Jedna věc je bojovat proti otroctví, druhá zbavit se vlastních předsudků… Americká občanská válka, druhá polovina 19. století. Mladý kapitán federální armády Robert Gould Shaw přežije zranění v bitvě díky pomoci černošského hrobníka Johna Rawlinse. Po svém zotavení je povýšen a stane se velitelem první jednotky, složené výhradně z černošských vojáků. Na pomoc s velením 54. dobrovolného pěchotního pluku povolá svého přítele z dětství, majora Cabota Forbese. Válka Severu proti Jihu je v plném proudu a to mimo jiné znamená, že vojáci černé pleti, oblečení v unijní uniformě, budou nepřítelem bez milosti popraveni, stejně jako jejich bílí velitelé… (Česká televize)

Cascabel

Správný historický film, který nepřežvýkává učebnice dějepisu, ale vyjadřuje se k době, kdy byl natočen. Skvělý scénář apeluje na sdílené hodnoty černých i bílých Američanů proti bělošskému, ale i černošskému rasismu (Nation of Islam, teze historiků o pozici Afroameričanů mimo společenskou smlouvu). Denzel Washington měl vrátit Oscara, protože ho dostal za vedlejší roli, ač ve skutečnosti hrál tu hlavní - bývalého otroka, který bojuje v občanské válce, aby ukojil svou touhu pomstít příkoří, jež na něm spáchali bílí, a rebeluje i proti svým soukmenovcům, kteří nesdílí jeho negativní identitu, ale v krizovém okamžiku, téměř až ve své smrti, se k Americe přihlásí. Patos odpovídající sdělení. Nacionalismus jako pozitivní hodnota v porovnání s rasismem. A ta Broderickova nejistota? Ve střetu kultur je málokdo suverén, jen ten Denzel Washington... si na něj hraje. ()

Kozlowski8

Americká občanská válka je v plném proudu a unijní kapitán Shaw dostává za úkol vytvořit, vycvičit a vést do boje první jednotku, tvořenou pouze černošskými vojáky...Edward Zwick natočil více skvělých filmů, ale tento byl jeho prvním z těch nej. Velice slušná výprava, výborná kamera a hezký příběh s dobře rozvinutými postavami, s jedinečnými, nezapomenutelnými momenty, s akorátní dávkou správného amerického patriotismu (ten se v takovém snímku očekává) a taky s trochou patosu, avšak podávaného v rozumných, přijatelných dávkách. V atmosféře příběhu je zřejmě cítit zlo, nenávist a krutost, které se během každé války projevují naplno. Skvělé herecké obsazení a herecké výkony zážitek z filmu ještě povýšily. Příjemně mne překvapil Matthew Broderick, který výtečně ztvárnil navenek trochu zakřiknutého a zdánlivě nerozhodného Shawa, který ale byl ve skutečnosti velmi silný muž a odhodlaný patriot. Denzel Washington sklidil za roli hrdého (bývalého) otroka velké (zasloužené) uznání a Oscara. Skvělá podívaná, která musí zaujmout a při některých pasážích, jako například v závěru, kdy jednotka odhodlaných barevných vojáků postupuje na pevnost, člověka mrazí po těle. Celé úžasné představení krásně podkresluje hudba Jamese Hornera. 90%. ()

Karbos

Mám rád tyhle válečná historická dramata, dnes se na spoustu velmi zajímavých historických období zapomíná, pomineme-li druhoválečné údobí, tak se vlastně ani už skoro netocí. O to víc mě fascinují tyhle filmové díla z 80/90 tel. Když si vezmu, že v té závěrečné bitvě bylo všechno co tam bylo, opravdu z masa a kostí, že tam každej z těch desítek herců a stovek komparzistů skutečně museli tu šlapotu v písku udělat o to víc si to při sledování užívám. Žádný PC animace žádný grafický týmy, prostě to fakt natočili, a nutno dodat že to natočili parádně. ****. *IDEOLOGICKÉ ZAMĚŘENÍ: 2/10 MÍRA ZÁVADOVOSTI: 1/10 viz profil ()

liebgott

Perfektní film o americké občanské válce . Sice nejsem zas tak velký znalec tohohle konfliktu takže nemůžu posoudit jak je Glory historický přesné ale film v mě zanechal hluboký dojem . Možná za to může taky výběr skvělých herců ( Broderick je skutečnému plukovníku Shaowi dost podobný ) ale filmu se podařilo vytvořit skvělou atmosféru války a rasistické Ameriky . Výlet 54 . Massachutetského do vypálené Georgie muži jedině doporučit ()

FAxPR

dobrý, ale možná by filmy o amerických válkách mohli točit i jiní, než sami američané- bylo by to pak uvěřitelnější. ()

