky nestrannosti to tolik nebije do očí. Oceňuji i přehlednost, ačkoliv neškodí, když si člověk tímto tématem nepolíbený něco o Gettysburgu nastuduje. Zejména mapy jsou dobrým tahákem. Vyvedlo se to i herecky, kdy nejvíce zářil Tom Berenger. Trošičku mě zklamal Martin Sheen, jehož generál Lee byl spíše takovým hodným strýčkem, než rozhodným vojenským velitelem. A pak ta stopáž - zkrouhnutí aspoň o hodinu by tomu hodně prospělo. Každopádně asi nejlépe zfilmovaný válečný střet v dějinách kinematografie. 85%(7.2.2010)

Neviem to s istotou, ale toto je asi môj najdlhší film, mám taký silný pocit. Neuveriteľné ako ho natiahli. Na tie udalosti, čo sa tam odohrali by stačili dve hodiny, aby si to ľudia vôbec pozreli, takto to odradí väčšinu. Musím sa priznať, že keby som si prečítal nejakú knihu, plus niečo našiel na internete určite by som sa dozvedel o daných udalostiach viac, pretože to veľa informácií neprinieslo. Kamarát mi povedal, že taký film by mal mať ašpiráciu na Oscara, mal by byť niekoľkokrát ocenený, lebo je to neuveriteľné, že sa na to vôbec odhodlali. Sám si to myslím, lebo ak to nie je príťažlivé, je to zabiják času. Beriem to tak, že na začiatku 90. rokov na dĺžku ešte taký ohľad nebrali. Keď pozerám staré filmy všímam si, že ľudia hovoria úplne iným štýlom a väčšina má aj úplne iný prízvuk, inak vyzerajú, samozrejme že vývoj ľudstva pokračuje, napredujeme, niekedy stagnujeme, ale všimol som si, že aj fyziologicky sa generácie líšia aspoň trocha. Preto mi najvierohodnejšie prišiel Martin Sheen ako generál Lee aj svojím vystupovaním, proste z tých všetkých som mu to najviac veril. Celý film mi bili do očí tie americké vlajky s 50 hviezdami, keďže na tú dobu boli nepresné, v tej dobe vlajky federácie vyzerali inak, našťastie konfederačné boli podľa mňa správne. Nerozumiem to zbytočnému prelievaniu krvi, ktoré sa udialo tou vojnou a inými podobnými, nerozumiem prečo zlyhala diplomacia tak fatálne a muselo takýmto spôsobom zomrieť niekoľko stotisíc ľudí. Navyše tá vojenská taktika bola niečo otrasné a slabé, pomalý pochod a streľba z očí do očí s pár metrov, kde väčšina na oboch stranách padla je na dnešnú dobu niečo nepochopiteľné a prosím vás s vojnou ako cťou na mňa nechoďte. Človek, čo neváha druhému zobrať život u mňa nie čestný, nech má na to akýkoľvek dôvod, možno len to ochránenie od trápenia je z nášho pohľadu trocha viac pochopiteľné, ale nie boj blízkych priateľov na život a na smrť ako to bolo tu. Vidím, že tu nie sú pridané zaujímavosti a na imdb.com je ich obrovské množstvo, takže sa budem musieť pričiniť. Inak hodnotím film obstojne, bola tu ukázaná taktika, rozhovory, boje, ktoré sa odohrávali na miestach, ktoré tie boje pamätali, bolo to ako historický vojenský film dobré. Ak by som to mal niekomu odporučiť, skôr by som mu povedal, nech si ušetrí čas, nestojí to za to ak chce byť filmom uchvátený. Na imdb.com je hodnotenie tohto filmu 7.6 a tu na csfd.cz/sk je to 79%, čo je veľmi podobné, pre mňa by to však bolo menej, ale je to zvládnuteľné, nebojte sa.(9.11.2012)

Pokud hledáte zfilmovanou vynikající historickou válečnou rekonstrukci, právě jste ji našli. Co do věrnosti době, dobovým vojenským i jiným zvyklostem, lidem i prostředí je tenhle film dost možná nejlepším, co jsem kdy viděl. Čtyřhodinový epos o válečných operacích roku 1863 poblíž malého městečka Gettysburg je věrnou komplexní rekonstrukcí bez účasti rušivých civilních vlivů. Jediné co bych filmu vytkl, je většinou skvělá hudba, ve které jsem ale postrádal výraznější dramatické motivy. Nečekejte žádný akční nářez, ani dojemný film. Je to zcela bez emocí perfektně natočený a zahraný film, kde neexistují ti zlí, ani ti dobří. Patos je zde přítomen jen tolik, kolik ho přísluší jednotlivým charakterům a době. Nevzpomínám si, kdy (a jestli vůbec) naposled jsem viděl tak dobrý americký historický válečný film. 100% = 5/5(28.1.2011)

Uf, dosti vyčerpávající a podrobné vyprávění o jedné slavné bitvě. Těch detailů o konfliktu, kde kdo z jakého směru šel a takřka i to, za který strom se kdo konkrétně schovával, je bohužel až až. Slabším momentem jsou některé aspekty akčních scén, kdy (hlavně velitelé skupin) tak legračně pobíhají a mávají šavlemi, jako kdyby křepčili na nějaké vesnické zábavě. Vůbec ty tisíce komparsistů se občas chovájí "zvláštně", ale netroufal jsem si říci, zda záměrně a nebo to pár jedinců občas odfláklo, když si říkalo, že jsou stejně mimo záběr - ale chápal bych i záběr a skutečné chování pár jedinců při takovém střetu. Je i škoda, že se z tak dlouhé filmu divák nedozví takřka nic o občanské válce. Hlavním tématem je tu to, že proti sobě bojovali přátelé, bývalý spolubojovnící a někdy snad i bratři.(13.12.2016)

• - V roku 1994 bol Jeff Daniels (Joshua Lawrence Chamberlain) nominovaný Chicagskou asociáciou filmových kritikov na cenu pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. (Marek1991)

• - Snímek se natáčel na území Národního vojenského parku Gettysburg a také v okrese Adams ve státě Pensylvánie. (Yardak)

• - V bitke o kopec (okolo druhej hodiny filmu) je v priebehu jednej minúty použitý rovnaký záber rôznych kamier a dvakrát zastrelený ten istý konfederačný vojak, vždy iným unionistom. (tiradentes)