Oslava lidského hrdinství, tvrdohlavosti a boje za svobodu ..německý opus, který je prost typické topornosti s býčí šíjí germánského Willise, dlouhou stopáží, která vám uteče stejně rychle jako uprchlíci tunelem pod rozestavěnou Berlínskou zdí, napětím, které se přehazuje lopatou a vynáší po kýblech a uvěřitelnými hereckými výkony.(2.7.2013)

V podobných případech u mě vítězí obsah nad formou. Je mi jedno, že je film zbytečně dlouhý a v druhé polovině hraje účelově na city. Já se prostě strašně rád dívám na to, jak těm komunistickejm sviním někdo vypaluje rybník. Obrovský respekt ke všem, kteří se na útěcích přes Berlínskou zeď podíleli. Ať už úspěšně, či neúspěšně. Jako pocta těmto, většinou bezejmenným, hrdinům Tunel funguje skvěle. 90%(18.5.2014)

Možná, spíš určitě jsem neviděl filmů na tohle téma mnoho, ale tenhle je pro mě bezpochyby ten nejlepší z nich. Strašně by mě zajímalo, co se lidem honí hlavou, když jim někdo bezdůvodně vraždí snoubence třicet čísel od vás za nesmyslnou betonovou zdí, zda opustit manželku nebo ne na útěku za svodobou, nad čím uvažují při volbě zradit přátelé nebo ne kvůli potomvstvu. Nebo na co myslí, když poté matka opouští batole s možností rizika, že už ho nidky neuvidí. Herecky se mi nejvíce zamlouvala Lara a není to první film, kde se mi její výkon velmi páčil. Je to paní herečka. Ostatní také na výbornou. Koho film "nepohne", tak asi kouka skrz. Mně se velmi zamlouval, a proto dávám už i kvůli předloze *****.(10.7.2009)

Veľký útek pre 20. storočie. Musím uznať, že Nemci takéto historické thrillery vedia (či už zobrazujú osudy ľudí skutočných alebo fiktívnych). Filmy ako Pád Tretej ríše, Životy tých druhých atď. sú toho skvelým príkladom. Tunel hodnotím nižšie, pretože, aj napriek tomu všadeprítomnému prislaďovaniu mi prišli práve Životy tých druhých režijne lepšie zvládnuté. Po hereckej a scenáristickej stránke sa však všetky tieto filmy vyrovnajú (a nie je to len tým, že Tunel s nimi zdieľa Sebastiana Kocha a Alexandru Mariu Laru). Príbeh ľudí utekajúcich z východného Berlína za Múr je jednoducho skvelý. Scéna s prebúraním autobusom mi vyrazila dych. 85%(18.12.2013)

No musím říct, že na konci jsem ani nedutal. Vůbec, problém jsem měl snad jen v prostřední části, kdy jsem si říkal, že o tom tunelu musí vědět snad i křováci v Africe. Po tom příliš nevěřím tomu jak se na konci zachoval dederonskej plukovníček, víc bohužel kvůli spoileru prozradit nejde, ale byl to nesmysl, ale ani tohle nezmění nic na faktu že se jednalo o dobrej dobovej drasťáček. V jednom záberu jsem poznal ulici Kubelíkova u nás Žižkově, ale pak už nic, tak nevím.(25.8.2017)

• - Postavení Berlínské zdi předcházelo uzavření východního Berlína. Bylo natolik utajené, nečekané a rychlé, že zůstaly rozdělené rodiny, kde si např. rodiče vyrazili večer na ples do západního sektoru a děti spaly ve východním. Problém s návratem měli i východoněmecké krávy, uvězněné na západních pastvinách.
    Únikový tunel byl stavěn ze západního Berlína do východního. Na stavbě se podílel tehdejší uprchlík z NDR, student Hasso Herschel, dále Domenico Sesta a Luigi Spina, oba Italové. V průběhu prací se vyskytly problémy s financemi. Tunel bylo potřeba vyztužit, větrat, odvodňovat, osvětlit a hlavně utajit. Ke spolupráci byla přizvána americká televizní společnost NBC, která koupila autorská práva na příběh mimo Německo a Itálii. NBC nasadila do terénu dva kameramany. Spina a Sesta obdrželi po 15 000 markách a zůstala jim práva pro Německo a Itálii. Herschelovi šlo v první řadě o to, aby dostal z východního bloku sestru a rodinu. Na celém projektu pracovalo více lidí, údajně až třicet. Sedmnáct z nich se po zveřejnění od tunelu distancovalo, aby neohrozili své příbuzné na východě. NBC měla poté ve Státech drobnou nepříjemnost. Musela federálním orgánům vysvětlit, proč staví podzemní dílo, když nemá ke stavbě tunelů licenci. (skipi)