Bogrant

Strhujúci, možno v niektorých chvíľach ležérne pôsobiaci príbeh o určitých udalostiach z občianskej vojny. Zwick jemu vlastným štýlom pevne drží opraty bojových sekvencií a pútavosti diela ako takého. K tomu mu veľkou mierou dopomáhajú skvelý Washington, o nič horší Freeman a prekvapivo znesiteľný Broderick. Glory je nenápadný, no o to viac vydarenejší film, ktorý poteší svojou či už autentickosťou alebo vyostrenými dialógmi, doplnenými zaujímavým pravdivým príbehom. Dobrodružno-vojnová slasť. ()

Trageeed

Kvalitně zvládnuté řemeslo, pro mě jeden z nejdotaženějších filmů Edvarda Zwickera, s patosem se celkem šetřilo a navrch skvělí herci, takže určitě historický nadprůměr... ()

JohnnyV

Vynikající herecké výkony, výborná hudba Jamese Hornera. Podle mě nejpůsobivější scéna, kdy bičují Tripa (D. Washington). ()

Vindemiatrix

Zajímavý nápad ztvárnit vojenský dril, který potírá svobodu a důstojnost černošských rekrutů paradoxně právě proto, aby ji umožnil nastolit. Škoda že tenhle motiv není zcela dotažen a hraje nakonec jen vedlejší roli. Hlavním cílem filmu je vyvolat pohnutí a humanistickou pýchu nad emotivním bojovým zápalem outsiderských černosškých hrdinů, kteří za tónů vlezlé hudby hájí spravedlivé ideje (aleluja!). Naštěstí se Zwick vrací v závěru na zem a nezapomíná tak docela na to, že válka je vždycky svinstvo, ideje neideje. Režijně zvládnutá, nijak hlubokomyslná, ale ani hloupá hollywoodská podívaná s plejádou černošských herců, jimž dominuje výrazný Washington a standardně rozšafný Freeman. ()

billcarson

Výborná hudba Hornera film povýšila hodně vysoko. Tenhle film je natočen podle skutečných událostí, ke kterým došlo v roce 1863, kdy 54th Massachusetts Volunteer Infantry, vedeným plukovníkem Robertem Gouldem Shawem zaútočil na pevnost Fort Wagner. Opravdu hodnotný historický film, který se v českých končinách neprofláknul, jelikož ho TV nezařadila do programu, aspoň já si to nepamatuju. Tolik kvalitních černoškých herců pohromadě v žádném jiném filmu nenajdete. ()

JARDAHONDA

Glory není obvyklý válečný film - je to film o válce Severu proti Jihu, kdy černí Američané - otroci nebo bývalí otroci - dostali jednu z prvních příležitostí podat důkaz o své hodnotě. Glory vypráví pravdivý příběh plukovníka Roberta Gould Shawa a jeho 54. pluku v Massachusetss - jednotce bojující v přední linii v americké občanské válce. Tito muži nasadili v bitvě své životy, aby bojovali za práva na svobodu a rovné občanství pro sebe a své děti. Matthew Broderick hraje plukovníka Shawa, jehož hrdinné vůdcovství a odhodlání dodalo inspiraci jeho mužům. ()

Conriocht odpad!

Jeden z tých mála filmov, ktoré doslova neznášam a ku ktorým prechovávam patologický odpor. Ohavná a stupídna propaganda, ktorá zase len posilňuje zaryté stereotypy o dobrom Severe a zlom Juhu a že čierni bojovali výlučne za Sever proti bielym južanom. Áno, a len vďaka odvahe čiernych Sever vlastne zvíťazil ... Len tak pre informáciu, za Konfederáciu bojovalo asi o 15 000 čiernych viac ako za Úniu, a to v mnohých prípadoch úplne dobrovoľne a s väčšou gráciou, než to predviedli unionistickí trtkovia v tomto filme. ()

Konev

Divím se, že Denzel dostal za těch pár "štěků" Oscara. Má mnohem lepší a náročnější role. Film jako celek je nudný. Buď se měli tvůrci věnovat více dramatičnosti a ději nebo postavám. Takhle jsem se díval na domácího mazánka, z jehož úlohy se dalo vytřískat mnohem víc... ()

lahvi

Tadle valka byl jeden z nejvetsich nesmyslu, kterej kdyz spatril svetlo sveta. Kdyz by si aspon dal valcili u sebe a nesirili to do celyho sveta. ()

horskejvlk

Ve své době výstřední film, který samozřejmě předznamenává že se generace obměňuje a filmu které by před 30 lety nevznikly. Dobré je že se na to dá dívat i po 32 letech, zejména mladý Danzel který jasně dokazuje že umí hrát a má velký potenciál ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis