Hale and Pace (TV seriál)

Hale and Pace

Komedie

Velká Británie, 1988, 66x30 min

"Trochu opepřit?" Další prostor pro exhibici skvělého britského humoru, který zbožňuji. Tentokrát tak trochu ve stylu Monty Pythonů, avšak s tím rozdílem, že na originál nic nemá, a také zde si to lze představit s dabingem, jenž je výborný i díky překladu Petra Palouše (Mladí v partě, Monty Python), ale i díky dabérům - Martin Velda (Pace) už nikdy u mě nebude jen tím, co čte v Simpsonových titulky a Ladislav Potměšil (Hale) ukazuje, že dabing mu narozdíl od jistých filmů či seriálů pomáhá, podobně jako u P.Rychlého. Dalších vět netřeba, další pětihvězdičková zábava, u které mě navíc potěšilo, že se ji ČT rozhodla opakovat. Oblíbené scénky: Tarantinův restaurant, Jorkšírský dialekt, Hospodská rvačka... "Podívám, to čumíš na mě?"(15.1.2009)

Hlášky: (Pace si opírá hlavu o ruku a kouká sklesle úplně jinam, tzv. 'doblba'.) Hale: - "Čumíš na mě?" (Pace ignoruje.) "Hej, povídám, to čumíš na mě?" (Pace se rozhlíží po hospodě.) "Jo, ty!" Pace: - "Tak bacha, ty čumíš na mě!" & (Hale si sám rozlije pivo.) Hale: - "Smi drc do piva!" Pace: - "A co s tim jako uděláš?" & (Myč oken myje z žebříku okno.) Hale: - "Vo co, že z toho žebříku spadne?" Pace: - "Vo co, že ne?" Hale: - "Vo kolik?" Pace: - "Vo bura." Hale: - "Platí. Tfuj." (Plácnou si a myč oken vzápětí spadne na zem.) Hale: - "Dělej, naval prachy." Pace: - "Počkej, počkej, teď vo 10, že je mrtvej." Hale: - "Myslim, že ne." (Myč oken se nehýbe.) Pace: - "Sme si kvit." (Hale do něj nohou dloubne a a myč oken vydechne.) Hale: - "Patnáct."(31.10.2008)

Tyhle dva šašky mohu vidět pokaždé. Je to plné srandy, vtípků a zvratů a je to prosáklé britským humorem skrz naskrz a krátké skeče daly vyniknout opravdové satiře, na které se Hale a Pace doslova vyřádili. Jedna z dalších, dnes již klasik, u které pevně doufám a modlím se, aby bavila dál a nepropadla se na smetiště dějin.(29.11.2017)

Bezesporu skvělý počin, který ani s přibývajícími roky neztrácí nic ze svého lesku. Velké množství tradičně britského humoru a opravdu výjimečně sehraná ústřední dvojice. To vše dělá z Hale and Pace za všech okolností vytříbenou zábavu. Na pět hvězd to ale rozhodně není, a to ze zcela prozaického důvodu, kterým je kolísavá kvalita epizod a jednotlivých výstupů. Každopádně to nic nemění na faktu, že mnoho scének se stalo opravdu kultovními, já mám asi takových pět, které jsem jeden čas omílal pořád dokola, a které patří vůbec k tomu nejvtipnějšímu, co jsem kdy viděl.(5.3.2018)

Tyhle dva řízky a jejich humor mohu vždy a všude. Doteď si vzpomínám, jak jsem každý víkend zůstával do tří hodin ráno vzhůru, abych na ČT2 zkouknul půlhodinku, která mě nabila energií na pěkných pár dnů. Jistě, britských seriálů tu máme spoustu, ale žádný z nich není takovou nahuštěnou vtipnou smrští. Snad je to proto, že je pokaždé z čeho vybírat - epizoda obsahuje opravdu spoustu situačních scének - či proto, že humor je prostě tak infantilní, že nemůže člověk autory už ani trochu kárat. Česká verze každopádně obdržela slušný říz v podobě vymakaného dabingu (zejména Jan Potměšil válí) a to není v našich končinách úplně samozřejmé, zvláště u seriálů. Povzneste své klobouky do výšin a hluboce smekněte před jedním z nejjlepších britských seriálů...(21.7.2003)